Prečo povedať nie sterilizácii

olejka
3. apr 2013

Podviazanie vajcovodov je zmrzačenie ženy, súhlasíte?

Problémy v tehotenstve a pri pôrode spôsobili že sa mi lekári vyhrážali sterilizáciou..Myslela som že som zodpovedná tak som sa na ňu išla objednať , vnútorne som však cítila veľkú túžbu po ďalšom dieťati...Bol to zásah zhora, dnes viem,že áno....obišla som snáď všetky ženské stránky na internete a dala sa do diskusií so ženami čo to podstúpili...teraz ľutujem že som si tie maily neskopírovala...proste boli úžasné...ozývali sa mi tie čo ľutujú...vraviac ,,nerob to!!...
Nechápala som,veď lekári mi vravia že je to veľké riziko ešte otehotnieť...sterilizácia je však väščie...to som vtedy nevedela...
Kvôli pocitu viny jednu takúto internetovú kamošku prepadla depresia a nevedela ako ďalej...ďalšia sa rozišla s manželom, našla si iného a teraz vraj idú na ivf...chcú spolu mať dieťa...šialené Američanky...myslela som si...no v čakárni u lekára kde som sa mala objednať som sa zhovárala so Slovenkou ktorá to podstúpila a potom jej museli odstraňovať,,následky" mimomaternicového tehotenstva....Nechápala som čo mi vraví...,,ale nie potrat!? "spýtala som sa zdesene...pozrela na mňa so slzavými očami....ach ako som ľutovala čo sa jej to pýtam...

Zistila som že nie som sama čo má problémy a a radu som dostala z úžasnej lpp...ľudia ktorí už tiež ,,neplánujú" otehotnieť a práve preto odmietajú sterilizáciu...rátajú však s tým že darcom života je Boh a ak ich bude skúšať rizikom ďalšieho tehotenstva...dá im aj silu ho zvládnuť...

Teším sa že mňa takto navštívil v tej čakárni a zdiaľky zdravím tú ženu čo ma vtedy varovala, teší sa že ma vidí s kočíkom a plačeme spolu od radosti? od smútku?

Cítim že aj ja dlhujem niekomu niečo podobné...tak sa ospravedlňujem keď to znie ako propaganda...Chcela som sa len podeliť 😉

xlucia
3. apr 2013

@olejka prosim ta , KDE sa ti lekari vyhrazaju sterilizaciou??? v niektorych pripadoch je to opravnene a pokial to zena chce, je to lepsie ako HAK.
pokial je to dobrovolne, nie je to mrzacenie zeny.
vseobecne nikdy nevies co ti zivot v buducnosti prinesie, ci napr. este nebudes chciet mat deti... ludia sa menia.
ale su diagnozy, kedy je to rozhodne dobra cesta...
nemozes nikoho odsudzovat

hajajanka
3. apr 2013

@olejka Nejako mi nedava zmysel veta" ľudia, ktori uz tiez neplanuju otehotniet a prave preto odmietaju sterilizaciu" ???

Myslim si, ze je kazdeho osobna vec, ci tento zakrok podstupi alebo nie. Tento zakrok ma, tak ako aj ine zakroky, svoje rizika, ktore je treba zvazit.

Sterilizaciu by som nikdy nepodstupila, keby som niekde v kutiku duse tuzila este po jednom dietatku.

charlottte
3. apr 2013

@olejka ja som mala prvý pôrod cisársky, a vždy som túžila mať aspon 3 detičky preto som chcela rodiť prirodzene, no nevydalo,ale ja sa bojím že ked budem mať aj tretie (ak boh dá) CR, tak ma budú nahovárať, pripadala by som si menejcenná

vejula
3. apr 2013

@xlucia väčšina lekarov po tretej sekcii odporuča sterilizaciu,a ked odmietaš pozeraju na teba jak na mimozmšťana. Niektorí lekari odporučaju starilizaciu už po druhej sekcii!!!

vejula
3. apr 2013

@charlottte môžeš odmietnuť...aj 4 detičky sa daju porodiť cisarskym.

