Čakám dvojičky a rozmýšľam nad výberom krstných rodičov

buzz5
24. jún 2020

Ahojte, čakáme dvojičky som ešte len v 3tom mesiaci viem ze je ešte skoro hovoriť o vybere krstných rodičov. Môj muž má iba jedného brata ako sme mu to oznámili že som tehotná hneď reagoval že tak budeme krstný (spolu s jeho ženou). My sme ostali uplne prekvapený, tak sme mu len odpovedali že sme o tom ešte nerozmýšľali. Ja mam 4surodencov no asi nikoho z nich by som za krstných nevolala, potom by sa urazili že som niekoho uprednostnila. Tak sme sa bavili s mužom že to budú naši kamaráti, no jemu sa nepáči ze to nieje nikto z rodiny a ze cudzích sa nepatrí volať. Keď boli švagrovci u nás na návšteve tak zase padla téma na krstiny, a mužov brat hneď automaticky že oni budu krstný že musia sporiť nato mu švagriná povedala ze sme im to ešte nepotvrdili. Tak sme im povedali ze pre dvojičky by sme chceli rovnakých krstných, tak švagor ostal prekvapený ze stým nepočítali a ze to by ich stalo veľa peňazí. Co si myslite o tejto situácii? Co by ste mi radili, ako im vysvetliť ze oni krstný nebudú, nejaká šanca tam bola ale po tejto skúsenosti už nemám chuť ich volať za krstných

makova333
24. jún 2020

@buzz5 nijako, nemusis nic nikomu vysvetlovat. Zavolas koho uznate za vhodneho. Ak padne este tema "krstni" a bude sa od vas ocakavat odpoved staci jednoducho "zatial sme krstnych neuvazovali. Ak uz budete rozhodnuti a pride na to rec, rozhodli sme sa pre xy. Nic viac, nic menej. Btw zavolala by som si niekoho kto vam je blizky a je uplne jedno ci je to rodina alebo nie.

enka81
24. jún 2020

no, chápem, že máte dilemu, len mi snáď vysvetlí niekto, byť krstným je finančne náročné? Ja si pamätám, že krstní rodičia sa pri krste zaväzujú, že budú viesť dieťa k viere, prípadne sa očakáva, že keby sa stalo niečo s rodičmi, tak sa o dieťa postarajú. Ak sa mýlim, poučte ma, ja v tom nie som odborník, len si to takto matne pamätám z detstva. Ja som svoje deti dala pokrstiť, krstnou mamou je moja sestra, a keďže je rozvedená, má dosť výdavkov so svojou dcérou, tak nikdy neočakávam, že bude dávať mojim deťom niečo materiálne, i keď ona vždy vrámci svojich možností im vždy niečo dá, ale to by dala aj kvôli tomu, že je ich teta. To skutočne sa vyberajú krstní rodičia podľa majetkov?

enka81
24. jún 2020

@buzz5 a neber to osobne, vôbec to nepíšem tak, že ty ideš vyberať krstných podľa majetkov, skôr ma prekvapil prístup tvojho švagra

sejan
24. jún 2020

@buzz5 my sme si za krstnych tiež vybrali kamarátov...a vyberali sme podľa toho aký bol záujem o našu malú...

buzz5
autor
24. jún 2020

@enka81 hej chápem, ja tiež som nad tým ani nepremyslala takto kvôli peniazom, skôr preto by som chcela pre obidve deti rovnakých krstných takých co by mi aj občas pomohli, postrážili ich, aby sa im kúsok aj venovali zato svagtovci prídu raz za mesiac a nemajú ani vlastne deti takže skúsenosti žiadne... Ú nás je zvykom že krstný zaobstaraju sviečku a košieľku na krst, žiadne extrémne dary... Ale zas musím povedať že mužova rodina je dosť na peniaze oni stále riešia iba peniaze v jednom kuse

gladys_07
24. jún 2020

@buzz5 ale ved mas perfektnu vyhovorku, zavolaj kamosov a svagrovi povedz ze ste chceli aby mali dvojicky rovnakych krstnych a ze ved to on odmietol.

