Krstní rodičia našej malej

lilianna123
16. máj 2014

Ahojte mamicky,kazda mamka je na svoje deti hakliva,preto vam rozpisem aspon v skratke,nasu situaciu a budem vdacna za vase nezaujate postrehy..

Mame 5 rocnu Leusku, a za jej krtnych rodicov sme si zvolili dovtedajsich dobrych kamaratov.. subezne aj Hanka- kmotra cakala babo a ked sme sa ich spytali, ci pojdu za kmotrovcov, vyzerali milo dojati a aj s kmotrom- Dodom suhlasili..s tym,ze oni nas nebudu volat za krstnych ich malej Hanusky..( dovody na dlhsie pisanie, ona chcela svoju sestru,uplne to akceptujeme,..)

Vsetko bolo ok,len casom ( ja osobne tusim,cim to nastartovalo) sa zacali menit..su k nam neuprimni, ozyvali sa nam, len ked nieco potrebovali ( napr. sli na vylet a mala nemala topanky, ci poziciame..) nikdy nezavolali,ked bola nasa mala-ich krstna chore, ako sa ma.. ked ma nasa narodeninky, horko tazko napisu SMS, alebo len mail..pritom sme obe rodiny z jedneho mesta.. strasne vela kixov narobili, roztrhany darcek, darceky z ktorych mala nema ziaden uzitok, neprisli na jej oslavu narodenin, lebo sli na navstevu, na Mikulasa jej priniesli ovocie,ktore som celeee musela hodit do kosa,lebo bolo nadhnite.. ..pomaly sa to hromadi,zial nemam taku odvahu povedat im to do oci..my k ich detom nie sme lakomi,a myslim ze kupujem hodnotne/ nemyslim len conovo hodnotne/ vecicky..(neni su ani oni na tom financen zle.. to len ak by boli take otazky)
Na nasich takmer dokonalych detoch,hladaju chybicky..preco nas maly ma medzi obocim taky fliacik.. to bola 4 krat polozena otazka, ako sme sa stretali..
Nikdy sa neponukli, ze malu niekam vezmu, napr.len do parku, nemaju o nu zaujem..

Taka podotazka, mate za krstnych vasich deti aj nerodinu a ako sa k vasim detom spravaju??
nerada aj ja citavam nazor len jednej strany..mozno oni na nas vidia chyby.. ale troska aj varovanie, koho si pripustame do “ rodiny”..

sissy27
16. máj 2014

@lilianna123 a nie je úlohou krstných rodičov v prvom rade viesť svoje krstňa k viere a duchovným veciam? lebo riešiš len darčeky, návštevy, pozornosť atď., ale ak sa nemýlim, pôvodná úloha krstných rodičov je iná...
vieš, tak ako ty nemáš odvahu povedať im do očí, čo sa ti nepáči, tak asi ani oni nemali odvahu na rovinu odmietnuť... okrem toho ak sami majú malé dieťa / deti, tak je jasné, že tie sú pre nich prioritou a majú svojich starostí dosť...

ani3012
16. máj 2014

tiez mame nerodinu a je to na figu. Uz pri druhom dietati som chcela radsej sesternicu, ale manzel povedal, ze by si deti porovnavali a tak maju tych istych krstnych, moja predtucha sa potvrdila- ale nie je to moja vizitka ale ich, decka same casom pochopia.
My sme ich synovi tiez krstni, ale kedze neprisli gratulovat mojmu k 10. rokom - nenapisali ani sms, ani nezavolali, pozvani boli, tak sme neisli ani my blahozelat krstniatku.
ano, deti za to nemozu, ale ani tie moje nie 😉
A cim sa to pokazilo? Je v tom jednoducho zavist. Aj ked po financnej stranke su na tom lepsie, my sme si prekonali man.krizu a oni stale vystupuju ako idealny par, tak su na tom rozhodne horsie.

