Skončenie pracovného pomeru, materská a maródka

12dominik3
7. feb 2018

Ahoj potrebujem poradiť. Priateľke koncu zmluva na dobu určitú na konci marca. Tehotná je od decembra v auguste ma termín. Zmluvu jej nepredlzia, keďže je tehotná. Viem ze je v 8.mesacnej ochrannej lehote takže materskú bude poberať z posledného zamestnania (opravte ma keď to sa mýlim), ale otázka je ci bude môcť ísť prihlásiť na úrad práce aby si nemusela platiť sama zdravotnú a co v prípade ze pôjde na PNku od konca zamestnania do pôrodu kvôli problémom s mocovymi cestami bude jej celú PN preplácať sociálna poisťovňa? Ďakujem za odpoveď

9lf9
7. feb 2018

@12dominik3 na matersku musi mat 270 dni NP za posledne 2 roky.pokial pojde na Pn nasledujci den po skonceni PP evidovat sa nemoze ked je pn.ak nastupi na pn do 7 dni od skobcenia pp bude ju mat platenu.

12dominik3
autor
7. feb 2018

270 dní ma odrobene. A keď pôjde na PN kto za ňu bude platil nemocenské poistenie, keď nebude na úrade práce.

9lf9
7. feb 2018

@12dominik3 nemocenske sa neplati ani ked je evidovana

12dominik3
autor
7. feb 2018

Tak potom zdravotné pomýlil som sa. A neovplyvní ta takmer 4 mesačná pnka nárok na materskú?

9lf9
7. feb 2018

@12dominik3 bude poistenec statu na pn v ocr lehote. Pn neovplyvni vysku materskej

pininka
7. feb 2018

Ja som mala to iste, zmluva bola do 31.12, nastup na matersku mal byt v marci, isla som sa prihlasit kvoli odvodom na urad prace a tam mi sama pani ponukla,aby som isla na pn, aby som sa nemusela chodit tehotna hlasit. Tak som to aj urobila, oni ma nasledne vyradili a do zacatia materskej som bola na pn a poberala nemocensku davku. Ziaden problem v tom nebol.

tropkica
7. feb 2018

nech ide normalne na pnku, tie lehoty tu mate napisane a tym padom bude dostavat peniaze zo socialnej poistovne az kym nepojde na matersku 🙂

12dominik3
autor
7. feb 2018

A nastúpiť na PN musí najneskôr 7 dní od skončenia pracovného pomeru? Alebo môže aj trochu neskor napr o mesiac. Ďakujem za odpovede

pininka
7. feb 2018

@12dominik3 moze aj neskor, ja som nastupovala 12 dni po skonceni prac pomeru, ale ja by som to na jej mieste neodkladala

evittam
7. feb 2018

@12dominik3 Môže kedykolvek, je v 8mesacnej OL. Ale ak nepojde na PN tak si bude musieť platiť ZP alebo sa evidovať na UPSVaR. A ak ma narok na podporu odporucam po MD napisat RP na otca dietata a ist na podporu