Aký je priebeh pri osvojení si detí mužom?

18. aug 2022

Dobrý deň,
Napíšem to v skratke, lebo bolo by toho veľa čo písať.
Môj ex manžel namiesto platenia zvýšeného výživného sa chce vzdať deti. Už mi to viackrát písal aj vykričal.
Ja žijem s deťmi už viac ako 5rokov s "novým" manželom. Deti vychovavame spoločne. Ex javí o deti záujem len vyhražnymi a uražlivymi sms hlavne mne a staršiemu synovi.
Môže sa ex len tak vzdať detí?
Ak by to spravil mohol by si ich môj terajší manžel osvojiť?

Viem, že sú to otázky hlavne na právnika, ale som z toho v šoku , že by bol taky človek a vzdal sa deti kvôli tomu, aby neplatil výživné. Preto sa pýtam tu možno máte niektorá s tým skúsenosť.
Ďakujem za všetky racionálne odpovede

ckocka
18. aug 2022

Opačne. Najprv musí mať niekto záujem o osvojenie, a bio otec musí súhlasiť. Jedná sa v záujme dieťaťa, nemože zostať bez otca ak už ho raz má v RL.

autor
18. aug 2022

@ckocka Takže ex nemôže ísť na,súd a jednoducho deti "vymazať" zo svojho života?

alenah31
18. aug 2022

nie je možné vzdať sa dieťaťa ak je rodič známy a zapísaný v RL a to len preto, aby nemal voči potomkovi povinnosť. Jasne o tom hovorí Zákon o rodine. Je možné osvojenie - o tom rozhodne súd - vtedy práva a povinnosti rodiča preberá ten kto si dieťa osvojuje. Pokiaľ bude ex na súde súhlasiť - nebude s tým problém. Len treba myslieť na to, že keby sa náhodou niečo stalo a aj z nového manžela sa stane ex - aj voči osvojeným deťom by mal potom on vyživovaciu povinnosť.

autor
18. aug 2022

@alenah31 tak stať sa môže určite hocičo to je jasné, starší syn bude o dva roky už plnoletý tak dufam, že sa ex nezblazni a nebude robiť naprieky ja som už z neho niekedy na prašky

alenah31
18. aug 2022

aj keby s osvojením nesúhlasil - pri relevantnom zdôvodnení a preukázaní sa súd postaví vždy na stranu dieťaťa - tieto rozhodnutia sú vždy v prospech dieťaťa. Ale ak o osvojenie nepožiadaš ty resp. nový manžel - tvoj ex sám od seba ani cez súd zbavenie sa rodičovských práv nedosiahne - to musí byť riadny magor🙈

elizabet173
18. aug 2022

Ex je nesmierne šikovný, chcel by sa zbaviť povinnosti, kretén. Našťastie to tak nefunguje, ako si predstavuje on. Dúfam, že mu to ani náhodou neumožníš, je otec, prečo by si mala deti obrať o to, čo im patrí? Aj keby to bolo len 600 eur ročne. A nie do 18 rokov, ale do doby, kedy je dieťa schopné sa samo živiť, čiže by som syna všemožne podporovala v tom, aby išiel na VŠ a "otec roka" sa môže aj pokrájať. Ako ti robí naprieky? SMS ignoruj, ak sú výhražné, ulož, vytlač, inak sa na neho vykašli. Vôbec by som s ním nekomunikovala, jedine písomne aj to len keď sa niečo slušne spýta. Na tvojom mieste by som nechcela, aby si súčasný partner deti osvojil, aj keby mali akokoľvek pekný vzťah, už len preto, aby som to exmanželovi neuľahčila. Na tebe bola a je ťarcha starostlivosti, on má jedinú povinnosť, poslať raz do mesiaca peniaze. Sú otcovia, ktorí nežijú s matkami ich detí, deti si pravidelne brávajú na víkendy, na dovolenky, chodia s nimi na výlety, učia sa s nimi, sú prítomní na och zápasoch, koncertoch, chodia na rodičovské, kupujú im veci napr. na lyžovačku nad rámce výživného a takéto niečo, ako je tvoj ex bol schopný tie deti len splodiť? Normálne mi dvihlo tlak

ana82
18. aug 2022

@elizabet173 👏presne tak vystihla si to na 1****

autor
18. aug 2022

@elizabet173 ma platiť 200€ na dve skolupovinné deti z toho jedno je na druhom stupni a druhe stredoškolák, či lyžiarsky, strojček na zuby, krúžky. Nič mi nepomohol financovať. Ja som odišla z bytu, aby sme mali pokoj, ale je to niekedy neúnosné. Mám pocit niekedy, ze ma cielene chce psychicky ničiť. S novým manželom mame pohodu, konečne žijeme šťastne a hlavne bez agresie a hádok. Ja tiež nechcem, aby sa deti vzdal aspoň nech im dá aspoň to výživné. Takže, keď môj terajší manžel alebo ja nebudeme súhlasiť tak in sám sa ich nemôže vzdať?

elizabet173
18. aug 2022

Tvoj ex sa detí vzdať nemôže, iba keby si ich chcel osvojiť tvoj terajší manžel a ex by samozrejme súhlasil a rád, tak by to išlo, ale myslím, že súdne. Nerozumiem tomu, ako ťa psychicky ničí. Na tvojom mieste by som požiadala o zvýšenie výživného minimálne na staršie dieťa, všetko išlo hore, 200 eur na dve deti je nič, keď dáš aj ty toľko, zo 400 eur dve deti nenachováš, neoblečieš, nezaplatíš im krúžky, nekúpiš školské pomôcky....Takže kľudne ex ignoruj, alebo ho pošli, nech sa ide informovať za právnikom

autor
18. aug 2022

@elizabet173 Psychicky ma ničí napr že sa stále preváža na aute okolo domu. Vyvoláva zo súkromného čísla a podobne veci. Je toho viac ale tak už sa snažím to filtrovať

dilino
18. aug 2022

Toto by bolo len súdne a neverím že cudzí chlap teraz tvoj nový manžel by si vzal dospievajúce deti za svoje. Len preto lebo ich otec a tvoj ex by to tak chcel aby nemusel platiť na nich .No takých by bolo. Nič tým nedosiahne a za to že ťa otravuje a špehuje by som ho zahlásila na policí za obťažovanie.

elizabet173
18. aug 2022

ja by som ho po piatich rokoch od rozvodu ignorovala, alebo mu ešte zamávala, keď sa preváža okolo a smiala sa na ňom. A že volá zo súkromného čísla? No nech volá, ak to číslo nepoznám, nedvihnem, veď koľko ľudí dnes otravuje a ponúka ti sprostosti, bez ktorých v pohode roky žiješ. Ak ťa to obťažuje príliš, obráť sa na políciu