Problémový pubertiak

dianasedlakova
18. feb 2019

Ahojte mám syna 13 ročného začína mu puberta je drzí nerobí si úlohy bije sa v škole chodí domov neskoro nie hneď zo školy fajčí atd atd...
Nepomáha dohováranie, zákazy nič, dnes mi uletela ruka a dostal facku veľmi si to teraz vyčítam som zlá matka? Bijete svoje deti? Ako sa vysporiadať s tým že si to teraz vycítam? Asi ani nezaspím...

pribinak
18. feb 2019

Odkiaľ ma peniaze na cigy?

rybkoava
18. feb 2019

Jedna výchovná ešte neznamená, že ste zlá matka. Ja som také dostala dve od mami, obe zaslúžene 😊 Ja som napríklad dostala okrem facky aj zaracha, pretože som si vypla v 16 tích mobil a meškala som, mama sa o mňa bála tak ma išla hľadať. Aj ma našla. Nikdy viac som to neurobila. A zaracha mi po 3 dňoch zrušila. Dnes som sama mama a úplne ju chápem.

bobula46
18. feb 2019

@pribinak kľudne mu môže podať kamarát. Alebo z vreckového na autobus ...

@dianasedlakova jedna facka ho nezabije. Ja som bežne dostala papučou po chrbte 😁 tiež som bola v období puberty dosť veľký kvietok. Moja mamina mi vtedy zakázala kamaratov, chodila so mnou všade von, snažila sa vyplniť môj čas. Pokiaľ máš možnosť tak ho čakaj vždy pred školou, najlepšie autom aby to nebolo pre neho "trápne" pred kamarátmi. Prípadne niekto kto by sa toho ujal, manžel, babka, dedko, ktokoľvek kto má čas. Treba mu dávať úlohy, zaplniť čas domácimi prácami a teda čo pomohlo mne najviac, telefón som mala iba v škole, doma som ho vykladala na stôl a brala až ráno. Trvalo to skoro pol roka kým som sa dala do poriadku. Teraz sa máme ospravedlňujem za to ako som sa vtedy správala a čudujem sa že som nedostala viackrát 😁
Neviem či niečo z toho pomôže alebo to chceš takto riešiť.

tenerifka
18. feb 2019

@dianasedlakova nie si zla matka, uz sa stalo, ale treba zachranit, co sa da, pokial je cas.
Ako travi volny cas? Chodi na kruzky? Ma doma povinnosti? Ako travite cas ako rodina, rozpravate sa, chodite na vylety, moze sa vam ak rodicom zdoverit so svojimi problemami?

dianasedlakova
autor
18. feb 2019

Dávam mu na autobus vždy 2€ ak by stratil kartu alebo tak občas dám 5€ ale to naozaj málo kedy keď nestíham desiatu povinosti doma má upratat si izbu, a nejake domace prace nie je toho vela skor by som bola rada ak by sa ucil ale tp vobec a pritom len to chcem od neho najviac ostatne mu odpustim ak sa dobre uci
Travime spolu vela casu chodime na vyleti cez vikend niekedy ked skor skonci skolu kino alebo nejaka cukraren kruzky nema ...

tenerifka
18. feb 2019

@dianasedlakova chlapec v jeho veku by mal sportovat, vybije si energiu, vyplni volny cas,upevni zdravie a dostane sa do skupiny deti, ktore netravia cas potulovanim sa po vonku.
Urcite existuje sport, ktory by ho bavil, ale nech to neberie ako trest za svoje spravanie, ale ako vyzvu, motivaciu

hettinka
19. feb 2019

@dianasedlakova keby som zistila, že v 13 decko fajčí, asi by tiež letela facka ... nie si zlá matka, ale asi by som viac na dieťa dozerala, akože nepríde domov rovno zo školy? By som pred tou školou čakala a doviedla ho domov za ucho a žiadny počítač, žiadne zábavy, a hlavne ŽIADNE VRECKOVÉ, kým sa nespamätá. A ty mu v tomto veku ešte robíš desiatu? Nech si spraví sám....

