Nezamestnaná a tehotná

majkaa445
30. dec 2018

Ahojte, potrebujem poradiť. Niekoľko dní som nezamestnaná a zistila som že som tehotná. Posledné 3 roky som pracovala v niekoľkých zamestnaniach ale iba 3-4 mesiace. Ako mám teraz postupovať? Úrad práce nehrozí, zdravotnú si platím sama. Z čoho mi dajú materskú? A mám vlastne na ňu nárok?

h_petra
30. dec 2018

Prečo by nehrozil Úrad práce? Nerozumiem. Z čoho si platíš zdravotné poistenie keď si nezamestnaná? Postupovať máš teraz tak, že sa máš ísť zaevidovať na Úrad práce.
Na vyplatenie materskej potrebuješ mať za sebou 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. To si spočítaj, či Ti vychádza, a či vôbec bolo nemocenské odvádzané, neviem čo to boli za zamestnania tie 3-4 mesačné.
Držím palce

evittam
30. dec 2018

@majkaa445 Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Dalej musi byt NP aktívne alebo musis byt v OL. Kedy skončilo posledne zamestnanie?

evittam
30. dec 2018

@h_petra Ak nemá aktívne NP alebo nie je v OL tak len 270dni NP jej nestačí aby mala narok na MD.
Niekto nechce splnat povinnosti ako nezamestnany a z coho plati ZP hadam nie je ani moja ani tvoja starost.😉

h_petra
30. dec 2018

@evittam nevnímam to ako vlastnú starosť 🙂

evittam
30. dec 2018

@h_petra Tak na co to riesis a zaujímas sa z coho plati ZP....

h_petra
30. dec 2018

@evittam lebo som od prírody strašne zvedavá 😉 maj pekný deň 😉

caroline_
30. dec 2018

@h_petra keď je nezamestnaná tak automaticky nemá z čoho žiť a platiť si ZP? :D

h_petra
30. dec 2018

@caroline_ potrebujeme sa ďalej o tom baviť?

evittam
31. dec 2018

@caroline_ Mozno len niekto nemoze pochopiť prečo niekto chce platiť dobrovoľne ked nemusi a moze vyuzit stat.😉