Práca na dohodu popri rodičovskej

miaria1
19. máj 2015

Od 1.marca som nastúpila do práce na dohodu. Rodičovská dovolenka mi končí až budúci rok v apríli. V prípade choroby mám nárok na PN-ku? Ako mi ju vypočítajú?
Plánujeme druhé bábo. Ak by sa mi nepodarilo nastúpiť na ďalšiu materskú do apríla budúceho roku ale neskôr, akú budem mať materskú? Ráta sa mi do toho aj práca na dohodu alebo len predchádzajúce miesto na plný úväzok? Ďakujem za všetky odpovede.

dena1973
19. máj 2015

@miaria1 Najprv co sa tyka PN: ak budes PN tak,ak si riadne nemocensky poistena mas narok na PN z dohody. Vypocet bude z dohody.
Ak budes 2-krat tehotna az po skonceni RP, tak z hlavneho PP narok bude, ak bude PP pokracovat. Z dohody narok bude vtedy, ak dohoda bude trvat do nastupu na materske resp. budes splnat ochr. lehotu. Dalsou podmienkou je mat splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom z kazdeho nemocenskeho poistenia zvlast.

gapa
20. máj 2015

@miaria1 áno, ak ti potrvá dohoda do nástupu na md alebo aspon bude trvať 1den po ukončení RD (tj. v prvý den, kedy už bude trvať aj nem.poistenia zamestnaca na trvalý prac.pomer, aby trvali obe poistenia súbežne) a ty budeš tehotná a budeš mať tých 270dní poistenia aj z dohody aj zo zamestnania, tak nárok vznikne z oboch (len nesmieš mať potom zo zamestnania prerušené poistenie a zase ukončené prerušenie napr. pri očr dlhšej ako 10kal.dní alebo neplatené volno)

alcahelca
30. júl 2015

ahojte dievčence, ako je to s prácou na dohodu počas poberania rodičovskej....

Malá má rok, som na rodičovskej dovolenke, ale chcela by som opäť začať predcvičovať, budem robiť na dohodu, zarobím max 80 eur (a to neviem ešte či v čistom alebo hrubom) za mesiac (viac nie), viem že sa treba odhlásiť v sociálnej poisťovni z dôchodkového poistenia, len mi teraz nie je jasné, to počas mojej dohody nebude nikto nič odvádzať do dôchodkového alebo ako to je? alebo z čoho/koľko odvádza čas na dôchodkové sporenie pre ženu na RD

Dakujem krásne

gapa
1. aug 2015

@alcahelca tvoj zamestnávatel bude odvádzať z tých 80eur dôchpoistenie (predpokladám je to na dohodu), tj. bohužial, takto to je!

alcahelca
2. aug 2015

@gapa Dakujem, áno, ved to, že to nie je môj zamestnávateľ (lebo ide o predcvičovanie a trénovanie detičiek) takže je to len na dohodu u úplne iného "zamestnávateľa".....no tak teraz neviem, či sa mi vôbec oplatí chodiť kvôli tým pár eurám trénovať... ☹ ale Dakujem za informáciu

alcahelca
3. aug 2015

@gapa a môžem sa ešte opýtať? neviete náhodou koľko odvádza štát na ženu na RD? lebo rozmýšľam, či sa nedohodnúť na tú dohodu tak, aby ma vyplatil raz za štvrť alebo pol roka, aby sa mi to oplatilo.....

gapa
3. aug 2015

@alcahelca zo stránok soc.poistovne:
http://www.socpoist.sk/matka---opatrovatel---as...

Štát platí za fyzickú osobu poistné:
na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa postupuje 4 % príslušnej DSS),
na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
do rezervného fondu solidarity 2 % z vymeriavacieho základu.
Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie je:
pre fyzickú osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a pre osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné (pre rok 2013 je to suma 471,60 eur, pre rok 2014 je to suma 483,00 eur),
----------------
tj. za rok 2015 (nechce sa mi hladať priem. mzda za rok 2013) je to asi necelých 500eur.
---------------
ak sa dá, je lepšie krátkodobá dohoda, kde ti to vyplatia, sa odhlásiš z dôch.poistenia a nanovo sa prihlásiš odo dna skončenia dohody (odkedy ta odhlásia). Ale pozor, prihláška sa nedá dať ani den spätne, tj. ak by skončila dohdoa v piatok, zájdi tam najneskôr v piatok a podaj prihlášku s dátumom prihlásenia od soboty. Prílohou prihlášky je ak kopia RL dieťa+prehlásenie o riadnej starostlivosti. Odporúčam prihlášku aj odhlášku pre seba si prefotiť a dať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založiť do dôchodku k zápočtovným listom.

alcahelca
3. aug 2015

@gapa jeeejda, dakujem krásne, tak to je teda riadne nevýhodné robiť na dohodu popri Rd, no idem sa teda skúsiť dáko dohodnúť že ako to spraviť, dakujem, moc ste mi pomohla... 🙂