Reťazový pôrod a práca na dohodu

vierao
19. feb 2014

Dobry den,
chcela by som sa opytat, v roku 2011 som nastupila na matersku. Potom som poberala rodicovsky prispevok. Pocas rodicovskeho prispevku som pracovala na dohodu 2 mesiace. Teraz som otehotnela. Materske sa mi bude vypocitavat z dohody, alebo zo mzdy pred materskou dovolenkou v 2011?
Dakujem.

dena1973
19. feb 2014

@vierao Ak si v roku 2013 pracovala (mala si príjem) a nastupuješ na materské v r. 2014, tak sa ti bude materské počítať z príjmu, ktorý si dosiahla v roku 2013.

gapa
19. feb 2014

@vierao takže tebe trvá stále tvoj prac.pomer, z ktorého čerpáš Rd. Okrem toho si bola poistená z dôvodu práce na dohodu s pravidelným príjmom, ktorá už netrvá. Jednoznačne tá dohoda neovplyvní vôbec tvoje materské. Ak nastúpiš na md v r.2014 a v den nástupu na md ti stále tento pp bude trvať, tak sa berie tvoj vymeriavací základ "z tohto trvajúceho prac.pomeru" v r.2013. Ak si mala LEN dni RD z tohoto zamestnania, tak sa bude mateské rátať z pravdepodobného vym.základu, ktorý by si dosiahla za mesiac nástupu na MD, ktorý ti uvedie mzdárka do potvrdenia pre soc.poistovnu, tj. treba sa pre istotu s nou o tom pobaviť v predstihu. Mala by to byť minimálne tvoja hrubá mzda z platnej prac.zmluvy, no ak tvojim kolegom zatial zvýšili mzdu počas RD, tak môže dať takú, akú by si mala, ak by si pracovala.
Ak by si v r.2013 mala v tomto prac.pomere nejaký vym.základ, tak sa maerské ráta z tohto vym.základu. Ak by si mala len RD a napr. PN v r.2013, nič iné, tak z minima.

vierao
autor
23. feb 2014

@gapa, velmi pekne Ti dakujem, velmi si mi pomohla.

zuzik311
29. apr 2014

@vierao ahoj zistila si niečo nové? tak sa teda ráta z minima či z toho pravdepodobného vymeriavacieho základu teda z HM pred nástupom na prvú materskú?