Podľa ktorého dátumu pôrodu sa určuje začiatok materskej?

6. okt 2022

Pekný deň,
podľa menštruácie mi termin pôrodu vychadza na 24.5.2023 ostane tento termin už definitívne ako termin, ktorým sa budú riadiť účtovne veci (materska atd) alebo to bude iný termin ktorý urči lekár napríklad podľa veľkosti plodu ?
Pretože pokial viem ta veľkosť plodu sa mení a často krát počas tehotenstva sa tým pádom termin pôrodu mení

7lenka11
6. okt 2022

mne doktor určil termín podľa sona a meraní.. podľa MC mi vychádza termín na 23.1., no do knižky mi dal dátum 26.1., lebo na úvodných kontrolách sa mu zdal plod o 2-3 dni menší.. potom už termín nemenil, hoci na jednej kontrole bolo dieťatko aj o tri dni väčšie, potom zase o dva dni menšie.. ale vraj to dosť závisí aj od kvality ultrazvuku a on sám povedal, že už to nebude meniť.. dátum pôrodu je aj tak orientačný +/- 2 týždne

autor
6. okt 2022

@7lenka11 to áno, viem že je to orientačne no je pre mna veľmi dolezity konkrétny datum ktorý bude smerodajny pre výpočet materskej, pretože ak mi ho dajú na zaciatok júna, nedostanem materskú respektive len minimálnu, v mojom prípade hra úlohu tých pár dni aby som dostala najvyššiu materskú 🙄 čiže bola by som rada ak by to bolo určené radšej podľa toho menzesu 😃 ale asi každý doktor určí termin inak, niekto to tam zaznačí podľa poslednej MS a niekto podľa veľkosti plodu 🤷🏻‍♀️ Necham sa prekvapiť asi

sandra19901990
6. okt 2022

V 12t na vyšetrení sa určí termín ktorý by mal byt fixný a zapísaný v knižke

7lenka11
6. okt 2022

90% doktorov určuje podľa vývoja plodu, lebo MC a ovulácia môžu byť posunuté či nepravidelné.. potom je už na tvojom doktorovi, či bude ochotný sa s tebou dohodnúť alebo nie.. pokiaľ to bude rozdiel dvoch-troch dní, tak je to podľa mňa jedno, ale o 2-3 týždne ti isto termín neposunie... to si nemôže dovoliť aj kvôli výpočtu ostatných vyšetrení a screeningov.. predpokladám, že ti dá najneskorší termín okolo 29.5.. zatiaľ som sa nestretla s tým, že by bol výrazný rozdiel medzi termínom MC a termínom pôrodu

veronika3110
6. okt 2022

u nás podľa poslednej MS - kedže vývojovo sa stále mení.. to by aj ten dátum kolísal halabala

sims122
6. okt 2022

Ja som povedala lekárke ze chcem podľa ultrazvuku lebo mi to tak lepšie vychádzalo a tak mi dala ako som chcela. Len ma upozornila ze v žiadosti na tehotensky aj na materskú chce aby bol rovnaký dátum

konikkon
6. okt 2022

Na tlačivo k materskej sa zvyčajne píše TP podľa ultrazvuku v 12 TT. Ak sa ti jedná len o pár dní, zvyčajne lekár nemá problém ti tam napísať dátum, aky potrebuješ, treba ho o to požiadať, vysvetliť mu situáciu. Mne lekár posunul TP o 3 dni, aby mi všetko pekne vyšlo. Ak sa však jedná o rozdiel 2-3 týždne, to ti žiaden lekár takto neupravi, všakže.

sirka9
6. okt 2022

Podľa predpokladaného dátumu pôrodu, ktorý zápise lekár do knižky a podla toho posielaš žiadosť aj na tehotenské, aj na matersku

petamich
6. okt 2022

pokial viem, tak usuz gynekologov je, ze termin podla poslednej menstruacie a upravuje sa iba v pripade ak meranie v 12tt stanovi termin mensi/vacsi ako 7 dni a vtedy sa zrealnuje podla toho - ale ako tu citam co lekar to iny standard 🙂 a potom uz by sa nemal menit, lebo ma vyvoj plodu uz ma vplyv genetika atd. a posuvali by ho hore dolu

izabela181
6. okt 2022

Mne všade pisala termín podľa poslednej menštruácie, aj keď podľa veľkých ultrazvukov to vychádzalo vždy +- pár dni 😊 ale tak moja gynekologička je taká že keby potrebujem to mat napísané o pár dni skôr/ neskôr tak verím tomu, že by sme sa dohodli a dala taký termín 😊