Obdobie po pôrode

zdena12345
27. feb 2014

Ahojte.
Poprosila by som skusenejsie z Vas o radu a prinosne postrehy v obdobi okolo porodu. Nejde o samotny porod, ale skor, na co sa pripravit. Predbezne mame v plane ze si manzel zoberie tyzden dovolenky aby mi pomohol. Svokra (z kategorie prilis starostlivych-az moc) ma v umysle prist k nam na 2 tyzdne, no ja by som sa najradsej bez nej zaobisla (v zaujme zachovania dobrych vztahov, lebo to by skoncilo pri najlepsom hadkou). Ako ste to riesili? Da sa zaobist aj bez pomoci mami a svokry? Je nutne dat jedlo do mraznicky? (este nikdy som tak jedlo neskladovala a mame vlastne iba vyparnik v chladnicke). Kedy ste boli schopne starat sa o domacnost-prat, upratovat, varit. Uzivali ste nejake vitaminy po porode, na kojenie...Rady ohľadom krvacania- je treba si podkladat nieco aby som neospinila postel? Co si treba nakupit do zasoby pre seba aj dieťa, co urcite budem potrebovat, aby som nemusela potom stresovat... Ako to bolo s opackami, od kedy k Vam chodili hostia. Zvladali ste prichystat nejake pohostenie? Je mozne ze sa u nas bude oslavovat svokrova 60 (nie moc ludi, tak do 20). Da sa to zvladnut tak 3-4 tyzdne po porode? Chystala by to svokra s mojim manzelom, skor ide o to, ze sa tam budu ludia motat a nebudeme mat sukromie.
Budem vdacna za vsetky prospesne postrehy a skusenosti co Vas napadnu.

mmisula
27. feb 2014

ahojte chcela by som vas poprosit o radu som v tretom mesiaci a precujem ako krupierka v herni kde sa fajci a robim len 12ky do rana...zamestnavatelovi som poslala list kde oznamujem ze som tehotna no zatial ziadna reakcia kedy je zamestnavatel povinny to riesit ked som este v skusobnej dobe do konca marca...som z toho uplne zmagorena ...za odpovede dakujem 😒 😒 😒

luba28
27. feb 2014

@zdena12345 ja som sa musela zaobist bez pomoci a aj mm musel do prace,....ide to tazsie,cize keby som mohla urcite ich pomoc by som vyuzila aspon na navarenie,poupratovanie,...lebo ty budes unavena,kym si zvyknes na nocne cstavanie atd,...ty by si mala robit len to najnevyhnutnejsie okolo babätka a seba,...nic naviac aspon 2-3 tyzdne,....neboj o krvacanie,vobec to neni vela,..ako normalny menzes,len trosku dlhsi,nic nezaspinis,...uvidis ako budes na tom s mlieckom a podla toho aj doplnky sa kupia,...ale taku vineu by si mala mat po ruke na tvorbu je uzasna,...ku mne navstevy chodili az o 2 tyzdne,skor som nechcela,...urcite budes potrebovat,...plienky,vlozky,...obrusky mokre,..nieco na dupu,...kozmetiku pre male,...oblecenie,...

bubelko
27. feb 2014

@zdena12345
co budes urcite potrebovat - klud, prehliadat malickosti a neriesit hluposti. po porode sa s dobrymi radami zvykne roztrhnut vrece, ale mas dve usi - takze jednym dnu, druhym von ak sa ti nieco nepaci, a robit podla seba. 😉

da sa zvladnut aj bez pomoci. mne ale dosla sestra. bolo nam dobre, vela sme sa nasmiali. chcela aj svokra, ale to som ja nechcela, tak nedosla. dosla neskor. bolo to tiez fajn, chodila kocikovat - spokojni vsetci.

stravu - mozes si zamrazit, ale nemusis. kazdopadne, na skodu to nebude.
navstevy som mala uz v porodnici, bolo to prijemne. domov dosli tiez kamarati pozriet, porozpravat sa. ale väcsinou doniesli nieco pod zub, bud pizzu, slane ci sladke, takze som nechystala nic. a aj ked nedoniesli, tak som ponukla bud nejake soletky, alebo susienky a kavu a caj, vodu. hotovo. ziadne velke posedenia, chystacky.
svokrovu 60 doma by som odmietla - urcite sa to da zvladnut, ale asi vam bude lepsie bez toho chaosu a hluku. 20 ludi je dost.
podlozky som doma nepouzivala. nebolo vobec treba.
domacnost - tak to je tazko pausalizovat, zalezi to na mnohych faktoroch - aky bol porod, ako sa budes citit, ake bude babatko....etc. najlepsie je riesit za pochodu. ak ti niekto ponukne pomoc - neodmietat a nehrat sa na hrdinku, ja vsetko zvladnem sama. ano zvladnes, ale naco si pridavat robotu, ked nemusis 😉