werka_t
16. máj 2014

...na nasich takmer dokonalych detoch hladaju chybicky..... 🙂

cinkatko
16. máj 2014

Jelikoz jsem prvni vnouce po mamine strane, babicka s tetou ( mamina sestra ) me strasne rozmazlovali. Teta byla moje kmotra. Avsak jak porodila prvni dite, prestala si me vsimat. To bylo pred 14 lety. Ted rok po porodu meho ditete mi ani jednou nezavolala, nenapsala, jak se mam. Pritom ted uz cekam druhe. Ja jsem si uz zvykla, hlavne od doby, kdy me v 15 letech vyhodila vecer do deste ( jeji byvaly pritel byl rapl - znicehonic mu preskocilo a oni se hadali. Vyhodila me proto, aby se zklidnil atd. 😔 Pritom jsme bydleli na vesnici vzdalene 20 km. Predtim jsem ji brala jako druhou mamu, ale ted mam probkem s ni mluvit 5 min po telefonu. Ona je na mne hodna jen kdyz neco chce... Hlavne penize ze? 😅

lilianna123
autor
16. máj 2014

@sissy27 sme veriaci, aj jedni aj druhi... ale potom o com to je byt krstni?? len ju maju zobrat do kostola?? alebo venovat sa ked sa nam nieco stane??

klincek
16. máj 2014

@lilianna123 aj my sme za krstnych volali priatelov. s detmi travia pomerne malo casu, lebo krstna zije daleko a krstny je dost zaneprazdneny clovek..ale my sme to uz vtedy vedeli a akceptovali. no ked pridu, nikdy nie s prazdnymi rukami alebo s darcekom "nasilu" (vacsinou ich musim aj krotit) a detom sa venuju s laskou. zelali by sme si ich vidiet castejsie, ale ako vravim, vedeli sme, do coho ideme 😉

no ty, ako pises, sama tusis, preco sa spravanie vasich krstnych zmenilo, tak to mozes skusit riesit bud smerom k zlepseniu vztahov, alebo k ich ukonceniu. moj nazor je, ze ak by som mala krstnych do niecoho nutit, tak to nema zmysel..

cinkatko
16. máj 2014

vykasli se na to, ty svym detem das mnohem vic lasky, nez cely svet dohromady. Oni budou jednou litovat...

sharmana
16. máj 2014

@lilianna123 úlohou krstných rodičov je viesť deti k viere, v minulosti mali ešte jednu významnú úlohu, v prípade úmrtia rodičov, preberali deti do svojej starostlivosti, krstní rodičia mali potom významnú úlohu pri svadobných obradoch.Takže nie, nie sú tu od toho, aby sa stretávali s tvojimi detmi a venovali im svoj čas, na to sú rodičia, okrem toho majú svoje dieťa, takže asi majú dosť svojich starostí. Na toto sú skôr tety, ujovia, babky, dedkovia. Proste rodina, aby ti niekam vzali dieťa na výlet, alebo s ním trávili voľný čas. Ak si vezmeš za krstných rodičov priateľov, nikdy neočakávaj, že budú tvojmu dieťaťu celý život vyvolávať a venovať sa mu. Dokonca najlepšie by bolo, keby ste si zrušili aj darčekovanie, je to zbytočne silená vec v dnešnej dobe. Tak si aspoň zachováte dobré vzťahy. Neriešte kolko a čo dali vašim deťom. Ja mám za krstnú moju sestru, ale vôbec od nej nevyžadujem viac pozornosti voči mojej dcére len kvôli tomu, že je krstná. Každý máme už svoju rodinu, chodíme do práce a nemáme čas sa venovať ešte deťom toho druhého. Normálka.

sissy27
16. máj 2014

@lilianna123 no ako som hovorila, byť krstným rodičom je duchovná úloha, krstní rodičia spoločne s rodičmi preberajú povinnosť starať sa o kresťanskú výchovu dieťaťa... a úplný paradox je, keď sa sťažuješ, že oni sú k vám neúprimní a o pár riadkov nižšie, že nemáš odvahu byť k nim úprimná... no nemáte si čo vyčítať a s tou vašou vierou to tiež také horúce nebude...

medovka14
16. máj 2014

krstný rodičia majú viesť deti k viere... neviem prečo hodnotíš podľa toho koľko darčekov prinesú, koľko krát zavolajú atď...
ako bolo písané vyššie, v prípade smrti rodičov, krstný rodičia prevzali výchovu.. mate aj vy toto tak doriešené? podľa mňa je skôr podstatné, ako sa zachovajú (zachovali?) keď by vznikol problém...

hellionka
16. máj 2014

Krsná mojej dcéry je manželova sestra. Chcela isť za krsnú a teraz sa na malú ledva pozrie v kočiariku keď ju nàhodou stretneme... ľutujeme že sme ju volali za krsnú. Oveľa radšej by som zavolala nejakú kamarátku ktorá by mala o malú aspoň minimálny záujem. Takže nieje to ani tak o rodine/ nerodine ale o ľuďoch. Ja aj o takom "záujme" aký majú vaši krsní možem len snívať.. Možno máte Vy privysoké nároky. Krsní by mali byť skôr o duchovnej stránke ako o darčekoch. Moj názor.

