Nikdy som nepracovala. Na čo mám nárok?

simusska
12. jan 2010

Hned ako som zmaturovala tak som aj otehotnela a nikto ma uz nechcel zamestnat...som evidovana na urade prace a nemam jasno v tom na ake davky mam narok...na materske ci len na rodicovsky prispevok? A tych 6 tyzdnov pred porodom co sa ide na matersku to mam narok aj ja?

vieraj
12. jan 2010

ked si nepracovala, nemas narok na matersku. Rp ti bude priznany vo vyske 164,22€. no a k tomu 20€ rodinne pridavky, ked sa babo narodi. no a este 25tis. pri narodení prveho dietata ked sa dozije 28 dni.RP je az od narodenia dietatka.

simusska
autor
13. jan 2010

tak potom nemam nic odnasat na socialnu poistovnu?

baby2310
13. jan 2010

Odniesť to musíš, ale neuznajú ti bohužial...ja som na tom bola rovnako a darmo som doktorovi vysvetlovala, že nemám nárok na materskú, aj tak mi ju vypísal, čiže len ju tam zanes a oni ti dajú vyrozumenie, že nemáš nárok.

simusska
autor
13. jan 2010

a mozem vas este poprosit o radu ze kedy a ako mam vlastne vybavit RP?

kristinka4m
13. jan 2010

Ahoj simusska tak ja som bola este pred porodom na upsvar tam mi dali papiere.No a po porode som ich doniesla na upsvar potvrdene a vypisane. Ja som tam sla az po 28 dnoch ked mi dala detska lekarka potvrdenie ze sa mali dozil tych 28dni v ten den som bola aj za gynekologom a doniesla vsetko naraz.RP skor ako po narodeni dietata nevybavys ☹

kristinka4m
13. jan 2010

A myslim ze to za teba moze vybavit aj tvoj manzel kedze ste zosobaseny 😉

simusska
autor
13. jan 2010

a kolko pred porodom si uz nemusela ist na upsvar?

kristinka4m
13. jan 2010

ako myslis zahlasit sa?

simusska
autor
13. jan 2010

tak ja uz som na upsvar zaregistrovana davno...ale ked mi napr. daju stretnutie tyzden pred terminom porodu ci tam este musim ist...a ci mi to treba aj nejaky papier od lekara lebo ja som tam uz potvrdenie o tehotenstve doniesla...

simusska
autor
13. jan 2010

a este mozem? kolko asi tak trvalo kym ti po porode dosli prve peniazky? dakujem

kristinka4m
13. jan 2010

No ja som mala termin na upsvar 10.3 a porod 12.3 takze ja som tam nebola, ale po porode som tam hned sla bo by ma vyradily tak som to stihla na chlp, teda nestihla len ta pani bola ustretova 😉 Takze byt tebou tak tam este chod, alebo tam len zavolaj ze uz nestihas 😉

kristinka4m
13. jan 2010

No a prve peniazky?No kedze som si to bola vybavit vsetko az po 28dnoch od porodu tak asi dokopy 2mesiace len kedze my s partnerom sme neni zobrati tak som si to musela vybavit vsetko ja no a vies kym som sa dala do poriadku 🙂

simusska
autor
13. jan 2010

a to sa neda uz niako vybavit aby som tam nemusela ist? ja mam najblizsi upsvar okolo 30km a sama sa uz potom asi neodvazim tolko cestovat autobusom

kristinka4m
13. jan 2010

Aha no tak v tom ti ja neviem poradit, ale skus tam zavolat a uvidis. Ked vysvetlis situaciu tak snad to pochopia 😉

maznacik007
13. jan 2010

simusska.. mozes si ist akurat pre tlaciva.. ale tie sa daju stiahnut aj z netu.. k ziadosti potrebujes aj rodny list dietata potvrdenie zo soc. poist. ze nemas narok na materske

peniaze chodia mesiac spetne ale moze to trvat aj viac.. lebo maju teraz dost roboty a nestihaju prehodnocuju RP

baby2310
13. jan 2010

mne sa dcérka narodila 23.10. a kedže sme boli trošku dlhšie v nemocnici, tak som si rodičovský išla vybaviť okolo 10.11., to už nestihli vyplatiť v novembri, takže prvý rodičovský som dostala až v decembri za oktober, november aj príspevok pri narodení... medzitým som im ešte doniesla papier, že sa dožila tých 28 dní...Ja som tiež bola zahlásená na úrade práce, ale ked som doniesla materskú od doktora, tak už som tam nemusela chodiť, aj ked som na nu nemala oficiálne nárok.... ja som im jasne povedala, že nebudem chodiť ako hlúpa pár týždnov pred pôrodom nosiť potvrdenia o hladaní práce, ved to je trápne, kto by ma asi zamestnal...s takým bruchom, ked idem o chvíľu na materskú.. 😒
takže mi potom povedali, že stačí do konca šestonedelia sa prísť znova zahlásiť ako mamička na materskej...
ale najlepšie ozaj bude, ked si tam zavoláš, kedže to máš tak daleko...no lebo na týchto úradoch, niežeby nestíhali, nechce sa im, majú tam riadny chaos...

vieraj
16. jan 2010

baby2310,
na uradoch fakt nestihame. ale urcite nesuhlasim, ze sa im /nam / nechce....kto nezazil, nech nesudi......
za 12000sk taku zodpovednu robotu a este aj nahubovane od nespokojnych ludi, akokeby sme robili zakony my pri okienku

janka0025
17. jan 2010

zdravim Vieraj. Chcela by som sa ta opytat na moju situaciu. Som dobrovolne nezamestnaná už cca 2 roky a 11.09 mám termín porodu. Mám 25 rokov a chcela by som sa opýtať, či mám sa ísť prihlásiť na úrad práce, či mám momentálne nejaký nárok na peniažky a ke´d ano, kolko? Ďakujem za odpoved...

Je pravda, že aj ja mám niektoré zlé skúsenosti s úradníkmi, ale nie všetci sú rovnaký...Moja sestra vystudovala vetejnu spravu, ale som presvedčená, že bude tá najhnusnejšia úradníčka na svete...:D a to ju mám velmi rada, ale stretla som sa aj s velmi prijemnými uradnikmi....čo skutočne chceli pomoct..

andzi
17. jan 2010

janka, málo údajov. Počas týchto 2 rokov čo si dobrovoľne nezamestnaná, si niečo platiíš?

Lebo ak nie, tak, tak nárok na dávku v nezamestnanosti nemáš a ak si neplatíš poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, tak nebudeš mať po pôrode nárok ani na materské ani na zvýšený rodičovský príspevok.

janka0025
17. jan 2010

nie, neplatím,...som v 6 tt, takže mala by som si začať latiť? lebo podľa mňa je to už teraz zbytočné...

a čo ak by bola situácia takáto: Mala by som zmluvu na 5 mesiacov v roku 2009. A teraz by som si ešte začala platiť dobrovolne... V tom prípade by som dostala matersku a zvyšený príspevok??? Lebo tak by som splnila podmienku 270 dní za posledné dva roky...Hmmm?
nieje su tam podmienkou nahodou aj tie dva roky v práci??

andzi
17. jan 2010

Nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia už nesplníš. Posudzuje sa samostatne. Podmienka na materské je, že musíš byť nemocensky poistená min. 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom a ty píšeš, že už si 2 roky nezamestnaná, tak podľa mňa tú podmienku 270 dní už nemôžeš splniť ani keby si sa teraz ako tehotná zamestnala. Ale zase neviem presné dátumy. Vypočítaj si 2 roky späť od dátumu, ktorý máš lekárom vypočítaný ako termín pôrodu a spočítaj dni nemocenského poistenia.

andzi
17. jan 2010
janka0025
17. jan 2010

a čo keby som sa zamestnala spätne? priateľ je podnikatel...? v podstate by mi stačili 3 mesiace

andzi
17. jan 2010

janka, nie som si istá, skús sa opýtať v tej téme, čo som ti poslala odkaz, ale podľa môjho názoru sa to nedá! Papierovo sa to dá, jasné, pracovnú zmluvu môžeš antidatovať, ale do poisťovní ťa zamestnávateľ podľa mňa nemôže prihlásiť spätne.

baby2310
18. jan 2010

samozrejme, že sú aj výnimky, ak patríš medzi ne, ospravedlnujem sa, ja som zatiaľ takú nestretla... mrzí ma, že niektorí ľudia sú nepríjemní, no ja sa vždy snažím byť milá a zdvorilá a môžeš mi veriť, že som sa po úrade sociálnych vecí a rodiny nachodila dosť... a nezažila som milého slova.... čiže pokiaľ si na mne niekto vybíja frustráciu z toho, že málo zarobí....ako sorry.... ale ako píšem určite sú výnimky, tak ako v každom inom zamestnaní 😉