xlucia
3. apr 2013

@vejula je viem. mam za sebou dva cisarske. ale bol to navrh. nikto sa mi nevyhrazal a moje rozhodnutie akceptovali

mery333
3. apr 2013

Ja mám za sebou tri sekcie a nepristúpila som na sterilizáciu. Proste ja by som nikdy s tým vnútorne nevysporiadala... aj keď primár, ktorý mi robil posledný CR to bral ako samozrejmosť, že ju podstúpim. A keď som odmietla, tak som bola ozaj za toho mimozemšťana.

simca06022011
3. apr 2013

no neviem, poznam viac zien v zrelom veku co podstupili sterilizaciu (a pri dvoch viem uplne detaily a veru CR nebol dovodom) a problemy nemaju roky.... je to samozrejme na kazdom aby si to zvazil ale takato anti propadanga moze byt aj na skodu ako na osoh, hlavne ak si zeny ktorym to naozaj moze pomoct pri zdravotnych problemoch zacnu nahovarat ze to tak nie je, lebo niekde to citali a lekari im chcu zle... kadzy musi vediet ked to podstupuje ci platnuje este 4-5-10te dieta... ak ano nie je o com sa bavit, ak nie su vazne zdravotne dovody. Ak nie, tak nad cim plakat a preco hned koncit na psychiatrii? Nie vsetky veci treba vytrubit do sveta, to ze zena bola na sterilizacii a citi sa menejcenna je neopodstatnene ak ma doma par zdravych deti a nevesia tuto informaciu kazdemu na nos...

cat
3. apr 2013

lekár ti môže odporučiť, určite nie sa vyhrážať, nerob z nich monštrá prosím.

mucinkaa29
3. apr 2013

No namna sa da povedat že paaaaan primar nanuitil,na vizite došiel ,,no mamička ešte chcete mat dalšie babo?hovorim že nie,sestrička doneste papiere nech može podpisat,taka som bola nasrata,tak ja normalna žena ktora sa stara o deti nanuti sterilizaciu a čo tam chodia cigane a chudobne že nemaju kde byvat a doma 5 deti tym to ani neponukne,velmy som sa naneho nasrala ale potom som sa rozpravala zo svojou ginek... že u mna by bolo 3 teh moc rizikove,kvoly tlaku a bla bla tak som si to dala urobit .z jednej stranky som aj rada lebo si nemusime davat pozor a nemusim si kupovat antikoncepciu a na tom dost ušetrim,nie????Asi tak....

lubikan
3. apr 2013

no neviem,kazde tehotenstvo sa da planovat....a je jedno,ci mas 1,ci 4 sekcie...pokial mienis sexovat bez akejkolvek ochrany a dieta uz ziadne nemat,chod na sterilizaciu......

a ked ti neodporucaju dalsie tehotenstvo,tak si myslim,ze kazda je dost uvedomela,aby vedela pouzit akukolvek antikoncepciu....a co takto dat sterilizovat partnera??..jaaaj,to by sa chudacik necitil byt dost "chlap"

mucinkaa29
3. apr 2013

@cat no tak to si nevidela našho primara akym pristupom tu ponuka steriulizaciu,by si bola dost prekvapena...... 😠 😠 😠

cat
3. apr 2013

@mucinkaa29 ale proti tvojej vôli nemôže vôbec nič 😉

mucinkaa29
3. apr 2013

@cat tak to nie ale ten blby pristup.....

sissy27
3. apr 2013

@olejka z tvojho príspevku cítim nejaký fanatizmus... nikto nikoho do sterilizácie nútiť nemôže, môže ju lekár doporučiť, ale rozhodnutie je na tej žene, rovnako ako rozhodnutie o ukončení neželaného tehotenstva, užívanie antikoncepcie a podobne...

aurorag
3. apr 2013

@olejka nesuhlasim, ze ide o zmrzacenie zeny!
a nutit ta nikto nemoze! musis podpisat suhlas, nie? a ze sa na teba zle pozeraju, ta vobec nemusi zaujimat!

