Odchod otca dieťaťa do zahraničia - stretávanie s dieťaťom

klya
13. sep 2013

Som s dcérou 2 roky sama, jej otec si našiel inú partnerku. Za malou veľmi nechodil, ani sa nestaral. Pred rokom odišiel do zahraničia, návrat v dohľadnej dobe neplánuje. Predstavuje si to tak, že na SK príde 3-4 krát za rok a bude s malou... Ja vsak s takýmto riešením nesúhlasím. Myslím, že ak chce byť otcom, mal by pri nej byť oveľa častejšie. Takto to pre ňu nebude dobre. Ocitli ste sa v podobnej situácii? Ako ste to riešili?

tomikejt
13. sep 2013

@klya no, s tym ale nic nenarobis.. ak je v rodnom liste ma pravo sa stretavat s dcerou, aj keby to bolo len raz za rok.. aj ja som so synom sama a ex bol naposledy za malym pred 5 mesiacmi, a to nieje ani v zahranici, ale iba 50 km.

klya
autor
13. sep 2013

@tomikejt Vieš, on nemá súdom stanovené návštevy. A veľmi pochybujem, že by to riešil oficiálne. V podstate je to asi hlavne na mne, ale kvôli malej nechcem urobiť nejaké zlé rozhodnutie. Preto sa skúšam zistiť skúsenosti od mamin v podobnej situácii...

tomikejt
13. sep 2013

@klya jasne chapem, ked nemate sudom stanovene navstevy, je to na vasej dohode. ak je ako otec normalny, vies ako to myslim, 🙂 ja by som mu nebranila. ale tot len moj nazor, ja mam uplne inu situaciu, tak hadam tu najdes maminku ktora je v podobnej situacii

klya
autor
13. sep 2013

@tomikejt Ďakujem za názor. Nuž, keby bol ako otec až do odchodu normálny, neváhala by som ani sekundu 😉

sasa123
13. sep 2013

@klya Ja sice nie som v podobnej situacii, ani som nastastie nebola, ale moj nazor je, ze by sa asi mal s malou stretavat a ona s pribudajucim vekom si bude sama na to vytvarat nazor a pocity a zaujme stanovisko. Lebo ked bude starsia, mohla by ti vycitat, ze si jej nedala taku moznost. Ak ju nejako extra negativne neovplyvnuje a pride len na navstevy, alebo si ju bude brat na par hodin denne, ja by som to takto riesila. Deti su velmi vnimave a mudre a ked sa jej to nebude pacit, sama ti povie, ze s nim nechce byt. Tiez by som sa jej pytala na jej pocity po stretnuti a vela jej vysvetlovala. Neviem ci ma malinka 2 rocky alebo uz viac, ale okolo 3 rokov uz deticky celkom dobre vedia popisat svoje pocity, alebo ked nie, prejavia to spravanim.

klya
autor
13. sep 2013

@sasa123 Aj tebe ďakujem za príspevok. Ale úprimne, veľmi ma zaujimala reakcia tých v podobnej situácii. Ono je to teoreticky jednoduche. Ale vysvetľovať 4-ročnému dieťaťu, že otec už zas odišiel a dlllho nebude môcť prísť ☹ Potom je vždy nejaký čas smutná a nemôžeme s tým nič robiť. No a ked sa konečne dá do poriadku a je úplne spokojná, ideme odznova...

ivet100
14. sep 2013

@klya ja takto žijem s malým už päť rokov, môj partner od vtedy ako sa syn narodil, robil stále v zahraničí a naozaj malého videl raz za 3 mesiace, keď bol na nejaký čas na dovolenke. Musím povedať, že aj vtedy bola celá výchova na mne, ale vždy sa na ocina veľmi tešil. Teraz má syn 6 rokov a od 4 rokov to jednoducho tak vníma, že jeho otec pracuje v zahraničí a je na Slovensku veľmi málo, ale keď príde, tak sa mu venuje naplno a malý sa z toho veľmi teší. Samozrejme, že keď odchádza je vždy smutný, ale trvá to tak 2 dni, dostane sa do starých koľají a opäť čaká, kedy príde ocino na dovolenku. A to ti poviem, že niekedy ho videl aj po 5 mesiacoch. Neboj sa toho, je lepšie, keď bude s dieťaťom málo ako nikdy. A dieťa si na to zvykne a bude sa určite vždy na svojho otca tešiť, samozrejme ak nebudeš robiť prekážky ty a budeš to brať aj ty z tej pozitívnej stránky. Držím palce.

lubica2
24. sep 2013

tomuto sa hovorí nezodpovedný otec, veď on by mal dať dieťaťu aj viac do života ako len pár hodín ročne, veď je jeho vzor a aj týmto vplýva na výchovu dieťatka

kaktusik007
29. sep 2013

@klya hlavne vela vysvetluj!!!
deti su uzasne... ano, bolo to zo zaciatku tazke, ale teraz, po roku ako zijeme sami, deit pochopili, ze doma som ja a oni dvaja a ich otec k nam proste nepatri. Davaj moznost, aby bola mala s otcom - a to, ako sa bude chovat on k nej, tak taky bude mat vztah ona k nemu.... ja som nemusela robit nic - nijako huckat deti proti otcovi, oni sami chapu, ze tam pre nich nie je miesto (netusim, ako sa k nim sprava... ale asi sa im nevenuje az tak, ked maju takyto postoj). a to moje deti maju 2 a 3 roky!!!
jedine, co som dost casto hovorila, tak som odpovedala na otazky ze kde je ich tatinko - odstahoval sa. a preco maminka? pretoze nechcel s nami uz dalej byvat....
deti su male, ale nie su hlupe

klya
autor
2. okt 2013

Kočky, ďakujem za názory.

@kaktusik007 Absolútne s tebou súhlasím, že deti sú malé, ale nie hlúpe. No pravda je taká, že aký základ im teraz dáme, to si ponesú do života. A ja som sa definitívne rozhodla, že nechcem, aby si moja dcéra myslela, že takýto model "rodiny" je normálny. Takže ak "ocko" bude chcieť malú vídať, bude musieť ísť cez súd. Do bodky budem plniť oficiálne rozhodnutie. A v podstate trochu dúfam, že po prvý raz prejaví o dieťa reálny záujem a o návštevy zabojuje. Pretože až doteraz jediným prejavom záujmu boli prázdne rečičky. Tento rok bol na SK 2x. Takýto "vzťah" k dieťaťu nie som schopná ani ochotná dobrovoľne podporovať.

kaktusik007
2. okt 2013

@klya tak tak.. nech ziju sudne rozhodnutia..

zial, ked su takito, co uz....

ja mam nove info -- deti sa mi vratili a starsi, 3 rocny, mi vravi -maminka tatinko ta velmi lubi, vies?? on mi to povedal.... a maminka preco ty uz nelubis tatinka???
ale uplne to zabila tato hlaska --- tatinko sa odstahoval pretoze ty maminka si ho prestala lubit!!!

no.. a teraz babo rad... ist za koliznou hned alebo pockat ci sa to bude opakovat????

klya
autor
2. okt 2013

@kaktusik007 Tak to je sila. Nemám slov... Myslia tí chlapi aspoň občas aj hlavou? A napadne ich aspoň kde-tu, vo svetlej chvíľke, čo vlastne robia svojim deťom? Veď mama je pre nich osoba, ktorá znamená istotu, ochranu, všetko. A on to takto otočí a urobí z teba osobu, pre ktorú nie ste už rodina? Keby im to aspoň vysvetlil... Pochopia už dosť. Ale toto je fakt drsne.

kaktusik007
2. okt 2013

@klya je to drsne... obzvlast, ak sa odstahoval stylom ze mna prepustili z nemocnice po dvoch mesiacoch a nasla som vybrakovany byt..

no ale tak nevadiiiiii, je to kret...en tak je.... co narobim.... len asi fakt to vidim na minimalne rozhovor s koliznou opatrovnickou

klya
autor
2. okt 2013

@kaktusik007 Nakoniec ti ale aj tak neostane nič iné, len vysvetľovať a vysvetľovať. A 2 a 3-ročné dieťa príde na to, že niektoz rodičov klame. Bože, na takéto veci sú predsa ešte maličký! Keby sa občas páni otcovia zamysleli nad dôsledkami 😢

kaktusik007
3. okt 2013

@klya len vies - 3 rocne dieta je dost male na to, aby sa konfrontovalo s realitou, ze jeden z rodicov je klamar... zial...

simik2309
3. jan 2014

ja mam zienky taky problem, ze ex sa o mojho syna od narodenia nezaujimal.. neplatil a dala som ho na exekuciu.. teraz sa mi vyhraza, ze ak to nestiahnem zacne si na maleho narokovat a to ho chce dva krat v roku ale do anglicka.. ja si dieta nechcem dat do zahranicia k cudzim ludom do cudzieho prostredia.. ked byval 15 kilometrov od nas tak za nim nechodil a teraz neviem co mam urobit. syn ma 4 roky a uz svojho otca 3 roky, co som si nasla priatela.. exekutora zrusit nechcem lebo by som to musela platit vsetko ja a ja sa bojim ze ho vezme a uz ho neuvidim.. ako je to v takomto pripade?