Delenie slov na hlásky a písmená

majsenka
2. okt 2016

Baby vysvetlite mi prosím, delenie slov na hlásky a písmená. Viem, ze ch, dz, dž sú 2písmená a 1hláska, ale neviem ako mám počítať dvojhlasky ia, ie, iu, (2P2H), ,ô(1H,1P) a ešte x, keď sa vyslovuje ks(1P,2H alebo 1H)? Ďakujem za odpoveď 😉

mirkava
2. okt 2016

😲 😲 😲 ty kokso.... tak toto je ako hadanka pre tento deň... som zvedava na odpovede 😉

zooeynka
2. okt 2016

Velmi podstatna a zavazna informacia pre zivot...

moni244
2. okt 2016

Fakt diskusia vhodna na tuto stranku

majsenka
autor
2. okt 2016

No to brali vlani druhaci(na ZS)a na buduci tyzden maju vstupny test zo slovenciny, dcerka si to uz nepamata, tak som jej chcela pomoct, a doteraz som vsetko vedela, ale dnes ma dostala🙂. Na koho ibeho ineho ineho sa mam obratit, ak nie na ine maminky🙂?

novana
2. okt 2016

Som Ti skopírovala: Podľa definície dvojhlásky v Krátkom slovníku slovenského jazyka (aj v 1. zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka či v Lingvistickom slovníku) ako „spojenia 2 samohláskových prvkov v jednej slabike fungujúceho ako jedna dlhá samohláska“ možno dvojhlásku hodnotiť ako hlásku. Takéto zaradenie je ustálené aj v školskej praxi, kde sa dvojhlásky uvádzajú buď samostatne (popri samohláskach a spoluhláskach), alebo medzi dlhými samohláskami. Pri zostavovaní úloh do výstupného testu pre žiakov základnej školy odporúčame vychádzať z toho, ako je učivo spracované v učebnici, a zadávať také úlohy, s ktorými sa žiaci stretli aj počas vyučovania pri precvičovaní učiva. Domnievame sa, že učivo o dvojhláskach nie je pre žiakov 2. ročníka základných škôl jednoduché, pričom najdôležitejšie je to, aby žiaci rozoznali v slove dvojhlásku. V teste sa preto namiesto úlohy „urči počet hlások“ mohlo použiť zadanie „nájdi (podčiarkni, zakrúžkuj) v slovách dvojhlásky“ alebo „rozdeľ hlásky vo vete na samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky“ (alebo iné zadanie), v ktorých by žiaci rovnako preukázali úroveň zvládnutia učiva.

(Pre úplnosť treba dodať, že na hodnotenie diftongov ani jazykovedci nemali jednotný názor /porov. heslá diftong a bifonematické hodnotenie diftongov v Encyklopédii jazykovedy/.)

Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/688/#ixzz4Lw4j3ImF

maslenka47
2. okt 2016

@majsenka spytaj sa pani ucitelky, u ktorej bude dcera pisat ten test. Alebo rovno odporuc dcere, nech sa spyta pani ucitelky sama. Aspon to samostatne ziskavanie informacie jej do zivota nieco da, ked uz delenie slov na hlasky asi nie...

dominika6
2. okt 2016

@majsenka
Ked sa jedna o vyhlaskovanie tak sa ch a ia...atd berie ako jedna...ak by mala vymenovat pismena tak sa beru ch a ia ako 2a 2