Inak mne sa celkom paci davat za krstnych kamosov, rozsirit si rodinu. Ujo ujom ostane, to svagrovi nikto nevezme.

h2
24. jún 2020

@buzz5 Sú rodiny, kde sa vždy vyberajú za krstných rodičov, strýko, alebo teta dieťaťa, spolu s ich manželom/manželkou. Tak asi preto to ten brat automaticky očakáva. Akosi si neuvedomil, že aj Ty máš súrodencov. Navyše, môžu to byť aj ľudia úplne mimo rodiny. Ak máš problém vysvetliť švagrovi, že nebude krstný, nechaj to na svojho muža, je to predsa jeho brat. Môžete im to pokojne oznámiť spolu, ale nech hovorí on.

buzz5
autor
24. jún 2020

@sejan to je dobrý nápad aj tak sme krstiny plánovali až keď budu mat maly 3-4mesiace tak dovtedy uvidím kto sa ako bude zaujímať 😁 @gladys_07 tiež som toho názoru žeby som rodinu rozšírila, nemusí byť rodina stále iba pokrvná niekedy si viac rozumieš s cudzími ako s vlastnými 😁

janetinka27
24. jún 2020

@buzz5 rozhodnite sa sami, treba k tomu premysliet, kto "splna" podmienky kodexu kanonickeho prava.
krstni sa nemusia postarat o dieta, ak by sa rodicom nieco stalo, to neplati. krstny rodic by mal dietatu spolu s rodicmi dietata pomahat rozvijat jeho krstnu milost. ist za krstneho neznamena strazit dieta/deti, byt s nimi castejsie ako ini a podobne. strazit deti mozu aj ti, co nie su krstni, ale maju k vam aj detom dobry vztah, su zodpovedni, su "poruke".

nikoleta1234
24. jún 2020

Ahoj, tiež mam dvojičky... Ja mam len brata, môj partner má brata i sestru. Môj brat je krstný jednej, a priateľov brat je krstný druhej. Priateľova sestra sa urazila, že nie je krstná.

ckatka
24. jún 2020

Náš malý ma 3,5 roka...krsteny nie je, krstných rodičov nemá...vlastne...adoptovali sme ho keď mal 7 Mesiacov a úprimne nejak nám to nenapadlo 😂🤦‍♀️ Ja som sa dávala krstiť sama keď som mala.15...a krstných rodičov som si vybrala sama. Možno aj s malým to tak spravíme.
U nás sa väčšinou krstni vyberajú s kamarátov. Rozširuje sa tak "rodina".

jaroe
24. jún 2020

@enka81 tak to s tými financiami je proti srsti aj mne. O tom krstni rozhodne nie sú. Je to blbý zaužívaný zvyk z minulosti.

jaskolka
24. jún 2020

Dajte toho, koho chcete. Vôbec to nemusí byť rodina, alebo manželský pár a podobne. Inak ma prekvapila svagrova reakcia, to ako myslel, že budú krstni oni jednemu z dvojčiat iba? Alebo ako? 😃😃Automaticky predsa by mi napadlo, že zrejme pre obe deti by ste chceli jeden krstný pár

janetinka27
24. jún 2020

@jaskolka asi to zavisi od zvyku v rodine, toto by som svagrovi nevycitala. co poznam dvojcata, vsetci maju roznych krstnych. aj v rodine mame dvojcata a kazde ma svojho krstneho. ale zasa teta je napriklad krstna vsetkym 4 detom rozneho veku svojej sestry.

evkamotka
24. jún 2020

Co im chceš vysvetľovať? Ved ste uz povedali, ze ešte nemáte vybratych. Nikomu sa nezodpovedate. Ked krstnych vyberiete a este by sa svagor pytal, poviete koho ste vybrali. To je cele.
Btw my krstime syna tuto nedelu a od krstnej ocakavam kosielku so sviečkou. Ziadne dalsie dary teraz ani do buducna, hrozne sprosty zvyk ze krstny ma dotovat krstnata. Kebyze sa radsej za ne modli, to mu ale asi nenapadlo, ze?

lydiasabolova
24. jún 2020

my ideme tento týždeň krstiť druhého syna.. tak ako aj prvého, tak aj tohto BEZ krstných rodičov..
manžel aj ja máme obaja po 3 sestry (bez partnerov), moje navyše nevyhovujúce (iné vierovyznanie), máme 2 páry kamarátov (tiež nevyhovujúci z hľ.vierovyznania)..tak si viete predstaviť, ako všetkých 6 tetičiek chcelo byť krstnými 🙂
Odhliadnuc od toho, že v prvom rade nesúhlasíme s celým konceptom krstného rodičovstva, tak sme to teda takto ,,poriešili,, a máme pokoj 🙂 ale my sme krstili v ev. a neviem, či katolíci majú tiež takú možnosť..

kassandra25
25. jún 2020

@buzz5 tvoj muz ma pravdu, ze kamaratov volat za krstnych sa nehodi, ze to ma byt niekto z rodiny, tiez neviem, ako ta taka blcina mohla napadnut. Osobne by som si zavolala niekoho, komu viem, ze sa mu odvdacim protisluzbou, cize aj vy budete krstni ich dietatu/detom. To nie je len tak, ze peniaze dat, retiazky a darky dozivotne a vy nic, preto zvolte takeho brata/ sestru, kde aj vas zavolaju za krstnych

h2
25. jún 2020

@kassandra25 Iný kraj, iný mrav. Niekde je zvykom volať za krstných niekoho z rodiny, inde zase práveže nie. Takže písať autorke, že je to blbosť, ako keby len Ty si mala pravdu, je nevhodné. Ani ja, ani moja sestra nemáme krstných rodičov z rodiny. To mám ale blbých rodičov, že mi tak zle vybrali. 🤦🏻‍♀️

evkamotka
25. jún 2020

@lydiasabolova aky je koncept?

kassandra25
25. jún 2020

@h2 napisala som, ze manzel autorky ma pravdu v tom, ked za krstnych sa ma zatazovat rodina a nie kamarati.

h2
25. jún 2020

@kassandra25 A ja som Ti zase napísala, že to je možno jeho a Tvoja pravda, ale nemožno to zovšeobecňovať. Moji rodičia napríklad pochádzajú z rodín, kde sa tradične za krstných rodičov volali ľudia mimo rodiny. Tým sa rodina rozširovala o ďalších ľudí. Lebo strýkovia a tety už rodina sú. A nie každý to berie, ako zaťažovanie. Pre niektorých ľudí je to česť a sú tomu radi.

buzz5
autor
25. jún 2020

@kassandra25 to je tvoj názor, nikde to nieje napísané že to tak musí byť.... Ja mam 4starsich súrodencov a nikto nevolal za krstnu mňa, takže sa nedá hovoriť o protisluzbe... Neviem aké retiazky a darky to u nás nieje vo zvyku, moja krstna mi kúpila náušničky pri krste inak žiadne dary peniaze ani teraz keď som dospela, keď sa navštevujeme prinesieme si čokoládu alebo koláč to niesu žiadne extra dary to odnesiem každému pri slušnej návšteve
@h2 a aký máš vzťah z krstnými rodičmi keď teda niesu z rodiny, je v tom nejaký rozdiel podľa teba? Tiež si myslím ze je nevhodné co napísala kassandra
@lydiasabolova my sme katolíci a u nás taka možnosť nieje

h2
25. jún 2020

@buzz5 Moji krstní už nežijú, ale predtým sme sa normálne navštevovali, brala som ich asi tak isto, ako tetu a strýka. Bol to otcov kolega a jeho žena. Oni nemali vlastné deti. Zato krstní rodičia mojej sestry, tak tých som napríklad ja nikdy nevidela, tí boli zase len na krste a tým to pre nich skončilo. (Tiež to bol otcov kolega so ženou.) Takže tí moji krstní boli tak trochu aj sestrini, vždy aj jej niečo doniesli.

kassandra25
25. jún 2020

@buzz5 tak u nas su krstnymi len nase sestry a bratia, a naopak, my zasa ich detom. Je mi luto, ze nemate take rodiny. Ked raz zomres, tak tvoja rodina ta pochova a nie kamarat. Ze?? No a my si ako krstni davame aj zlato aj peniaze a aj ine darceky navzajom, detom

h2
25. jún 2020

@kassandra25 Veď Tebe to nikto neberie, aj Ty máš pravdu. Dokonca, môj syn má krstných rodičov z rodiny, je to mužova sestra s mužom, čiže strýko a teta. Ja s Tebou práveže súhlasím. Len netvrdím, že ak to má niekto ináč, tak je to zle a nemá to tak byť.

lydiasabolova
25. jún 2020

@evkamotka tradičný koncept krst.rodičovstva spočíva zjednodušene v tom, že krstní rodičia vedú dieťa k viere (sú mu príkladom, povzbudzujú ho v sviatostnom živote atď). Ja si ale myslím, že táto úloha pripadá v prvom rade rodičom a ďalší rast vo viere nemusí byť oklieštený len na ďalšie dve osoby..počas celého života sa nám do našich životov môže dostať kopec ľudí, ktorí nás posunú ďalej, hlbšie..ja mám svojich krstných veľmi rada, ale vo vzťahu k Pánu Bohu ma neposunuli ani o milimeter..moja cesta sa začala kamarátom na základke, pokračovala kresťanským spoločenstvom a najviac bola rozvinutá vo vzťahu s mojím manželom plus zopár ďalšími ľuďmi z okolia..a to nehovoriac, že v prvom rade tam je fakt, či človek vlastne chce takto žiť..ak nie,aj stovka krstných rodičov by mu bola nanič 🙂
Samozrejme, nechcem súdiť, lebo je určite mnoho krstných rodičov, ktorí sa tejto roly uchopili zodpovedne a na svoje krstňatá mali vplyv, ale aj tak si stále myslím, že nie je potrebné ich mať..ono viete, Pán Boh si chce získať každého jedného z nás a On si veru spôsob nájde 🙂
No a ešte taká výhoda v našej (slabej, malomyseľnej) ľudskej prirodzenosti je to, že sa vyhnete presne tomuto-písať na fóra problémy tipu švagrovci sa mi nanominovali..sestra žiarli,lebo ona chcela byť krstná..matka kritizuje, že čo sme tých a tých vybrali.. krstní kašlú na dieťa,ani darček mu nekúpia.. 🙂
A ešte to na tom neznášam, keď si daný pár myslí, že sú pre dieťa niečo viac, keď sú krstní..a sa správajú tak povýšene voči ostatným členom rodiny..pritom nejaká tichá tetička môže dieťaťu dať oveľa viac.. každý z nás sa môže rozhodnúť sám za seba.. moje deti môžu byť ľúbené všetkými tetičkami a ujami, ak oni sami budú chcieť, nie je na to potrebný ,,patent,, 🙂

lydiasabolova
25. jún 2020

@buzz5 myslela som si, že takúto možnosť asi nebudete mať :-/ tak len toľko k tomu: najprv popracujte na jednote s manželom, bez toho to nejde.. a po druhé, vy nie ste povinná nikomu nič vysvetľovať (švagrovi, že on nebude krstný).. s úctou im oznámiť, že to bude inak a nabrať si véééľa veľa odvahy a trpezlivosti na spŕšku, čo príde 🙂 pozlostí sa, pohundre, možno sa urazí na celý život, ale to nie je váš problém..myslite na to 🙂

senta_sofia
25. jún 2020

@buzz5 asi zavisi, co od krstu a krstnych rodicov ocakavas, ci ti ide len o “papier” alebo aj vo viere zijete a ocakavas od krstnych rodicov, ze budu deti viest ku viere. Podla toho vyberaj, lebo dary a peniaze su daleko od toho, v com je podstata krstu.