Zubný kaz a dojčenie

jankaa53
16. júl 2018

Ahojte su tu maminy ktorych deticky mali na prednych zuboch kaz a nadalej sa dojcili?

luba41
16. júl 2018

a čo spoločné má z s kazom dojčenie?

myjusiatko
16. júl 2018

A ako to suvisi?

jankaa53
autor
16. júl 2018

No bolo mi povedane ze mala ma kaz z nocneho dojcenia, ze som zrejme zle ocistila zubky pred spanim a mlieko v noci urobilo sarapatu v podobe kazu. Yakma zaujima ci su tu mamicky ktore toto museli riesit

myjusiatko
16. júl 2018

@jankaa53 keby sa kvoli nocnemu kojeniu detom kazili zuby, bola by to evolucna samovrazda. 🙂 zubky sa mohli pokazit kvoli zlemu cisteniu, kvoli nevhodnej strave (neviem ake stare mas dietatko) a pripadne mohli byt porusene uz z tehotenstva, napr ak si musela uzivat antibiotika. Ale urcite ich nema pokazene kvoli nocnemu dojceniu. Doktori to vsak radi tvrdia. Je to mytus.

jankaa53
autor
16. júl 2018

@myjusiatko ja si nemyslim ze je to mytus, pretoze stravu ma zdravu, ziadne slaskosti ani sladene vody. Zuby jej cistim rano vecer. Ja si myslim ze je to kombinacia nedostatocne vycitenych zubov a mlieka v noci. No ale uprimne, su matky ktore dojcia aj do 3-4rokov a isto necistia zuby poctivo single kefkou kszdy jeden zub a deti maju zdrave zuby. Ale to je jedno. Chcela som vediet ci je tu mamina ktorej dieta ma kazy a aj napriek tomu dojci v noci

luba41
16. júl 2018

@jankaa53 ale to je geneticky dané tie kazy..a aj privelká hygiena na ne škodí..mlieko sa dojčením na predné zuby ani nedostane...je vela dojčených detí s kazmi na predných zuboch..a aj tie čo nie sú dpjčené majú rozpadávajúce sa zúbky..

bucko555
16. júl 2018

@jankaa53 ja som tiez pocula ze z nocneho dojcenia sa kazia zubky

luxikate
16. júl 2018

@myjusiatko no mytus to nie je,ak ma dieta uz zuby tak sa kazia ako ak dospelu a ajbtebe ak by si v noci vyjedala skrinlu zo sladkosti by si mala zarucene viacej kazov ako kebyze si umyjea zuby a a uz v noci nemaskrtis,nie vsetko co je na mamile je aj pravdive.@jankaa53 no nam zubark na preventivke v roku malej tiez veavela obtom ze su mamy,kt deti maju pokazene zuby ,a mamy kt koja aj do 3r a zuby ok,zalezi aj na mlieku a ano v noci uz by sa nemalo dojcit k su uz tak skoro pokazene zubky,my zatial bez kazu a tiez sa v noci este dojci,ale kebyze sa jej robia kazy tak nvm,ci by som odstavila nakolko na rukach uspavat by s mi ju nechcelo.No skus jej dat namiesto kojenia flasu s vodou,mozno ju tak okabatis.

myjusiatko
16. júl 2018

@luxikate ako som napisala, bola by to evolucna samovrazda. Materske mlieko naopak chrani zuby.

myjusiatko
16. júl 2018

Tu nejake studie na toto tema. Aby to teda nebolo jedna babka povedala a fuj mamila.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26579710/...

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/0...

luxikate
16. júl 2018

@myjusiatko ale prosim Ta.

sisaka
16. júl 2018

Nemá dieťa v strave zaradené džúsy? To je # 1 požierač zubov, kyseliny z ovocia narúšajú zubnú sklovinu. Z mlieka to nebude

bubblegum7
16. júl 2018

Materske mlieko dokaze vyliecit hnisave ocko pomaha na potnicky pomaha dietatu od teploty a kazilo by zuby? Blbost. Bud genetika alebo zla trchnika cistenia zubov alebo zla strava

jankaa53
autor
16. júl 2018

@luxikate skusala som,nefunguje ☹

jankaa53
autor
16. júl 2018

@sisaka pije len cistu vodu a nesladeny caj

jankaa53
autor
16. júl 2018

@bubblegum7 ano bola zla technika, teraz uz viem ako spravne cistit zuby, a kedze ta zla technika bola , ostal na zubkoch povlak a mlieko sposobilo kazy

myjusiatko
16. júl 2018

@jankaa53 ale preco, ked bola zla technika, za to moze mlieko a nie bezna strava, vecer zle ocistena? Ale jasne, na kojenie sa proste da zvalit vsetko. 🙂

kubobubo
16. júl 2018

@jankaa53 je vela takych mamiciek, dojciacich a deti maju pokazene zubky. Klasika su pokazene horne 4ky z dojcenia. Moj syn tak mal a horne 2ky oslabene, ze sa mu z kazdej pri naraze odlomilo. Vsetky deti, co mali pokazene zubky z nocneho dojcenia, sa velmi intenzivne dojcili. U nas kazdu hodinku viac ako 2 roky. Starsia dcera v noci spala a budila sa tak 2krat a zubky mala v poriadku. Prvy kaz az ako 5rocna - spodna 5ka zo susenych hrozienok. V noci nie je dokonale dojcenie a pri niektorych detoch to sposobi velmi rychlo rozsiahle zubne kazy.

bubblegum7
16. júl 2018

Dlhodobé dojčenie má priaznivý vplyv na rozvoj chrupu.
V minulosti sa odporúčalo ukončiť nočné dojčenie v čase, keď sa prerezal prvý mliečny zub. Bolo to založené na predpoklade, že dojčenie zvyšuje riziko rozvoja zubného kazu podobne, ako to robí nočné pitie z dojčenskej fľaše. Nové štúdie potvrdzujú, že dlhodobé dojčenie nezvyšuje riziko rozvoja zubného kazu. Naopak, výskumy zistili, že niektoré umelé výživy rozpúšťajú zubnú sklovinu, signifikantne znižujú pH a spôsobujú zubný kaz a postihnutie zubnej drene už po niekoľkých týždňoch. In vitro štúdia ukázala, že materské mlieko dokáže remineralizovať umelo demineralizovanú sklovinu

jankaa53
autor
16. júl 2018

@kubobubo moja ma vsetky styri horne, stplicky zatial v pohode. Tiez sa rada dojci, v noci aj 3x, a riesim dilemu ci.odstavit ci este pockat, niesom s tym stotoznena zatial aj ked tie zuby ma velmi.hnevaju

kubobubo
16. júl 2018

@jankaa53 ale ved nemusis odstavit celkom, staci zrusit nocne dojcenie. Moj syn sa dojcil este pol roka po tom co som zatrhla nocne buntosenie. Dojcenie sme skoncili vo veku skoro 3 roky, bez revu a po vzajomnej dohode. Tuli sa ku mne stale a spime spolu. Do prace chodim od jeho 1.5 roka na 2-3 dni v tyzdni.

karajazviny
16. júl 2018

Náš malý má 2 roky, dojčený je stále - v noci ani nerátam koľkokrát sa ,,pricucne,,...zúbky si ON umýva, keď sa mu chce (nie každý deň)...ja mu ich nečistím bo to odmieta...a každý je z jeho zúbkov unesený - že ich má jak porcelánové 😊 a to si dá aj sladké, aj sa napije sladeného nápoja...takže ja si myslím, že dojčenie, sladkosti, intenzita čistenia s tým nemá nič spoločné...možno správny výber zubnej pasty?! My sme si vybrali pre nás tú naj 😊

majloo
16. júl 2018

@jankaa53 my sme to riesili pri prvom synovi a to som dojcila cez dva roky, ak ta nieco zaujima, napis ip, lebo tu je to bud - alebo. Dcerku som teraz tie chcela dlho dojcit, ale od 8.mesiaca odmietla dat bradavku do ust, normalne sa nadojcila pre poobednym spankom, a ked sa zobudila, uz sa nedojcila. Nikdy. A vies co, aj ked som to vselijak riesila a trapila sa, uz len kvoli tym zubkom som rada.

beton
16. júl 2018

@jankaa53 dojčené dieťa mliečko v ústach nemá, ide mu to takmer priamo do hrdla, preto nočné dojčenie nijako zuby nepoškodzuje. Lekári to radi tvrdia, lebo nemajú dostatočné skúsenosti s dojčenými deťmi a pri UM sa tie zuby naozaj kazia. Tu je to vysvetlené podrobnejšie, sú aj ďalšie zdroje, kde sa tomu venujú odborne, treba hľadať: https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie...

kubobubo
16. júl 2018

@beton Iba ak ma dokonale prisatie, co pri vacsich detoch a v noci tazko zabezpecis.

annamivo
16. júl 2018

@jankaa53 ja kojim syna viac ako 2 roky, zúbky krásne, čistime iba ráno, večer odmieta... Švagriná má o mesiac mladšieho syna a nekojila ho vôbec - predné zúbky už nemá, zhnili, čistia pravidelné... Myslím že je to individuálne, aj rodové... Určite by som to nepripisovala len tomu dojčenie, skôr že to má na svedomí viac faktorov dokopy

dadka_bb
16. júl 2018

@jankaa53 ahoj, nemam nastudovane ziadne odborne clanky.pisem len osobnu skusenost.dcerka ma 3,5 roka,a stale ju kojim. do 2 rokov sa mi budila 3x v noci na kojenie. zubky jej cistim len 1x denne a to vecer pred spanim,aj to ti nepoviem ci spravnou technikou.len tak ako mi to ide,niekedy len 30sekund. a nemame ziadny kaz (klop klop). naozaj to nie je kojenim 😏 hladajte chybu inde vazne.a to nevravim o tom ze uz papame sladkosti,zmrzky,cokoladky,dzusiky,kolace atd. 🤔

beton
16. júl 2018

@kubobubo v noci je to prisatie spravidla lepšie ako cez deň...
@jankaa53 zubny kaz nesposobuje povlak na zuboch a mliečko...to tam pravdepodobne na zuboch ani nie je. Zubný kaz je infekcia. Stačí, že olížeš lyžičku a dáš s tou istou aj dieťaťu...je to infekcia ako každá iná, ktorá sa pomerne ľahko prenáša. Preto sa neodporúča bozkávať dieťa na ústa a najmä nie starší ľudia a pod. Kazia sa zubky deťom aj z pocuckávania napr. výživiek vo vrecúšku a pod. Keď nejete sladkosti a sladené, to je super. Ale keď sa tam tá baktéria už raz dostane, tak odstavením dojčenia tomu už nepomôžeš, skôr naopak.

rebekav
16. júl 2018

Takto, ono nic nie je len cierne alebo len biele. To, ze na mamile sa pise, ze kojenie s kazmi nesuvisi,.je sice mozno nejakymi studiami dokazane, ale treb sa na to pozerat individualne.
Dieta so zdravym chrupom, dobry prisatim, obcasnym nocnym kojenim, nema dovod byt odstavene kvoli zubom.
Ale dieta s poskodenou sklovinou, niekolko mesiacov zle umyvanymi zubkami, rozvijajucim sa kazom, tam by som porozmyslala o odstaveni od nocneho kojenia.
Netreba ani zubarov zatracovat, niektory maju urcite zastarale nazory, ale ak tomu clovek povenuje hodinku studia na internete, vyselektuje si informacie, utvori si podla mna nazor, co a ako robit. Nie je pravda, ze plak nerobi kaz, prave o to ide, ten plak dokladne odstranovat. Mne sa najlepsie osvedcila taka minikefka pre dospelych na zadne zuby, a stieranie s gazou, pouzivam elmex pastu, striedam s weledou. V roku a pol uz mame navstevu zubara za sebou, o polroka kontrola. Antibiotika som citala, ze poskodzuju naraz vsetky zubky nie len horne. A ze je nocne prisatie lepsie, zasa indivindi, moja mi visela celu noc na prse, v spanku, poriadne teda nesala, skor som bola cumel, stavim sa, ze polovica mlieka jej cez zuby tiekla 😂 ak by mala pokazene zubky, urcite by som ju takto cuckat nenechavala.

katrinka34
16. júl 2018

Mám tri deti a všetkým rovnako umývam zúbky a všetkých troch som rovnako kojila, v noci, cez deň ... synovia majú zúbky krásne ale dcéra :((( Najskôr mala na predných povlak, potom sa jej odlomilo z predného zubku a to len preto že prudko cvakla zúbkami a keď mala 1,5 roka tak jej plombovali stoličku :((( Kojiť som neprestala ale intenzívnejšie som zúbky umývala aj počas dňa a hlavne raz týždenne fluoridovala aby tie zúbky spevneli a nepodliehali tak rýchlo kazeniu. Mám výbornú zubarku, ktorá taktiež tvrdí že je to z nočného kojenia. Odporučila mi po každom kojení vytriet zúbky vlhkou gazou ale to som ja nedala 🙂))) Treba dávať na tie zúbky veľký pozor, mnohé zúbky majú až do 12 - tich rokov ... a keď tie detičky stoličky nemajú :( nemajú ani len ako prežúvat :((( Treba zvážiť ochranné opatrenia na zúbky alebo zvážiť či to kojenie naozaj stojí za to ... neviem ako veľké máš dieťatko ....