Dávate dieťaťu s ADHD vreckové?

pati6396
5. okt 2020

Ahojte,
chcem sa spýtať, či dávate dieťaťu s adhd vreckové. Syn má 12rokov, dysgrafiu, dyslexiu, dyzortografiu, tiky, ADHD. Ďakujem za odpoveď. Patrícia

pribinak
5. okt 2020

@pati6396 mam 10 ročného, dávam mu vreckové, učí sa tým hospodáriť. Má 2 ecka na týždeň.
Vie si ich pekne usporiť a kúpiť si aj niečo derahsie či nejakú drobnostku pre mna či muža k sviatku
Ja nemám rada argument že však mu kupujem do školy všetko a dávam desiate, takto si kúpi niečo po com mu srdce piští alebo na čo má chuť keď ide na tréning či s kamošmi sú vonku
Aké už som sa aj nahnevala na neho a bolo obdobie te som sumu znížila na 1e
To že má ADHD nie je dôvod aby sa neučil hospodáriť s peniazmi

snazilka_bio_mamka
5. okt 2020

..myslim si ze ked mu dáte malý obnos penazi isto to neuškodí. Naučí sa hospodáriť a naučí sa zodpovednosti. Peniaze su vec, s ktorou sa stretne každý, bez výnimky. Podla mna má idelány vek na to , aby sa priučil.

rosannar
5. okt 2020

moj ma add plus okrem tikov všetko čo píšeš, ale nema vreckové len nosí penazenku do školy a ma tam stale nejake drobné, ked maju nejake divadielko vie z toho dať a potom si vypyta spať od nas aby sme mu to doplnili a sem tam isiel s kamaratom na kofolu kde robila jeho kamarata mama 🙂 ale nemína bezhlavo, treba mu dať šancu, nenazvy to vreckovým, len mu daj nejake drobné nech ich ma so sebou a nauči sa ich správne používať 🙂

hettinka
5. okt 2020

@pati6396 a čo to má s vreckovým? Ja vreckové neschvalujem u detí na ZŠ, hospodáriť ich to nenaučí, skôr míňať na somariny a sladkosti v školskom bufete.
Ak mu dáš nejaké peniaze, mala by si dohliadnuť, na čo to bude míňať. Nech si z toho nekúpi sladkosti, ktoré zhoršujú ADHD prejavy. Ostatné problémy vreckové ani nevylieči, ani nezhorší.

pati6396
autor
5. okt 2020

Ďakujem všetkým, ste zlaté.

20erika07
5. okt 2020

@hettinka je to individualne u kazdeho dietata, moj syn kazdy peniaz odmalicka ako mal prvu pokladnicku si odkladal, ma 13rokov a stale to tak funguje ,ma vacsinou vzdy nejaky ciel na ktory si chce nasetrit a co nestoji málo a vzdy som ho ucila ze kazdy drobniak /euro sa mu do pokladničky zíde lebo nikdy nevie ci mu prave tolko nebude chybat na tú vytuzenu vec na ktoru si setri. A to ani nedostava pravidelne vreckove a nema potrebu minat na prkotiny ked dostane nejake pepe ani ked chodi s kamosmi von nepyta si vzdy.

kika911
16. okt 2020

@hettinka nie všedci to míňajú na sladkosti ja dostávam vreckové a šetrím si na topánky ktoré mi rodičia nechcú kúpiť lebo sú dosť drahé na to že ja rýchlo zničim topánky ale vedie že keď si na to na šetrím ja tak si budem dávať na ne väčší pozor. A peniaze by malo mať podľa mňa každé dieťa čo má 10+ aj keď nie veľa ale aspoň zo pár eur mesačne. Koľko detí v jeho veku idú nejde na kebab alebo na pizzuale a on nemôže ísť lbo nemá peniaze mne by to prišlo veľmi ľúto

pati6396
autor
23. okt 2020

@kika911 ďakujem Kika aj za názor sebe rovného.

simca06022011
8. sep 2021

@hettinka no neviem ci vsade, ale u nas napr. skolske bufety na viacerych zs davno zrusili... presne kvoli sladkostiam :D

simca06022011
8. sep 2021

neviem co ma diagnoza s vreckovym, ale zaacla by som tym, ze mu dam nejake drobne, nech ma... ak daco... tak som ja zacala s dcerou v cca 8r. Teraz ma vreckove, ustrime, lebo zacala chodit autobusom, takze teraz sa rokuje 5eur /tyzden, lebo viac jej teda ja nechcem dat, skor menej by som, otec by dal aj 10 ale uznajte no 40eur mesacne, co by s tym robila? :D len tym ze chodi busom, ma aj ine moznost, skoci do papiernictva atd, a ano kupuje blbosti.. dohovorit sme je prave dohovorili, ze ak si bude odkladat vie si kupit vacsiu vec, lebo napr. prestala som jej ja kupovat hluposticky, odkedy dosatva peniaze ako dary, a od nas sem tam.. zacne si dupat ze ona chce nejakeho squšihooo a neviem co v papiernictve, tak ja to nekupim len jej poviem: ak si checs ty minut svoje.. kup si zo svojeho:D

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Toto fakt nemyslím ako zle práveže chcem začať dávať tiež nášmu vreckové ale není 2 eura na týždeň malo?

simca06022011
8. sep 2021

@vanda323 podla toho co si za to ma kupit, na co to ma tvoj syn minut? moja dostavala aj do teraz a nikdy neminula nic, ked tak v automate centy na kakao... ak maju desiatu, veci do skoly... tak naozaj to je iba take minanie na somarinky :D Teraz si kupila tento tyzden raz zmrzlinu po skole...

jana_eyre_2
8. sep 2021

@vanda323 ja dávam starsim deťom 1€ majú 9r a takmer 8rokov, najmladšiemu 5r 20centov (lebo jemu nič hodnota nevravi, ale zase je mu ľúto ak nič nedostane).. to majú mesačne 4€, čo mi príde dosť na ich vek a je na nich či pôjdu do Tesca a kúpia si niečo alebo si odložia.. zatiaľ si to odkladajú na niečo po com túžia.. všetko čo potrebujú majú odomna.. tým chcem povedať že 2€ týždenne sú podľa mňa viac ako dosť..

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 dostáva raňajky desiatu obed, výsek pomocky do školy, na krúžky má elektricenku, čiže tie peniaze má len čisto pre seba.
Toto je už stará diskusia, už má 4 ecka

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Aha, no veď dobre vedieť lebo ja vôbec neviem koľko mu dať....problém je aj v tom že mu stále niekto dáva peniaze, babka, teta....a on ich vždy minie na hlúposti, rozdá kamarátom...

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 treba sa s babkou dohodnúť aby povedala koľko dala, syn si šetrí na vodicak
Menšie sumy mu nechávam, väčšie odkladáme

Treba mu aj vysvetľovať, že môže požičať, ale nie len tak dávať.

vanda323
8. sep 2021

@simca06022011
@jana_eyre_2 Akurát som písala , že u nás je problém v Tom že každý mu dáva peniaze a on ich proste míňa na hlúposti alebo rozdáva kamarátom...ja mu ich brať nechcem. Lebo raz som tak spravila, on to povedal babke a ona na mňa že ona dala peniaze jemu a nemám mu ich brať....tak mi to prišlo že asi ma aj pravdu veď to sú jeho peniaze...ale bojím sa že potom si ich nebude vážiť. Pretože už teraz sa k nim správa zle. Proste dnes akurát povedal , že oco v piatok idem s kamošmi na pizzu dajnmi 20 eur som zostala pozerať ako puk...a teraz...dať mu nedať?

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 nedať

1. prosím si, nie daj
2. to je príliš veľa, neverim, že každému dieťaťu dá rodič len tak 20 EUR na pizzu
3. ak nie sú dobre znamky či správanie, tak sa vreckové ruší
4. treba dať limit na cely mesiac, rozdeliť na týždne, tak nemá ušetrené, tak na pizzu ísť nemôže

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Snažím sa snažím sa...vysvetľujem babke stále dookola aby nevychovavala moje deti , ale fakt mám pocit že Hádžem hrách o stenu....pred mesiacom mu prababka dala 50-tku povedala som mu daj odložím ti 40 a 10 si nechaj keď budeš von na niečo...a on že nie...no tak vieš čo mu mám povedať sú to jeho peniaze on ich dostal

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Ale čosi , rozprávala som sa s mamičkami tak mi vraveli že po 7 eur im dávajú

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 ze este nedorástol aby hospodáril s takou sumou.

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 tak vidíš, žiadna nedá 20eur, o to jednoduchšie to s ním bude
Ale treba si dať hranice a držať sa ich. On sa tým aj naučí, že keď raz povieš, že nie, tak nie naozaj aj platí

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 koľko má syn rokov?

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Má 9 rokov ale má o dosť starších kamarátov čo má trošku aj desí...chodí skatovat či skejtovat či ako sa to píše....a tam sa spoznali

vanda323
8. sep 2021

@pribinak A áno stou hranicou to skúsim.

mondolina
8. sep 2021

môj dostáva 10€/ mesačne, plus na sviatky, šetrí si na telefón
keď ide s kamarátmi von, zoberie si max 5€, ale zo svojho

pribinak
8. sep 2021

@vanda323 to že sú kamosi starší využi čo svoj prospech, je menší, keď sú decka staršie tak majú vyššie vreckové, kupujú si lístky na bus, pomocky do škol, … ty si menší a 2 ecka týždenne sú ok, ak chce ísť na pizzu a tá stojí 10 tak si musí ušetriť

vanda323
8. sep 2021

@pribinak Vďaka za radu, skúsim to využiť

jana_eyre_2
8. sep 2021

@vanda323 no moje decká tiež dostanú od babky, alebo môjho brata občas, ale hneď ako ich dostanú im normálne poviem že to odložím a vysvetlím preco.. nepodavam to ako možnosť, ale iba poviem ako informáciu.. sú určite veci v ktorých sa rozhodovať môžu a sú určite veci kde mám hlavné slovo ja.. k tomu patria aj peniaze.. každý má svoju obálku s menom na chladničke kde sa peniaze odkladajú.. drobaky si môžu nechať v peňaženke a riesit čo chcú, ale veľké peniaze proste odkladám a ak budú chcieť niečo nákladnejšie tak ich môžu použiť po dohode somnou..

pribinak
8. sep 2021

@jana_eyre_2 toez to mame tak nastavené, že väčšie sumy synovi odkladam na jeho účet
Robíme to tak od malička, syn to plne akceptuje, je na to zvyknutý, vie, že za to si raz urobí vodicak
Ja mu tam k sviatkom tiež prispievam.
Malé sumy a kovové peniaze si berie on