ematko29
3. apr 2013

@olejka Ano máš pravdu darcom života je Boh,ale nesúhlasím stým,že ak ich bude skúšať rizikom dalšieho tehotenstva..Dá im aj silu ho zvládnuť.Pretože Boh nám dal rozum aslobodnú vôlu a ak by žena mala vážne zdravotné problémy alekár by jej odporučil sterilizáciu aona by ju odmietla kôli tomu,že boh jej pomôže zvladnuť to tak kde je jej rozum? Boh nám ho dal aby sme sa rozhodli,lebo ak tá žena potom zomrie azopstane po nej napr,3deti tak neviem neviem.Mne to už príde aj ako hriech lebo si nechránila telo apodstupovala riziko.4lovek si má predsa telo chrániť.To mi príde ako idem skočiť k levom ved Boh ma zachráni.HOvorím samozrejme v prípade ak má žena zdravotné problémy ináč by som so sterilizáciou nesúhôlasila ani ja.

olejka
autor
3. apr 2013

@hajajanka ,,,,Nejako mi nedava zmysel veta" ľudia, ktori uz tiez neplanuju otehotniet a prave preto odmietaju sterilizaciu" ???""
ked mam problem a tehotenstvo by ohrozovalo moj zivot tak je stale lepsie sa venovat sledovaniu plodnych a neplodnych dni ...to som tym myslela
Chirurgický zásah vykonávaný s účelom pohlavnej sterilizácie žien sa nazýva
tubárna sterilizácia. Väčšinou sa používajú dva spôsoby prevedenia
- minilaparotómia alebo laparoskopia, ktoré narušia priechodnosť vajcovodov
preseknutím, prepálením alebo podviazaním.
Inštitút Alana Guttmachera informuje, že "podľa toho, aká technika je
použitá, môže 800-2000 zo 100 000 sterilizovaných žien očakávať počas operácie
vážne komplikácie".
Pri minilaparotómii môže dôjsť k infekcii, poraneniu močového mechúra,
krvácaniu z väčšej cievy alebo k popáleninám močového mechúra, či iných
tkanív. Môžu sa tiež vyskytnúť anestetické komplikácie.
Pri laparoskopii môže dôjsť ku perforácii čreva a následne k masívnej infekcii v
brušnej dutine, ku komplikáciám súvisiacim s anestéziou a pri nedostatočnom
prečistení priedušnice počas operácie dokonca k pulmonálnej embólii. Ako
poznamenáva Dr. H. P. Dunn: "Každá operácia nesie so sebou riziko krvácania
alebo infekcie. Niektoré pacientky zomreli na zlyhanie srdca počas procesu
nafukovania, iné utrpeli poranenie čriev, močového mechúra alebo väčšej cievy.
Prišlo dokonca k explóziám pobrušnice."
Okrem akútnych komplikácií súvisiacich priamo s operáciou sa vyskytujú aj
dlhodobé pooperačné ťažkosti označované ako "posterilizačný syndróm".
Podľa prehľadu literatúry vzťahujúcej sa na problémy po sterilizácii, ktorý
vypracovali lekári Joel a Guy Abraham, sa neskoršie komplikácie vyskytujú
asi u 22-37 % sterilizovaných žien.
Dr. Vicki Hufnagelová, ktorá sa špecializuje na návratné operácie ženských
reprodukčných orgánov, napísala: "Mnohé z pacientiek, ktoré u mňa hľadajú
pomoc, sa veľmi sťažujú na omnoho silnejšie kŕče, ťažšie a dlhšie menštruácie,
dysfunkčné maternicové krvácanie, bolesti pri pohlavnom styku a bolesti alebo tlak
v panvovej oblasti".
Jedna britská štúdia sledovala 374 pacientiek po sterilizácii a zistila, že 43 %
z nich potrebovalo následne gynekologický zásah na odstránenie ťažkostí,
ako je ťažké menštruačné krvácanie, nepravidelnosti menštruácie vyžadujúce
hormonálnu liečbu, poškodenie tkaniva hrdla maternice, nádorov na vaječníkoch
a rekanalizácie vajíčkovodov vyžadujúce ďalšiu operáciu.
Iná britská štúdia sterilizácie zistila o 40 % väčšie straty krvi pri menštruácii;
26 % z tejto skupiny malo tiež zvýšenú bolesť pri menštruácii. Ženy, ktoré
pred sterilizáciou užívali hormonálnu antikoncepciu, hlásili pri tom väčšie
ťažkosti ako iné pacientky. Štúdia vedená Jamesem G. Tappanem ukázala
40,7 % predĺženého krvácania pri menštruácii a naznačila, že prerušenie
toku krvi z tepny maternice môže spôsobiť cystickú degeneráciu vaječníkov.
Dlhodobá štúdia viac ako 8000 žien po piatich rokoch po sterilizácii zistila,
že 49 % z nich trpelo ťažkým menštruačným krvácaním a 35 % hlásilo
zvýšený výskyt výrazných menštruačných bolestí. U 489 žien po sterilizácii
bolo zistené 3,5-krát väčšie riziko rakoviny maternice oproti všeobecnej
populácii.
Pri sterilizácii podviazaním vajíčkovodov je pravdepodobnosť otehotnenia asi
1,4 %, pri preťatí vajíčkovodov asi 0,01 až 0,5 %, pri skoagulovaní vajíčkovodov
asi 0,1 až 0,6 %, pri sterilizácii svorkami do 1 % a pri sterilizácii prstencami z
plastickej látky asi 0,1 až 0,6 %. V prípade otehotnenia po sterilizácii je však až
50 % riziko mimomaternicového tehotenstva.
Prevzaté z časopisu Dieťa 3/2001; doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc. (krátené)

