Rizikové tehotenstvo a materská dovolenka z Rakúska

111slavka111
11. apr 2021

Ahojte. Potrebovala by som radu, resp. informáciu pre kamarátku. Kamarátka pracovala 5 rokov v Rakúsku -do novembra 2020, keď sa vrátila na Slovensko podporu nedostala a preto sa zamestnala od februára 2021. Prednedávnom zistila, že je tehotná, skúšobná doba jej končí v máji, keďže mala zdravotné problémy a aj prácu v ktorej je pod stalim tlakom+ korona doktorka jej povedala, že by bolo pre ňu aj maličké najlepšie ísť na rizikové tehotenstvo, preto po skončení skúšobnej doby pôjde na rizikové, moja otázka znie: má po skúšobnej dobe nárok na platenú rizikovú pn?A ako to bude s materskou, keďže pracovala dlhé roky v Rakúsku, dostane materskú z Rakúska? Ďakujem veľmi pekne.

111slavka111
autor
11. apr 2021

A v Rakúsku pracovala sezónne

laila18
11. apr 2021

@111slavka111 Potrebuje mať u nového zamestnávateľa min 90 dní NP a vtedy by sa jej mala zarátať aj doba, kedy pracovala v AT - ak tam odvádzala odvody, neviem či znamená pracovať sezónne. Ale keďže nemala nárok po 5tich rokoch na podporu tak pravdepodobne tam neodvadzala nič 🤔 toto ťažko teraz radiť..

zanetakovacsova
11. apr 2021

@111slavka111 s tým že je tehotná je v ochrannej lehote 8 mesiacov mala by mať nárok.

laila18
11. apr 2021

@zanetakovacsova to nie je pravda v tomto prípade, pretože na Slovensku nemá odpracované 270dni NP a ani to už nestihne, jedine, že sa jej započíta aj doba v AT ale je otázne ako tam robila...či len brigáda alebo TPP

petamich
11. apr 2021

ako pise @laila18 v pripade ak v AT neodvadzala odvody, nebude mat narok na matersku, 270 dni NP uz nestiha, cize z aktualneho zamestnania nie

co sa tyka PN ak zamestnavatelovi neoznami, ze je tehotna do konca skusobnej doby a nasledne pojde na PN (co nie je uplne korektne voci zamestnavatelovi ale chapem), tak na PN mat narok bude

na tehotensky prispevok mat narok nebude, kedze je tam podmienka 270 dni NP ako pri materskej a na matersku podla mna tiez nie ak pracujeme s hypotezou, ze v Rakusku odvody neodvadzala = bude mat narok iba na rodicovsky prispevok v tomto pripade

111slavka111
autor
11. apr 2021

Odvody odvádzala v Rakúsku a keď bola na Slovensku odvádzala aj tu

laila18
11. apr 2021

@111slavka111 no ale ak odvádzala odvody v Rakúsku tak prečo jej zamietli podporu? Má k tomu nejaké stanovisko? Lebo poznám pár ľudí čo pracujú v AT a majú takmer každé dva-tri roky nárok na podporu , aj to využívajú...preto niečo muselo byť zle...možno mala málo dní odpracovaných ale za 5 rokov sa mi to nezdá...a práve ak jej zamietli podporu z nejakého dôvodu, od toho by sme sa mohli odraziť čo sa týka materskej...🤷

111slavka111
autor
11. apr 2021

Ich stanovisko na úrade bolo, že má hlavné záujmy v Rakúsku, tak preto

111slavka111
autor
11. apr 2021

jej podporu nedali s dôvodu, že robila 6 dní v týždni a jeden deň voľna a ze jej centrum záujmov je v Rakúsku, takto sa vyjadrila sociálna poisťovňa

laila18
11. apr 2021

@111slavka111 aha tak potom tam mala asi hlaseny trvalý pobyt...ok teda...ešte napíš že kedy je predpokladaný nástup na MD (alebo termín pôrodu), a od roku 2019 robila v tom AT nepretržite či len niektoré mesiace...aby sme vedeli cca koľko dní NP bude mať

111slavka111
autor
11. apr 2021

@laila18 Termín pôrodu 9.11.2021. Sezónne s robila to znamená, že vždy od decembra do polky apríla a potom znova od cca 15.maja do novembra. Vždy bola skoro 3 tyzdne doma kde som si platila zdravotné. A trvalý pobyt má aj mala stále na Slovensku

laila18
11. apr 2021

@111slavka111 ok tak potom by jej to malo vyjsť v pohode, ale s tým , že musí u nového zamestnávateľa odpracovať 90dni bez PN, každopádne tie tri mesiace by mali stačiť. Ak zamestnávateľovi oznámi, že je tehotná, môže aj nemusí ju vyhodiť v skúšobnej dobe, takže asi radšej nech neoznamuje ak to bude možné, a potom nech ide na PN.

111slavka111
autor
11. apr 2021

Ok. Ďakujem vám krásne za odpovede a prajem pekný zvyšok dňa 🙂

zanetakovacsova
11. apr 2021

@laila18 tu ide o rizikové nie o tehotenský príspevok. Sama som otehotnela v skúšobnej dobe pred tým som robila iba na dohodu. A mám nárok na oba 🙂

kiki68
12. apr 2021

Byt nou zavolam si priamo s rakuskou stranou, cize OGK ( alebo kde odvadzala) ze co z toho vyplyva pre nu za 5 rokov . Narok v Rakusku vznika po 6 mes, lenze ako to je ak tam nepracuje teraz neviem . Ale musi sa pripravit na to, ze sk materska z toho asi nebude. Jedine , ze to nejako zlepia dokopy cez nejake formulare.