Ako varíte ryžu?

27. apr 2024

Dobrý deň ako varíte ryžu prosím vás ?? Gulatozernnu nikdy sa nepodarí už som z toho debil buď je rozvarena alebo tvdra moja mama ju robí úžasnú a robím všetko tak isto používam Kaufland modrú a mám indukcny sporák ďakujem za rady

marca12
27. apr 2024

Zaklad je dobre ju premyt,kym nejde priezracna voda zo sitka. Nechat dobre odkvapkat. Na troske oleja ju smazim,kym sa nezacne lepit o hrniec. Zalejem vodou. Na 1 diel ryze dam 2 diely vody. Prikryjem pokrievkou a varim 14 minut. Vzdy sa podari

palculienka40
27. apr 2024

Najlepsi recept vzdy vyjde 1 diel gulatej ryze a jeden a pol dielu vody. Ryzu premi na sitku. Do rajnice co moze ist do rury daj trochu oleja a tu premytu ryzu popraz chvilku. Zalej vodou. Daj sol a pockaj kym sa nezacne varit. Ihned vypni a daj do rury na teplovzduch so spodnym pecenim zakrytu. Do cca 15 minut mas hotove. Ja mam odmerku pollitrovy hrncek. Robim roky takto a je vynikajuca. Mozes robit akekolvek mnozstvo a prisposobis cas. Robi tak babka, mama a vzdy vyjde.

luccija
27. apr 2024

Odkedy mám ryzovar viem variť ryžu🙂
Ale cca platí na diel ryže 2 vody.Ja varím sos ryžu, alebo jasminovu, basmati
Gulatozrnna je hop, alebo trop, ale ona má byť taká trocha mazlava preto ju používam skôr na ryžový nákyp nie ako prílohu, ale niekto má rád takú ryžu My akor suchú a dlhozrnnu

sevrin
27. apr 2024

Ja kupujem také balenie, že ryža je vo vrecúškach, to povarím asi 17-18 minút, potom poprášim vegetou a je to super hotové.

mimi3008
27. apr 2024

Premyjem na sitku a necham odkvapkat. Poprazim na panvici na horucom oleji chvilu, dam vodu, konkretne 1,75 nasobok objemu ryze, posolim, zakryjem a varim na najslabsom 12 minut od zaciatku varu. Potom vypnem a necham prikryte este 12 minut. Pocas varu nemiesam, neodkryvam.

lalia33
27. apr 2024

Ja si poriadne vymyjem ryžu,a nechávam ju aspoň pol hodinku namočenú v teplej vode. Potom ju osmahnem na olivovom oleji ,pridám vegetu ,soľ. A zalejem vriacou vodou z kanvice. Približne 1-1,5cm nad úroveň ryže. Ale robím ju v takej rajnici nízkej a širokej. Premiešam a zakryjem pokrievkou. Na najmenšom plameni nechám variť približne 12-14 min. Potom ju vypnem a dolejem trosku horúcej vody. A nechám štát zakryté. Vždy je dobra.

caroline_
27. apr 2024

Varím ju len v tlakovom ok hrnci, odvtedy je ako z restiky, v sitku opláchnem 1 hrnček vody kým nejde číra voda, v hrnci rozpalim olej, trochu osmažím ryzu, zalejem takisto tým istým 1 hrncekom vody, osolim a dam variť na 8 minút na vysokom, a po 15 minútach vypustim tlak..

nelca84
27. apr 2024

Tiez pouzivam iba gulatozrnnu a mam indukciu. Ryzu premyjem, chvilku osmazim na oleji a zalejem vriacou vodou z kanvice tak, aby voda bola asi 1 cm nad ryzou, osolim a dusim, nemiesam. Vzdy je vyborna 👌

dankabetka
27. apr 2024

Ahoj, ja teda varim takto ( aj dnes som ) : premyjem aby bola cira voda, dam poprazit nadrobno cibulku, nasypem ryzu, zalejem vyvarom, posolim a varim len 5-6minut, odstavim necham zakryte. Ked ideme jest , poprasim majorankou a premiesam. Varim iba basmaty alebo jasminovu a mam indukciu a nie je tvrda( ja takto varim roky uz)

pokemonkaa
27. apr 2024

ja robim podla tohto receptu, ale namiesto masti davam klasicke maslo a dochucujem vegetou
https://www.mimibazar.sk/recept/10642/vyborna-r...

saxana000
27. apr 2024

Ja uz len do rury..na sporaku na cibulke na oleji spravim zaklad oleja trosku viac aby nebola sucha pridam zliatu ryzu ale ozaj poriadne poumyvanu aj v 4 vodach naprudko oprazim pridam sol cesnak korenie zalejem vriacou vodou z kanvice tak na prst vyse.ryze.premeisam a sup do rury na 150 stupnov raz dvakrwt.premiesam.aby som videla ako je na tom ked sa odpari voda ryza je hotova neni tvrda ani zlepena. Ale kupujem uz len Bask ryzu..

palculienka40
27. apr 2024

@palculienka40 teplovzduch 200 stupnov. Je to uni receot na varenie sladke aj slane. Takto robim ryzu aj na nakyp aj na ryzove gulky.

mamutka
27. apr 2024

@marca12 robím rovnako a nikdy som nechápala ako sa da pokaziť ryža. Toto vždy vyde dobre.

daniela2202
27. apr 2024

Na ryžu mám profíka ... môjho miláčika 😁😁😁...on ryžu neumýva, na rozpálenom oleji ju opraží, .... a ďalej sa dozviete za finančný obnos 😂😁😂👉👉👉

veve889
27. apr 2024

Ja som vyrastala tak, ze rodicia varili gulatozrnnu ryzu - osmazenu cibulu na bravcovej masti v pomere 1:1,5 (ryza:voda) osolili, nechali zovriet a prikryte na miernom ohni nechali varit cca 15min.
Ked som ako 23 prisla do Rakuska a povedala ako varime ryzu, pozerali na mna ako na mimozemstana, lebo oni jedia gulatozrnnu len na sladko ako mliecnu ryzu 😄 Od kedy tu zijem, varim teraz tak ako Rakusania (podla mna ovela zdravsia verzia 😅)
Oni varia dlhozrnnu ako prilohu a varia ju ako cestoviny. Dam si v hrnci zovriat osolenu vodu a do vriacej vody nasypem ryzu. Necham tak dlho varit, podla toho co pisu na obale. Potom ju scedim cez sito, oplachnem a dam naspat do hrnca. Podla mojej rodiny je to take "nemasne, neslane" 😁 Podla mna je to o zvyku a jednoznacne jednoduchsie na pripravu 😉

0silvia0
27. apr 2024

@veve889 ja varim tak ako tvoji rodicia, len bez tej masti, davam olej. Uplne staci pomer 1:1,5 vody. Mne taka chuti najviac. Ale detom robim basmati uvarenu, ale pre mna niet nad tu cibulovu.

pralinka86
27. apr 2024

Tiež v rure. Preplachnutu, odkvapkanu, na troche tuku opecena, zaliat vodou a do rury. Na 1 hrncek ryze davam trosku viac ako 1,5 hrnceka vody. A pečiem na 200, kým sa voda nevstrebe, me to vychádza 35-40 min

veve889
27. apr 2024

@0silvia0 aj mne tak chuti a velmi rada si ju dam ked pridem na navstevu k rodicom 😂 ale zostavam pri zdravsej verzii 🙂

lakebabe
27. apr 2024

V ryžovare, mam parný hrniec na varenie ryze a ľutujem ze som ho nekúpila skôr

egonsk
27. apr 2024

zalezi ci ju chces varit, alebo dusit. Ak varit, tak idealna je parbolizovana, tu varis az kym nezmekne a neboj rozvari sa mozno az za 2 hodiny, inak je proste na varenie blbuvzdorna. Inak da sa kupit elektricky ryzovar, to je zasa idealne na dusenie pre menej skusenych, alebo proste ked sa ti nechce striehnut kedy sa voda odpari ...

hopsas
27. apr 2024

U nás varíme ryžu ako cestoviny. Dám do vriacej vody, povarim kým nezmäkne a zlejem cez sitko. Za desať minút hotovo.

egonsk
27. apr 2024

@veve889 toto je klasicke varenie ryze, ja takto varim parbolizovanu a este pridam trosicku oleja do tej vody aby ostala taka smyklavejsia aj na dalsi den a niekedy dochutim trosku vegety, pripadne cibulku malu pre niektore jedla, sice po precedeni to nie je ako dusena, ale ma vtedy chut tiez. Inak velmi chutna je unclebens.

veronika2316
27. apr 2024

Ja dám ryžu do hrnca na jednu šálku ryže dávam 1/2 šálky vody. Umyjem ju, zalejem teda vodou osolíme damvegetu a olej premiešam zakryjem pokrievkou a na 20 minút do rúry

osky
27. apr 2024

Jeden diel ryze,dva diely vody.
Pri celozrnnrj dam este cca 1 dcl vody viac.
Hotovo.
Nepremyvam,nic.
Odmeriam si 1 pohar ryze,2 pohare vody
Ked sa zacne varit, hned stiahnem plamen na slabo,skoro na najslabsie.
Ak by sa na zaciatku chystala vykypiet,zdvihnem dekel, nech vyjde ta prvotna velka para,ale hned znova zatvorim.
Na malom plameni sa urobi uplne sama.
Hotovu potom vydlickou "ponatriasam".

madielilly
5. máj 2024

Po tom vo dom vyskusala vsetky rady typu...premyt ryzu,zaliat takým dielom vody a onakym A tolko minut nehat a tolko....Som sa na to vykaslala a tobim ju jednoducho.Ryzu absolutne nepremyvam!!!!Zbytocne sa namocia a potom ta vida v oleji prska ako blazniva a kym sa voda odpari,tak ryza sa zbytocne znehodnoti.Cize ja nepremyvam !!!A nech sa paci heity do mna jak je to nezdravé....Tie mam u mojej zdravej prdely 🤣🤣.Cize v hrnici si na oleji oprazim nadrobno nakrajanu cibulu,ked je sklovita prihodim NEPREMYTU ryzu a opekam pokial nezacne byt ryza biela.Nie sklovita.To kazdy uvidi v hrnci.Solim ju tesne predtym nez dam vodu.Skorej nie.Cize osolim a bud pridam kari,alebo vegetu (bio ludia,necitajte !!Naozaj tam davam tu smakoznu vegetu plnu eciek a glutamanu! 🤣 Uspesne hlasim,ze cela moja familia este stale zije aj ked pouzivam ten "jed" podla vas) Takze osolim,ovegetujem,zamiesam a prilejem STUDENU vodu.Ziadna voda typu,izbova,ohriata,zohriata či preverená.Obycajna z vodovodu studena. Nalejem k ryzi tak aby ked tam strcim ukazovak bola po prvy clanok na nom ked sa brusko dotkne vrchnej vrstvy ryze.Pre tych matematicko-geometricky znalych... voda musi siahat 2,5 cm od vrstvy ryze.Zamiesam a zakryjrm.A nevšímam si ju kym nezacne vriet.Pokym nezacne vriet neodkryvam,nemiesam.Proste kaslem na nu.A ked sa zacne hlasit,ze pokrievka nadskakuje na hrnci tak ju premiesam a znizim plamen na minimum a neham ju dusit.Uz pravidelne sledujem jak sa voda odparuje.Miesam a vakam kym sa voda odpari natolko aby mi neprihorela a vypnem plamen.Vtedy ryzu ochutnam.Ak je tvrda.Necham ju prikrytu a obcas premiesam.Ak je uvarena ale je tam citit voda,sprwvim z varesky a pokrievky tunel a zas ju neham v klude....Toť vše z mojej alchýmie na ryzu

daniela2202
5. máj 2024

@madielilly 😂👍👍👍môj tiež ryžu neumýva 😁

ysseba
5. máj 2024

Mne tiež dlho trvalo kým som sa naučila variť ryžu. Voľakedy som neumývala a pražila na oleji. Ale stále to nebolo ono. Teraz robím takto:
Ryžu veľmi dobre premyjem. Vezmem si sitko a nerezovú nádobu a premývam dokým nejde skoro priezračná voda - že v tej nerezovej miske vidím dno 😀 Dám zovrieť vodu. Na hrnček ryže dávam dva hrnčeky vody. Do vody pridám maslo a soľ. Aj soľ už mám otestované, že koľko. Na taký 400ml hrnček dávam jeden a pol lyžičky. Keď voda vrie nasypem do nej ryžu, premiešam a prikryjem pokrievkou - sklenenou, nech vidím koľko je tam vody bez toho, aby som pokrievku zdvíhala. Tiež mám indukciu. Keď tam nasypem ryžu, počkám kým to opäť vrie, potom to stíšim na trojku. Pokrievku zdvíham až keď je voda úplne preč. Ešte keď sa robia medzi zrnkami ryže bubliny, tak to ešte nie je. Keď sa mi zdá, že je voda odparená, zdvíham pokrievku a vidličkou ryžu tak "prekopem". Ochutnávam. Keď je ešte trochu tvrdá, naspäť prikryjem a dusím ďalej. Aj keď tam už nie je voda, nikdy mi neprihorela. Je to už ale iba chvíľka. Ak je úplne trošku tvrdá, tak nevadí. Vždy hotovú ryžu nechávam na tom horúcom horáku postáť. Odokrytú, zvyšná vlhkosť sa odparí a zostáva sypká. Občas prekopem tou vidličkou. Takto to tam chvíľu nechám.
Úplný základ je dobre premyť ryžu. Ale nie len púšťať na ňu vodu, ale normálne aj rukami ju premývať. Keď to zanedbám, tak býva blatová. Inak moja mama robí výbornú ryžu a ona nepremýva a praží ju na oleji, ale mne to tak nešlo, ja som ju mala vždy "blatovú"

hara_vara
6. máj 2024

2x prepláchnem
pomer- ryža - voda & 1-1,5
dám do tlakového hrnca začne sa variť -
4 minúty
vypnem -za päť minút otvorím
vždy je dobrá 😄