Porušenie prísľubu a platnosť manželstva

mojita100
22. dec 2016

ahojte. chcem sa poradit, ci tu nie je nahodou niekto s rovnakym problemom, ktory riesil... S manzelom tvorime zmiesane manzelstvo, Ja som katolicka a manzel je evanjelik. Rozhodli sme sa sobasit v katolickom kostole (moje prianie). Podmienkou nasho zosobasenia v katolickom kostole bolo, ze sme museli obaja prislubit na fare (myslim, ze sme to aj podpisali), ze nase deti budu pokrstene aj vychovavane v katolickej viere. Manzel to podpisal, aby sme sa mohli zosobasit v katolickom kostole, ale hned potom, ako sme odisli od knaza, povedal, ze to aj tak nedodrzi a nase deti budu pokrstene v evanjelickom kostole, lebo on s katolikmi vo viacerych zalezitostiach nesuhlasi. Nasledne sme sa zosobasili v katolickom kostole...po narodeni dietata, bolo pokrstene v evanjelickom kostole, ako si prial manzel. Myslite, ze je nase manzelstvo platne? Zazil niekto podobnu situaciu? Dakujem pekne za nazory.

stastna17
22. dec 2016

teda chces sa dat cirkevne rozviest?

mojita100
autor
22. dec 2016

@stastna17 nechcem sa rozvadzat.

stary_ujco
22. dec 2016

@stastna17 myslím, že nechce. Len chce vedieť, či je vôbec platný sobáš, keďže porušili tú dohodu o krsteni.
Inak pekná story o tom, ako chlap sľúbi a za dverami povie, že to nemieni dodržať. Ty to pre pokoj v rodine porusis tiež a teraz riešiš ako ďalej. Nuž normálne...

stastna17
22. dec 2016

@mojita100 tak potom nerozumiem...platne je urcite , ked niekto slubi pred oltarom ze nebude podvadzat a podvadza zenu tak je platne ale nedodrzuje co prisahal. pred bohom nie je platne mozno.

mima4
22. dec 2016

@mojita100
spytam sa ta takto.

vzali ste sa pred Bohom?

lebo ak áno, tak JE PLATNE, platí nielen v pravnom systeme tohto statu, ale plati aj pred Bohom a čo je viac ako platnosť vecí pred tým Najvyšším?

a vôbec slubovat kde dam pokrstit dieta je chore... Skor by clovek mal slubovat, ze ho bude viest k viere, k Bohu...

majba
22. dec 2016

@mojita100 myslím, že manželstvo je platne. A s krstom, to sa treba tvojho kňaza opýtať, ale myslím, že sa dá pokrstiť ešte raz v katolíckom. Svagrina mala podobný problém, po národní kastília v evanielickom a chcela aby dieťa išlo na 1. Sväté v katolíckom, tak to dodatočne riešila.

stastna17
22. dec 2016

akoze fakt , treba byt vdacní ze je dieta zdave , a riesit kde bude pokrstene je chore. ja som veriaca fakt chodim do kostola. ale toto riesit to uz mi pride troska cudne.

sash37
22. dec 2016

Je hlupost riesit kde dam dieta pokrstit, celkovo cely.koncept krstu dietata je nebiblicky pretoze krst.je.cloveku nanic ak sa sam.nerozhodne pre Boha,my sa nikoho rozhodovat nemozme...ale.ok o tom po tom...urcite je manzelstvo platne a naozaj nerozumiem naco sa este aj take veci podpisuju...

mojita100
autor
22. dec 2016

preco si myslite, ze riesim cudne veci, pripadne nepodstatne?... Farar moze povolit uzavretie takeho zmiesaneho manzelstva, vid Kodex kanonickeho prava:

Kán. 1125 - Takéto dovolenie môže udeliť miestny ordinár, ak existuje oprávnený a rozumný dôvod; nemá ho udeliť, ak nie sú splnené tieto podmienky:
1. katolícka stránka má vyhlásiť, že je pripravená odstrániť nebezpečenstvá odpadnutia od viery a má dať úprimný prísľub, že urobí všetko, čo je v jej silách, aby všetky deti boli pokrstené a vychované v katolíckej cirkvi;
2. druhá stránka sa má v pravý čas natoľko oboznámiť s tými prísľubmi, ktoré má dať katolícka stránka, aby bolo zrejmé, že si je naozaj vedomá prísľubu a povinnosti katolíckej stránky;
3. obidve stránky sa majú poučiť o cieľoch a podstatných vlastnostiach manželstva, ktoré treba, aby ani jeden z uzavierajúcich nevylučoval.

