Materská z dohody

dana2017
29. dec 2016

Zdravím všetky kočky 🙂

Pracovala som pol roka na dohodu a teraz od nového roka idem na TPP a potrebovala by som vedieť, ak by som v nasledujúcom roku otehotnela, bude sa mi počítať materská aj z dohody, resp. tých 270 dní?
Agentúra platila za mňa zdravotné a sociálne poistné (to mám napísané na potvrdení o príjme) a nemám jasno v tom, či sa mi tých 270 dní bude počítať až od kedy budem na TPP či aj toho pol roka počas dohody.
Moc ďakujem za odpoveď a vysvetlenie!

evittam
29. dec 2016

@dana2017 Zalezi od toho ci to bola dohoda na pravidelny alebo nepravidelny prijem. Ak na pravidelny tak ano aj dohoda sa ti pocita do tych 270 dni,ak na nepravidelny tak nie-tam sa neplatia odvody za NP.

v3v3rica
29. dec 2016

@evittam
prosim az mi viete poradit, ja uz tehotna som 8tt, pracujem na dohodu, ale papierovo odvadzaju za mna minimalne co sa da, cca 25eur, takze tam mi materska vyde velmi smiesna a nieco ako minimalna materska neexistuje, docitala som sa ze mozem poziadat UPSVAR o dorovnanie do cca 280eur, alebo ake mam moznosti, neviete? este som nasla, ze ak sa dam na zmluvu a budem platit si max odvody na 90 dni, mali by pocitat z toho? v januari idem na SP ale bojim sa ze mi tam tetusky moc neporadia ako vzdy

evittam
29. dec 2016

@v3v3rica Na SP ani nechod. Tam sa moc nedozvies. Co sa tyka tvojej situacie- zamestnaj sa na zmluvu s vyssim prijmom-ak mas moznost a ak na tu novu zmluvu odpracujes 90dni bez PN a OCR tak sa ti bude pocitat MD z toho prijmu. Ale pozor musis mat splnenu aj hlavnu podmienku naroku na MD a to 270 dni NP za posledne 2 roky pred porodom.
Inak budes mat narok na MD z tej dohody(ak je to dohoda na pravid.prijem) a zvysok ti bude doplacat UPSVaR do vysky RP-cize aktualne 203,20Eur.

v3v3rica
29. dec 2016

@evittam dakujem za superrychlu a pozitivnu odpoved, idem zistit kolko su odovdy, kedze platit si to budem musiet platit sama tie 3-4 mesiace ci sa to oplati dat na maximum, od noveho roku tusim dali aj max matersku na cca 1300 🙂

dana2017
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nivea777
29. dec 2016

@v3v3rica nie som si istá na 100% ale vidí sa mi že keď si budeš platiť DNP menej ako 26 týždňov tak sa ti bude rátať z minima..Sú tu na to ini experti,urcite ti poradia..evittam sa vyzná veľmi dobre v tom

v3v3rica
29. dec 2016

@nivea777 este by som stihala platit viac ako 26 tyzdnov pred porodom, veru cim viac citam o tom, tym som vacsi jelen z toho 🙂

majusqa77
29. dec 2016

@v3v3rica od 1.1. je mx.vz 1766 eur

evittam
29. dec 2016

@dana2017 Myslieť si môžeš čo len chceš.....Treba si to zistiť - to koľkokrát si niečo podpisovala a neviem čo ešte neznamená, že si mala dohodu na pravidelný príjem - záleží len a len na tom ako to spravila mzdárka. Pozri si pásky - či tam máš odvody za NP.😉

evittam
29. dec 2016

@nivea777
@v3v3rica DNP a nová zmluva u nového zamestnávateľa sú dve odlišné veci. Ak by si si chcela platiť DNP, tak musíš zrušiť dohodu a stihnúť sa z maxima prihlásiť minimálne 26 týždňov pred nástupom na MD nie pred pôrodom - tam môžeš zaplatiť napr. týždeň a dať sa na PN aby si nemusela platiť odvody a dostaneš max.MD.....
Druhá varianta- nová zmluva na minimálne 90 dní bez PN a OČR - a jasné, že sa ti to oplatí - zaplatíš za odvody+daň mesačne cca:

odvody zamestnávateľ: 621,63
odvody zamestnanec: 236,64
daň zo mzdy: 230,36

MD dostaneš mesačne (počas 34 týždňov-čiže 8,5 mesiaca): 1320Eur. Takže si to vypočítaj koľko budeš v pluse- podľa mňa sa to oplatí.
Samozrejme viac by sa ti oplatilo to DNP - ale to by si musela stihnúť ako som ti už napísala.

dana2017
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
29. dec 2016

@dana2017 Akože nedostávaš?! Je jedno či si dohodár alebo na čiastočný úväzok, polovičný alebo hlavný pracovný pomer - výplatná páska ti patrí zo zákona-bodka.

dana2017
autor
29. dec 2016

@evittam Mne bolo povedané na začiatku v agentúre, že výplatné pásky dostávať nebudem, len to potvrdenie o príjme.

evittam
29. dec 2016

@dana2017 To je kravina - ty máš nárok na výplatnú pásku....Veď je to jednoduchšie - mzdárka ti spraví výplatu a musí mať v programe tvoju výplatnú pásku - mala by mať dokonca v dokladoch podpísanú jednu kópiu, že si ju prevzala. Ale ako píšeš oni to riešia tým potvrdením o príjme....To dostávaš každý mesiac potvrdenie o príjme?
Tak už ti zostáva len jedno - priamo sa na to spýtať alebo žiadať výplatné pásky.....Pretože aj pri dohode o nepravidelnom príjme sa platia odvody do SP - okrem NP a PvN...čiže ty na základe potvrdenia o príjme naozaj neprídeš na to, či sú za teba odvádzané odvody na NP....

dana2017
autor
29. dec 2016

@evittam Spýtam sa na to svojej personalistky, hádam ona mi bude vedieť odpovedať...zatiaľ moc moc ďakujem! 🙂

katka_br
29. dec 2016

@evittam Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadne "otca na materskej" ale je to dosť výnimočný prípad, skôr ohľadne nároku zo SP, ak by som mohla poprosiť tak do súkromnej správy. Ďakujem Katka

evittam
29. dec 2016

@katka_br Kludne napis,ak budem vediet poradim.

@dana2017 Rado sa stalo.

v3v3rica
29. dec 2016

@evittam dakujem za super vysvetlenie, to DNP nakoniec asi nestiham, takze ak nova prac.zmluva tak moze byt aj ten isty zamestnavatel byt co som na dohodu ci radsej iny zamestnavatel?

evittam
29. dec 2016

@v3v3rica No toto presne neviem. Ci ak si na dohodu staci TPP u toho isteho zamestnavatela. Ak by si mala TPP tak by si musela zmenit zamestnavatela.
@majusqa77 Vies poradit ako to je v takomto pripade?😉

majusqa77
29. dec 2016

@evittam tak ako pises. Po dohode moze byt tpp u toho isteho, po tpp musi byt 90dni bez pn a ocr inde

nadhja
29. júl 2017

kočky ako vam to teda vyslo? staci si zmenit pracovnu poziciu a mzdu u toho isteho zamestnavatela alebo sa musim zamestnat u ineho zamestnavatela?