Materskádovolenka z Anglicka

mishell0311
17. feb 2016

Ahojte. Chcem sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s materskou z Anglicka... Ja tu uz robim nejaky ten rok a som momentalne v 3.mesiaci... Chcem tu zostat robit do takeho siedmeho mesiaca tehotenstva a potom sa vratit domov a porodit a ostat na Slovensku... Chcem sa opytat, ci teda budem moct tych 39 tyzdnov poberat anglicku matersku na Slovensku.... A este by som sa chcela opytat, kedze prehliadky budem mat do siedmeho mesiaca tu v Anglicku a nasledne od toho siedmeho mesiaca si ich dokoncim na Slovensku s tym, ze u mojho gynekologa budem dokladovat vsetky prehliadky tu z UK, ci mam narok na ten prispevok 800 eur...

miku1
18. feb 2016

@mishell0311 Nemyslím si, že v Anglicku berú materskú tak dlho ako mi tu na Slovensku. Sesternica tam žila, rodila tam aj prvého syna....nepamätám už presne. Teraz napr. žije v Luxembursku a tam je materská 6 týždňov a keď matka kojí tak 8 týždňov....Myslím, že čo sa týka materskej a rodičovského príspevku, tak Slovensko je v tomto asi "unikát", nikde na svete to tak nefunguje.

adelakk
18. feb 2016

mne sa narodil prvy syn v UK a na materskej som bola spolu desat mesiacov, da sa predlzit na cely rok, ale tie dalsie dva mesiace su neplatene. Matersku plati zo zaciatku zamestnavatel, ako dlho to zavisi od toho co mas v zmluve, teda az tam nieco take vobec mas a vyska je vypocitana podla vysky zarobku.........mne napr. moj zamestnavatel platil 80% z platu po dobu sest mesiacov. Potom sa plati zo statu, ale to uz nie je vela, nieco ako u nas rodicovsky prispevok. Takze platena materska je iba desat mesiacov, da sa predlzit o dva neplatene mesiace a potom uz jedine po dohode so zamestnavatelom zostat dlhsie na neplatenom volne, ale to uz zavisi od zamestnavatelovej dobrej vole. A tiez pochybujem, ze by si chcela byt na neplatenom volne, aby ti drzali miesto kedze sa chces vratit na SVK.

adelakk
18. feb 2016

na ten 800e prispevok budes mat narok. Treba si vypytat z UP, z ktoreho chces pozadovat ten prispevok, tlaciva v AJ a tie si dat potvrdit v UK. Len pre zaujimvost - mne dali zo SVK tlaciva, ktore boli napisane tak chabou anglictinou, ze sa v UK u lekara skoro rozpucili od smiechu a musela som im vysvetlovat o co tam vobec ide. 🙂

silaviat
18. feb 2016

@adelakk ten prispevok sa uz neda ziadat -musela by cele tehotenstvo absolvovat prehliadky na slovensku a byt tam poistea .. uz papiere vypisuje i pediater a ten to musi potvrdit -zrusili to pred dvoma rokmi 😉

mishell0311
autor
19. feb 2016

@silaviat podla info z upsvar mam narok.

mishell0311
autor
19. feb 2016

@silaviat v siedmom mesiaci sa vraciam domov na slovensko ako slobodna mamicka. .dokoncim si prehliadky tam... a tam je napisane ze sa to posudzuje... takze si myslim ze ma hned odbit si nemusela.

silaviat
19. feb 2016

@mishell0311 ja som ta neodbila-len som napisala ze sa to zrusilo-aby si mohla dostat prispevok musela by si mat na slovensku stred zaujmov=poistenie,majetok, dokorov pracu.. budes toho muset vela zdokladovat a tym ze si uz dlhodobo v uk ako sama pises si resident uk a tym padom tvoj stred zaujmov je uz v uk- ale kazdopadne drzim palce .. nic nieje nemozne ..

mishell0311
autor
19. feb 2016

@silaviat akurat mi odpisali z uradu prace ze by mi mal vzniknut narok... ja mam trvaly pobyt na slovensku a vlastnim tam moj byt kde chceme s malym ostat byvat.. a 23 rokov som bola poistena na slovensku a som aj odrobila dake tie roky tak to hadam zohladnia 🙂