lilianna123
autor
16. máj 2014

nechcem aby to sklzlo do toho,ze mate pocit ze pisem o materialnom, co malej kupuju.. nasej malej davaju veci v hodnote 4 , max5 euro, o to by neslo,nevadilo by mi to.. ale ide o to, ze nepouzitelne..ako pises
@sharmana radsej poviem, nech nedarcekuju...

lilianna123
autor
16. máj 2014

takze krstni rodicia nastupuju az ked UMREME??? nemyslite vazne, ze nemusia volat ked je mala chora, alebo za cely rok nemat zaujem..

ivett1
16. máj 2014

@lilianna123 no, ak im to nemáš odvahu povedať do očí, tak s nimi obmedzte kontakt ... neporovnávaj sa s nimi ... aj najlepší kamaráti sa niekedy odcudzia ...

lilianna123
autor
16. máj 2014

@ivett1 vpodstate sa s nimi stretame minimalne, ziadne spolocne akcie ako dakedy..a to chodia okolo nas casto, bud len zatrubia, alebo prefrcia..

marcelka932
16. máj 2014

Aj ja zdielam nazor
@medovka14 krstnych si nevyberame podla toho. Ktora kamoska ma vyssi prijem a preto lebo v danej chvyli si s nou rozumiem ale hlavne pre pripad smrti rodicou ale to si malokto uvedomi. A kamarati vacsinou dokamaratuju po par rokoch rodina je navzdy !

sissy27
16. máj 2014

@lilianna123 nie, krstní rodičia nenastupujú po smrti biologických, ale viaceré sme ti napísali, že úlohou krstných rodičov je v prvom rade viesť dieťa k viere - ale toto ťa evidentne vôbec netrápi...

lilianna123
autor
16. máj 2014

@marcelka932 ano, preto som sem dala aj nasu situaciu, ak niekto uvazuje nad kamaratmi.. malemu sme dali krstneho svagra... 🙂

lilianna123
autor
16. máj 2014

@sissy27 k viere si ju vedieme sami,chodime do kostola, niekedy aj cez tyzden, v nedelu pravidelne.. modlime sa kazdy vecer, ale nie len, otce nas.. chodime na pute, boli sme v Medzugori.. prosim ta nepis o viere,ked nevies ako sme na tom

bajana
16. máj 2014

@lilianna123 prepac, ale nie si trochu narocna a nevdacna? co im ako chces vycitat? toto:
"roztrhany darcek, darceky z ktorych mala nema ziaden uzitok, neprisli na jej oslavu narodenin, lebo sli na navstevu, na Mikulasa jej priniesli ovocie,ktore som celeee musela hodit do kosa,lebo bolo nadhnite"....neviem, nemam z teba dobry pocit, ani z vety: Na nasich takmer dokonalych detoch... 🙄
ocividne ste si nevysvetlili dopredu, co od krstnych rodicov "ocakavate" a ich predstavy su niekde inde, ako vase....ale rozhodne by som to s nimi neriesila....nerobia absolutne nic zle...
myslim, ze uloha krstnych rodicov vo velkej vacsine pripadov uz dnes nema opodstatnenie....do kostola casto nechodia ani rodicia, nie to este krstni.....ak by sa rodicom nieco stalo, pochybujem, ze by sa o dieta postarali prave krstni rodicia, na to su predsa urcite zakony...cela myslienka sa podla mna scvrkla na postoj v style ,...."hlavne len davajte a zaujimajte sa..." ... no a k tomuto predsa nikoho prinutit nemozes...ani rodinu, ani kamaratov....ani krstnych rodicov

lilianna123
autor
16. máj 2014

ak vase dieta nepozna krstnych rodicov, netravi s nimi cas, da si od nich poradit, ze ide zlou cestou????

haslerka27
16. máj 2014

ja mam krsnatko jedno a nevidela som ho uz zo tri roky ak nie viac....uz pri krstinach ma kamoska ktorej dietatu som krsna nastvala natolko,ze sa neozyvame vzajomne....ked som chcela, aby mi prisli na promocie( aj s malou a muzom som ich pozvala),neprisli-tym padom neriesim.

