Rodičovský príspevok a čerpanie podpory

tamarka9
2. sep 2015

Baby počas trvania materskej mi skončila zmluva v praci, teraz by som mala prejsť na rodicak. Je možné že na rodicak pôjde manžel a ja by som mohla ísť na podporu? Manžel normálne pracuje, je zamestnanec
Ďakujem vopred veľmi pekne 🙂

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@tamarka9 ano ak prehlásiš rodičák na manžela môžeš sa evidovať na UP ak splňaš podmienky pre podporu v nezamestnanosti tak ju dostaneš 😉

jani_uk
2. sep 2015

@tamarka9 Oplati sa vam to vobec?

tamarka9
autor
2. sep 2015

@tanickaskorokubikova a ako prihlásim na rodicak mm? Iba tak ze všade na žiadosti dám jeho meno a údaje? A môže ho poberať aj keď je zamestnaný? Ja neviem či mám nárok na podporu, pred nástupom na materskú som mala odpracovaných bez prerušenia len 2,5 roka...

tamarka9
autor
2. sep 2015

@jani_uk no to neviem, len tak uvažujem. Z čoho sa počíta podpora, z materskej, či z toho čo si zarabala pred?

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@tamarka9 najprv si zistite či máte nárok a v akej výške vám vyjde a potom ak sa oplatí tak prehláste na manžela, samozrejme na rodičovský príspevk máte nárok do 3roka dietaťa bez ohľadu na to či ste alebo nieste zamestnaní, len nesmie jedna osoba poberať aj rdičák aj podporu 😉

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@tamarka9 podpora je 55% z DVZ (denný vymeriavací základ) v podstate 55% z hrubej mzdy, ale niesom si istá koľko musíte mať odpracované aby ste mali nárok isto všetko nájdete na stránke UPSVaR 😉

miriem
2. sep 2015

Mne sa nie o mari, ze muz samozrejme tiez moze ostat s dietatom, ale nie na rodicaku ale na materskej. Cize dostaval by normalne materske vypocitane z jeho prijmu, tak ako si dostavala ty. Obaja rodicia maju narok na materske, ak odvadzaju peniaze do soc. Poistovne. Over si to.

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@jani_uk ak má nárok tak sa jej to oplatí lebo 6mesiacov bude dostávať podporu aj rodičák(na manželovo meno) a tak by dostala len rodičák, hoc by jej by jej vyšlo len 200e podľa mňa sa oplatí

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@tamarka9 no ako spomína @miriem manžel má možnosť po skončení tvojej materskej nastúpiť on na 28týždňov na materskú, skús si j o tom nájsť info a pozri čo by vám vychádzalo najlepšie 😉

tamarka9
autor
2. sep 2015

@tanickaskorokubikova na materskú mm nechce ísť, prerušiť prácu.. Skúsim zavolať na upsvar a informovať sa 😉

jani_uk
2. sep 2015

@tanickaskorokubikova No, zalezi kolko manel zaraba. Ked zaraba dobre, tak sa urcite neoplati.

majusqa77
2. sep 2015

@tanickaskorokubikova podpora je 50 percent z DVZ.
@tamarka9 musis mat odpracovane dva roky z posledných troch. a ano, na muza len na UPSVaR podas ziadost o rodicak (so vsetkymi potrebnymi prílohami)

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@jani_uk ale manžel bud ďalej pracovať rodičák a plat môže poberať jedna osoba, len rodičák a podporu nie 😉

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@majusqa77 ano áno máš pravdu som sa sekla to PN je 55 😉

libka1
2. sep 2015

nechapem tie prispevky o neoplateni sa a podobne. ak manzel pracuje moze subezne poberat rodicovsky. cize vsetko co dostane ako podporu v nezamestnanosti je do plusu pre rodinu.
podla toho co pises na podporu v nezamestnanosti narok mas.

jani_uk
2. sep 2015

@tanickaskorokubikova Aha, jasne, to ma nenapadlo, som myslela, ze by nepracoval.

katy1979
2. sep 2015

Vzdy sa to oplati. Vyuzi to ak mozes. Zisti si ci mas narok na podporu. Ak ano rodicovsky napisat na manzela.

tamarka9
autor
2. sep 2015

Super baby dakujem, ja sa chcem zamestnat ked bude mat mala dva roky,takze po rodicaku by so pkdporu nevyuzila. Teda za predpokladu ze sa mi podari najst pracu 🙂
@majusqa77 a za ake obdobie sa berie ten DVZ?

tamarka9
autor
2. sep 2015

@majusqa77
@tanickaskorokubikova a nie je podpora 60 percent? Sme rozmýšľali s mm že teraz by som ešte išla na rodicak ja a potom ked budem chcieť ísť do práce pojdem na podporu a budem si aj niečo reálne hľadať. Len neviem z čoho by sa mi počítala ta podpora, lebo ak z rodicaku, to sa neoplatí, takze neviem z akého obdobia sa to počíta

tanickaskorokubikova
2. sep 2015

@tamarka9 počíta sa z platu nie z materskej 🙂

luliu
2. sep 2015

@tamarka9 po rd by si uz natok na podporu nemala kedze by si bola nezamestnana - bez prac. pomeru takze to treba vyuzit teraz