Ako na moju dcéru v puberte?

zeleninovaz
8. aug 2019

Do minuleho roku bola moja 12 rocna dcera jedno mile dievca.Odkedy dostala menstruaciu je to to katastrofa a ja si s nou neviem rady. Hormony ju tak velmi zmenili ze stale spolu bojujeme. No klasika asi sme si tym.kazda do urcitej miery presli.Aj ked sa ju snazim pochopit,nedaj boze aby som od nej nieco chcela alebo ju na nieco upozornila ze to robi nespravne..hned som ta najhorsia.Zapojit ju do nejkych domacich prac?Na vsetko ma odpoved preco teraz ,preco takto preco ona...Niekedy je vyslovene protivna az mam chut ju vyfackat.🙈 Zaujumali by ma vase skusenosti s pubertalnymi dcerami a mozno nejake tipy ako s nimi vychadzat. Ake mate doma nastavene podmienky-typu najprv praca potom zabava.Nechcem po nej neviem ake veci len aby si udrzala izbu ako tak v poriadku,sem tam umyvacka,smeti? Nejekay odmenovaci system? Budem vdacna za akukolvek radu 😉

0hena0
8. aug 2019

@zeleninovaz vsade to je akosi ine, tu tazko radit. Dievca, chlapec, kazdy tym musi prejst. Hladiny hormonov su v priebehu par minut ako na kolotoci. Hore, dolu. Len za mna. U nas chvilu zaberala dohoda, ked ma dcera blbi den, blbu chvilu, nech len pride za mnou, aspon nech prejde kolo mna a mi nenapadne nech oznami, ze ma blby cas. Nic som po nej nechcela. Ked som skonstatovala, ze hormony sa zrejme upokojili, potom som vystartovala s poziadavkami, samozrejme s mierou. Mladez je dost zaneprazdnena 😂😂😂

stankadu
8. aug 2019

no asi nič nepomôže, len to prežiť. Ja som prežila pubertu jednej dcéry, ktorá ešte neskončila ale už je kludnejšia a menšia práve začína pubertovať. U nás sa stanovené podmienky v domácnosti musia dodržiavať, inak beriem mobil a ked tak, aj zvýšim hlas. Najviac neznášam plieskanie dverami. Ked už toho bolo vela (sú lepšie aj horšie dni) tak totálny ignor z mojej strany alebo a to sa my zdalo účinnejšie začala som sa aj ja chovať ako moja dcéra. Vtedy sa zbadala, čo robí a ako sa správa. No zo začiatku to bolo veeeelmi náročné.

eliska13
8. aug 2019

@zeleninovaz mne jedna suseda povedala, že toto obdobie treba len prežiť a neprizabit si dieťa😊dievčatá dosť bojujú s mamou je to priam žiadúce vyhraňuje sa od teba ako matky a hľadá si svoju cestu dospievajú....povinnosti musí mať, ak doteraz nemala o to horšie.

pininka1
8. aug 2019

Ja mám síce zatiaľ len najstaršieho v tomto veku, ale držím ich dosť nakrátko, aj keď majú niekedy reči aj s tým mladším, jednoducho ja niesom ich slúžka, aby som len ja makala a oni iba svoje aktivity. Už bol dokonca aj u bratranca brigádovať, ale to chcel sám a váži si peniaze. Tie pubertálne keci beriem jedným uchom dnu a druhým von a aj tak musia urobiť to čo majú.

jarushka1981
8. aug 2019

@zeleninovaz odporúčam jednať v kľude, áno je to ťažké, občas by sme ich prizabili, ale baby/ chalani v tomto období fakt bojujú s autoritou rodičov, a vôbec so všetkým. Hľadajú sami seba, hľadajú to správne správanie sa dospelého. Treba si v kľude sadnúť a porozprávať sa. Povedať vieš čo Hanka, Saška, Jakub...., viem, že často nemáš chuť so mnou komunikovať, ale komunikácia je potrebná, viem, že sa ti nechce vysypať smeti ci umyť riad, ale ja som už fakt strašne unavená, myslíš, by si zvládla / zvládol spraviť dnes pre mňa? Atď......Treba s nimi jednať na inej úrovni a vtedy to celkom idem. Ja mam dve deti v puberte, obe sú dcéry, jedna má 15 a druhá 12. Každá má rozdielny stupeň pubertaknych výkyvov🤣🙈, tá mladšia čistá katastrofa v porovnaní so staršou, ale...vyskúšala som na nich tuto komunikačnú fintu a celkom to zaberá. Aspoň u nás. A co nepomáha sú tresty.....nebudeš mať týždeň telefón, beriem notebook, žiadni kamaráti....no isto, majú to úplne v paži. Takže len komunikáciou docieliš svoje.

maminuska
9. aug 2019

Moja osobná skúsenosť s pubertiakom som nevyjednávala a nesnažila sa dohodnúť . Zo začiatku aj pokusy boli z moje strany a aj tak to skončilo nedohodou , tak som zaviedla pravidlo čo poviem platí , nevyjednávam .
Samozrejme že sa syn hneval paprčil , vykrikoval mi ... to tak trvalo chvíľu , o hodinu prišiel akokeby sa nič nestalo a fungovali sme ďalej . Dnes má 20 robí teraz 🙂animátora a s deťmi nevyjednáva , čo je dané platí . Keď príde domov z tábora veci oprať sa mi posťažuje že drzé to je , papuľuje , neposlúchne na prvýkrát , stále na mobiloch ...mu vravím s úsmevom , nuž asi sa už nepamätáš na svoju pubertu .

