Rada ohľadom bývania

11. apr 2024

Ahojte prosím o radu. Žijem v zdielanom byte platím 200€ . Plat 750 v čistom. Vydavky, dve mačky( prosím zdrzte sa komentára poniektorí, neriesme toto prosím ale moju otázku)
Mobil 25€ mesačník na autobus 25€ , 38€ poistka, 30€ odkladám bokom, fitko 40€ pernamentka. ( Žijem v KE ) , strava 230€ mesačne plus drogéria.50€ ešte posielam mame ktorá to naozaj potrebuje. Plus vraciam peniaze 40€ mesačne po dobu niekoľkých rokov.
Nakoľko nezvladam bývanie s cudzími ľuďmi v zdielanom byte tak sa chcem spýtať. Naskytla sa mi možnosť , 1 izbový byt 360€ čo je na Košice až neuveriteľné. Garsónky idú 400 a vyššie. Tam by som mala kľud súkromie ale 750€ plat a 360€ byť chapete
Teraz v zdielanom čo sa tu vystriedalo veľmi veľa ľudí a bohužiaľ natrafila som na také dievčatá ktoré vôbec neupratovali,fajčili v byte, boli hlučné, žiaden nočný kľud, jedna ma za všetko buzerovala, poprípade ďalšia zabudla vypnúť plyn, nezamkla dvere. Jednoducho sa toho nakopilo vo mne a žijem v strachu a neistote keď som s cudzími ľuďmi. Bolo toho omnoho viac.. ale keď pôjdem bývať do bytu za 360€ budem stále na tom istom mieste, nič neušetrím nič si nebudem môcť dovoliť.
Prosím neradte mi dve roboty, mám zdravotné problémy pre ktoré ledva žijem a som rada za tú jednu robotu čo mám. Neviem čo mám robiť. Prosím o radu. Vďaka.

tarvika
11. apr 2024

mne by to za ten pokoj stalo. 160 eur mesacne navyse, neusetris nic, ale budes sa citit psychicky lepsie a mozno budes vediet neskor viac pracovat, pripadne z domu si nieco privyrobit. Poistka aka 38 mesacne? Ak je zivotna, zvaz ci je potrebna, ked zivis iba seba a nikoho ineho. Na inom asi uz nevies usetrit.

oblecenieavecicky
11. apr 2024

Tak mobil sa dá ešte skresať, aj to fitko a poistka.

autor
11. apr 2024

@tarvika vlastne tá poistka je vlastne stavebná sporiteľňa, šetrenie..

h2
11. apr 2024

V prvom rade zruš poistku. Načo platia poistku ľudia, ktorí si to nemôžu dovoliť?! Peniaze, zbytočne vyhodené do vzduchu. Ja by som trušila aj fitko, zacvičíš si vo vlastnom byte.

simsalabim
11. apr 2024

Ozelela by som fitko, cvicit mozes aj doma, mozes si ist zabehat... za mna je poistka dobra vec, len neviem, co je poistene.

tarvika
11. apr 2024

ok, ak to nie je poistka, ale setrenie, tak potom ok. Teraz realne ti kolko penazi ostane na konci mesiaca? mas nejaky rezervu? A ak to bude nutne, veru sa priklanam ku zruseniu fitka a namiesto toho chodit behat a cvicit vo svojom novom samostatnom byte.

kiwi3
11. apr 2024

tak co sa da radit? bud sa uskromnis/ najdes inu robotu a pojdes sama do podnajmu alebo si najdi iny zdielany byt, kde ti vyhovuju spolubyvajuci. a neviem, ako a preco minas 40 eur mesacne na fitko, ked mas zdravotne problemy, ze ledva zijes. na trenera s nejakymi specialnymi cvikmi? ak ano, ma ti este co dat? lebo inak fakt zbytocny vydavok.

autor
11. apr 2024

@kiwi3 cvičím práve kvôli tým zdravotným problémom.

h2
11. apr 2024

@h2 *zrušila

betulinka1
11. apr 2024

Ved to ti nevychádza matematicky. 750 - 360 = 390€ (ti ostane) a tvoje základné výdavky sú 478€ čo si vypísala aj keby si nešla do fitka a nedala na šetrenie je to 408€. Cize by si musela ubrat zo stravy ale ostala úplne bez možnosti sporiť. Ak ostaneš dlhodobo PN a nebudes mat niečo našetrené, tak už nájom nezaplatíš alebo sa nenanes. Ak mačka bude potrebovať nejakú nákladnejšiu liečbu, tiež na to nemáš. Toto vôbec nevychádza ani matematicky a nemáš zarátané nepredvidateľné výdavky, oblečenie, zubár, lekár.

autor
11. apr 2024

Proste keď budem žiť v zdielanom, nasetrim na hypotéku, teda tych 20% na hypotéku budem šetriť do 40tky cca. Viem že dlho ale mám istotu že raz zp zdielaneho bytu vypadnem. Ale keď pôjdem teraz za 360€ neusetrim vôbec nič, a dokonca života takto budem bývať, vlastne dokiaľ sa nerozhodnú že byt predaju potom budem musieť odísť a zase pôjdem možno v 50tke do zdielaneho bytu .......a neusetrene nič, hypotéku nebudem mať nikdy, navždy po prenajmoch. Ale budem mať súkromie... Tak ja fakt neviem. Musím dať vedieť do zajtra o ten byt či beriem :(

autor
11. apr 2024

@betulinka1 ešte som zabudla napísať na mačky dávam 60€ mesačne..

ovaaa
11. apr 2024

A keby si našla niekoho kto by išiel fo bytu s tebou a pomohol s výdavkami?

h2
11. apr 2024

Nie, nebudeš na vlastné bývanie šetriť do 40-tky. Týmto tempom naňho nenašetríš nikdy. 38€ na nejakom sporení a 30€ ušetrených je nič.

katka700
11. apr 2024

Tých 360 je už všetko dokopy alebo sa ešte navyše platia energie?
Do nájomnej zmluvy si daj niečo v zmysle že cena ostáva pol roka/rok rovnaká a zvýšenie je prípustné len o mieru inflácie zverejnej NBS, štatistickým úradom alebo dačo podobné. Nech sa nestane že sa nasťahuješ, vyupratujes a majiteľ príde po mesiaci že zvýšuje nájom na 1.5 násobok.

autor
11. apr 2024

@h2 tak čo mám robiť. ...

h2
11. apr 2024

Mama tvoja býva kde? Pracuje?

22abigail22
11. apr 2024

K mačkami sa vyjadrím iba koľko, že môže nastať komplikácie s hľadaním podnájmu pretože máloktorý majiteľ akceptuje zvieratá. 🤷‍♀️

25€ mobil - zdá sa mi to veľa. Máte paušál, dátový balíček si mobil na splátky?
25€ cestovné - OK
38€ poistenie - stavebné poistenie je úplne zbytočné - odporúčam ju zrušiť
40€ permanentka (fitko) - OK (bežná cena)
230€ strava + drogéria- toto je vysoké
- my platíte za stravu a spoločnú drogérii 150€-200€/mesačne a to zahŕňa kvalitnú stravu, donáška, časté pochutiny a jedavanie v reštaurácii
50€ mama - chápem, že chcete pomáhať avšak treba matke objasniť v akej si finálnej situácii a nech si hľadá riešenie aby jej tých 50€ nechýbalo a nemusela pýtať od vás
40€ - predpokladám, že ide o pôžičku

puertorico
11. apr 2024

ak máš ozaj vážne zdravotné problémy, požiadaj o invalidný dôchodok. môžeš aj popri ňom pracovať a budeš dostávať nejakých 200€ +-, neviem ako idú teraz invalidné dôchodky.
nemôžeš ísť bývať k mame? alebo spolu s ňou niekam do podnájmu? ja ťa chápem, určite by som sa zaťala.
a inak, nechcem byť za zlú ale 150-200€ na stravu a drogériu s reštauráciami a donáškou - tomu určite neverím 🙂

kitycat
11. apr 2024

@anonym no kupuj velke balenia samponu a sprchacu, 50 eur za drogeriu sa mi zda privela @22abigail22 vypisala by si nam tu stravu?

betulinka1
11. apr 2024

Čo máš robiť? No budeš si musieť nájsť chlapa a ísť s ním bývať. 🙂 ale myslím to v dobrom. Hádam nebudeš 40 rokov sama a ked si nájdeš partnera, tak nebudeš sama na výdavky na bývanie. Máš niečo našetrené? Aspoň 2-3 tisíc eur. Že by si byt zobrala na rok a uvidíš, tá rezerva by ti pokryla mesiac, keď ti to nebude vychádzať, reálne by ti pomohlo aby si si vedela ešte zarobiť nejakých 200€ mesačne k platu.

summer23456
11. apr 2024

A nemôžeš si požiadať o mestský nájomný byt? Tam kym platis,ta v podstate nechajú zit stale...

h2
11. apr 2024

@summer23456 Požiadať môže. Ale ako bezdetná ho len ťažko dostane.

summer23456
11. apr 2024

@h2 aha, neviem aké su tam podmienky. Ani o par rokov? Ak by bola v poradovniku?

zmrzlinka2021
11. apr 2024

@h2 Vies co, platit poistku je taky slovensky idiocky zlozvyk. Mnoho ludi s malicko penazi krmi kazdy mesiac poistovne.

summer23456
11. apr 2024

Ja by dom zrusila fitko a znizila mobil... Ja mam len kredit a prevolam cca 8€/dva mesiace.

summer23456
11. apr 2024

@zmrzlinka2021 to mas pravdu, zrusila by som aj poistku, podla mna blbost,zvlášť ked na to clovek nema...nebudes ratat kazde euro a platiť poistku predsa...

juliacenc
11. apr 2024

Urxite anno, psychicka pohoda je maximalne dolezita, uvidis, ze prides aj na ine myslienky. Bude to 100000000x lepsie. Zaujimave, ze pises, ze druhu pracu nie, lebo ledva zijes, ale fitko davas zjavne v pohode. Ale tal ja neviem, co a ako, jedine ma napadlo, ze si mozes privyrobit strqzenim maciek, psov, deti… ale urcite to ber. Mozno sa aj das s nikeym dokopy a budte byvat spolu. Otvara sa ti prilezitost a ty si ju nesmies nechat ujst ! Teraz si na velmi zlom mieste z kt musis odist

bluka2
11. apr 2024

Ja by som ti neradila 2 roboty, ale jednu, v ktorej zarobis viac. Ani fitko by som nerusila, kvoli zdraviu. Zrusila by som prispevok matke, ty nie si v situacii pomahat, ked musis pomoct sebe a mas zdravotny hendicap k tomu. Do noveho bytu by som isla, lebo fajcenie v byte a stres ti skodi. Urcite existuje nieco, kde sa da zarobit viac. Mozno tej mame pomoz inak, zober ju do tooho bytu byvat s tebou alebo nieco take.

benit
11. apr 2024

Neviem aku mas pracu, nenajde sa niekde lepsie platena?. Ja platim za mobil o 10e menej. Skus pohladat lepsi pausal. Sama porozmyslaj co sa da este skresat. Urcite ti bude lepsie samej, ale ked to nepojde budes musiet zostat v zdielanom. Ndmas kamosku ze by ste isli byvat spolu do zdielaneho, mozno by to nebolo pre teba tak narocne s clovekom ktoreho poznas.