bobricek1979
19. feb 2019

@dianasedlakova no myslím že mu trwba obmedziť príjem peňazí po ďalšie treba zistiť v akej spoločnosti resp. partii sa pohybuje. Ďalej je fajn že sa mu venuješ ale zase netreba preháňať ak teda sa dobre učí ísť s ním všade dieťa sa má dobre učiť to je jediné čo v tom svojom veku má pre seba plniť tak by to malo pochopiť. No puberta robí svoje je na vás kam mu s tým že sa nevie vmestit do koze dovolíte až zájsť.Cigarety hmmm večný problém zakazes no za chrbtom ti bude fajčiť dohovor? Nir vždy u takycj pubertiakov pomôže. Čo naňho ucitelia? Treba s nim bela rozprávať aj keď v takom veku sú rodicia riadna otraba len trpezlivosť al chodíte na výlety tam to treba využiť. Inak obdobie najtazsiepre deti netrena mu ale stať za zadkom no určite pri ňom zákazy veľmi nezaberajú to vieš držím prsty

bobricek1979
19. feb 2019

@dianasedlakova a tir krúžky ny neboli na škodu poučí sa a čo ďalej? V takom veku chalan myslí potom len na blbosti čo vyviesť s partou. A hlavne stanoviť si pravidlá po skole! Základ on musí niečo dodržiavať keď býva pod vašou strechou!

jumama
19. feb 2019

Obdivovala som moju sestru, ako zvladala pubisov. Ja si myslim, ze vychovna facka zamrzi, ale aj je to dajaky zlom, hadam sa zamysli chlapec. Nebi ho pravidelne, bo sa uzavrie, skor v case kludu, ked nic nevyviedol, skuste sa porozpravat...aj uprimne o tom, ake mas ako rodic moznosti. Vysvetlit mu ze zakazovat a nakazovat nebudes, lebo - zakazane ovocie najviac chuti, bude sa ti s cigaretami schovavat... skor mu pusti na youtube nejake video ako cigarety skodia plucam a sprav jeho sameho zodpovedneho za rozhodnutie, ci to tak naozaj chce. Dohodnite si pravidla, ze ak aj zostane dlhsie vonku, nech sa hlasi, pretoze inak sa o neho bojis - priznaj mu to, je to normalny pocit mamy, raz ho zazije aj on. ..

lija22
19. feb 2019

no ja budem horsia matka ako ty, lebo mna by ani len nenapadlo facku lutovat, mozno nie za cigyaleak je drzy, lenivy a papuluje to by ma dozralo a facka je malo

dianasedlakova
autor
19. feb 2019

Ďakujem mamicky citim sa lepsie nie som matka ktora mlati svoje dieta ale uz sa fakt nedalo najhorsie je ze som zistila ze mi miznu peniaze 2€-4€ ak mam viac tak aj 5€-10€ uz som z neho zufala..

rikarika
19. feb 2019

@dianasedlakova prečo si vyčítaš facku a nie to, že si to nechala zájsť tak ďaleko ? - cigarety, večer vonku, nerobí si úlohy....? Moja dcera má 15 a jej kamarátky bežne vídam po večeroch v jednej ruke cigareta a v druhej mobil.......musíš s ním tráviť viac času, aj ked si osobne myslím, že už je neskoro.....

hettinka
19. feb 2019

@dianasedlakova a co jeho otec?

Peniaze si lepšie schovaj ... len aby nezačal kradnúť, keď nebude mat peniaze. Ja by som asi šla k psychológovi sa poradiť, asi treba rodinnú terapiu. Toto už nie je bežne “vyvádzanie”.

loliki
28. mar 2019

@dianasedlakova Láska sa prejavuje aj prísnosťou, nielen mojkaním. Povedz mu, ze ti chybaju peniaze, nech vie, ze to vies. Co tak preventivne vysetrenie moču na návykové látky?

zlaknuta
30. apr 2019

@rybkoava presne aj ja som raz mame nedosla domov a mala som zaracha a ja dom dostavala vzdy vychovnu za drzost