17juraj17
9. aug 2019

@zeleninovaz Ja sa odmala snazim detom vstiepit ze je zbytocne vyjednavat a diskutovat. Ono pre nas a pre nich je potom zivot jednoduchsi a teraz ich staci slusne poprosit a i ked nie hned spravia co maju. Ono osobne si myslim ze ( teraz pojdem asi sam proti sebe ) ale s pubertiakom treba jednat ako s muzom 😝 Ak aj nieco chces urobit tak to skus podat tak ako keby to chcela tvoja mala alebo je to dokonca jej napad. Vsetky zeny vedia ako na to 😀 Samozrejme nasleduje pochvala za vyborne odvedenu tazku pracu ako vyniest smeti 😀

0ria0
9. aug 2019

@zeleninovaz tak niečo na tom bude, treba to prečkať, ale myslím, že aj v tomto období je dôležité zachovať chladnú hlavu a nevzdávať sa, skús to dohodou, keď má zlú náladu, hnevá sa alebo jej proste nie je dobre, nech to povie, zavrie sa do izby a nech dá pokoj, ty ju nechaj alebo sa dohodnite na rozvrhu, tri x do týždňa smeti, uprataná izba a ja neviem môžeš byť o hod dlhšie vonku alebo pôjdeme tam a tam, nejaký motivačný systém a hlavne veľa, veľa komunikácie 🙂

hettinka
9. aug 2019

@zeleninovaz treba si vopred pripraviť reakcie na otázky. Napr. ja používam formulku, ak niečo chcem prikázať a začnú prečo-teraz-otázky že “to bol prikaz a nie námet má diskusiu”. Príkazov veľa moje deti nemajú, chcem len aby mali dobre známky v škole, upratané izby a slušne správanie. V sobotu sa upratuje, ak nema pubertiak poriadok, dostane ešte 5 minut šancu, inak je do konca víkendu bez mobilu.
Ešte sa priprav na výlevy typu “Preco “všetci” môžu a ja nieeee?” Sprevádzané piskľavou intonáciou a zaslzenymi očami.
Aj na trepanie dverami, ofučany vyraz, zatváranie s v izbe, hodinové vypisovanie si na messingeri...

Moja mi v 12 nechcela čosi pomôcť, tak som jej vytiahla už z naloženej pracky všetky jej veci a že keď ona mne nepomôže, nebudem ani ja jej. Že si má oprat a navarit sama. Do 3 sekúnd si to rozmyslela 😂

Treba to preckat, ale nie pasívne. Treba mat stanovené hranice, s dieťaťom sa veľa rozprávať, sledovať, občas si dievča “kúpiť” značkovým tričkom, zobrať ju niekam, co má rada. A postupne pomaly uvoľňovať opraty. A dieťa musí vedieť, prečo mu iste veci nedovolíme a prečo vyžadujeme iste veci.

fd31
9. aug 2019

Musíš si na ňu dávať veľký pozor, lebo všetko ju bude teda co i len viacej zaujímať.. Chlapci a tak... Aby neskončila zle a hlavne jej ukázať ako naozaj sa ma chovať, slušne teda ako dáma... A hlavne poslúchať.. Nebude to možno jednoduché každý s prejde cez to.. No dnešná mládež je na tom zle sama som 98 ročník áno som ešte mláďa.. No si myslím, že treba s nou viesť rozhovor stále keď sa dá jej ukazovať, že ju mate rada.. Aj keď nie na verejnosti lebo sa bude hanbyt.. Proste mama s dcérou, najlepšie kamarátky zároveň... Treba ju pochopiť aj zároveň vysvetliť, že ona to tak nemôže lebo by to nebolo správne atď.. Zaviesť nejaký systém domácich prác by bodol ale najskôr nech ma hotové úlohy myslím a tak.. Venovať sa aj koníčkom ukázať jej to... Piecť spolu je najlepšie v tom veku.. Človek tu dáva mnoho rad, každý to ma ináč.. No, môj názor je tu a si myslím, že som opisala zároveň aj vzťah so svojou mamkou... A preto ju ľúbim aj keď je už v nebicku... Ja už som nemala veľa času tráviť s mamkou a dala by som čokoľvek len aby som ju mohla znova objať a jej povedať, že ju neskutočne ľúbim.... Užívaj si ju kým sa dá lebo život je krátky aj keď sa nezdá 😊

gertrudka222
9. aug 2019

Decká sú teraz úplne iné, ako kedysi. Nemajú úctu, potrebu niečo len tak spraviť pre rodinu. Ako čím viac po nej pôjdeš tak to bude horšie, no isto si treba nejaké pravidlá nadstaviť, aby si bola spokojná aj ty aj ona

eliska13
9. aug 2019

@hettinka asi tak občas treba aj manipulovať😊

nenne9
10. aug 2019

@zeleninovaz moja to isté...našťastie niekedy ma svetle chvíľky s zasmeje sa aj sama na sebe aká je trapka odutá☺️ včera som ju pomenovala slečna mimozemstanka a súhlasí s novou prezývkou 😉rada? predýchať s prečkať toto poetické obdobie😉

mirka414
23. nov 2020

@zeleninovaz zlepšilo sa to u vás ?