Trest pre 12 ročnú dcéru

sonia1990
2. feb 2022

Ahoj mamičky prosím o vaše skúsenosti. Mam 12 ročnú dcéru, dnes prišla domou neskoršie meskala cca 20 minút. Nikdy som jej nekontrolovala mobil verila som jej a nemyslela som si ze je taka nič zlé nepije nefajčí ale dnes som jej skontrolovala mobil co si píše s kamarátkami písala si o chlapcoch ktorý sa ktorej ľúbi a tak detské lásky no písala v správach veľmi vulgárne KO..., pi... Zarazilo ma to v tom skrate a som jej jednu supla ale Nije silno len tak suchla po vlasoch povedala som jej ze ma veľmi sklamala Sľúbila mi ze už sa to nestane zakalaza som jej mobil do nedele kým nepôjde k otcovi mame totiž striedavo starostlivosť a ma aj do nedele zákaz ísť von. Neviem ci není ten trest veľmi prísny aj mobil aj ísť von ako by ste takuto situáciu riešili vy? Nechcem aby sme náš pekný vzťah nastrbili a chcem aby sa mi zdôverila co hu trápi mrzí ma dnešná situácia, som s toho nešťastná

bajka16
2. feb 2022

Prestrelila si to. Zbytočne.

anonymgirl
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marseillefan
2. feb 2022

Ak tvoja dcéra používa neslušné slová v situáciách, kde sú akceptovatľné, tak si osobne myslím, že by si to mala rešpektovať. Iné je, ak by povedala učiteľke, že je Ku.. alebo pi... to je začiarou samozrejme. Ale ak tie slová používa medzi kamarátkami, ktoré rozprávajú rovnako, tak je to úplne ok. Ja tieto slová tiež rád používam. Perfektne sa tým ventilujem, mám pocit, že mi pomáhajú k psychickej pohode a vyrovnanosti. Na druhej strane viem, kedy a pred kým ich používať nemám.

diamond007
2. feb 2022

@sonia1990 nijako, bohužiaľ všetci skoro majú takí slovník a keď chce ,,zapadnúť,, a nevytrcat z davu, tak sa tak chová. Ak tak nerozpráva doma a nemá iné problémy, vysvetlila by som jej iba namiesto facky prečo to nie je slušné, ak tak písali aj iné dievčatá tak je taká doba, treba akceptovať že nechce sedieť v kúte sama jak šedá myš. Niektorí rodičia by čo za to dali, aby mali ich deti kamarátov.... A popravde, vždy sa inak rozprávalo pred rodičmi a inak pred kamoškami (ja nie ale sestra bola na to expert, a to bolo 15r dozadu a keď nebolo mami doma tak pi a ku letelo u nej aj doma aj v škole, chcela byť len in...)

sense
2. feb 2022

@sonia1990 ten trest ma za tie výrazy alebo ze prišla 20min neskôr?
Keď som bola v puberte tiež sme používali výrazy ala dlaždíc, pripadali sme si strašne cool, ešte šťastie ze vtedy neboli mobilne telefóny, i ak by sme boli asi nonstop zavretí doma. Ale doma so. Tak nikdy nepovedala a po puberte mi to už cool neprišlo a ani tak nevypravam...
A ak za to ze prišla 20min neskôr? Je to tiež neprimeraný trest, skôr sa jej snaž vysvetliť ze sa bojíš keď nepríde v dohodnutú dobu a ma mobil tak nech ti zavolá. A zákaz jej daj ak sa to bude opakovat

medeaa
2. feb 2022

@sonia1990 cize pubertacka prisla o 20 min neskor a v smskach s kamoskami nadavala.. A tvoja reakcia je uplne ukazkova, ako by to podla mna nemuselo vobec byt. Osobne sa mi z tohto tazko veri, ze mate taky pekny vztah a ze sa ti este zdoveruje.. 🤔

bolarazjedna
2. feb 2022

Hmm, snažím sa vžiť do kože tvojej malej pubertiacky. Osobne si nemyslím, že vulgárny mi recmi prestane po tomto. Zrejme také slová bežné používa jej partia, kamošky, a pochopiteľne, chce byť in. Skôr sa bude viac snažiť, aby si sa to nedozvedela, vymazať správy alebo tak.

Osobne si myslím, že 20 minútové meškanie nie je nič hrozné. Stačilo by povedať, že meškáš, nerob z toho pravidlo, resp sa opýtať, či sa niečo stalo, čakala si ju skôr. Resp navrhnúť, že na budú e nech zavolá, že bude meškať, aby si nerobila zbytočne starosti. Mne osobne to príde dosť prísne za také meškanie jej prezrieť mobil - predsa už v takom veku chce mať svoje súkromie. Ja by som ju ani veľmi nepotrestala - nemyslím si, že odňatie mobilu bude mať významný efekt.
Ak by ale vulgárne hovorila predomou, alebo by som sa o tom dopočula od triednej atď, to by som s nou riešila, by som sa s ňou porozprávala, že sa to nepatrí, a dala by som trest - za každé vulgárne slovo strhnem z vreckového. Ale do mobilu by som ne kukala, to je jej súkromie.

sonia1990
autor
2. feb 2022

@anonymgirl bolo to asi v afekte zhrozenie nebijem si deti ale ma to veľmi zarazilo a skôr viac sklamalo v dnešnéj dobe sú tie dievčatá aké sú bojím sa aby si nepokazila život ved vidíme ako sa správajú tie dnešné deti ved musíme my rodičia vedieť s kým sa naše deti stretávajú a co robia. Čím menej im zakazujemé tým si viac dovoľujú, vidím to vonku keď pomaly 10 ročne deti idú niekde na lúku s vínom v ruke. Nemyslím to v zlom len sa bojím aby neurobili tie decká nejakú hlúposť.

ladycat2021
2. feb 2022

@sonia1990 tak to ja by som musela byt bita 24/7 za nadavky, ked som bola v jej veku 😂 a to, ze meskala 20 minut to je nic. Nie je potrebne jej davat takyto trest. Nie je to nic strasne. Ja som tiez vela krat prisla neskoro domov. A ked pisem neskoro, tak vazne neskoro. A nebolo to len 20 minut meskania a ziaden trest som nedostala. Treba si sadnut a porozpravat sa o tom. Ziadne tresty nie su v tomto pripade potrebne.

ivaa_
2. feb 2022

Urobila by som to isté , taktieť by nedostala mobil

kacena4
2. feb 2022

je uplne jedno kolko meskala ked sa rodic strachuje o svoje dieta ci je v poriadku a nic sa mu nestalo - proste strachuje sa ci 20 min. ci 60min. ja som deti naucila v ramci dovery radsej mi zavolaj ze prides neskor ved na to mas mobil... a nebudem sa bat a ani nebudes mat zaracha lebo viem ze si ok. tu hrozu vie posudit len rodic ked caka na dieta... a co sa tyka vulgarnosti tiez by som bola sklamala ale vela rozpravala s dietatom a trest dala urcite s tym ze by som jej chvilu kontrolovala mobil ci dodrzala slubene slovo ze uz nebude ak tak doma nerozpravate tak treba hladat kto v jej okoli pouziva tieto slova ktore nie su zrovna najvhodnejsie, teraz su to slova o pol roka co bude co?? alkohol, cigarety, sex....

mamina0078
2. feb 2022

Podľa mňa je to prehnané, pokiaľ nadáva len v partii a uvedomuje si kedy a kde je to vhodné a vo všeobecnosti sa správa slušne pred autoritami (rodič, učiteľ...) tak by som to neriešila... Je prirodzené že dieťa resp. aj dospelý človek pochytí slovník od ľudí s ktorými je v kontakte a chce sa im podobať... Pamätám si, že aj ja som prešla takým obdobím a neskôr mi prišlo hlúpe sa tak vyjadrovať pretože postupom času som zmenila aj spoločnosť ľudí okolo seba a už som to prestala mať za potreby... a čo sa tyka toho 20min meškania tak za to ten trest mi príde fakt až príliš ...

k_a_j_k_a
2. feb 2022

@sonia1990 Za nadávky sa u nás platí, za každú 20€. Staršia zanadávala 2x, odvtedy nenadáva, je to drahé 😁 My doma nenadávame a deti sú naučené rovnako. Minule sa mi dokonca sťažovali, že im to od spolužiakov vadí.
Čo sa týka toho meškania, ak som s deťmi dohodnutá, musia dodržať. Rovnaký meter mám aj na nás rodičov. Minule dcéra meškala asi hodinu, dostala zaracha na cca 3 týždne. Telefón sme ale nebrali. Je veľa v karanténe v poslednej dobe, je to jej jediné spojenie s kamoskou, aj keď ho má obmedzený na 2 hod. denne.
Ono, závisí od výchovy. Pre niekoho veľa, pre niekoho málo. A to, že to robia všetci neznamená, že je to v poriadku (nadávky). 🤷‍♀️

kacena4
2. feb 2022

@anonymgirl no dnesne deti rozpravaju tak ako ludia v ich okoli mam aj doslepele deti ale nikdy nenadavali nie su na to zvyknute - takze v akom prostredi sa dieta zdrziava tak sa sprava... a nie vsetky dnesne deti nadavaju

20erika07
2. feb 2022

Ja som vzdy po synovom prvom meskani domov, mu potom prizvukovala , ze ked uz dopredu vie ze bude meskat, ma telefon a nech mi da vediet, hlavne preto nech viem , ze je v poriadku. Taky styl vyjadrovania s kamoskami, ma a malo asi 98% deti , neviem co si cakala...si sklamana lebo si mala iba svoju dokonalu predstavu o svojom dietati. Ja som bola hrozne decko, vonku pred kamosmi vzdy stredobod pozornosti a bolo mi jedno ake zle to je, no a doma poslusna dcerenka, ze by si to mama o mne nepomyslela nikdy. Nemam skreslené predstavy ani o synovi. Iba mu vzdy zdoraznujem nech je slušný a uctivy k starsim, nech chrani mladsich a slabsich a nech nikdy nikomu neublizi.

anne_mary2
2. feb 2022

@sonia1990 no s tym slovnikom vela nenarobis… ale teda je sakra rozdiel ci to je len v chate s kamoskami, ked sa bavia po skole. alebo sa tak vie vyjadrit doma, v skole alebo neviem…
Pamatam si na na seba ked vsetky kamosky uz mali taky slovnik ze uff, ja nic tak som chcela byt cool a byt taka tiez 😀😀. Ale v zivote by ma nenapadlo to pouzit v skole, doma atd… to odo mna nikde nikto nepocul, zato keby ma mama pocula s nimi tak fuu 🙈🙈. Uprimne aj dnes - zo mna nadavka v reale nevyjde nahlas nikdy,’ale v skupinovom chate s kamoskami mame nie jedno “luxusne slovicko” , ked nas nastve sef,
manzel, frajer; sme nevyspate …. ze mozno keby to niekto cital si povie ze to co je 🙂)
20 min? a dosla mudra ako radio alebo vo dverach bolo sorry mami zakecala som sa..
no kazdopadne uz sa stalo, netreba z toho robit asi vedu ale do buducna to mozno nejako inak…
ja som raz dostala facku od otca ale to som dosla o 4 rano a nebrala cely vecer telefon, 20 min je trosku moc podla mna na trest akykolvek, ale samozrejme zalezi od okolnosti, celkoveho spravania , a v zavere ty si mama tvoje pravidla 🙂

20erika07
2. feb 2022

@kacena4 no to tazko, moji svagrovci ziadne nadavky netoleruju a nikdy ich doma nepouzivali a ich deti strasne ale strasne nadavaju, kazde druhe slovo kkt p..a k..a, ked su mimo rodicov.

andrejka1974
2. feb 2022

@sonia1990 normálny trest aspoň sa naučí chodiť včas

deti95060810
2. feb 2022

tiež som si prečítala nadávky v mobile u mojej dcéry... hrôza. Písala si so spolužiačkami.. radšej som mobil zavrela a dcére povedala že to viac nechcem vidieť, či sa nehanbí takto škaredo rozprávať... to bolo všetko. Dcéra chodí do 8 tr.
hádam ju to prejde, ja to beriem len ako také obdobie...

sonia1990
autor
2. feb 2022

@kacena4 možno aj táto to bolo ze sa asi veľmi bojím o ňu aby sa nepokazila a volala som jej mala vypnutý telefón co si po myslíte vypnutý telefón vonku s partiou dievčatá, chlapci v dnešnej dobe sa človek boji aj tých pár minút co ak sa niečo stalo? Určite sa s ňou zajtra porozprávam a prehodnotím ten trest ale bojím sa ze sa pokazí zlou partiou.

euka210
2. feb 2022

@sonia1990 do nedele prezije, je to len par dni

cyberk
2. feb 2022

pokial nenadava pred tebou prip. v slusnej spolocnosti, tak by som tie nadavky cez chat s jej kamaratkami neriesila... max jej povedala, ze takto sa dievcata nevyjadruju a mobil by som jej samozrejme vratila.
co sa tyka meskania, neist von do nedele mi pride prisne, ja by som jej skratila vychadzky o hodinu nech sa nauci chodit nacas, prip. zavolat ak by mala meskat...
Deti v jej partii neprevychovas, dcerku si si isto dobre vychovala, po tomto bude vediet ze nema meskat a nie ze "ma dvihat mobil" - ma zavolat, ak by mala meskat! 🙂

michaela66
2. feb 2022

Je taká aplikácia cez ktorú jej môžeš kontrolovať telefon ak to tu už niekto nepísal ale sú tu slohy nechce sa mi to citát ja mám 12 ročnú a kontrolujem jej telefon pravidelne tiež keď vidím čo si tam jej spolužiačky píšu rozum sa mi zastavuje ale tiež som jej raz našla ako nič take hrozné ale niečo čo sa mi nepáčilo tak som si našla ten správny čas v ten deň a povypravala som sa s ňou vYsvétila jej veci aká je doba atd a že proste to nemyslím zle,že to mylsim v dobrom a tak že si neprajem aby sa to opakovalo pokial by to nepomohlo zakročila by som zas asi žeby som jej vymazala aplikácie cez čo si píšu keby sa nevie pratat do koze a to má len whutsuup a snapchat iné jej nedovolím ale treba nato dohliadať stále a hlavne jej kontroluj telefon keď ta nevidí …

kitycat
2. feb 2022

Zda sa mi to alebo je tu v poslednej dobe prilis vela tem nezodpovednej nastrocnej dcery a "matky" co sa utieha po radu aky trest pre svoju dceru 🤔🤔🤔

prasiatko30
2. feb 2022

Ad1 - vediet s kym ide a mat telefonne cisla aj dcerinnych kamaratov - meska, ma vypnuty mobil zacnem volat vsetkym co mi povedalo ditko, ze s nimi islo vonku.
Ad2 - zistit preco meska - vzdy vysvetlujem mojmu dietatu, ze ak sa nieco stane nech vola domov a nikdy sa nenechava kamarat/ka sam uprostred vecera - cize deti sa odprevadzaju, cakaju kym pridu vyzdvihnut niekoho zo skupiny nie je dovod na histeriu - moja otazka je este potrebuje jozko/anicka odviezt? Idem a odveziem a teba zaroven vyzdvyhnem.
Ad3 radsej mat plynulu komunikacih ako sa sachovat pre minuty a konverzacie medzi mladymi -ako nerobme si iluzie urcite sa nerozpravaju ako ludovit s adelou

solemami
2. feb 2022

ako hlava mi stoji ako takmer 99% tuna pise - ved nadavat a vulgarne sa vyjadrovat je ok. no nie je. na to aby clovek povedal svoj nazor alebo zapadol do partie nepotrebuje nadavat a p... alebo ko..... ak ano tak asi nie je v spravnej partii. to ked vy doma svoje deti nepocujete nadavat tak ked ich bude pocut suseda alebo ucitelka alebo iny ludia tak to je uz vam ok. ale keby vam tie "cudzie" deti nadavali ako co teraz velmi dobre tolerujete svojim detom, tak by vam to urcite vadilo.
tento svet sa ruti ... no mozno sa uz dorutil ked su tie nazory ake su
odpovedat mi ziadna nemusite. lebo co je pre vas nornalne tak pre mna to normalne nie je. to si diskutujte doma so svojimi deti alebo muzom alebo rodicmi.

surrender
2. feb 2022

@solemami Súhlasím s Tebou. Ja ako učiteľka sa nedokážem zmieriť s tým, aká vulgárna a zákerná je generácia dnešných detí, samozrejme česť výnimkám.
Maminka @sonia1990, Tebe schvaľujem, že chceš riešiť problém. Myslím, tie tresty sú primerané.

gleep1
3. feb 2022

@surrender keď si učiteľka tak tvoje názory majú vplyv na deti. Keď je tvoj názor že je toto vulgárna a zákerná generácia tak si uplne mimo a nevypustaj tento názor ani nepriamo medzi deti lebo je to obrovské klamstvo a nemáš právo deti krivo obviňovať. Generácia dnešných deti a mládeže je najrespektujuca generácia aká kedy bola.
Že zákerná a vulgárna generácia 😂 pre boha, kedy si naposledy čítala klasické rozpravky? Samé násilie. A že dnešné deti majú násilie v hrách, no ide ma roztrhnúť od smiechu keď niekto povie že 10 ročne dieťa hra niečo kde sa zabíja a potom zoberie knižku a 2 ročnému dieťaťu prečíta tu o červenej čiapočke kde sa aj žerie aj para brucho. Veď tie rozpravky sú horory a nie rozpravky. A ľudové pesničky? Paslo dievča pávy, 70 sukien mala.. pesničky kde sa dievčatá prezentujú jak nejaký tovar pre chlapov. Porovnaj si to s modernými rozprávkami a pesničkami a potom rizoravaj o tom ktorá generácia aká bola.

A propo, citáty o hroznej mládeži tu boli od nepamäti, otvor Google a hľadaj. A možno ani nebudeš musieť otvárať Google, možno bude stačiť keď zapojiť svoj mozog a spomenies si že keď si bola mlada tak na vás tiež nadavali akí ste strasni. A ty miesto toho aby si si v sebe odniesla do buducna pochopenie, vypnes sebareflexiu a začneš kvákať to iste čo kvakali ženy v tvojom veku keď si ty bola mládežou. Vážne si učiteľka? Ja by som od učiteľky čakala o dosť viac než takéto pochabé neobjektívne slepé výroky o mládeži.
A inak nečudo že deti nerady chodia do školy keď ich tam učia slePice ktoré majú na nich takýto názor. Veľmi pochybujem o tom že sa tento tvoj názor na mládež neodráža v tom ako sa k tým deckám v triede spravas. Hnus

kittykat22
3. feb 2022

Dievcata ako Vas tak citam, tak som si spomenula na prispevok Fero_joke (susedina vs. tvoja dcéra) https://www.instagram.com/p/CYmSMb4BRX7/ 😅😅 Ked ide o cudzie ... vzdy je vsetko v poriadku 😂

soldi
3. feb 2022

mam takmer 11 rocneho syna. skarede slova skusil raz, povedal bratovi, ze je tupec - umyla som mu usta mydlom. u mna doma je nulova tolerancia vulgarizmov. take ze pi.., koko.. keby som zistila, ze pouziva, tak by mal na mesiac zakaz mobilu.

to iste, co sa tyka neskoreho prichodu. absolutne netolerovatelne. pri meskani 20 minut, by dostal minimalne na 2 tyzdne zaracha.
keby zavolal vopred ze bude meskat, tak by mal najblizsie skratenu "vychadzku" o hodinu. keby to nenahlasil, tak zaracha.

ja som zastanca teorie, ze radsej dat raz prehnany prisny trest, nez drobne tresty opakovane.
a fyzicke tresty absolutne neuznavam, ale chapem, ze si ostala zhrozena, ze Ti vyletela ruka. za toto by som sa napr ja dietatu ospravedlnila. neuznavam bitie deti z pozicie, ze ja som ta silnejsia. som aj mudrejsia ako deti, takze verim, ze ich viem dostatocne potrestat aj bez uchylovania sa k fyzickemu nasiliu.