Prenechali by ste svoj dedičský podiel druhému žijúcemu rodičovi?

2. máj 2024

Ako by ste sa zachovali v tejto situácii? Rodičia nežili spolu dobre, nehospodárili finančne spolu, nezhodli sa na rozdelení majetku pred smrťou, jeden z nich zomrel. Prenechali by ste svoj dedičský podiel druhému žijúcemu rodičovi? Keď ten rodič to považuje za samozrejme a automatické? Rodič sa dedením podľa zákona cíti ukrivdený a považuje to za nespravodlivé, keďže on to budoval. Ako by ste reagovali? Sú tam určité výčitky svedomia či je dedenie podľa zákona predsa len voči druhému rodičovi spravodlivé…

muchotrafka298
2. máj 2024

Ja by som sa dedicstva nezriekla a to z dovodu, ze neviem, co sa moze stat a nakoniec mi neostane nic. Je to tvoje dedicstvo po rodicovi a mozes s tym nalozit podla uvazenia. Nikde nie je napisane, ze sa musia dedici zriect podielov v prospech rodica. Hlavne, ak s tym nie si stotoznena.

januska12323
2. máj 2024

Nezriekla, nechala by som si podiel ale nijak do majetku nezasahovala.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina7070
2. máj 2024

ano zriekla

ckocka
2. máj 2024

Dedičstvo nie je zásluhové.

lucylaw
2. máj 2024

Nie nezriekla ani náhodou,ale samozrejme by som od žijúceho rodiča nežiadala,aby ma vyplatil,ale proste svojho podielu by som sa nevzdala. Nikto nemôže vedieť,čo sa stane,či raz rodičovi neprepne a neprepíše majetok na niekoho iného a dieťa ostane úplne bez dedičstva..

sara07
2. máj 2024

nie nezriekla, nezasahovala by som ,napr ak je dom normálne by bolo všetko po starom nič by sa nemenilo ale nezriekla by som sa
však žijuci rodič dostane podla zákona svoj podiel, väčší ..

sara07
2. máj 2024

@muchotrafka298 presne aj ja si myslím , nevieš čo bude o pár rokov, pohadajú sa alebo si niečo zmysli odkaže celé na charitu alebo daruje čo je ešte horšie a dietatu neostane nič

anjelok
2. máj 2024

@lucylaw toto sa stalo v nasom okoli. Zena zomrela, deti sa vzdali dedicstva v prospech otca. Ten sa o rok ozenil a vsetok majetok napisal na svoju novu zenu 🤷‍♀️

autor
2. máj 2024

Áno, žijúci rodič je väčšinový vlastník. Hlavne neviem prečo ho trápi že jeho deti dedia. Ale berie to ako nejakú krivdu či nespravodlivosť že sa všetko neprepíše na neho.

muchotrafka298
2. máj 2024

@sara07 presne na toto som narazala, ze nikdy clovek nevie, co bude dalej. Lebo ja mam par takychto pripadov v okoli a v aj bohuzial v rodine. Mojej mamy brat prerobil za zivota rodicovsky dom a nastahoval sa tam. Po smrti otca mu moja mama velkodusne svoj podiel dala (v tej dobe zila stovky km daleko), aj ich mama. Dostal cely dom, od toho okamihu uz ich nepoznal, nezaujimalo ho nic. Detto jedna znama, tiez mala pocit, ze jej patri viac ako dostala, lebo ona sa starala a sestry sa nestarali a chcela od nich, nech prepisu podiely, lebo oni dom nepotrebuju.

sara07
2. máj 2024

ale deti nemôžu za to ako oni hospodarili a žili ,nemá dôvod to brať ako krivdu , svoj podiel dostane a ak deti nebudú žiadat vyplatenie alebo predaj alebo nejaké zmeny , tak nerozumiem prečo by sa mal citit ukrivdený

mamaaja82
2. máj 2024

Ja som sa zriekla v prospech otca dedicstva po mame nildy by som to uz neurobila ani mne ani bratovi po nej neostalo nic nakolko sa o to postaral,takze nie nerob to

ckocka
2. máj 2024

Ako to on berie za to ty nie si zodpovedná. Ak mu to nechať chceš - nechaj, ak nie, ber svoj podiel.

autor
2. máj 2024

Ale ako zabrániť tomu aby sa ten rodič necítil ukrivdený? Keď on to berie osobne a ako nespravodlivé a zlé od detí. To je na tom najhoršie. Automaticky počítal s tým že sa všetko na neho prepíše. Ja mám z toho pocity ako keby som ho “okradla” a pritom to tak nie je. Navyše viem, že zomrelý rodič by nesúhlasil s prepisom na druhého rodiča…je to veľmi zložitá situácia

autor
2. máj 2024

@mamaaja82 a vyžadoval to po vás? Alebo ste to urobili dobrovoľne?

muchotrafka298
2. máj 2024

Nedaj sa zatlacit do kuta, ani hrozbami, ze hento alebo tamto. Lebo toto nie je o tom, ze kolko on vybudoval. Proste to je dane zo zakona, kto je dedic. Ked chces ten podiel, tak mu ho nedavaj, aby si neskoncila tak, ze nebudes mat nic. Tomu ze sa on citi ukrivdeny, s tym ty nemas nic a nijako tomu nevies ani zabranit ani to dat do poriadku. Uz ste mali dedicske konanie u notara?

sara07
2. máj 2024

môžeš mu to vysvetliť ale v podstate si to musí on sám v sebe vyriešiť, asi možno bude aj hadka alebo plač, ale ja by som neustupila, netrvala na vyplateni, zmene stahovani alebo čokolvek ale nezriekla by som sa
drž sa dufam že toto ja nebudem musiet tiež riešit

autor
2. máj 2024

@sara07 ako deti nežiadame nič. Len dedenie zo zákona, žiadne vyplácanie od neho ani zmeny. Ale aj pri hotovosti na účte zomrelého rodiča si nárokoval na celu sumu že sú to spoločné, pritom zo zákona je to inak keďže účet nebol spoločný a druhý rodič nebol ani disponent. Ťažká situácia, človek nechce rodičovi ukrivdit 😔

bosorkabb
2. máj 2024

Nevzdala by som sa.
A to ako to bude dotyčný brať to už nie je môj problém. Z jeho strany skôr vidím vypocitavost. A čo s tým urobíš? Nič.
Roky a skúsenosti ma naučili že vždy sa pozerám v prvom rade na seba.

autor
2. máj 2024

@muchotrafka298 áno mali, rodič sa po ňom cíti ukrivdený a take postoje že to od nás nečakal a podobne takze teraz neviem či sme sa zachovali ako deti správne

opica_skorica
2. máj 2024

Ak sa vzdas teraz v prospech neho, rataj do buducna s tym, ze uz tu cast z majetku nikdy neuvidis.

To nieje ukrivdenost, to je manipulátor.

sara07
2. máj 2024

ak nežiadate vyplacanie ani nič, neustupila by som , zo zákona podiel a hotovo
ak sa zduje tak sa odduje
hotovosť je to nejaká velká suma, možno tej by som sa vzdala s tým že na opravu alebo tak nejak ale podielu ani za svet

mamaaja82
2. máj 2024

Bral to ako samozrejmost volal nam od notarky,teraz by sa mohol aj na hlavu postavit neurobila by som to

opica_skorica
2. máj 2024

To mas podobné ako pri rozvode, ked chlap začne žene vykrikovat, že nie pol na pol, ale on všetko a ona nič.

sara07
2. máj 2024

ty ja si neviem predstavit že by som toto chcela po svojich detoch ani náhodou , sa čudujem že vôbec niekto takéto chce po dietati

muchotrafka298
2. máj 2024

Tuto je fakt tazko nejak pomoct. Lebo on si narokuje na celu sumu na ucte, kde nebol ani disponent, nemal tam ani cent? Inac aj keby bol, v momente smrti pravo disponenta zanika.Zo zakona mate kazdy svoj podiel, on najvacsi pri tej nehnutelnosti. Ucet ste si mali rozdelit na 3 sumy a kazdy si svoju zobrat. A ze on bral ako samozrejmost to, ze mu vsetko ostane, lebo on vybudoval? Jeho slovo stoji nad zakonom?
Mna tiez roky a skusenosti naucili, ze sa nedam oklamat a obabrat o nic, co mi patri.
A tebe sa nedajboh moze stat take, ze vy mu velkodusne date podiely a on bude mat cely dom, ktory moze kedykolvek predat, prepisat na koho sa mu zachce alebo ho daruje kamosovi Jozovi, lebo je to fasa chlap /priklad/. Alebo si najde dalsiu zenu, na tu prepise komplet cely majetok, spravi z nej majitelku domu, penazi na ucte a vy si budete potom buchat hlavu o mur.

annie6
2. máj 2024

a ako mohol ratat , ze sa automaticky vsetko prepise nanho? ved vedel, ked ma deti, deli sa aj medzi ne...alebo automaticky ocakaval hned od deti, ze mu vsetko prenechaju? ako ti radia, nechaj si co mas, je to tvoje od rodica, on dostal svoju cast tiez

lopka1313
2. máj 2024

Moj dedo to dokonca urobil naopak. On sa zriekol svojej 1/6 z domu, co dedil po babke, a tak deti dostali kazdy 1/4 a on si nechal svoju povodnu 1/2. Tu svoju polovicu po par rokoch, pred vaznou operaciou (dopadla dobre, zil este dlho) prepisal tiez na deti. A to bol dedo strasny narcis, skrob a manipulator vo vsetkom ostatnom. Ale v tomto to urobil takto (aj ked v tom prepise pred operaciou mala prsty moja mama - jeho nevesta, ale on suhlasil, podpísal, a zaplatil tetin podiel na poplatkoch). Aj tak sme nik nebrali, ze by to nebol jeho dom. Bol. Stale. Az do smrti sa jeho dom bral ako jeho dom. To, ze na liste vlastnictva boli jeho deti na tom absolutne nic nezmenilo...
Neviem. Nechapem to. Vobec. Viem, ze su taki ludia, ale nechapem, ako sa moze Vas rodic spravat tak, ako sa sprava... Uz tym, ze moj dedo nebol dobry clovek, no zachoval sa takto, tak mi je tazke pochopit, ako si rodic chce narokovat na nieco, co jeho nie je, ale patrilo to tomu druhemu partnerovi a ide to predsalen na ICH deti... Drzim Vam palce.

Inak druhi rodicia prepisali vsetko na deti za zivota, ako sa spolu dohodli, a myslim, ze sa tam nakoniec dedilo nejake minimum - len zabudnute urbare alebo take nieco...

autor
2. máj 2024

@muchotrafka298 no ono nám ako deťom sa ťažko hodnotí ako to vlastne celé bolo, ale fakt je, že každý z rodičov mal svoj bankový účet samostatne. Ale nárokuje si na všetko z toho účtu. Je to veľmi ťažké keďže my nevieme presne ako to bolo aj s tými peniazmi. Každopádne rodič nie je na tom finančne zle a stále nerozumiem tomu, prečo ho tak veľmi trápi, že jeho deti dedia a aj financie. Všetci sme slušní, žijeme slušne, nikto nie je áno gembler ani alkoholik…