Kto má nárok na tehotenské a materskú?

an0nymm
9. nov 2021

Ahojte, som mladá baba, prvé tehotenstvo som mala ešte na škole, čiže vtedy mi úplne zanikol nárok na materske.
Aktuálne pracujem od septembra a som znovu tehotná.
270 dní nemocenského poistenia mi končí 11.6.2022
Môj termín pôrodu je 5.7.2022
Moja otázka znie:
1. Mám nárok na tehotenské ak mi neuplynula doba 270 dní nemocenského poistenia? Ak nie, môžem si spatne zažiadať o tehotenské, keď mi uplynie doba 270 dní (11.6)

2. Nezruší sa mi nárok na materske (aj tehotenské) keby idem na rizikové tehotenstvo?

Ďakujem za odpovede.

domka222
9. nov 2021

Na tehotenské musíš mať splnené podmienky už k 13tt. Pokiaľ k tomu týždňu nespĺňaš, nárok nemáš

an0nymm
autor
9. nov 2021

@domka222 to je smutne, pretože vraj sa to spatne čerpať dá. Aktuálne som nemocensky poistená a pracujem, v čom je to iné, keď zaziadam v čase, kedy mi budú mat z čoho vyrátať výšku

alenah31
9. nov 2021

@an0nymm
1. tehotenské - nemáš nárok - na tehotenské musíš mať splnenú podmienku 270 dní NP ku dňu vzniku nároku - čiže ku koncu 13tt - nie je možné požiadať neskôr, rovnako nemáš možnosť si dni poistenia doplatiť nakoľko súbeh poistenia zo zamestnania a dobrovoľné poistenie už nie je možné.
2. PN ti materské neovplyvní - pokiaľ počas PN bude PP naďalej trvať dni na PN sa do dní NP pre nárok na materské započítajú.

ivkazba
9. nov 2021

@an0nymm nedá sa spätne žiadať, spätne môžu požiadať iba tie, ktoré mali nárok k 13tt ale tehotenské nečerpali.

alenah31
9. nov 2021

@an0nymm a čo nechápeš na tej tabuľke prosím ťa? Je tam jasne napísané, že podmienka musí byť splnená k 13tt. Spätne sa čerpať dá ak si túto podmienku splnila a nárok si mala, ale pre nejaký dôvod si si o dávku nezažiadala - tak požiadaš neskôr - doplatia ti ju.

loginexistuje
9. nov 2021

len doplnim
@alenah31
na matersku si daj pozor lebo si v skusobnej dobe s vysokou pravdepodobnostou a PN ani tehotenstvo ta pred skoncenim PP v skusobnej dobe neochranj

alenah31
9. nov 2021

@loginexistuje no ja som rovno napísala, že počas PN musí PP trvať - to, že počas skúšobnej doby môže dostať výpoveď (samozrejme dôvodom nesmie byť tehotenstvo pokiaľ ho už riadne oznámila) predpokladám autorka vie. Bože tak veľmi chýba na stredných školách predmet "základy finančnej gramotnosti"🙈

an0nymm
autor
9. nov 2021

@alenah31 keď sa niekto slušne spýta a nerozumie veci v ktorej sa pravidelne neorientuje, už je hneď nechápavý hlupák. Je mi úplne trápne sa pýtať sa a zaujímať sa, keď niečomu nerozumiem, lebo taki ľudia ako ty, dodávajú druhým len pocit, tvár sa, že vieš, lebo ak nevieš, budeš odsúdený.
Ďakujem za komentár.

alenah31
9. nov 2021

@an0nymm Tu nejde o to robiť z niekoho hlupáka - nikde ho z teba nikto nerobí a ja tiež nie - komentár s prispievateľkou @loginexistuje - my dve vieme prečo som to napísala, preto som neoznačila teba, ale ju!!! Preboha ale veď je to tak jasne napísané, že neviem čomu nerozumieš - jasne píšu k 13tt. Máš tam napísané k 16tt, k 25tt?? Toto sú základy. Rovnako aj čo sa týka materskej, nároku na PN, nároku na podporu, kedy mám vyšší RP kedy nižší RP....všetko krásne a jasne napísané. Keby si sa pýtala ako navýšiť materské, podporu a pod. - tak to chápem, že sa opýtaš, v tejto oblasti sa nepohybuje každý, nikde to nemáš vypísané, nemusíš rozumieť v tejto oblasti všetkému - a vtedy pochopím otázky aj 2-3 krát položené pre objasnenie. Ale nie základné veci, ktoré by mal ovládať každý.

an0nymm
autor
9. nov 2021

@alenah31 podľa mňa by každý mal vedieť slušne a vecne vystupovať na internete bez hodnotenia druhých, a predsa to nevie každý. Len toľko k tebe a k základným veciam, ktoré by mal každý ovládať. ĽUTUJEM, že som sa niečo spýtala. A ľutujem aj čas , ktorý som tu s tebou strávila.

alenah31
9. nov 2021

@an0nymm jať ťa nehodnotím - a áno -sú veci, ktoré by mal dospelý ovládať ak ich chce čerpať či používať resp. by mal vedieť kde tie základne veci a informácie hľadať. Čas sme spolu - chvalabohu - nestrávili. Pomôže menej urážania a viac študovania. Pekný deň!!

an0nymm
autor
9. nov 2021

@alenah31 hlavne, v prvom bode je písané, že zamestnankyňa musí byt nemocensky poistená, čo som. Až druhom bode sa píše od vzniku tehotenského. Preto som sa pýtala, pretože som si nebola istá či je to od 13, alebo od dňa kedy požiadam. "Hlupácky" som si myslela, že vznik sa rovná poziadaniu. Thats it. Ale ďakujem aj tak.

an0nymm
autor
9. nov 2021

@alenah31 mala by si sa naučiť citat svoje komentáre s porozumením, pretože to čo vyvraciaš, robíš. 🤭🙂

nicole003
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
9. nov 2021

@an0nymm nech to čítam koľko chcem je tam jasne - 13tt - musí vzniknúť počas trvania NP resp. OL - nie kedy požiadam. Ja čítam s porozumením - hrubo som ti nevynadala, neurazila ťa na cti, nepokorila, neznevážila. Odpoveď na svoju otázku si dostala. Môj príspevok pre @loginexistuje sa teba netýka - nikde som ťa neoznačila - a ona vie prečo som ho napísala - treba byť menej vzťahovačným.

kristinka92
9. nov 2021

@an0nymm na tehotenské nárok nemáš určite, ja som k prvému dnu 13tt mala odpracovaných 269dni a bohužiaľ mám smolu, dokonca sa potom aj stalo že podľa ultrazvuku sa mi termín porodu posunul o 3dni neskôr, aj som s tým bola na sociálke a dávala odovoanie ale smola, aj tak zamietli

lilinka88
9. nov 2021

@kristinka92 TP je podľa poslednej ms, nie podľa sona

veronikajancokova
9. nov 2021

@lilinka88 TP posúvali aj mne po veľkom sone o dva týždne. Takze nie vždy je to podľa ms

kristinka92
10. nov 2021

@lilinka88 áno, na začiatku tehotenstva sa iba vypočíta podľa poslednej menzes, ale potom podľa sona bábätka ako sa vyvíja sa upravuje, väčšinou býva odchylka +- pár dni

lilinka88
10. nov 2021

@kristinka92 áno,ale raz vám na tlačive potvrdil lekár nejaký predpokladaný termín pôrodu a hádam si nemyslite,že v SP to budú každej meniť podľa každého sona 🤦🏻‍♀️ raz je na tlačive niečo potvrdené,tak to platí

petushka7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monikabartosov
23. feb 2023

@kristinka92 ahoj,ja tiez nemam narok na tehotenske,chyba mi 32 dni.Mala si potom narok na materske?Ci ani na to nebudem mat barok.Dakujem