Je spánok počas dňa v puberte normálny?

loliki
10. máj 2015

Chcem sa spýtat, ci aj vaše deti v puberte sú cez deň unavené a ospalé. Či je normálne, ked mladi - adolescenti vo veku 16-20 rokov okolo obeda tvrdo zaspia na 1-2 hodiny. Príklady: Stretávame sa na rodinných oslavách - spomínaní adolescenti, ak si sadnú na gauč, či na lavičku v záhrade po chvílke sa "zvalia" a ležia.
Boli mi akože pomáhať, počas prázdnin. Moje vtedy 2,5 rocne dieta uz poobede nechcelo spávať. Synovec bez problémov sa natiahol na posteli, že si oddychne.
Alebo prídu ráno o 8h pomáhať a o 11.30 jeden zaspí vonku na lavičke, druhý o 13h vnútri.
Na moju otazku, či im niečo nie je, ich otec akoby obhajoval, že vstavaju kazdy deň o 6h a zo skoly pridu o 17-18h (krúžky, záujmy+doprava). Myslím si, že všetci ich rovesníci chodia do školy a musia vstávať, viac či menej cestovat do skoly, pripadne sa venuju svojim zaujmom. Či si cez den takto aj pospia, to neviem. Preto sa pýtam, či je takýto tvrdý spánok v tomto veku bežný a normálny. Ďakujem za odpovede.

nikoletka_h
10. máj 2015

Podla mna ano,ked si spominam na svoju pubertu, tiez som spala cez den, niekedy aj dlhsie ako hodinku dve...

tinushka13
10. máj 2015

Ja som si tiež rada pospala 😀 myslím, že to je celkom normálne. resp. nie je to nezvyčajné 😀 😀 a v dnešnej dobe.. hmm.. poznám dvoch, ktorí nemusia ani vykonávať nejakú extra činnosť a dokážu prechrápať každý deň 😅

mimla
11. máj 2015

Áno, je to úplne bežné a normálne, ba priam žiadúce. V tomto veku prichádza k prudkému rastu ak hormonálnym zmenám. Spánok je dôležitý aj pre učenie. Náš životný rytmus a systém škôl neumožňujú adolescentom spať toľko, koľko potrebujú a preto sa zložia aj v priebehu dňa hocikde. Ja som zvykla po týždni, kedy sa muselo normálne existovať od rána v škole (mali sme školu aj poobede) prespať celú sobotu. Niekedy som vstala až okolo jednej, najedla som sa a o chvíľu som chrnela ďalej. Pamätám si ako mňa aj brata rodičia budili. Mňa občas prebrali aj doobeda, s bratom to bolo horšie (mal v škole aj prax - doobeda škola, poobede prax). Otvoril oko, zistil, že je sobota a prevrátil sa na druhý bok. Je prada, že tomto období sme ani ja ani brat veľa domácich prác nerobili. Ani žiadnych iných. Niekde som čítala článok o tom, ktoré matky to majú v prvých mesiacoch najťažšie a najhoršie dopadli práve neplnoleté matky, pretože ich biologická potreba spánku nebola naplnená, kvôli prebdeným nociam s bábätkom.

monika_123
11. máj 2015

ja si pamatam,ked som chodila na strednu tak vzdy ked som prisla domov od tej 3 do 5 som spavala asi kazdy den 😀

elian
11. máj 2015

A nielen v puberte 😉 ja keď som začala po škole robiť, tak som si musela po príchode domov vždy zdriemnuť 😉

jankastubka
11. máj 2015

Ja ked vidim, ako zuruju adolescenti v meste s alkoholom kazdy piatok, a niektori zial aj cez tyzden, tak sa ani nedivim, ze si cez den potrebuju pospat.
A ked aj zrovna to nie je tento pripad, urcite nechodia spavat o deviatej, ale do noci pozeraju telku, hraju sa na pc, alebo su proste online.
Je to hrozna doba...a bojim sa ked moje deti budu mat tolko rokov.
Ja si nespominam ze by som si potrebovala pospat cez den, zato dnes to sem tam rada urobim. 😀

ivett1
11. máj 2015

@loliki máme neterku má 15r., v noci nežúruje a tiež si pospí po obede ...ja si matne spomínam, že aj ja som si rada poobede oddýchla (a nebola som sama), keď som prišla zo školy a to som bývala na intráku, tam sme si nemohli dovoliť žúrovať ... a ani sme nemali prístup k telke, ale zase si spomínam, že som čítala veeeeľa kníh a ak bola nejaká super, tak aj do polnoci 😀...čiže, kľudne to môže robiť takto aj dnešná mládež, akurát, že má tablety a mobily a nb ... aj keď sa rodičia snažia to odsledovať (či už tá ich ratolesť spí..) nikdy to nie je stopercentné ...
ale súhlasím aj s názorom, že keď vstáva niekto o 6-tej ráno, chodí domov o 17-tej -18-tej večer, tak zaspí hocikedy ...🙂 ...
PS: naša má ešte len 9 r. a je taká unavená, že si veru na polhodinku zdriemne, keď príde zo základnej školy ... a vychádza to okolo druhej - tretej poobede ... vstáva o 7.00 hod a spať chodí o 21.00 hod.

sunshineka
11. máj 2015

Preco by to nemalo byt normalne?Jasne,ze ked rano vstavas do skoly a cely den si v jednom svihu a mam mnozstvo zaujmov,domov chodis okolo 18,tak cez vikend alebo volny den,dospavas.Ja ked mozem,ci uz v puberte alebo aj dnes,vzdy si poobede pospim na chvilu a niekedy aj hodinku a viac.Nie je na tom nic zvlastne.Pamatam na moju pubertu,byvala som na internate a to sme ani nejako extra nezurovali a cele poschodie si poobede schruplo.Ja z domu som na to nebola navyknuta,nasi nam nedovolili poobede spat,no tam som sa naucila 😀 na vyske to iste,ak to rozvrh dovolil

tiumen
11. máj 2015

Určite je to normálne, ja keď som chodila na strednú tak som vždy chodila zo školy unavená ako po nejakej nočnej..

lulistek
11. máj 2015

samozrejme je to normalne, ja som tiez polenosila, pospala.. uplna normalka

sue
11. máj 2015

@loliki ja som nežúrovala a veru každý deň po škole, ale aj cez víkend poobede som spala hodinku dve... väčšinou cez týždeň som vstávala ráno o piatej do školy (bus mi išiel o 6.00, aby som stihla začiatok vyučovania o 7.00) a potom ma proste odvalilo... ale skôr ako ranným vstávaním si myslím, že to bolo tým, že som tak šialene rástla...trvalo to asi tri roky, čo si pamätám 🙂

mauzi
11. máj 2015

jasné, je to normálne 🙂 ja som dochádzala viac ako 30km každý deň, takže niekedy keď som prišla domov zo školy pospala som si 🙂

petrapod
11. máj 2015

Uplne normalna vec, 🙂

katulienkax
11. máj 2015

Preco len adolescenti napr môj otec ked pracoval každý den vstával o 6 ráno do roboty a aj cez vikend kedže mu nedalo spať a takze cez vikend si tiez po obede dával hodinu dve slofika.dnesni adolescenti chodia dost neskoro spávať aj cez tyzden tak to musia skratka dohnať niekedy. Ja som síce cez obed nespavala ale až kým sa mi nenarodili deti tak vikendy som bežne spávala do 10 až pól 11. A robi to kopec bezdetných.

natalym
11. máj 2015

Naša má 17 rokov a tiež furt drichme. Lenže my to máme v rodine, lebo my si všetci radi pospíme. Aby bol pokoj, dali sme urobiť všetky vyšetrenia, všetko má v poriadku. Tak asi je to normal. 😀

evica01
11. máj 2015

Ja som prespala celu pubertu. Telo je unavene.

habibi78
11. máj 2015

ja som tiez v puberte spala ako dieta poobede, nevladala som....moja mama z toho bola vytocena lebo si myslela ze spim aby som sa ucit nemusela, ale ja som fakt nevladala nic

ollski
11. máj 2015

aj ja som spavala po obede 🙂 dobehla som zo skoly (najskor zo ZŠ, neskor z gympla) a prva cesta bola do postele!!! a spala som aj 2h, bola som neskutocne unavena...velakrat aj na VŠ ked sme skoncili v skole bezala som spat...a potom som fungovala dalej...

keira155
11. máj 2015

ja mam 17 ročnú sestru a ta by spala aj celý deň a o lenivosti ani nehovorím nič nerobí a je ešte horšie unavená ako ja a to chodím do prace prídem domov navarím upratujem starám sa o deti a pod, takže normalka nemajú čo robiť tak idú a spia nuda robí svoje

fra
11. máj 2015

ja som sice v puberte nespavala (ale to bolo aj tym že mi stačilo vstavať po siedmej a zo školy som mohla byť už o tretej doma a fakt som zaspavala o deviatej večer) ale moja mama spavala poobede odjakživa ked prišla z práce, aj moja stara mama si zvykla poobede hodinku schrupnúť (a to cely den predtym aj potom makali), jednoducho u nás v rodine to bolo normálne, staršie generácie vedeli čo robia .... a nedávno som čítala rady Edity Sipeky ako schudnuť a ona tam písala presne toto isté- že ak si človek poobede schrupne alebo sa natiahne, tak to veľmi prospieva organizmu a človek dokonca nepriberie, lebo si spankom doplní energetické rezervy- v opačnom prípade ked si poobede neodpočinie príde okolo tretej- štvrtej- piatej neodolateľná chuť na sladké alebo jedlo - úplne sa v tom vidím 😨

tanickaskorokubikova
11. máj 2015

Neviem či je to normálne ale ja som počas na strednej spala poobede každý deň od 15tej do 17tej 😀 😀 😀 Aj s najlepšou kamoškou vkuse po škole bud k nej alebo k nám, zapli sme telku a chrapkali 😀 😀 😀

sissy27
11. máj 2015

nie je to nenormálne pokiaľ chodia večer spávať v normálnom čase (teda najneskôr 23.00) ... ak sa do 2 do rána hrá na pc a o 6 musí vstávať do školy, tak to treba riešiť... ak chodí večer normálne spať a aj tak si potrebuje poobede pospať, tak je to ok, každý máme inú výdrž a všetci vieme, že škôlkári jej majú najviac 😀
inak vieš, ako zistíš, že si dospelá? ak poobedný spánok nie je už trest ale odmena 😀
p.s. mám ďaleko za teenagerským vekom, ale ak mám možnosť si poobede pospať, tak sa veru nebránim 😅

jaruska8
11. máj 2015

Ja som si tiež po škole na strednej poobede rada pospala. A veru, aj ráno cez víkend.😃😃