Predĺžený rodičovský

anel000
19. mar 2024

Dobry den, dieta dovrsi 3r, zo zdravotnych dovodov nam predlzeny rodicovsky nevysiel. Musim s nim vsak ostat doma. Staci zamestnavatelovi oznamit tuto skutocnost a bude mi nadalej drzat miesto povedzme rok? Taktiez mam kopec starej dovolenky, kt.treba cerpat. Dakujem za kazde info

bibiana177
19. mar 2024

No neviem, to uz sa musis dohodnut so zamestnavatelom a nie tu si pytat nazory. Ale ja byt zamestnavatelom tak by mi ta pracovna sila ten rok chybala. Keby si za seba nasla nejaku nahradu za ten rok?

alenah31
19. mar 2024

@anel000 nie nestačí - nepriznali ti RP pre nepriaznivý zdr. stav dieťaťa čiže ti RD končí dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Zamestnávateľa nemusí ani trochu zaujímať, že tebe končí RD a nemáš mať kde dieťa - žiadne miesto ti držať nebude. Zo zákona si povinná oznámiť zamestnávateľovi aspoň mesiac vopred, že ti končí RD a následne ďalším dňom ako bude mať tri roky normálne nastúpiť do práce resp. sa dohodnúť na čerpaní dovolenky. Pokiaľ dni dovolenky nebudú stačiť - jedine požiadať o nepl. voľno - s tým musí zamestnávateľ súhlasiť a počas tej doby sa evidovať na ZP ako "osoba starajúca sa o dieťa do rokov" , aby za teba zdravotku a časť odvodov do SP platil štát.

anel000
autor
19. mar 2024

@alenah31 zle som to napisala, uvazujem o nastupe na dobrovolny rodicovsky bez financneho prispevku od statu. Preto otazka, ci bude zamestnavatel postupovat nadalej ako doteraz. Drzat mi miesto

alenah31
19. mar 2024

@anel000 nie nebude ti držať nič - opakujem, do 3 rokov si oficiálne na RD - potom práca alebo dohoda so zamestnávateľom tak ako ti píšem v prvom príspevku. - pojem "dobrovolná neplatená rodičovská dovolenka" totiž neexistuje.

abby11
19. mar 2024

@anel000 Ako bolo spomenuté vyššie. Je to vec dohody zo zamestnavatelom, zákon mu to neprikazuje.

bublinka1426
19. mar 2024

@anel000 preco s nim musis ostat doma?