olejka
autor
3. apr 2013

@xlucia je to lepšie ako hak!? hak je abortívna....teda nie je dobrá...je to zločin voči novému životu ..sterilizacia je zločin voči vlastnému telu....

nechcela som odsudzovať, iste ak aj žena chce používať prirodzené metódy a nemá oporu v manželovi...tak je to vlastne zbytočné...a veľké riziko....
A práve preto som spomenula Ligu pár páru...oni sa delia so svojimi skúsenosťami aj muži s mužmi ...keďže asi veľa z nich skôr uverí ozajstnému človeku čo je sám v tejto situácii...ako kňazovi ktorý o týchto veciach iba káže....

Pri problémoch tuším je aj lekár viazaný nejakým kódexom že pokiaľ ide o život urobí to čo by ten život zachránilo...teda aj sterilizáciu napriek nesúhlasu pacientky.....asi týmito slovami ma lekár prehováral....ja nemám v úmysle tu šíriť zlé meno lekárov....veľmi mi pomohli....iba som si vedomá...že mám práva a nikto ma nemôže zastrašovať....a mali by to vedieť všetky ženy, či majú problém alebo nie!!!!!

Nad Tvojou myšlienkou...že sú diagnózy kedy je to dobrá cesta ...hmmm..sa mi trochu chce plakať...nuž svedomie nech povie každému aká je to cesta.....podľa mňa zlá!!!sterilizácia Ti môže ešte skomplikovať život...ak si doteraz nemala problémy po nej práve môžu začať...a to nejdem hovoriť o morálnom pohľade.....už aj tak som tu za fanatika...

olejka
autor
3. apr 2013

@ematko29 ano presne si to vystihla.nemôžem sa zrútiť zo skaly...veď Bohu verím On ma chytí...
či ako k levom...myslíš asi Daniel v jame levovej ak správne chápem.....

.žena sa spoliehala na sterilku a zostala pri mimomaternicovom tehotenstve....tušíš ako sa tie končia???

S Božou pomocou rátam a spolieham sa na to že sledovanie plodných a neplodných dní ..už len tá schopnosť to rozlíšiť je spolupráca s Ním...kďežto sterilizácia mi príde ako ,,prejdem Bohu cez rozum"!!!

Aj plodnosť je dar od Neho nemyslíš????Treba s ním zaobchádzať ako s niečim posvätným...veď koľko žien po tomto dare iba túži ☹ ☹ ☹ ☹

xlucia
3. apr 2013

@olejka no asi by si si mala nastudovat ako funguje hak. je rozdiel sposobit potrat a je rozdiel zabranit aby sa spermia a vajicko stretli....

ja som proti hak, nerobila mi dobre, nikdy viac si ju nedam.

neviem nad cim sa ti chce plakat, su diagnozy, ked je URCITE LEPSIE pre zachranu zivota zeny sterilizacia,aby bola istota pred nezelanym tehotenstvom, kedze toto tehotenstvo by ju mohlo zabit.
treba brat do uvahy nielen buduce mozne dieta, ale aj terajsi a buduci zivot zeny a jeho kvalita...
je lepsie tehotestvu predchadzat, ako potom riesit potrat

warholette
3. apr 2013

@olejka HAK je abortivna? zase ideme sirit bludy? 😀 😕 😀

amadora
3. apr 2013

ako budem za blbú ale nedá mi, oháňate sa Bohom a hriechom proti telu a bla bla bla... keď ide o to potom prečo rátate plodné a neplodné dni? pretože Boh dal ľuďom sex len na plodenie detí a sexovať máte len vtedy keď chcete dieťatko! nie si vyrátam že plodné dni nemám tak šup na to, to nie je "prejdem Bohu cez rozum"?
sterilizácia je zásah do tela ako každý iný, keď ti vyoperujú slepé črevo alebo mandle je to také isté mrzačenie ako sterilizácia potom podľa mňa... ak to má zmysel, či zdravotný alebo sociálny (chcem byť zodpovedná lebo viem že viac detí neuživím) tak prečo nie, je to podľa mňa ten najlepší spôsob antikoncepcie v tom prípade, aj keď verím že psychika spraví svoje zmieriť sa s tým že je to definitívne....
súhlasím s @sissy27 že mi to zaváňa fanatizmom...

vejula
3. apr 2013

@xlucia
@warholette ano HAK ma zabraniť spojeniu vajička a spermie, ale toto zabranenie nieje učinne na 100%, lenže ak aj splynu, tak sa embryo neuhniezdi, lebo HAK vlastne spôsobí aj to, že sliznica maternice nieje natolko hruba, aby bola schopna prijať oplodnene vajičko - vtedy už ide o abort, lebo už oplodnene vajičko sa vyplavuje z tela ženy, kedže to ho pod vplyvom HAK nieje schopné prijať

mima4
3. apr 2013

@olejka
takze "Prejdem Bohu cez rozum" 😎

- a pocitanie plodnych a neplodnych dni nie je aj to prejdenie. Sama poznam tieto metody (ratanie dni, hlien, bazalna teplota)... a ked je zena v tom dobra a vytrenovana... maju ochranu pred tehotenstvom cca na urovni HAK, takze kto sa snazi Bohu prejst cez rozum?

"plodnost je dar" 😀

- tak preco tento dar odmietas? Preco sa umyselne vyhybas sexu pocas plodnych dni? preco takto svoju plodnost znevazujes? Vsak keby si otehotnela, tak dietatko je dar a Pan Boh vie, ze sa zvladnes on postarat, tak preco odmietas dieta?

Vies, sama ides proti tomu aby si mala dietatko, odmietas ten dar a budes tu moralizovat :-/

To mi pripada, ako otazka "ako je lepsie zabit cloveka? udusenim alebo hodit do ohna?" - vysledok je to jedno, lebo vysledkom je smrt.
tak je to aj s antikoncepciou a prirodzenymi metodami, prostriedky su rozne, ciel jasny - NEMAT DIETA 😉

simca06022011
3. apr 2013

Meni sa to tu na nabozensky fanatizmus a vymyslanie si roznych dovodov... zo sterilizacie je zrazu tema antikoncepcia a podobne... zienky nech vam radi pan Boh, nemusite chodit na konika, staci sa pomodlit... asi tak. Pan Boh vam nieco nadelil, tak netreba vobec chodit k lekarom, liecit sa mozete doma, porod je prirodzeny a teda aj rodit viete same... Su zeny ktore napriklad v priade uhniezdenia vajicka nevedia bezpecne vynosit dieta ale nebudu moct ani ist na potrat bez vaznych nasledkov napriklad. Bol to pripad mojej mamy a teda na sterilizaciu isla hned ako sa dala po porode do poriadku a zaujimave, ze nikdy neotehotnela a ani nemala ziadne problemy... to su zase tvrdenia ako jedna pani povedala, ze jej znamej znamej sa nieco stalo... a fakt je taky, ze je to daco uplne ine alebo sa to stane jednej zo 100000... ved aj pri vybere slepeho creva, operacii kolena a pod mozete aj zomriet.... Sterilizaciu robia v niektorych castiach drasticky, myslim ze su zeny, ktorym to nutia a zle sa na nich divaju, a aj napriek tomu ze im to netreba zo zdravotneho hladisla, ale je to iba na rozhodnuti zeny.. ked nie a ma pochybnosti moze sa stazovat a dat presetrovat. Kym budete ticho nic sa neporiesi... ale to vacsinou je tak, ze sa nik neohlasi, ked ma...

aduskatt
3. apr 2013

@olejka plodne a neplodne dni si mozes sledovat v priapde, ak si uplne zdrava, si zabudla pripomenut.
skutocne sa nemienim spoliehat na nikoho, len na seba....... v zivote budem mat len to, o co sa sama zasluzim a nemienim si od niekoho nieco vyzadovat a spoliehat sa na cudzie sily.......

billam
3. apr 2013

Neskutočné, že tieto fanaticke veriace sa stále a stále infiltruju, alebo zakladajú témy ohľadne antikoncepcie....že Vas to baví...ved kto chce dá si antikoncepciu...nikto nikoho neprehovara, aby si nerátal plodne/neplodne dni a dal si antikoncepciu....je to na každej žene, na jej zdravom usudku...nie na Bohu!!!

anocka
3. apr 2013

Milá Billam, keby sa Tvoja mama rozhodla ísť na sterilizáciu, nebola by si tu. Ale vážim si Tvoj život i Tvoj názor, nech je akýkoľvek. I Ty by si mohla byť trošku rešpektujúca názor hoci "fanatických veriacich", lebo aj oni sú mamy i nich sa týka problém otehotnenia či neotehotnenia. Mám skúsenosť, že po treťom cisaráku ma naozaj prehovárali lekári na sterilizáciu a chcela som byť sama sebou i v tomto rozhodnutí a odmietla som, oni to síce rešpektovali, ale dali mi najavo, že sa im nepáči, že im chcem príliš radiť čo je pre mňa lepšie. Im sa to moc nepozdávalo a stále skúšali moju vytrvalosť a pripadalo mi to niekedy ako nátlak. Hovorili mi o rôznych rizikách, hovorili s mojím mužom. Ja som im nato odpovedala, že z tisíc rizík, ktoré môžu ohrozovať život ženy v tehotnosti sú predsa len ľahšie tie, o ktorých vieme, ako tie skryté a nečakané, o ktorých nič nevieme a nie sme na ne pripravené. Každé z troch mojich detí by som nemenila za nič na svete, jedine ak za svoj život, ktorý stál za to riskovať.

ematko29
3. apr 2013

@olejka ja som tiež veriaca a plodnosť si neskutočne vážim anešla by som na sterilizáciu,kôli tomu aby som si snej spravila antikoncepciu.ale myslíš,že je správne odhovárať ženy ktoré toto možno čítajú a,lebo sú tu aj ženy ktoré v tehotenstve majú velké problémy aide im aj o živoť aaby on neprišli im lekáry odporúčajú sterilizáciu,.lebo možno je to lepší druh antikoncepcie ako hormonálne pilulky ktoré maju aj abortívny učinok alebo vnutromaternicové teliesko ktoré len zabranuje uhniezdeniu vajíčka,premna to znamená potrat.A ešte ženy ktoré sa na vypočet plodných dní nemôžu.Je to nadlho averím,že žiadna veriaca žena by si sterilizáciu nedala urobiť len preto aby nepočala ale z velmi vážnych príčin vtedy to schvalujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre