Veľmi veľký strach z pôrodu

xtina1711
29. okt 2021

Ahojte baby..ja viem ze kazda sa boji porodu..ale ja mam velky strach neskutocnu paniku,nedavno ma.kus zabolelo brucho skoro som zacala kricat, zalial ma.pot chcela.som.utekat museli ma doma drzat...ja mam velky strach,veta ze to zvladla kazda mi lezie na nervy, aj to ze dako musi ist von..moj gyn tvrdi ze je to krasne a ze to zvladnem bodka...ale uz som 37.tyzden,nedpavam od strachu som vycerpana..babetko som vzdy chcela ale neviem s tym bojovat a bojim sa zaspat ze co ked to uz pride...:( Vei sa bojim bolesti a samozrejme aj nech je babetko ok..nvm s tym uz bojovat:(

mabenn
29. okt 2021

ja sa vzdy pozastavim nad takou temou, ked sa tu raz za cas vyskytne...a este ma zaujima, kam si to chcela utekat, ked ta chceli drzat? ano, kazda ma strach, ono sa da preto nieco robit...robis pre to nieco? ci len ides niekam utekat? nie, nie je to o tom, ze to kazda zvladla, lebo niektora to zvladla v uvodzovkach a mozno tak, ze to ty takto prezit nechces...tajomstvo je priprava, bojime sa najma neznameho...nad dulou si nepremyslala?

sun_shine_2020
29. okt 2021

@xtina1711 ahoj, viem, ze veta: "neboj sa, to zvladnes" je otrepana ale veeelmi pravdiva. Ja som iba pri slove porod odpadavala, ked mi niekto rozpraval co sa deje na porodnej sale - bolo mi zle na odpadnutie. Ked nam hovorili na predporodnej priprave ako to cele bude prebiehat, tisli sa mi slzy do oci, co som mala taky strach. Ked mi doma zacala odtekat plodova voda, vybehli mi slzy od strachu, ze co sa ide robit. Ked mi povedali v nemocnici, ze rozlucte sa s manzelom - opat slzy. Neboj sa, zenske telo je pripravene na porod a naozaj to zvladnes. Bude okolo teba tim lekarov, sestier, ktori ti budu pomahat (do sprchy, tisit bolest, na wcko, masaz chrbta). Mne dodalo viac "odvahy" trenovanie s anibalom a kniha Hypnoporod. Viem co prezivas - ja som rodila tento tyzden, takze ti uplne rozumiem. Drzim palce a neboj sa toho celeho 🙂

michaela789
29. okt 2021

Niekde som počula (alebo čítala, už neviem), že v prípadoch akútnej úzkosti, kedy hrozí že matka bude doslova (hoci neúmyselne) sabotovať priebeh pôrodu sa dá dohodnúť plánovaná sekcia v narkóze. Ak je to naozaj také zlé, skús sa o tom informovať. Dieťa z teba vyberú a nebudeš ani vedieť.
Aj keď, možno by nebolo od veci navštíviť predtým psychoterapeuta, možno by ťa tým nejakým spôsobom previedol tak aby si dostala ten strach na aspoň zvladnutelnu úroveň.

xtina1711
autor
29. okt 2021

@sun_shine_2020 dakujem za povzdbudenie velmi pekne😊nemam anibal ani hyonoporod som neriesila skusim pozriet na internete...ja viem ze sme na to vstavane ale tak sa velmi bojim a bojim sa ze mi nejako prepne alebo budem velmi vystrajat..ale dakjujem ze viem ze niesom jedina a ze sa to da zvladnut😘

xtina1711
autor
29. okt 2021

@michaela789 a myslis ze uz to nieje neskoro riesit v 37 tyzdni planovanuu sekciu?babetko je klasicky otocene a dr ma uistuje ze porod je krasny dala to kazda ale ja ho nejdem presvedcit..

andrea_ff
29. okt 2021

@xtina1711 aj ja som sa prvy krat veeelmi bala. Koncom tehotenstva som nevedela spavat a obcas som si aj poplakala.
Rodila som dva krat....na moju vysku pomerne velke deti a poradim ti jedine toto....
DYCHAT....... jednoducho sa dat do pohody a dychat. Nic ine robit nemusis.....pretoze tvoje telo a babatko presne vie, co ma robit. Ked budes z hlboka dychat, das vela kysliku babatku a ono si uz svoju cestu najde. Ak budes v psychickej rovnovahe, tvoje telo bude produkovat "hormon stastia" a ten bude zabezpecovat, ze to bude znesitelne...... a pamätaj, priroda to zariadila tak, ze ta to nebude boliet viac, ako si schopna vydrzat..... keby to bolo tak strasne, tak kazda zena ma iba jedno dieta.
Nebudem klamat, nie je to prechadzka ruzovou zahradou....ale aj tak ked je po vsetkom....je to jednoducho zazrak ....
Takze kasli na to. Ked ti porod zacne, budes uz iba par hodin od tvojho babatka a to predsa stoji za to. Drzim palce 🤞

michaela789
29. okt 2021

@xtina1711 to veru neviem ☹️ len sa snažím niečo vymyslieť. Ako ono každá sa bojí, vieš... Nebudeme si tu klamať, bolí to. Ale vieš čo? Keď som rodila prvého syna, fakt som čakala oveľa horšie..... Veľmi mi pomohlo myslieť na malého.... Každá kontrakcia mu pomáhala prísť ku mne, dostať sa von. Je veľmi dôležité vtĺcť si do hlavy že to nepohodlie a bolesť ti, ironicky, nechcú byť na obtiaž, ani nemajú za úlohu ťa zničiť .... Je to proste proces potrebný pre to bábätko a ono chce k tebe prísť čím skôr, si jeho mama. Znie to možno šialene ale dá sa mechanicky donútiť mozog a telo tešiť sa na tie sťahy, ako keby si videla samú seba približovať sa k cieľovej páske 😅 každý sťah je jeden krok, stále je tá dráha kratšia a ten koniec sa nezadržateľne blíži, ani keby sa neviem čo dialo, jednoducho sa tam dostaneš.
Musí ti to znieť strašne abstraktne ale skús tomu dať šancu, mne sa normálne rozsvietila žiarovka v hlave keď mi to takto dula vyložila.
Aj teraz pred druhým pôrodom už dlhšie pracujem na tom aby som sa tešila... To že to začne znamená že to aj skončí a potom keď ti dajú to bábo 🥰🥰🥰🥰🥰 to že hneď na bolesť zabudneš sa nehovorí len tak - telo ženy je tak nastavené, hormóny ti zatemnia mozog a všetko to nepríjemné vytlačia preč.

xtina1711
autor
29. okt 2021

@andrea_ff dakujem.velmi pokusim sa na to mysliet ja nechcem vystrajat velmi chcem malicku len mam strach z bolesti pritom.zo.zubami som.si.vytrpela.svoje a inak sa bolesti z nebojim.neviem lreco porod tak riesim.mozno preto ze vo filmoch velmi krcia a neviem.co..ja viem ze je telo na to postavene ja sa pokusim na to vsetko mysliett..velmi dakujem😘

xtina1711
autor
29. okt 2021

@michaela789 vsetko si to pekne napisala kazdy jeden krok..aj na toto budem mysliet pokusim sa byt klidnejsia viem ze je to hlavne v hlave....ja si to stale hovorim ako sa nastavim tak bude....snazim sa byt v klude ale potom lride vecerim strach a bojim sa zaspat...ach :( ale dakujem za tvoje slova urcite na ne budem mysliet😘

marlent
29. okt 2021

Ja ti verim ja som mala bolesti sialene muz ma nejako dotiahol na prijem....ked mi doktorka oznamila ze rodime skocila som folu z kozy ze to teda nie ja nejdem a nechcem rodit nie som na to pripravena a idem domov 🤣😂 najskor ma chytila sestricka ale trj som usla...napokon ma muz dobehol a dovliekol nazad chytila som kontrakciu nedalo sa mi utekat 😂🤣
Reci ze to zvladne kazda pocut nechces...tak neviem co ti mame povedat...zvladnes to urcite 🙂 neboj

kabinka11
29. okt 2021

@xtina1711 ak by to bolo možné odrodim za Teba 😉 mam za sebou 2 pôrody, zvládla by som kľudne ďalšie, jedno co by som nezvládla by bola výchova. Vychovať v dnešnej dobe slušných ľudí, je beh na dlhú trať. Takže Ti prajem rýchly a bezbolestný pôrod 😉

mattkapd
29. okt 2021

@xtina1711 ľahko sa píše aby si sa nebála.
Ja som sa vôbec nestresovala ani pri prvom ani pri druhom.. Mala bude mať 2 týždne a ja by som išla kľudne do toho znovu.. Tie pocity po pôrode to je niečo neuveriteľné krasne.. Slovami sa to opísať nedá.. Každopádne uvidíš sama..Nikdy som sa nezamyslala ako to boli alebo co.. Prvý pôrod bol strašne rýchly a dobrý a druhy ešte rýchlejší a ešte lepší.. Ale ak máš veľmi veľký strach skus sa porozprávať so svojím gynekológom poprípade so svojím porodnikom

ankare
29. okt 2021

Skús si zajednat epidural,vtedy by to malo menej bolieť.
Ono pôrod treba hlavne precítiť, počas kontrakcií sa uvoľniť a nebyť v krci. Treba myslieť, že s každou kontrakciou si bližšie k babatku. Tie posledne kontrakcie sú najhorsie, skús sa počas nich hýbať, krúžiť panvou, skákať na fitlopte, byť v sprche,... Mne pomáhalo,keď mi manžel počas kontrakcií kríze masíroval. Najhoršie bolo pre mňa byť napojená na ctg počas kontrakcií, lebo práve hýbať sa je prirodzené.
Silno držím palce!

alby2014
29. okt 2021

Normalne chod na predporodny kurz a upokoj sa. Prinajhorosom si das epidural. Inak porod je predychatelna bolest, proste dychas z hlboka a ides v klude. Ovela horsie bolesti ako porod som zazila, napr. oblickovu koliku, to radsej pojdem kazdy den rodit. Moje deti maju 6 a 4 a mozem ti garantovat, ze na rodicovstve je porod ta najlahsia cast.

ankare
29. okt 2021

@xtina1711 a keď to zvládneš,budeš nesmierna pyšná na seba, na svoje telo.

ankare
29. okt 2021

@xtina1711 a, nepoteším Ta.... Pôrodom to všetko len začína. 🤭

lienka.7
29. okt 2021

@xtina1711 odporucam ti najst si porodnika, ktory pozna tvoje pocity, a fakt ta tym porodom "prevedie". Kazda sa toho bojime, neda sa to naplanovat, ale taka panika je zbytocna, len sa vystresujes a k comu je to dobre? Treba sa tesit na babatko a nie riesit v hlave katastroficke scenare... fakt. Skus zajst aj za psychologom... nejake techniky na uvolnenie stresu.
Nie je to len fraza, ze kazda si tym musime prejst, je to.proste tak.
Moc ti drzim palce ✊✊✊🍀🍀🍀

tncka
29. okt 2021

@xtina1711 ty vole s takouto psychikou v prdeli si potom naco otehotnela? Cez nos ti ho nevytiahnu to ti mohlo byt jasne ked si drzala🤨Ja toto nikdy nepochopim...tak ked mam fobiu najprv si to poriesim a potom sa do niecojo pustam...🤦‍♀️

leuska1991
30. okt 2021

@xtina1711 treba si v hlave nastavit zvladnem to. Ved miliony zien to zvladli,aj ja to dam. Ja som tiez velmi bojacna osoba,ani netusis ako. A cakam 4dieta,3porod velmi zly...no prezila som to a tesila na syna. Boli to ano. Ale ked uvidis dieta vsetka bolest prejde. Das to. Drzim palce🥲

leuska1991
30. okt 2021

@xtina1711 tam nemal ist taky smajlik🥰

engel76
30. okt 2021

@xtina1711 na kurz hypnoporodu si mohla ist uz skor a to by ti urcite pomohlo odburat strach.

katka1389
30. okt 2021

@xtina1711 epidural si neuvazovala ja som mala pri oboch porodoch bolo to lepšie .Som si odychla a vnimala som porod lepsie.....

tanuuulka
30. okt 2021

@xtina1711 ahoj. Vyber si nemocnicu, kde ti daju epidural a potom uz nemusis uvazovat o tom, ze tam budes vyvadzat a budes chciet ujst. Zvladla si trapenie so zubami, ved zuby dokazu boliet tak, ze si clovek mysli, ze sa mu ani nechce zit. A co z toho mas... dlhe bolave dni a noci, bolestive zakroky u zubara. Pri porode toto nezazivas, zaboli a bum, darcek na cely zivot. 😊 a tie, co povedia, ze rodili 36h a podobne - je to makacka, ale neboj, ten cas neznamena, ze taku dlhu mali neznesitelne bolesti. Fakt velke bolesti mas az ku koncu, takze ak si das epi, ktora ti to stlmi, este stale sa mas cas nastavit na to, ze porod bude pecka a ty sa konecne stretnes s tvojou laskou 😇

xtina1711
autor
30. okt 2021

@tncka a viEs inu metodu ako priviest dieta na svet?aj s takouto psychikou som dietatko chcela vies...a ako vies ze som sa do toho pustila a ze to napr nebolo planovane...?skorej podporu ako taketo reakcie..zapamtaj si ze vzdy radsej pomoz ako ubliz

maslaba
30. okt 2021

@xtina1711 Poradím ti len, skús na to nemyslieť. Ako prvorodička som nepočúvala žiadne scenáre z pôrodnice, nepozerala videá ani nečítala. Vedela som, že keď to príde, budem to riešiť potom. Bolesť je postupná, takže telo si na ňu zvyká počas celého pôrodu. Vtedy som ani nevedela, že epidural existuje. Pri druhej dcére si vravím, že teda už nechcem byť v takých bolestiach. Mala som žiadosť na epidural. A div sa svete, prišla som do pôrodnice a vravím si, že nechcem prísť o ten pocit, keď sa tá pôrodná bolesť zmení na nekonečné šťastie, tak som ho nakoniec odmietla. Naozaj to stojí za to!

michaela789
30. okt 2021

@maslaba tá postupná bolesť, to je veľká pravda! Človek ani nevie čo vydrží, ale takto krôčik po krôčiku je to ako pridávať si v sprche teplotu vody 😁 ani sa nenazdas a už je pomaly veriaca a ty si aj tak v pohode 🤣 ja som pri prvom čakala úplný armagedon, kontrakcie silneli a zrazu bolo dieťa vonku ani som nevedela ako... Ale myslím, že by som zvládla aj viac.

daisylucky
30. okt 2021

@xtina1711 chod za psychologickou alebo psychiatri kou a dá ti papier, že musíš rodiť cisárskym, to je normálna indikácia, pokiaľ viem.

maslaba
30. okt 2021

@michaela789 Dobré prirovnanie, s tou vodou. 😀 Keď porovnám, že pri prvom pôrode som mala také riadne silné bolesti asi 5 hod. a pri druhom len necelé dve hod., tak samotné finále mi prišlo pri prvom menej bolestivejšie. Druhé už išlo šup-šup a zdalo sa mi, že telo nebolo tak dobre pripravené, preto bolo aj bolestivejšie bábätko vytlačiť. Každopádne (aj keď neplánujem), išla by som do toho znovu. 😀

michaela789
30. okt 2021

@maslaba preeesne, druhá doba bola taká dlhá, že som to prijala ako novú realitu a životný štýl. Hojdať bokmi, chodiť, stisnúť parapetu, držať držať držať, dýchať dýchať dýchať a zase celé dokola a dokola a dokola 🤣 a zrazu že ideme rodiť, som oči vypleštila že čo som asi tak robila doteraz, pila piňacoladu??? 😂 To už ale potom bolo fakt vykúpenie, hlavne ten pocit že fakt už som v cieľovej rovinke. Pár zatlaceni a už ričal malý ako pavian 😍
No sama som zvedavá, ako pôjde druhé. Snáď si nepokazím štatistiku 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre