Ako dlho byť s dieťaťom doma?

lucretia7
11. júl 2014

Ahojte maminy,
mam na vas otazocku. Tie, co ste boli s dietatom doma menej ako 3 roky, ako to vidite spatne? Zostali by ste dlhsie doma alebo sli opat do prace? Za kratko ma totiz caka navrat do prace, may bude mat 15 mesiacov. Na jednej strane by som velmi rada s nim zostala doma do 2 rokov, ake na druhej strane viem, ze by to bolo komplikovane. Mam totiz pracu, z ktorej sa neda vypadnut na niekolko rokov. Navyse planujeme casom aj druhe babo a byt 5-6 rokov na materskej, tak budem mat urcite problem v mojej brandzi sa zamestnat. Okrem toho potrebujeme peniazky na hypoteku, takze dovodov je dost. Bojim sa vsak velmi, ze si budem neskor vycitat, ze som nezostala dlhsie doma. Lutovat, ze mi nieco uslo, o nieco som prisla. V tychto koncinach je totiz bezne, ze matky ostavaju doma aspon 3 roky. Aj vsetky kamosky okolo mna tak su alebo boli. Hoci je pravda, ze niektore maju teraz problemy so zamestnanim. Ale zostali. A tak na mna pozeraju ako na krkavciu matku, co mi samozrejme sposobije este vacsie vycitky. Maly bude pritom v dobrych rukach, bude so starymi rodicmi. Ja som si vybavila, ze budem okolo 16:00 chodit z prace, takze potom s nim este pojdem von, na ihrisko, do materskych centier a pod. Myslite, ze robim chybu? Spravili by ste to uz dnes inak?

mima4
11. júl 2014

@lucretia7 tvoje kamosky vsak za teba nebudu platit ucty, ani hypoteku. Taktiez ani robit karieru... ci riesit celkove pracovne zaradenie... Nehlad na druhych, riad sa tym, co ty sama povazujes za najlepsie...

moni244
11. júl 2014

moja má 1,5 a mať prácu, kde sa môžem vrátiť, tak od septembra by som išla, čiže si to musíš len a len ty spočítať, vždy sa nájdu "múdre" osoby, čo ti budú hovoriť krkavčia mater, ale hypotéka sa sama nezaplatí, výhodná robota sa tiež ťažko hľadá a aj dieťaťku to dá veľa, keď bude v kolektíve rovnako starých detí

macamac
11. júl 2014

@lucretia7 pozri, svoj život žiješ len ty
akékoľvek rady aj tak nejak neporiešia tvoje postoje v tomto
viem,čo je to ísť do práce pre splácanie hypo
ja som pri prvom išla síce keď mal 2,5 roka, ale poviem, ti, vnútorne som ten polrok spracovávala možno 2 roky
a to preto, lebo som tak nastavená, citlivejšia,jednoducho byť zahojená finančne, nevadilo by mi byť doma aj viac ako tie 3 roky
pri druhom som šla kúsok prv - mala 2 roky a 3 mesiace, ale nejak rokmi zocelená som to už neriešila
treba si uvedomiť, že sme z mála krajín, kde je táto vymoženosť byť 3 roky doma a ešte aj nejaké korunky idú od štátu
je to MOŽNOSŤ, nie je to NUTNOSŤ alebo POVINNOSŤ
toto si uvedom
ty musíš vedieť, ako to citovo zvládneš, i keď aj tie city musia ísť niekedy bokom, ak nie je z čoho žiť
a to, že boli kamošky 3 roky doma, alebo niekto ti nahovorí, že ideš skoro,.... to nerieš
stačilo by ti žiť pár km od SR a šla by si do práce po pár týždňoch 😉

lauricka
11. júl 2014

@lucretia7 toto je tak individualna zalezitost, ze to naozaj Ty musis rozhodnut, Ty si poznas dieta a svoje moznosti a nik iny nema pravo to sudit, kasli na nich. Ano, o nieco sa pripravis, s tym nepocitaj, ze nie. Ale, ak je to treba, stari rodicia su idealni, ak ma s nimi dieta dobry vztah. Takze z toho stres mat nemusis. Maly si zvykne, Ty si zvyknes a frcite podla noveho systemu. O dalsi rok uz ani ti kritici nebudu mat co riesit, to prehrmi ako letna burka.

mima4
11. júl 2014

@moni244
byt krkavcou matkou je pocta 😉 aspon tak nam to vysvetlovali sokoliari na cervenom kameno 🙂
krkavec je totiz velmi dobra matka!!! 🙂

macamac
11. júl 2014

@mima4 😀 😀 😉
tak veru

moni244
11. júl 2014

@mima4 dobre vediet, ked ma tak niemto najblizsie nazve, tak mu podakujem 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mawka
11. júl 2014

bud doma dovtedy, kym nezacnes citit, ze ti z toho hrabe alebo ze zacali chybat peniaze. a na druhych sa vykasli. rob ako citis ty. ty si poznas seba, dieta, rodinu, vies, co si mozes dovolit. niekto ide skor lebo peniaze, niekto inu moznost nema a niektore zeny sa uz citia ako osprostene z materskej, potrebuju medzi ludi. ale v kazdom pripade sa nenechaj deptat a nikomu nic nevysvetluj,. kazdeho je do toho prd makovy.
@lucretia7

huginko
11. júl 2014

ja som išla od môjho syna do práce na plný úväzok, keď mal 6 mesiacov. Našli sme mu milú pani na opatrovanie.Nemali sme najmenší problém, dokonca mám pocit, že všetko si naplánoval tak, aby som nič nezmeškala. dokonca som bola pri tom, keď začal sám chodiť a spravil prvý krôčik.Do práce som chodila na ôsmu a z práce okolo tretej, a to som fakt že utekala domov a už len jemu som sa venovala. teraz má takmer 6 rokov a vôbec nemám pocit, že by som mu tým skorým návratom do práce ublížila. ja som v práci prišla na iné myšlienky a po práci som bola len jeho, spokojná a vyrovnaná... 🙂 a máme úžasný vzťah. keď bude raz druhé, plánujem zostať doma max.rok.Viac asi nie...aj keď človek nikdy nevie...žial, dnes je taká doba.Máloktorá si môže dovoliť byť doma 3 roky.... Ak to tak cítite treba ísť do práce... 😉

dr_janka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mawka
11. júl 2014

@huginko jaj tak ma pohladil tvoj komentar. tiez mam s detmi krasny vztah a tiez boli v jasliach a u nasich. a sme parta hic aj tak 🙂

mima4
11. júl 2014

@moni244
vies ako ho naseres 😀 .. ten niekto si bude pri tebe budovat svoje ego "supermatky" a ty takto 😀 ... mu uplne hrebienok spadne 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
huginko
11. júl 2014

@mawka tak to som rada...netreba sa nechať zdeptať okolím, každá maminka najlepšie vie, aký má vzťah s dieťatkom,či to obaja zvládnu...kamošky nebudú za teba platiť účty,robiť nákupy či sponzorovať výlety...a lepšie usmievavá maminka venujúca sa dieťatku intenzívne pol dňa ako nevrlá a nervózna s dieťatkom celý deň...držím silno palce

stellamaris
11. júl 2014

@lucretia7 ja som musela ist do prace,ked mal maly rok.Odvtedy chodi na pol dna do jasli a je tam stastny.Je medzi detmi a niekedy nechce ist ani domov 😀 Na zaciatku ma trapili vycitky svedomia,dat tak male dieta do jasli,poviem ti,nic lepsie som nemohla pre neho urobit.Okolie reagovalo odlisne,väcsina ludi to chapala,ze musim pracovat,naslo sa zopar ludi,ktori mi to vycitali..............na tych prdim,poznaju iba cast mojho zivota a nebudem sa s nikym hadat ani nikomu nieco vysvetlovat...................... myslim,ze aj mne prospelo,ist do prace a byt medzi dospelymi .Nc som nezmeskala a pri druhom dietati urobim to iste.

moni244
11. júl 2014

@mima4 to ja rada, nasierat ludi, ktori si myslia, ze anseru mna 😀

mima4
11. júl 2014

@moni244
pozri, vo francuzku volaju slovenske a ceske zeny, ktore su cele roky doma "kvočky"... pričom slovenska kvočka ma 1 max 2 deti, kym francuzka aj 4 😉
Hlavne sa nedaj nasrat... ony proste potrebuju mat este priestor na kvokanie o 550tom diely panelaka 😀 a na vytvaranie fotoalbumu detskych veci v objeme 200 fotiek na kona 😀

hradnapani
11. júl 2014

to je absolutne osobna otazka, na ktoru si musis zodpovedat sama. Kaslat na reci druhych. V podstate nikdy nevyhovies vsetkym. Ak pojdes skor, tak si krkavcia mama. Ak ostanes dlhsie, tak budes za sliepku, co len vegetuje doma. To su take zbytocne zabomysie hanlive vojny. Osobne, neverim, ze keby v tom slavnom Francuzsku alebo kdekolvek inde mali zeny moznost zostat doma dlhsie a poberat za to nejake davky a este by im niekto aj drzal pracovne miesto, tak ze by to aspon niektore nevyuzili. Ale kedze to nemaju, tak aspon hania tie, ktore tu moznost maju. Take typicky ludske 😉
ty sa rozhodni podla seba, nikto iny nepozna tvoje podmienky a tvoje dieta tak, ako ty sama 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
usacek79
11. júl 2014

@fidka79 len ta opravim, ze za komancov bola materska 6m, ale rodicovska do 3 rokov, presne, ako teraz 😉 moja mama bola so mnou aj so sestrou plne tri roky na rodicaku 🙂

bronia13
11. júl 2014

ja vobec neodcudzujem maminy co idu do prace skor akor 3 roky,ja som bola doma s drobcom 5,5 roka a s malou 4 (do kopy som skoro 7 rokov nerobila) a sibalo mi s tohou, zijeme v zahranici a skolka ci jasle by ma vysli tak asi 1500e mesacne tak nam sa vobec neoplatilo mi ist do prace tak som bola doma a teraz kooooonecne pracujem a som najstastnejsi zamestnanec firmy 😎 😀 ja som sa nikdy tak netesila do prace ako teraz h hi hi.... doma mam 2 velmi zive deti a pre mne je oddych byt v praci a este dostat celkom slusne za to zaplatene....teraz strazia sestra,neter a mama ale keby som mohla ist do prace tak urcite by som sla uz davno.... tak ak mas sancu chod. Ja pridem s prace a idem s nimi na bazen,do kniznice,do parku,ku kamoskam s detmi... a potom vikendy takze stravime dost casu spolu....

mawka
12. júl 2014

@hradnapani tu ide aj o to, ako sa zena citi mentalne. niektorej nevadi, ze s prepacenim osprostieva na rodicovskej a niektorej to vadi uz po pol roku. kym pre niektore maminy je vrcholom intelektualnej zabavy navsteva MC a ihriska kazdy den, ine maju potrebu sa realizovat a nechcu osprostievat. tymto nechcem nikoho urazit, ze je sprosty, len sa to casto s tym spaja a je to moj osobny nazor.
okrem toho, necudujme sa, ze nas maju za sliepky, pretoze taka zena v zahranici o seba dba, o svoju jasnu mysel a nema potrebu byt zahrabana v plienkach. na jednej strane su zahranicne decka dive neskutocne, ale ked prirovnate rovesnikov, vacsie decka, tak tie nase nemaju sebavedomie, nevedia sa prezentovat ako tie z vonka. a ci sa to niekomu paci alebo nie, je to tak. a vo vacsine pripadov /VO VACSINE/ je to prave tym, ze nase deti su nonstop nalepene na mamine 24 h denne, 3 roky v kuse a nemaju si tu osobnost ako budovat. potom pridu do skolky, revu ako zdivele, toalna zavislost od matky, socializacia im trva pekelne dlho, matka nie je schopna nabehnut do prace, lebo musi riesit dieta, ktore jej pol roka reve v skolke a tak sa radsej na druhe, ved naco by si komplikovala nieco so zamestnavatelom. no a v jasliach byvaju decka menej chore, masaker je to az v skolke. takze je podla mna lepsie, ak zena odrobi 2 roky pri jasliach, potom je ten zamestnavatel predsa len tolerantnejsi k OCR nez ked zena nastuúpi po troch rokoch a po tyzdni v praci musi na OCR. Chapem, ze sa tento moj prispevok nebude pacit vela ludom, ale bola by som rada, keby niektore maminy otvorili oci. totiz poznam len malinko mamiciek, co si aj na rodicovskej udrzali jasnu mysel. vacsinou sa clovek s mamimou, ktora je dlho na rodicovskej ani neporozprava, pretoze vseobecny rozhlad straca a koho bavi dokola pocuvat o soplikoch a plienkach a este vsetko podane v ususlanom pluarale.
sorry baby, ale ja velmi kvitujem zeny, ktore su matkami a napriek tomu ziju aj inym nez len dietatom.
pekny den.

bettynka222
12. júl 2014

@lucretia7 ja som bola doma 3 roky a povedala som si nikdy viac. Ak budem mat este niekedy dieťa, urcite budem mat opatrovateľku alebo skúsim jasle. Tri roky ma materskej je podla mna "slušný" útok na inteligenciu a psychiku matky 😀

inffinity
12. júl 2014

@lucretia7 ty sama se musis rozhodnout jestli ti jsou prednejsi penize, kariera a jistota zamestnani a nebo chvile s tvym ditetem ktere se nikdy nevrati, nedaji se nahradit nebo koupit penezma..rozhodnuti vzdy bude jen na to be..ja jsem byla s dcerkou doma na rd do 4let..ted ma 5 a ja jsem stale doma..pracuju tak jak chci a nevazu se na zamestnavatele sem si sama panem sveho casu.. takze muzes zvazit i jine moznosti..sepis si od kazdeho pro a proti a rozhodni se srdcem ve spolupraci s hlavou... taky mam spousty kamaradek co sly i hned po materske do prace tj po pul roce a prezili to ony i deti..ja bych to ale nikdy neudelala dite je moje a mam ho proto ze se o nej postaram a nestrcim ho malinke babicce nebo nekomu cizimu.. to muj nazor 🙂

inffinity
12. júl 2014

@mawka presne mas pravdu aj me leze na nervy ty reci furt o detech..taky ja osobne se nemuzu s ekteryma lidma vubec stykat bo to je mazec 😀 nekomu to leze radne na mozek.. do zamestnani nechodim od r. 2008 a taky doufam uz nikdy nebudu ale sebe vzdelavam se ctu knihy chodim na skoleni stykam se s lidmi ze sveho tymu a tim se pekne udrzuju v normalu i nad nim 🙂 neumim si predstavit jit na obchodni schuzku a mluvit o sobe my sme byli sme nemocni atd 😀 sem rada ze me to drzelo jen v zacatku nez sem si uvedomila ze to rikam a jak divne to zni 😀 😀 sranda s deckama 😉

danielahamar
12. júl 2014

nerobíš žiadnu chybu, choď

titkovamiriam
12. júl 2014

Ja som pri Michalovi isla do prace ked mal 15m-ale opatrovala ho moja mama.S Marekom som bola doma pred jeho 2 narodedinami opatrovať ho chodila priatelova mama.Takže do troch rokov vyrastali obaja doma/s Milanom som bola doma 5r-kedze sa narodil michal/.Nič neľutujem-ja som sa mohla realizovať,deti boli zabezpečene,ale je pravda že ak by pred 3 rokom mali isť do jasiel pracovať by som nešla.

astonka
12. júl 2014

@mawka no myslela som že nezareagujem ale...maš skusenosť s materskou? nehnevaj sa na mna ja mam 3 deti a vždy som bola doma do 3 rokov...a nelutujem to...
určite som sa nikým nerozpavala furt len o plienkach a soplpikoch a kakani a papní...a nestralila som jasnu myseľ a a prehľad a "neosprostela" som....
lucretia7 tebe držim palce akokoľvek sa rozhodneš určite neurobiš chybu 🙂