Prihlásenie na úrad práce popri rodičovskej dovolenke

sempro
19. okt 2013

chcem sa opýtať, je možné sa popri rodičovskej dovolenke prihlásiť aj na úrad práce? Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí začiatkom roka 2014, chcela by som sa ale prihlásiť na úrad práce ako nezamestnaná už teraz. Je to vôbec možné? ďakujem

mummy01
19. okt 2013

Da sa prihlasit az po ukonceni rodicovskej a nechapem preco by si sa chcela skor prihlasovat:-P

kristiii
20. okt 2013

@sempro ja som zas čítala, niekde tu na MK že sa to dá aj popri rodičovskom, skús si tu vyhľadať nejaké diskusie ale najlepšie bude samozrejme informovať sa priamo na ÚP. Na otázku predo mnou, v dnešnej dobe by mohla mať výhodu ak je evidovaná už vopred, neviem koľko rokov má zakladateľka ale napr. dnes je veľa ponúk kde hladajú ľudí do 29 rokov a podmienkou je aj evidencia 3 mesiace na ÚP, kvôli dotáciam. Takže napr. pre toto by sa chcela skôr prihlásiť, ja som to tiež zvažovala keď mi končila RD, ale tiež som si myslela že sa to nedá až dodatočne som počula že áno. Ale neviem 100%ne povedať že je to pravda

3kolka
20. okt 2013

No mne končila rodičovská 20marca tento rok a neprihlásili ma ani o deň skôr....a to som tam bola 2-3týždne pred skončením rodičovskej sa popýtať čo a ako....lebo ešte som na úp nebola evidovaná....nedá sa byť aj aj

anatalia77
20. okt 2013

@sempro áno dá sa to,nie je to klasické prihlásenie sa ako uchádzač o zamestnanie,ale ja som čítala takú formuláciu,že by si vlastne bola ako uchádzač,ktorý chce napr.zmeniť zamestnanie.Je to trošku iné ako klasika,tu sa nemusíš hlásiť.že si aktívne hladáš robotu,lebo si na podpore,alebo hmotnej núdze...
Ja som nad týmto uvažovala,nakolko som zamestnaná v inom okrese,chodím na týždnovky.Ale paravdu povediac,ak by aj niečo mali ,tak to v prvom rade poskytnú nezamestnaným,a nie mne,čo robotu mám ☹

m_ij_ka
20. okt 2013

@sempro áno dá sa to. zaeviduješ sa ako záujemca o zamestnanie. prácu ti budú hľadať a ak bude na úp nejaká ponuka tak ti ju pošlú mailom, písomne,telefonicky oznámia alebo ako sa dohodneš so sprostredkovateľkou. Ak ti skončí materská tak potom si môžeš zrušiť evidenciu záujemcu o zamestnanie a môžeš sa zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie, budeš chodiť na kontakty ,ktoré ti budú určené a bude sa ti hľadať práca.Rozdiel medzi záujemcom o zamestnanie a uchádzačom je taký, že ak si vedený v evidencii ako záujemca o zamestnanie, tj, máš prácu a popri tej práci si hľadáš iné zamestnanie cez úrad práce a uchádzač o zamestnanie je človek, ktorý nemá prácu a hľadá si ju cez úrad práce.

sempro
autor
20. okt 2013

zaujíma ma to hlavne preto, lebo by som chcela začať podnikať a využiť tak príspevok na podnikanie či je to vôbec možné. Ale teraz neviem, keď píšete že to nie je taká istá evidencia ako keď som nezamestnaná. Tak teraz veru neviem...či by bolo vôbec možné po tých 3 mesiacoch žiadať o dotáciu.

anatalia77
20. okt 2013

@m_ij_ka som rada,že si upresnila tie technické pomenovania,dakujem 🙂

anatalia77
20. okt 2013

@sempro tak na dotáciu musíš byť evidovaná ako uchádzač o zamestnanie,myslím,že to musí byť aspon pol roka,neviem presne.A čo sa týka príspevku na podnikanie,tak to tiež nie je také jednoduché,musíš mať dobre vypracovaný podnikatelský plán,mať prehlad o tom,čo by fičalo,čo by ta uživilo..
Výška dotácie sa odvíja aj od kraja,alebo okresu,podla miery nezamestnanosti,ak je to chudobný kraj-východ-tak viac ako v Bratislavskom kraji.Podnikať by si mala 2 roky,pri predčasnom ukončení živnosti s dotáciou vraciaš úradu práce alikvotnu čast penazí..

m_ij_ka
20. okt 2013

@anatalia 77 neni zač. Pracujem práve na tomto oddelení, tak preto to viem. Ale momentálne si užívam rd 🙂

jankagun
20. okt 2013

ja som brala dotaciu a poviem Ti,uz by som ju nikdy nezobrala,radsej by som si pozicala tie peniaze od hocikoho ineho...kazde 3mesiace predkladat co som kde kupila a za kolko a ze ci to vobec splna moj podnikatelsky plan(pisany a opravovany asi na 7krat) a kym som ho dostala, tak preslo 8mesiacov!!!!!!!!!!!!!! takze za tych 8 mesaicov som si mohla zarobit aj inou pracou :/