Splnene podmienky pred jeho ocami teda boli... fyzicky podpisane...a teda aj povolenie dal...ale ja riesim to, ze v podstate hned manzel povedal, ze s tym nesuhlasi. Teda klamal o tomto prislube, aby ziskal povolenie.

stastna17
22. dec 2016

@mojita100 no dobre a teraz keby ti slubil auto a nekupil ti ho? akoze nechapem naco je potom take manzelstvo , naco ste ho uzatvarali a este mali deti , ked ste sa do predu nedohodli ako to bude. su zmiesane manzelstva ale nikto si nediktuje podmienky su tak dohodnutí . klamal ale teda moze ta aj podvadzat a slubil ze bude ti verný , o tom to cele je. platne urcite je akurat mozes poziadat o zrusenie a vtedy budu brat do uvahy tie ak mas podpisane dohody ze neboli dodrzane.

sardinka336
22. dec 2016

@mojita100 nechapem načo si muza tlačila do katolickeho sobaša ked on s nimi nesuhlasi. Cize tvoj muz umyselne a vedome klamal pri uzatvaraní manzelskeho slubu a podvod moze byt prekazka platnosti manzelskeho slubu - existuju cirkevny pravnici a tam sa treba informovat ...takze kludne moze byt tvoje manzelstvo neplatne, to si daj prešetrit na cirkevny sud.

sash37
22. dec 2016

Takze ak clovek nieje pokrsteny katolikmi tak je odpadnuty od viery? Tena nabozenstva a cirkvi je velmi citliva a ja nechcem rozduchavat zle vetry, preto sa radsej zdrzim uz komentara ale udivuje ma stale viac ta manipulacia a kontrola zo strany rkc...

belbel
22. dec 2016

@mojita100 ja si práveže myslím, že to nie je nepodstatné a práve preto sa divím, aký vývoj v tejto veci nastal. Takto "pekne" ste si s manželom prispôsobovali situácie, aby každému vychádzali jeho plány (ty svatba v katolíckom kostole, on napriek prísľubu presadil krst v evanjelickom kostole) a myslím, že cítiš vo vnútri správne, že to nie je všetko OK...

belbel
22. dec 2016

@sardinka336 no práve, lenže ako píše, jej o rozvod - rozchod - odlúčenie (vzhľadom na platnosť/neplatnosť manželstva) nejde... a teda možno chce iné kroky spraviť k náprave situácie... no, neviem

stastna17
22. dec 2016

@belbel a o co potom ide nechapem? ja robim na fare, je vela ziadosti a zrusenie manzelstva ano cim dalej tym viac. ale su fakt dôvody vazne, ale takto ... ja myslim ze bohu sa uricte take veci nepacia ak je clovek veriaci a manzelom sa hadat kvôli viere , ani jeden nie je nevinnny.

ejuska2586
22. dec 2016

@mojita100 Presne z tohoto dôvodu sme mali svadbu v evanjelickom kostole, keďže tam od nás nevyžadujú podpisovať takéto vyhlásenia. Ja som evanjelička a naše deti budú tiež evanjelici. Manželovi je to v podstate jedno...

mojita100
autor
22. dec 2016

Prepacte, pytala som sa, ci niekto riesil podobnu situaciu o takejto platnosti a nie ostatne dodatky, naco zaco preco... nechcem rozoberat ine temy, ako je konkretne tato samotna.... vdaka za pochopenie a vdaka aj za nazory k teme

mijo53
22. dec 2016

@sardinka336 cirkevný sobáš miešaných snúbencov ide podľa ženy podľa cirkevného práva a on keď písomne súhlasil, že dieťa bude pokrstené a vychovávané v katolíckej viere, tak ako chlap to mal dodržať a sám mohol chodiť do evanjelického kostola, ak vôbec chodil

sardinka336
22. dec 2016

@sash37 ale ved nikto nehovori o odpadnuti od viery...apropo kazde nabozenstvo ma nejaky ,,iniciačny,, ukon ktorym don čovek vstupuje...u krestanov je to krst, u zidov obriezka...atd..takze naozaj bez poznania troška ,,teorie,, to radšej nerozduchavaj lebo nemas pravdu, teda v otazke krstu myslim.

stastna17
22. dec 2016

@mojita100 urcite chod na faru a podaj ziadost na cirkevny sud aby ti dali odpoved ci je platny sobas. tolko mozes urobit.

sardinka336
22. dec 2016

@stastna17 presne to je jedine riešenie - smer cirkevny pravnik.

simca06022011
22. dec 2016

@stary_ujco tiez ma napadla presne tato vec... v pohode, povie ze to nedodrzi, nasledne sa aj tak vezmu, deti pokrstia inde a teraz riesi :D
@sash37 to nie je nic nove, samozrejme ked nie je pokrsteny v ich viere, tak s nimi nema nic spolocne :D rovnako tak je to v kazdom nabozenstve si myslim.
@mojita100 neklamal len manzel, klamala si aj ty, lebo hned si o tom vedela ako zavrel dvere a napriek tomu si to neriesila, pekne si si odsvadbovala a dokonca deti napriek tomu dala pokrstit inde :D ja na tvojom mieste sa na to vykaslem a neriesim, ci pred nejakou cirkvou sme manzelia alebo nie, hlavne ked sme a nechceme sa rozvadzat, ALE ja nie som veriaca, cize ak si predstavim ako b y som sa citila, keby som zila s takymto klamstvom.. no neviem...

mojita100
autor
22. dec 2016

@stastna17
@sardinka336
Bola som uz na fare opytat sa... nevedeli mi dat jednoznacnu odpoved. Viem ze sa mozem obratit iba na cirkevny sud. Chcela som tu iba zistit, ci niekto uz neriesil takuto situaciu....a ako pochodil.

tom_i
22. dec 2016

Jediný koho dotyčný oklamal bol farárko či komu sľúbil ako pokrstí deti, budúcej manželke rovno povedal, že deti budú pokrstené v evanjelickom, splnil túžbu dnes manželky o svadbe v katolíckom kostole a čo bude ďalej nevie nik, on sa zo svojho hriech klamstva už dávno vyspovedal, toš asi odpustené tam hore
inak pevne verím, že to u vás nezájde do krajností, ale poznám rodinu kde bola žena katolíčka obvinená dnes už bývalou svokrou za to, že zviedla jej syna evanjelika a ten bohužiaľ zahynul pri autohavárii a podľa nej to bol boží trest, že ostali dve siroty ju netrápilo, riešila len očistec

mijo53
22. dec 2016

@sash37 to nie je manipulácia, evanjelici nemajú sviatostné manželstvo, spovedajú sa všeobecne "zhrešili sme" u rmk. sa hriechy hovoria jednotlivo, lebo nie je hriech ako hriech, sú ľahké a ťažké hriechy, napr. ak sa niekto hnevá a nevie odpustiť,, tak rmk kňaz mu nedá rozhrešenie , spovedník by sa mal zmieriť s človekom, s ktorým sa hnevá a tak prísť k spovedi

belbel
22. dec 2016

@stastna17 áno, presne tak som to myslela, ako píšeš, možno sme sa nepochopili, čo som chcela povedať, aj ty si dala túto otázku, ako prvá v reakcii na autorkin príspevok. A práve, ak plánujem nejaký sľub porušiť a celkovo si prispôsobujem situácie podľa svojej potreby, tak to nie je dobré správanie ani v bežnom živote ani v v kontexte manželstva, kde by mala byť úprimnosť. A tým nechcem nejako posudzovať autorkin život a rozhodnutia, píšem vo všeobecnosti.

stastna17
22. dec 2016

@mojita100 tak odpoved ti na fare hned nedaju ,kedze to musi zasadnut pravna rada. a to musis normalne dat ziadost atd. a podla mna uplne identicky pripad pochybujem ze je , kedze kazde manzelstvo je ine. ja som zase nazoru ze ked niekoho lubim a mam s nim dieta tak ci je katolik ci ateista tak je to jedno. druha vec ak je to iba manzelstvo z rozumu tak by som to potom riesila.

zuzuliatko18
22. dec 2016

ten sľub obsahuje prísľub, že urobí, čo bude v jeho silách, aby boli deti vychované a pokrstené v katolíckej viere.
pokiaľ viem, z hľadiska kánonického práva to znamená, že krst dieťaťa v inej viere nie je porušením tohto prísľubu.
k zvyšku sa vyjadrovať nebudem ...

sardinka336
22. dec 2016

@mojita100 pochybujem ze tu najdeš niekoho kto konkretne toto riešil...