ani3012
16. máj 2014

k viere maju viest v prvom rade rodicia, krstni rodicia maju pomahat - od narodenia resp. od krstu. Nemaju dieta vidiet az ked rodicia nemozu, aky vztah si potom vytvoria? ako mozete tvrdit, ze sa maju postarat v pripade smrti, ked nejavia najmensi zaujem pocas zivota dietata?
nemyslite vazne, ze od toho tu su tety a ujovia a krstni rodica v zivote dietata maju mat len mimimum povinnosti! Ja som si krstnych pre decka -teda pre syna vyberala podla toho, ako sa spravali, ci maju vztah k detom, ci su slusni, aby sme vytvorili novu rodinu! Ano, deti maju radi darceky a ked krstni prinesu nieco, s cim sa dieta urcite nebude hrat alebo nepridu vobec, tak je to chyba rodicov, lebo vela ocakavaju?
Viete co som cakala ja? Ze budeme nadalej spolu chodit na dovolenky, ze decka budu fajn kamosi a ze ked vyrastu, tak sa budu podporovat!
O tom tie navstevy su, o tom su krstni rodicia, o tom, ze tieto veci budu robit lebo chcu, nie preto, lebo musia.

sissy27
16. máj 2014

@lilianna123 neviem, akého ste vierovyznania, ale len tak námatkovo
http://www.ecavba.sk/info_krst_duchovna_uloha.php/
http://www.dom.rimkat.sk/sviatosti/krst/
http://www.farnost-rajecketeplice.sk/?cat=pasto...

podľa mňa si vôbec nepochopila úlohu krstných rodičov 🙂
ale môžete si to vymeniť - krstní nech sa venujú deťom po duchovnej stránke a vy zabezpečujte darčeky, oslavy, výlety a to ostatné, čo vám chýba z ich strany...

loliki
16. máj 2014

@lilianna123 Je to blby pocit, ale co narobis? Nevies dopredu, ako to dopadne ked si vyberies za krstnych priatelov. Ale takisto sa to moze pokazit ked je niekto z rodiny. Snazte sa udrziavat dobre vztahy. Ja aj moji surodenci sme mali za krstnych bezdetny par. Aj nad tym rozmyslam, ci to bola spravna volba. Oni nam davali, kym sme boli mali a aj sme sa navstevovali, ale nasi rodicia to nemali ako vratit. Ani jedna strana netusila, ze oni zostanu bezdetni. Ja som si pre kazde dieta vybrala inych krstnych. Nabuduce si vyberiete aj vy ineho a mozno to bude lepsie.

lilianna123
autor
16. máj 2014

@sissy27 prepac, nebudem uz na teba reagovat...

daniella224
16. máj 2014

@lilianna123 @sharmana - vystihla to uplne presne ...ty si beries ich deti?alebo sa im ozyvas castejsie? mozno ako ty cakas cakaju aj oni...a naozaj v dnesnej dobe ma kazdy dost svojich starosti, volneho casu malo mozno su radi ked su sami ako rodina....je to smutne ale je to tak....a hlavne ked sa jedna o kamaratov tych stretnuti je menej kedze sa nestretavate pri rodinnych prilezitostiach ako rodina....budte radi ze ste zdravi vsetci🙂

marcelka932
16. máj 2014

@lilianna123 zaujimalo by ma ako by teraz reagovali keby nedajboze !!!!! Zomreli ci by si plnili svoju povinnost a ako by sa k tomu postavili

lilianna123
autor
16. máj 2014

@daniella224 no my sme ich volavali, ked bola ich mala este asi 1 rocna, tak sa nasej bala, lebo ju Leuska chcela pobozkat, pohladkat.. preto sme sa zacali menej stretat.. teraz su vylakani kmotrovci, ak baby sedia vedla seba a Leuska chce Hanke urobit nejaky usmev, zvysia na Leusku hlas, nech to nerobi... a par krat som si vsimla ze Leuska sa krtnej na nieco pyta a ona sa tvari, ze ju nepocuje... ((( bola som dalej, mala som maleho na rukach a kmotra dala svojej malej jogurt a Lea ze ci nema este jeden..a ona ticho... pytala sa druhy krat ona ticho... a to som ja bola dalej, pocula.. tak som ju zavolala..

lilianna123
autor
16. máj 2014

@marcelka932 sak to, preto sa pytam,ako sa ostatne spravaju k svojim krsniatkam??? ale ako niektore pisali, asi sa za ne len pomodlia a stretnutie, zaujimanie sa ako sa dari, to netreba..