Syn má problém s matematikou v 6.ročníku, ako to mám riešiť?

27. nov 2019

Dobrý deň potrebujem poradiť. syn 6 ročník má problém s matematikou a zrejme aj s učiteľkou. Keďže jeho známky sú 1,3,1,3,1,3., 4,1..v tomto slede.1 sú ak s ním nanovo preberiem učivo, 3 ak nestíham - práca 12tky denky nočné, 2 dieťa 4-ták, atď. Konkrétne som prišla na to, že učivo nie je správne pochopené. Rozhovor s učiteľkou cca do 30rokov o jeho výsledkoch skončil asi takto: vraj má strašne zlú triedu vyrušujú 4 chlapci na hodine niekedy sa k ním pridá aj môj syn čím sa zrejme rozptyľuje a učivo nedotiahne dokonca. Vraj ich neučí s učebnice s matematiky ale len s toho čo si pripraví ona sama.Synovi som dokúpila zošity cvičné s matematiky ale predsa ja nemôžem stále suplovať jeho učiteľku.Potom sú tam 2 integrovaný žiaci a 3 s okuliarmi čiže syn sedí vzadu. Ak nerozumie učivu v škole sa neopýta - bol by trápny pred spolužiakmi. Priemer v 5 ročníku z matematiky na konci roka bol 2,4 dostal sólovu trojku., ostatné samé jedničky. Dovtedy od 1-4 ročníka samé 1.jedničky.Cez prázdniny nanovo sme prešli celé 5 r. učivo matematiky .Nemá problém s učením naučí sa rýchlo len to 2 stupňové zhoršenie v matematike trápi aj jeho aj nás. Ako mu pomôcť ?Čo ak mu už nebudem vedieť pomôcť s matematikou ďalej? Mám síce VŠ ale zameranie nie je učiteľstvo ale ošetrovateľstvo. Navštíviť špec.pedagóga, doučovanie, poslať tam niekoho na kontrolu aby zhodnotil systém učenia v konkrétnej triede? Ako to mám riešiť ? Rozhovor s viacerými mamičkami bol taký, že to tiež konzultovali s pani učiteľkou matematiky lebo majú podobné problémy ani ich deti nechápu výkladu učiteľa..Ďakujem za odpoveď

amienne
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina1201
27. nov 2019

Ahoj, no môžete to viacerí konzultovať aj s riaditeľkou, nech skúsi ísť na hodinu sa pozrieť ako prebieha, tak isto sa dá doučovanie, ale tu asi nebude problém v tom, že by nechápal matike, ale skôr výkladu učiteľky. Ono je fajn, že pani učiteľka si robí sama prípravu, ale v tom prípade musí dbať na to, aby deti výkladu chápali a ak má v škole na hodine žiakov, ktorí rušia, treba ich buď rozsadiť, ak sedia spolu, alebo si predvolať rodičov detí. Integrované deti majú predsa svojich pomocníkov, takže viac pedagogického dozoru a jedna pani učiteľka si musí dať rady aj s tými, čo rušia.

cickamon
27. nov 2019

u nas co si pamatam tiez z matematiky na vyssom stupni zs vela deti nezvladalo ucivo...jednoducho ucitelka dala na v triede na vyber ze kto chce a niecomu nerozumie, moze ostat hodinu po vyucovani a tam sa to dovysvetluje, ak by nepomohlo opakovane vysvetlenie od ucitelky su doucovania od inych ucitelov ci kruzky po skole ....

deti95060810
27. nov 2019

máme podobný problém...dcéra 6tr. , známky podstatne lepšie ako tvoj, len to je moja snaha...každý deň doma rátame, podpriemerná trieda, 16 žiakov z toho 5 integrovaných chlapcov....učiteľ nepozerá D.ú., nepozerá ako deti v škole rátajú, každý do svojho pracáka - ku tabuli nechodí nikto...podľa detí učiteľ pozerá do mobilu - hrá sa.
Keby som nevedela matiku, tak sa sťažujem....ale takto dieťa učím počítať doma - okrem dcéry máme ešte ďalšie 3 deti....budem rada ak tento pako ich nebude učiť na druhý rok - dúfam. sťažovať sa nemá význam - spočíta to decku, tak len doma sa učiť musíme....😉

kliatana
27. nov 2019

Obrat sa na ostatne maminy, ale na take ktore sa detom venuju resp. ktore sa zaujimaju o ich prospech, lebo keby to riesis s maminkou co to neriesi tak sa nedopatras a potom by som to asi riesila dalej.

montemotherone
27. nov 2019

Vieš ako najrýchlejšie vyriešiš tento problém? Zaplať mu zlučovanie, prihlas ho napríklad na Pikomat. Robia rozne aktivity pre detí, víkendové, týždňové- matiku sa učia hravou formou.

sorciera24
27. nov 2019

matematika je hlavne o cviceni a cviceni, a ptootm aj logike (kt. mas alebo nemas), neda sa absolutne porovnat s 1. stupnom a to je najvacsia chyba rodicov, ze vidia, ze na 1.stupni mali deti same 1tky (hoci ja fakt nechapem ako je to mozne) a na druhom to zrazut ak nie je....no, ano, nie je, je to prirodzeny jav, dke naroky stupaju, uciva pripuda a deti sa zacinaju profilovat, co im ide lepsie (co je podla mna aj velkou vyhodou do buducna)...... deti v triede a na hodine su tozne a velakrat sa stane, ze naozaj mnohe vyrusuju a potom tomu nerozumeju....tym padom musia dobiehat doma a ano, precvicovat hlavne asi matiku treba doma, halvne ak vidis, ze to pri priprave ide aj na 1tku.....
ja sice neucim matematiku,a le sjl...ale mala som pripad chlapca, kt. mal presne take podobne znamky, ze 1,4,1,4,1,3.....chlapec nie hlupy, ale bolo presne vidiet,z e kedy sa na hodine sustredil a kedy vyrusoval, ci nedaval pozor, prip. pokulhala domaca priprava.....
a matika je este narocnejsia si myslim, ak na to nemas so synom cas a vidis, ze ho potrebuje, tak mu zaplat doucovanie....
a nie, hanbou nie je sa pytat na hodine, lebo aj tu je velka chyba, ak sa nik neopyta na hodine, comu nerozumie, tak si ucitel moze mysliet, ze vsetci chapu.......

autor
27. nov 2019

@sorciera24 problém som rozpisala podrobne učiteľka nevie pracovať s deťmi , ktoré vyrušujú občas sa k nim pridá aj môj syn ale nie stále ...jeho vyrušuje aj to ak sa nemôže sústrediť keď mu vykrikujú za chrbtom a učiteľka v tomto prípade nedotiahne veci do konca.

sorciera24
27. nov 2019

jaj tak, cize ty sedis na hodinach a vidis ako ucitelka uci a pracuje s detmi..... (ako inak)....a prave to obcasne pridanie sa moez byt vysledkom tych horsich znamok....nevravim, ze to tak je, ale moze byt....
pises aj to, že, ekd nerozumie, sa neopyta.....tak do kelu, nech sa pyta a nech to ucitelka vysvetli viackrat, ale tiež asi nebude donekonecna.....a halvne vyrušovacom...

tosomja
27. nov 2019

No neviem, podla mna nie je trapne sa prihlasit, ze ucivo nechape, ako ked sa tvari, ze ucitelka ma super vyklad a doma do toho pozera ako tlk. Moja je len 3r na zakladnej a uz vidim, ze treba pridat, zhorsila sa, prve dve rocniky len trebalo pochopit ucivo, teraz sa maju ucit vela pouciek, vela pisomiek, uz pozera ucitel na to, z coho dostala jednotku a z coho dvojku. Takze mozno ani nie ucitelka je navine, ale ziaci, ze sa nepytaju. Staci, ze nepochopili jedno ucivo hned na zaciatku a uz su v...*** a k tomu vyrusovaniu...nemoze sa prihlasit? "Pani ucitelka, prosim vas, mozem si presadnut, vyrusuju ma spoluziaci a neviem sa sustredit na vyklad"...viem, teraz sa nam lahko pise, boli sme, vsak, taki isti.

tosomja
27. nov 2019

*dva rocniky

autor
27. nov 2019

@tosomja samozrejme, že som to synovi vysvetlila vadí ti to ked ti spoza chrbta vyvreskujú povedz učiteľke ...povedal, že hoc aj povie p.učiteľka si s nimi aj tak nevie rady ..dokonca aj poniektoré dievčatá sa k tým 4 rebelom pridávajú...syn má 12r. pre neho je všetko trápne puberta sa blíži a detto povedať učit.,že nechápe...riešila som to s ním dnes aj s matematikárkou...uvidíme čo ďalej

modrykoniicek
27. nov 2019

No pridám sa aj ja... Mladší ročník 🙂.
Zreteľne si pamätám hodiny matematiky a naozaj ten kto sa prihlásil, že nerozumie.Šikanovala ho celá trieda.Ja osobne som mala problém s tým, že učivo som pochopila a na písomke to bolo úplne niečo iné.To si pamätám ešte zo strednej.
Všetci natešení, že budú jednotky a všetci sme narafali 5ťky.Dôvod: No veď predsa to sme už mali... Mali ste sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu.45 minút nám fakt nestačilo na všetky uhly pohľadov.Vedeli sme len to čo nám učiteľka vysvetlila.A niekedy to bolo vysvetlené tak, že som si sama musela hľadať súvislosti.Na hodine to bolo vysvetlené strašne rýchlo a popravde ani na ZŠ to nebolo ideálne.Tam sme mali samoštúdium.Pani učiteľka odbehovala stále niekde.Učila sa somnou mama.A niekedy nám nebol uznaný iný spôsob rátania ako ten čo nás učili v škole.Na strednej som to ťahala na 2jky ale potom mi to už bolo jedno.Vždy pred hodinou matematiky mi bolo strašne zle.

Nuž neostáva ti nič iné len sa doučovať matematiku aj po škole.Mne trebalo len rozlúštiť príčinu prečo sa niečo ráta tak alebo hentak.Potom som s tým problém nemala.Nie každý nosí kalkulačku v hlave.
Vždy mi špatila vysvedčenie matematika.
A vždy sa mi lepšie rátalo pred tabuľou kde ma učiteľka mohla opraviť.Ale väčšinou pred tabuľu šli kalkulačky, všetko skrátili a nikto ničomu nerozumel.Aspoň, že učiteľka zistila kde je u mňa problém ale žiaľ mala na starosti ďalších 15 ľudí.Tiež je to len človek.

Môj muž nenávidel matematiku mal z nej 4rky a vyštudoval veterinu.Treba sa tej matike len venovať aby nesķĺzol nižšie a aby na strednej škole alebo na vysokej nemal nedostatky.

katulienkax
27. nov 2019

@tosomja prosím ta siestak sa neprihlási aby bonzovať ze ho vyrušujú vies ako to je s pubertiakom nikto nebude bonzovať aby bol outsider

tosomja
27. nov 2019

@katulienkax sice...presne 🙈

jankapepe
27. nov 2019

Podobný problém s učiteľkou sme mali v triede aj my.....prvý rok s novou učiteľkou a miernym zhoršením prospechu z tohto predmetu som neriešila.....druhý rok keď už syn začal nosiť 4ky som ho ako ty doma učila ....stačili dve tri vety dva príklady a vedel na 2ku . Tiež mi prislo hlúpe suplovať robotu niekoho iného.
Rok sme tlačili na zmenu.....stačil by prístup učiteľky. Dodám syn nebol jediný. Problém bol u všetkých žiakov práve na tomto predmete.
Čo pomohlo? Apelovať vyššie....triedny..... riaditeľ.....a výsledky riaditelskych pisomiek kde priemer celej triedy bol na jednej z nich 4, niečo....a to najlepšia bola 3ka.....jedna.
V triede samozrejme od jednotkarov cez priemer po pár podpriemer. žiakov takže nonsens....
Pomohla zmena učiteľky tento rok.

ivett1
27. nov 2019

hovorila si o tom s triednou?...my sme mali podobný problém s fyzikárkou a triedna bola na jej hodine - neohlásene - potom ju prizvala na rodičko, kde sme si to všetci vykomunikovali ...nám nešlo o známky, ale o to, že nevedela vysvetliť látku a nechávala to na domáce doučovanie ...dôvod bol, že ju rušia pri výklade ... dávala im tresty (stáť pri lavici), písomku z učiva (ktorému nerozumeli...) a keď sa prihlásili, že tomu nerozumejú, tak im povedala, nech si to nájdu na nete ...
teraz sa snažia nerušiť lebo sme sa dohodli, že budú písať písomku, ale keď nerozumejú, tak im to vysvetlí... som zvedavá, či to dodržia- jedna (žiaci) aj druhá (učiteľka) strana ...

lilke
27. nov 2019

@montemotherone pikomat je úplne o inom ako školské učivo. Je to skôr olympiáda.

autor
27. nov 2019

@jankapepe
@ivett1 dakujem za odpoved začala som to riešiť aj cez triednu a ak sa to nezlepší potiahnem to aj vyššie

autor
27. nov 2019

@sorciera24 ďalšia premúdrela ak nemáš normálnu radu nerýp nauč sa písať normálne

jankapepe
27. nov 2019

Hlavne kontaktuj aj iných rodičov hlavne rodičov jednotkarov ako vidia matiku oni. Ono chyba nemusí byť len v učiteľovi. Može byť aj v tvojom synovi. Ale nemusí.....a to by bola večná škoda nechať to tak.

montemotherone
28. nov 2019

@lilke je o inom a práve o to ide 😉 Deti získajú tvorivý pohľad na riešenie problémov

anita010
29. nov 2019

Ucitelka je mozno uz "vyhorena". Je vela tried, kde je vela integrovanych deti a viacerych to uz prestava bavit, lebo ucitelom sa ucit normalne neda a ziakom tiez nie. Na tvojom mieste to riesim s triednym ucitelom, ale neviem, ci pochodis. Tie ucebnice su onicom a to nie len pre ten rocnik, preto vela ucitelov sa ucebnic nedrzi. U nas sa tiez uz malokde vysvetluje, ziak jednoducho na to musi prist sam, alebo doma s rodicmi, pretoze v skole sa to neda. Triedy su preplnene, pomaly nemas triedu, kde nie je integrovany ziak a na tom by ani nic nebolo, keby tam neboli dalsi, co na nich nezaberie nic a nikto. Kto neveri, nech si to skusi. S kludom "odpapuluju'"aj riaditelovi a dostanu max. pokarhanie, na co zvysoka kaslu. Ziaci dobre vedia, ze neviem co by sa muselo stat, aby boli vyluceni zo skoly, kedze su za nich peniazky a tak to aj vyzera a pre tych maju potom problem vsetci ostatni ziaci aj s ucitelom.

erikavesela
29. nov 2019

@sorciera24 prosim ta, ako si prosla na to, ze matika je o cviceni, cviceni a potom aj logike?..
Matika je hlavne o logike a potom cviceni, raz, ked tomu nechapes, lebo logika nepusti...povedzme kombinatoriku....tak mozes cvicit, kym budes zelena a nepochopis to...

erikavesela
29. nov 2019

@martina1201 prosim ta...ty si nepamatas ako vyzerali.otvorene hodiny?..to, ze tam bude sediet riaditelka sposobi len to, ze ucitelka sa bude 45 min.snazit a opat to vklzne do toho, ako to bolo predtym...

erikavesela
29. nov 2019

Mam pocit, ze tvoj syn nema problem s matikou, ale ucitelka ma problem s vysvetlovanim a vooobec nie je dolexite preco ten problem ma...teba to trapit nemusi...ked mu to vysvetlis ma evidentne dobre znamky, ked vysvetluje ona, tak je to zle...zober si jeho zosit, porovnaj so zositom inych ziakov a chod na konzultaciu s inou ucitelkou...kludne ak mozes aj do inej skoly a spytaj sa, ci je to om a potom by som isla za riaditelkou...triedna s tym nic nema...a ziadala okamzitu zmenu a este je moznost na cas vymenit ucitela a zistit, ci aj jemu nerozumeju deti v triede...ja mam pocit, ze ucitelia v mnohych pripadoch neakceptuju zmeny, nazory inych...

mogaa
29. nov 2019

Treba sa popýtať na rodičovskom ostatných rodičov - ak sú v triede ale aj jednotkári(z matematiky) a chápu učivo zo školy bez dodatočného doučovania, tak chyba je v dieťati....NIe každé dieťa je nadané na matematiku, jedno učivo pochopí hneď a inému ju treba vysvetliť aj 2-3x......na druhej strane ak sú v škole integrované deti a majú asistenta - nech si hovorí kto chce, čo chce ale ostatné deti to vyrušuje....dieťa sa ťažko sústredí ak kúsok od neho vysvetluje asistent učivo integrovanému dieťaťu....

mogaa
29. nov 2019

@erikavesela problém ale vôbec nemusí byť v tom ako učiteľka učivo vysvetluje...môže to byť j o tom že ak v blízkosti sedí asistentka s integrovaným dieťaťom , chlapec sa nevie dostatočne sústrediť.....ja by som ho skúsila presadiť čo najviac dopredu(mamička môže povedať že horšie vidí a čakajú na očné) alebo sedí blízo tých chlapcov čo vyrušujú......alebo jednoducho potrebuje počuť vysvetlenie viackrát aby to pochopil....ak sú v triede aj jednotkári z matematiky(bez potreby doučovania) - tak na vine nie je učiteľka

sorciera24
29. nov 2019

@erikavesela nemyslela som tym "potom", ze logika až po cviceni.....je to o logike a cviceni....darmo, ak nepreratas ani jeden priklad, tak moc toho asi nepochopis.....
mna tiez zaraza, ze ako s 1-2 prispevkov vies, ze kde jej problem jej syna....hmm...veštecka gula?

erikavesela
29. nov 2019

@sorciera24 presne to sa pytam aj ja pri tvojej odpovedi...jedine, co viem povedat je, ze evidentne inemu vykladu rozumie...vychadzam z toho, ze autorka pise pravdu a tie jednotky boli z uciva, co mu vysvetlila ona...ty si to sama zaskatulkovala do toho, ze zle znamky ma z toho uciva, ktore nesleduje a jednotky z toho, ktore sleduje...co podla vyjadrenia autorky nie je pravda