luba28
27. feb 2014

@mmisula moze ta prepustit,....ak mas tehotensky preukaz tak to je doklad o tehotenstve,dovtedy ti nemusi ani odpovedat,...alebo mozes odist ty bez udania dovodu

zuzanna1512
27. feb 2014

@zdena12345 velmi záleží aj od toho aké bude bábätko, moj malý mával koliky, to bol srdcervúci plač den aj noc, neviem si predstaviť ako by som to bez pomoci zvládla, taktiež varenie a upratovanie, nič sa pri nom nedalo robiť, žehliť mi chodila svokra, takže ak sa niekto ponúkne na pomoc určite využi

marinoe
28. feb 2014

Ja mám dvojmesačné bábo....narodila sa 10.12.2013 ,keďže bolo pred vianocami manžel bol viacej doma ako v práci....veeeeeeeľmi mi to pomohlo, kým si zvykneš na bábo , jeho režim a vlastne aj ty budeš slabšia po pôrode...a návštevy máme ešte stále 😀 ...ale pomaly a postupne...nie je dobré veľa ľudí - nevieš kto môže byť chorý , ja som na to alergická.Kto nemá malé deti nepozerá ,či nakazí druhých...v tomto som zakročila ja - nesmie k nám nikto chorý chodiť na návštevu... 🙂

katkaa02
28. feb 2014

Ja som to zvladla pri obidvoch detoch len s manzelovou pomocou, je to podla mna ovela lepsie, ked sa v takomto obdobi okolo teba pohybuje tebe ten najblizsi clovek. Aj mne svokra planovala pomahat, ale to som neprijala, nebolo by mi to vobec prijemne. Da sa to urcite zvladnut len s manzelom. Aj moj bol pri mne po navrate s porodnice cely tyzden a stacilo to. Ak nieco potrebujes dokupit, manzel odbehne do obchodu. A s varenim si tiez poradi, ak musi. Najlepsie je, ak je rodinka pekne sama, nikto si s nikym nelezie na nervy a doma je pohoda.

exupery
28. feb 2014

@zdena12345 stres,stres a este raz stres,aj ked sa pripravis,nepomoze to,nemozes sa prichystat,lebo nevies,ake dieta bude,mozno pridu koliky,mozno bude stale na cecku prilepene,mozno si prehodi den s nocou...budes rada,ak sa prve tri mesiace chvilu vyspis,neries navstevy,tie pockaju,neries upratovanie,to ti neutecie,jest sa daju aj polotovary prve tyzdne...ak budes mat chvilu casu,spi a oddychuj,kup nejake vitaminy,ak budes kojit...budes ich potrebovat a prijmi kazdu pomoc,ver mi budes za nu vdacna,ked len na kocikovanie...

celasapremenim
28. feb 2014

neboj dobre bude, uz v porodnici sa naucis rychlo prebalit dietatko a doma hlavne sa vykasli na neporiadok v prvych dnoch a venuj sa len dietatu a ty si pospi, ked ono spi, ak sa ti cez den bude dat
podla mna staci, ak manzel bude tak tyzden s tebou
na tvojom mieste by som svokru domov nechcela, ako pises, kvoli dobrym vztahom, naozaj tam si potrebujes vsetko urobit podla seba a mat z toho dobry pocit, ze si to zvladla, si sama citlivejsia ako inokedy, davas sa dokopy po porode.... svokry to vacsinou nezvladaju, nech to akokolvek dobre myslia, urcite chcu pomoct, ale nevyhnu sa poucovaniam a porovnavaniam a to clovek po porode pocuvat nepotrebuje, ani byt ostro sledovany, ani nemat chvilku sukromia s manzelom, ked babo spinka, su to pekne chvile...nenechajte si ich pokazit
vsetko zvladnes 🙂

valy
1. mar 2014

@zdena12345 tu oslavu radsej nie,podla mna tych 6 tyzdnov je dobre mat klud aj pre zenu a babatko nema este poriadny imunitny system, takze ani netreba riskovat, co mu niekto z tych 20 prinesie

zdena12345
autor
3. mar 2014

dakujem vsetkym za rady

opicaskorica
3. mar 2014

Netreba z toho robit dramu, ak sa ti rozbehne mlieko, tak bude ok. Vecer sa priprav na kolikove revy, cez den si pospi s dietztom. Ja som prisla z porodnice v piatok, v pondelok muz isiel normalne do prace.. bola som sama a bola som rada... take male mimino skoro stale spi, akurat vecer zacne boliet brusko, ale to nemusi byt vas pripad... ja by som tu 60tku doma nechcela, ale zase 1 den sa da prezit 🙂 kup si chlorofil na podvozok a lanolin na bradavky.. a haldy vloziek 😉 a este kopu sladkosti, tie pojdu na dracku 🙂 odporucam tie zdravsie, bo vsetko ide do mlieka... takze polotovary by som ozelela anavarila si radsej niecona viac dni... neboj, nie je totake strasne...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre