Pubertiak nekomunikuje

krenceyova
10. nov 2014

Má niekto skúsenosť a hlavne radu so 16 ročným pubertiakom, ktorý prestal komunikovať iba s otcom a nikto nevie prečo. So mnou komunikuje, ale akonáhle ho otec osloví odvráti hlavu a nereaguje. Nie sme si vedomí, prečo by mal takto reagovať na otca, ktorý je k nemu normálny . Syn, keď niečo od neho chce rieši to cezo mňa, neviem, či som doteraz nerobila v tomto chybu, že som im robila tzv. telefón, ale skúsila som zmeniť taktiku a riešim to v poslednej dobe tak, aby keď niečo chcel od otca, napr. odviezť niekam a pod..požiadal otca, na čo on reaguje radšej tým, že teda nič od neho nechce. Sme z toho zúfalí, nevieme ako ďalej.

nadula01
10. nov 2014

Skús si s ním sadnúť a porozprávať sa,16 ročný už je predsa dost múdry na to,aby ste sa o tom pobavili. Najdôležitejšia je komunikácia..Nikto ti tu neporadi, ked nevie co ho trápi. Držím palce

sissy27
10. nov 2014

@krenceyova ak s tebou komunikuje, tak si sadnite a spýtaj sa ho na rovinu, čo je vo veci, prečo sa s otcom odmieta baviť... a ak ti to nebude chcieť povedať, tak ho popros, aby to otcovi napísal v krátkosti do listu, len ako vysvetlenie, nech otec vie na čom je... je možné, že ho syn niekde videl v nejakej situácii, ktorú zle spracoval a tebe tým ublížiť nechce ale zároveň je na otca nahnevaný, alebo niečo o otcovi počul, možno počul nejakú vašu hádku, ktorá sa ho dotkla a takto drží tebe stranu...

junovka
10. nov 2014

@krenceyova presne takto reaguje moja 13 - rocna dcera , a mne povedala, ze preto, lebo mne viac veri , da sa na mna spolahnut a doveruje mi......., mozno aj preto, lebo ja ju stale podporujem, kedze hra sutazne basket....

pupavka123
10. nov 2014

@krenceyova A to si s nim tvoj muz nevie poradit s pubertiakom jednym 16 rocnym?by sa chovalo ku mne alebo k mojmu muzovi takto vlastne dieta,tak by sme s tym urobili nejako poriadok a by si uz viac nedovolil taketo chovanie ak je to este bez nejakej priciny..dvaja dospeli aby si nevedeli dat rady s jednym pubertiakom 😠

quinten
10. nov 2014

Tiez si myslim, ze syn nieco videl, pocul, precital si o otcovi a je sklamany alebo sa hneva. Predpokladam, ze ste sa ho uz pytali, ale nic sa nedozvedeli. Ja by som tvrdohlavo patrala po pricine. Pytala sa ho, ci uz to takto mieni robit stale alebo ak mu dam pokoj, prejde ho to po case. Je uz velky, ak ste zvyknuty spolu komunikovat, sam musi pocas diskusie uznat, ze to nie je bezne spravanie z jeho strany a ak nechce povedat dovod, nech da aspon riesenie. Z toho mozno tiez nieco poznas.

katarinamarkova
10. nov 2014

@krenceyova nieco sa stalo, nieco mozno videl, pocul, mozno mu bolo nejakym sposobom z jeho strany ublizene, nehovorim ze fyzicky...aj ked aj to je moznost.....
chudacik, ma ho rad a zaroven ho pre nieco nenavidi.
preto nic nepovie a nekomunikuje s nim.
pochybujem ze pri rozhovore ti to priamo povie, vysvetli....
daj mu len do ruky pero a papier, nech ti vsetko napise, vysvetli mu nech na tom papieri bude cokolvek, ze vzdy budes stat za nim!
hlavne nech pri vasej komunikacii, ci aj tej papierovej nie je otec...ak nahodou pri tom ked si sa ho pytala, preco sa s nim nerozprava uz bol, ten blok sa len prehlbil.
rieste to len vy dvaja a nasledne ked budes poznat pricinu mozte potom situaciu riesit aj s nim.

silvia5677
10. nov 2014

@pupavka123 ake veľké mas deti ze mas take silácke reči? Vies ako sa hovorí..nehovor hop, kým bla bla...ja mam s 15 ročnou dcérou presne ten istý problém, uz sme skúšali aj po dobrom aj po zlom a výsledok stále rovnaký - nekomunikuje...

simik22
10. nov 2014

Aj podla mna otec nieco urobil, a syn sa na neho hneva, ublizil mu...

krenceyova
autor
11. nov 2014

práveže nie sme si vedomí, že by niečo urobil alebo povedal, podarilo sa mi len z neho dostať, že ho príliš buzeruje a jemu to lezie na nervy, ale kedykoľvek má dobrú náladu a rozprávame sa a zvrtnem na to tému, že prečo sa nerozpráva skamenie mu tvár a dalej so mnou nediskutuje a to som skúšala veľa krát. S tým dopisom som to skúšala , ale jeho reakcia bola, či som normálna. Po zlom sme to tiež skúšali bolo to ešte horšie, dohovárala mu aj babka- to dopadlo úplne zle, tak mi nezostáva len dúfať, že z toho vyrastie, len som sa chcela s niekým podeliť o to trápenie, či nemá niekto podobnú skúsenosť a či to nejako prešlo.

krenceyova
autor
11. nov 2014

@pupavka123 no silou sa nič nevyrieši, zaujímalo by ma ako máš staré deti, že dávaš takéto rady. Teoria je jedna vec a prax druhá. Syn bol pre pár mesiacmi tiež super poslušné bezproblémové dieťa a teraz mu takto šibe. mám ešte 21 ročnú dcéru , s ktorou v puberte nebol žiadny problém a majú obidvaja rovnakú výchovu.

quinten
11. nov 2014

A Vasa dcera nema s bratom taky vztah, ze by povedal jej co sa deje?
A mozno je to ozaj len "pubertiacky banalne", otec je nanho prisnejsi, ma naroky, ktore sa synovi v tomto veku nepacia, tak ho proste ignoruje.

velkacica
11. nov 2014

nesnažte si ho natrvalo prispôsobovať na SVOJ obraz. U vás už detstvo skončilo, dosť dávno, nemáte doma batoľa.

bodka70
11. nov 2014

možno je to blbosť, ale mi napadlo, nevidel napr. syn otca s nejakou ženou? Nemyslí si, že má milenku? V takomto prípade by som sa mu nečudovala, že sa s tým nechce zveriť mame 🤐 😔 .

eeffka
11. nov 2014

@krenceyova osobne si myslem ze tak ako pisu baby, boh vie co mlady zapocul, videl, zle si vysvetlil... a mozno aj dobre...
Lebo pubertak je pubertak, ale aj ten mava svoje svetle chvilky, ze sa bavi s rodicom, hoc aj ma oblubenejsieho, ale ked spolu komunikovali a zrazu radsej si jazyk odkusne akoby nan prehovoril... toto ma svoj dovod.
A to ze vy / ty si nie ste vedoma/i neznamena ze sa to neudialo.
Ja by som skusila vypacit to zo syna, a aj dceru by som pouzila 😀

loxa
11. nov 2014

@bodka70 aj mna to napadlo presne, alebo nieco ine co si syn len zle vysvetlil

natuska87
12. nov 2014

@pupavka123 Vsetko vies, vsade si bola...skvely zivot!

mamakaja
13. nov 2014

@silvia5677 presne ,inak diskusii o pubertiakoch by sa mali zúčastňovat iba rodicia s presne podobnym problemom, mam 15roc a zacal nekomunikovat ale mam pocit iba ak chce on,presvihly sme s pc, tak sme to terat utali uplne, chodim doma s kablami.teraz zas mame novinku odmieta chodit do skoly, uz sa habim ze stále vypissujem ze mu je zle ,asi si len vymysla na bolest hlavy mu nik nedojde, a dosli sme na to ze zobral peniaze z uctu...tak sme sa nahnevali ze nem mobil,pc,a tak nas odmenil nekomunikaciou a nejde do skoly,,rozmyslam nad psychologom...¨

mamakaja
13. nov 2014

@pupavka123 super vychova ho vymlátit?? daleko nezajdes ver mi...nemlatila som mladého ale viem ze to nefunguje...

martinka30
24. mar 2015

@krenceyova ahoj uz lepsie? ja u zasa hladam ....
Mam tiez pubertiaka 15r. ten zasa nechce nic robit ani jest si sam nenalozi len vysedava pri tv a pc vacsivou je ticho nic nehovori a ked vecer sadneme k telke vseci spolu tam on sa vypari do svojej izby na mobil.
Ked mu nieco rozkazem sa oduje a ide prec. on si mysli ze mu budu padat pecene holuy do huby si pokazil znamky a to ma ist na strednu v septembri.... tiez som zufala ☹

krenceyova
autor
25. mar 2015

boli sme u psychológa , ale sami, lebo povedal, že s ním to nemá význam, keďže o tom nechce hovoriť, a vydedukoval, že by to mohlo asi spôsobiť, to prehnané buzerovanie zo strany otca, ktorého bral ako vzor, a že ho treba nechať tak, a chváliť ho za každú blbosť, ktorá sa mu podarí a bra ť ho ako samostatného, čo môžem potvrdiť, že funguje, manžel ho začal chváliť, stiahol sa a syn sa učí aj sám, nemusíme ho už nabádať k tomu, zlepšili sa mu aj známky a sám mi povedal, že si všimol, že sa otec zmenil a že sme konečne pochopili, že už rozhoduje o sebe sám. Tak neviem, komunikácia sa síce nezlepšila, ale ukáže čas aj psycholog povedal, že puberta je zložitá vec a musíme byť trpezlivý.Treba to vyskúšať, viem, že je to zložité , ale asi tie decká potrebujú cítiť, že ich berieme ako seberovných a nie ako deti. Chúďatká sa ešte hľadajú a nám nezostáva, len si častejšie farbiť vlasy z tých šedín, ktoré mi spôsobuje. a čakať... 😀