Svadba v protestantskej cirkvi

22. apr 2024

Ahojte, viete mi niekto povedať, či môže mať svadbu v protestantskej cirkvi aj niekto, kto nie je členom danej cirkvi ?

ivanaks
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivanaks
23. apr 2024

Nie, svadbu (= hostina, zábava ) si môžeš urobiť v reštaurácii, doma, na lúke, ale v kostole či na úrade budeš mať sobáš (= obrad). Prečo chceš cirkevný sobáš, ak nie si veriaca príslušnej cirkvi? V katolíckom kostole vás odmietli zosobášiť, lebo nie ste pokrstení, birmovaní, ale v protestantskom kostole vás zosobášia bez krstu a konfirmácie? A ktorú protestantskú cirkev máš na mysli - ecav, "kalvínov", baptistov? Je aspoň jeden zo snúbencov členom daného spoločenstva? Ak nie, plánujete sa stať členmi danej protestantskej cirkvi (prestúpiť k nim, prijať krst atď.)? Bez ohľadu na vieru pri cirkevnom sobáši sa zaväzujete žiť v súlade s Božími ustanoveniami a v príslušnej viere vychovávať aj vašich potomkov. Budeš to tak robiť? Ak si pri ktorejkoľvek otázke odpovedala "nie", zváš civilný sobáš. (Ak je manžel evanjelik a Ty katolíčka (alebo naopak), treba sa porozprávať s príslušným kňazom, on vás už usmerní.)

autor
23. apr 2024

@ivanaks ja som kresťanka, ale neradim sa k žiadnej konkrétnej cirkvi, aspoň zatiaľ nie (kresťankou nie som veľmi dlho) čiže do budúcna určite budem členom nejakej cirkvi, len sa musím správne rozhodnúť do ktorej patriť. Chcem mať ale cirkevný sobáš, lebo na viere mi záleží. Budúci manžel je katolik.

moonlight1210
23. apr 2024

V prvom rade sa potrebujes porozpravat s knazom protestanskej cirkvi, kde sobas chces mat.
Ale myslim, ze i on ti povie, ze najprv si musis vybrat, kam chces realne patrit.
Ze manzel katolik a ty s prislusnostou zatial nikam, to by v protestanskom kostole neslo.

V aktualnom stave by vas ale mohli zosobasit v katolickom kostole, kedze manzel katolik je. Vierou zmiesane manzelatva (resp. manzelstvo s neveriacim) uz nie su u katolikov problem ako kedysi.

queen_mary
23. apr 2024

Myslis evanjelikov? Zosobasia aj s katolikom alebo ateistom v pohode.

rorino
23. apr 2024

Nechápem,prečo by vás mali zospbasi v protestantskom kostole,keď podľa kresťanov musíš niekde patriť,im nestačí,že o sebe vyhlásia,že si kresťanka,a muž súhlasí s tým aby sobáš nebol v katolíckom?

heln
23. apr 2024

teda neviem ci su na to nejake pravidla, ale asi zalezi od konkretneho miesta, my sme sa sobasili u baptistov, ja som tusim nebola clen, ale chodila som tam. tiez som bola na svadbe, kde kazatel od baptistov sobasil ludi z inej cirkvi.

leni1405
23. apr 2024

Môže,ja som tak mala,je to bez problémov..teda ak myslíš protestantskú ako ECAV ( Evanjelickú). Ak myslíš evanjelikalne zbory ako babtisti, metodisti, adventisti, apoštolska cirkev tiež si myslím ..že.by.to nemal byť problém. Čítam si ale až teraz dodatočne tvoju odpoveď,že manžel je katolík..tam je to myslim inak. Tiež zosobášia, ale je tam iná formulka pri obrade...trošku pozmenený text ale nie veľmi. Ja som bola katolíčka, ale skôr len taká tradičná, pred pár rokmi sa mi dal Pán Ježiš poznať ešte inak, prijala som Ho do srdca a odovzdala mu život a všetko sa zmenilo. Neskôr som vnímala že už v RKC nemôžem ostať. Pred 3 rokmi som poznala terajšieho manžela, on je tiez veriaci ale od narodenia člen ECAV, sobáš sme mali pred rokom v ECAV. Je dôležité ale aby ste boli vo viere čo najviac jednotní, ak si niekto komu na viere naozaj záleží a chce podľa toho riadiť život a výchovu detí vezme klasického "nedeľného kresťana" v zmysle...odsedim si v kostole svoje ale život si budem žiť po svojom a Boh nech sa mi do toho nestará.....tak potom po čase môžu prísť dosť nárazy, poznám dosť takých párov, je to náročné. Verím ale že ste už iste veci so snúbencom prediskutovali.

deti95060810
23. apr 2024

nie, v evanjelickom kostole vás nezosobášia...
aspoň jeden z vás musí byť evanjelik - pokrstený a mať konfirmáciu. Ten druhý nemusí byť vôbec nič, alebo hoc akej inej cirkvi.
to isté pri krste detí. jeden z rodičov musí byť členom ev. cirkvi - musí byť pokrstený a mať konf.

autor
26. apr 2024

@moonlight1210 ďakujem za odpoveď, budem sa pýtať v konkretnej cirkvi

@rorino muž je mi ochotný sa prispôsobiť

@leni1405 Ďakujem za rozsiahlu odpoveď. Ja som bola tiež vychovávaná ako katolíčka, ale ako som skutočne spoznala Ježiša, už som do katolickeho kostola chodiť nechcela, preto sa nemôžem ani zaviazať, že budem súhlasiť s výchovou deti v katolíckej cirkvi, čo sa pri katolickom sobáši robí. Budúci manžel nie je nedeľný kresťan, praktizuje vieru denne. V tomto sme dosť zjednotení, až samozrejme na nejaké rozdiely vo vierovyznaní.