Epidurálna anestéza a pocity po jej podaní

lenyy
25. sep 2012

Ahojte. chcela by som vas poprosit o vase skusenosti s epi anestezo- konkretne o pocitoch ktore obnasa.
ja paradoxne mam z epi panicky strach, lae chcela by som ju vyuzit lebo tiez mam strach z bolesti🙂.
aky je to pocit ze si necitite pol tela? nemali ste problem s dychanim pocas porodu prave kvoli tomu, ze ste boli od pasa znecitlivene? kolko trvalo kym odzneli jej ucinky? ozaj si absolutne necitite pol tela aj par hodin?? vdaka

kvetinka211
25. sep 2012

@lenyy tiez som sa bala epi a nechcela som ju ... no bolesti o oxitocine boli u mna take, ze jedna neprestavajuca kontrakcia .. takze by som si nechala robit cokolvek len aby prestali 😉 Ja som teda citila dost aj napriek epi, vobec to nebolo ze by som si necitila polku tela (skoda 🙂 ) problemy neboli ziadne, akurat ma hnevalo ze mi ju vybrali tusim az o dva dni, musela som sa toho stale dozadovat nech mi ju konecne vyberu, lebo ma to rozculovalo

rolak
25. sep 2012

neviem,aké silné dávky dávajú pri prirodzenom pôrode, ja som rodila sekciou a mala som epidurálnu anestézu, nerobí sa to bežne,bežne je spinál,ale dá sa to aj takto. pred pôrodom mi napichli dole do krížov taký vývod, nebolelo to,len skôr tak silný silný tlak som cítila a trochu mi poskakovala jedna noha,asi sa dotkol nejakého nervu. z toho mi šiel tenký drôtik na plece,tam bol vývod,tam mi pichali tú anestézu... trvalo krátko kým zabralla,a keď sa primár chystal rezať,tak som hovorila anesteziológovi,že ešte preboha nemôžu,že ja si ešte cítim telo,že cítim,ako sa mi dotýkajú nôh.... oni ma ukľudnili,že všetko budem cítiť,len ma to nebude bolieť...no ver či never,ale bolo to tak....rez som cítila,ako keď ti prejdú ceruzkou po bruchu..... vopred som bola upozornená,že takáta anestézia nie je pre každého a že je veľmi dôležité zostať úplne pokojná a celý čas si pekne predýchavať... to som aj robila....proste som verila doktorom,že vedia,čo robia a že ja mám byť kľudná a nehysáčiť.... dvakrát mi prišlo zle z nízkeho tlaku, to som im hneď povedala,že ma naberá na vracanie,tak mi hneď do toho katétra pichli niečo,čo tie nevoľnosti potlačilo. normálne som počas sekcie rozmýšľala o tom,že takto by sa dali natáčať parádne horory, že režú človeka zaživa,on to cíti a vôbec ho to nebolí.... 🙂 🙂 🙂 keď ma zašívali, narážali do mňa obaja pôodníci do nôh z oboch strán,a mňa to normálne uspávalo..... neviem,aký je prirodzený pôrod s epi, ale sekcia bola super....do katétra mi pichalo anestéziu ete dva dni po sekcii,takže som žiadne veľké bolesti necítila.... po sekcii na JISke,som si telo normálne cítila,cítila som,že ma tlačí bandáž na nohe.....

monculka
25. sep 2012

@lenyy to neni hlupost ze sa neciti polka tela?lebo ja som bola uuuplne ok po podani epi...len kontrakcie som necitila....no citila som skor len take stahy...ale som rada ze som si ju dala lebo bez neviem akoby som to zvladla 😉 ja som mala 3x pred samotnym porodom dopichnutu epi...jedna davka ucinkovala presne hodinu a pred samotnym porodom mi ju nepodali aby som citila kontrakcie lebo keby som ju mala tak by som vraj nevedela kedy mam kontrakciu a kedy mam zatlacit...a pocas sitia mi dali poslednu davku epi co bola uuplne zbytocna...samozrejme na druhy den rano som bola taka omamena...ale to som rodila 24hod a bola som aj velmi unavena a mala som aj oxitocin

dadav
25. sep 2012

Ahoj, tak ja som mala 2x epidurálku ... prvú pred 7r. 😀 ... takú úľavu som nezažila - bolo to niečo perfektné... 😀 😀 😀 ... samozrejme, že ja som tiež mala strach, ale tá bolesť bola silnejšia a ten pocit, že keď maš zadné vrátka, keď už nevládzeš je super. ;) Mohla som sa s manželom kľudne porozprávať, mala som takú super úľavu...aj keď aj trochu čudný pocit, (keď si necítiš polku tela 😀 - NO HLAVNE necítiš kontrakcie 😀),ale aspoň som mala chvíľku na "predýchanie a na nabratie síl " 😀.... Trochu ku koncu mi tŕpla pravá noha (to keď už vyprchala epid.) a vždy keď išli kontrakcie, tak som ju čoraz viac cítila...ale potom už bolo dobre ...a 2x som mala pred 2r. aj 5mes. 😀 ... to je už čerstvejšie 😀 ... toto bolo tiež " vykúpenie " z bolesti ... aj porečniť som ZASE mohla s manželom a keď doznievala, tak som hneď vravela a oni mi pichli ďalšiu...tento druhý pôrod som mala aj rýchlejší, tak som toho tak veľa nepotrebovala 😀 ... ale keď to zhrniem, - JA osobne - AK budem mať tretie - nerozmýšľam nad epidurálkou, hneď si o ňu požiadam 😀 😀 😀

lenyy
autor
25. sep 2012

cize to nieje plne pravda ze epi znecitlivie od pasa dole uplne ako to spravne rozumiem. cize ani ziadne problemi s dychanim a podobne ste nemali? 😵

rolak
25. sep 2012

@lenyy pokiaľ ja viem,tak úplne znecitlivenie od pása dole spôsobuje spinálna anestézia a tá sa robí pri sekcii a je iná ako epidurál.

sisaha
25. sep 2012

@lenyy pri epi vobec nie si necitliva...kontrakcie normalne citis, len nie ako sialene bolesti, ale iba asi ako pre menzese.. Ja odporucam.

zuzik307
25. sep 2012

@lenyy je rozdiel medzi epiduralnou analgeziou, ktora sa dava pri spontannom porode, davka je mensia, je ich viac, podla toho, ako potrebujes...epiduralna anestezia sa robi pri cisarskom, davka je o dost vacsia, hadicka v chrbte ti ostava a do nej ti dopichuju dalsie davky proti bolesti...citis tahy, tlaky, ze sa nieco deje, ale bolest necitis 🙂 a tak ako pise @rolak, pri spinalnej anestezii pri cisarskom si uplne znecitlivena, nevies sa ani pohnut, po 3-4 hodinkach sa citlivost obnovi...

beruska141
25. sep 2012

nakolko moj porod bol velmi zdlhavy, nepostupoval a vdaka vyvolavackam a oxitocinu boli kontrakcie take silne a caste, ze po dvoch dnoch neotvarania sa som uz pomyslala na samovrazdu priamo v porodnici, tak ked mi konecne pichli epidural, musela som sa silno zamyslat, ci som nahodou nezomrela uz. takmer okamzite zacala ucinkovat, mala som pocit, ze som vosla do rajskej zahrady. problemy s dychanim neboli ziadne, ani s pohybom. telo si citis, mozes robit co len chces, iba bolest necitis. kontrakcie citis ako tlaky. presne vies, kedy zacina, kedy konci, aka silna je. pre mna zacal byt porod ako-tak netraumatizujuci a znesitelny az po podani epi. EPI JE ZAZRAK!!!

ivana.natasha
25. sep 2012

ja tiež odporúčam, a keď ju napichnú včas, tak nemusíš vôbec trpieť, ja som mala aj vyvolávačku,lebo som necítila kontrakcie zozačiatku a ako náhle sa pôrod rozbehol, tak mi pichli cez ňu lieky a cítila som len tlak, nie bolesť. a ono ti to len potlačí bolesť, nie neznecitlivie ti to telo, v pohode sa môžeš hýbať, chodiť, pocvičiť si na fitlopte, keby ti znecitliveli spodnú časť tela ako by si tlačila, keď by si neovládala svaly? a to odstánenie, mne odstránili nasledujúci deň po pôrode. a aj šitie je s epi určite menej bolestivé( podľa mňa). ja by som rodila už iba s epidurálkou, aj keď viem, že mnoho žien to zvládlo a ešte zvládne bez, ale proste by som nechcela trpieť takými bolestami. 🙂 😉

beruska141
25. sep 2012

som zabudla, mne davali epi prec hned ked som zoskocila zo stola po porode, ze uz si idem do spršky konecne sama, bez dietata a brucha 🙂)))

m.i.r.i
25. sep 2012

ahoj..no ja som si dala, sla som rodit prirodzene..a bolo to uplne super..musela som predychat kontrakciu a vtedy mi anesteziologicka pichla epidural..asi do 3 minut dosla uplna ulava a parada..ziadne cele znecitlivenie, ja som normalne chodila, lebo som sa neotvarala dostatocne, tak ma poslali aj chodit, aj na vecko...jedine na tom vecku to bola sranda, lebo tam som si necitila poriadne "dolu" nic takze vlastne ani nevies ci cikas ci nie a tak 🙂 ale to nebyva casto, ze ta este poslu na WC..ale inak som lezala a pozerala na monitor ako tam nabehuju kontrakcie a ja som citila ozaj len take malicke sklbnutia, pripadne skoro nic..len som kecala s muzom a pozerala, aha, kontrakcia..
Nakoniec ale aj tak som skoncila na sekcii, takze u mna to prebiehalo asi ako u
@rolak. Do toho katetru potom, kde som mala epiduralnu analgeziu mi pichli epiduralnu anesteziu a to je presne ten rozdiel co ti tu uz baby vysvetlovali..vtedy mi vlastne znecitliveli celu dolnu cast..ale tiez som citila take tlaky, teda ked ma rozrezali tak som citila take jemne steklenie a potom ked vybrali maleho, tak normalne som citila, akoby ti vzali z ruk vrece zemiakov 😀 ale ziadne bolesti...ja som sa ale triasla cely cas..chytil ma asi adrenalinovy sok, nic inak mi nebolo, vsetko v pohode, ziadne stresy ani nic, maleho som videla ked ho vybrali aj potom ked ho uz vyumyvaneho a v perinke doniesli ukazat kym ma sili, nemala som ziadne problemy, len so mnou strasne triaslo, ze mi ani tlak nevedeli zmerat..
Potom to tiez malo tu svoju vyhodu, ze dalsie 2 dni mi tisili bolesti po sekcii este epiduralnou analgeziou, takze som sa aj vyspala...jedine co sa mne stalo bolo to, ze ked nas uz nutili potom chodit po sekcii, tak mne ucinkami epiduralu strpla trosku jedna noha, este to asi uplne neodznelo a ked som chcela ist na vecko tak som sa riadne vysypala na dlazku 😖 nemohla som dostupit na jednu nohu..ale to potom odznelo
ja vidim uzasne pozitiva v epidurale..ako analegezia, tak anestezia..ked budem raz mat rodit opat, tak si to jednoznacne takto vyziadam ak sa bude dat..

andrejka1974
25. sep 2012

ahoj ja som mala epi pri poslednom porode a bolo to super kontrakcie citis slabe, porod prezijes s tlakmi a potom ani sitie necitis a vobec to nie je pravda ze polku tela necitis citis cele telo mne netrpli ani nohy ani ma potom nebolela hlava porod bol este ovela rychlejsi ako bez epiduralky vrelo odporucam

kata13
25. sep 2012

ja som tiez mala epi a nelutujem, pri druhom porode s nou pocitam 😅 nie je to, ze si necitis telo, ale necitis bolest, mozes chodit, vsetko. pretrpela som si par hodin kontrakcii a ked mi pichli epi to bola neskutocna ulava. pisala som si smsky a srandovala s mm 😀 a vyhoda bola, ze uz ked som mala tlacit, nebola som az tak vycerpana, ale tlacila som uz bez epi, uz mi dr zakazal pichnut dalsiu davku, aby som vedela kedy tlacit....ja urcite odporucam

jaja28
25. sep 2012

epi je super, ja som nemala ziadne neziaduce a myslim, ze je to u kazdeho individualne, vsetky kamaratky ktore mali epi si chvalili, keby cakam druhe, opat len s epi 😉

jaja28
25. sep 2012

a co sa tyka znecitlivenia, necitila som len tie kontrakcie, ziadne take ze nechodis, lebo si necitis pol tela, pri epi si necitis v podstate len brusko, ale vsetko ostatne citis ako aj pred tym, teda aspon u mna to tak bolo.

andje
25. sep 2012

Podanie epiduralky bolo pre mna vykupenim. Hned po podani som prestala citit bolest. Citila som vlastne len tlaky, aby som vedela kedy mam tlacit ( dost tazko sa to opisuje, tie co uz rodili vedia o com hovorim). To s tym znecitlivenim dolnej casti tela je totalna blbost. Vsetko som si citila, dokonca som presla po vlastnych do druhej porodnej saly. Takze epiduralku odporucam 🙂

monikajaco
25. sep 2012

jednoznacne ano ...ja mam super skusenost a hlavne po porode som bola vela sita a nemala som ziadne bolesti este dost dlho vdaka nej ... uzasna vec ..porod s usmevom na tvary 😉

katren
25. sep 2012

@lenyy prosim ta.....neviem odkial si vzala, ze si necitis pol tela 🙄
v prvom rade si zisti, ci v tvojej porodnici epidural podavaju....ak ano, chod na poucenie, dostanes tam taku knizocku, ze Porod bez bolesti 😉 /teda aspon ja som uz minuly tyzden dostala treti krat 😝 /
a ci ano alebo nie, URCITE ANO 😉 ja sa bojim ihiel, odpadavam, ale toto som riskla.....
a dufam, ze pomoze aj toto:
https://www.modrykonik.sk/forum/porod/epidural-ano-alebo-nie-ako-sa-rozhodnut/
https://www.modrykonik.sk/forum/porod/mam-si-dat-epidural/

halit13
25. sep 2012

treba rozlíšiť epidurál a spinál 😉

lenyy
autor
26. sep 2012

@katren ty si tu taky "policajt" na opakujuce sa alebo podobne temy ale vdaka🙂. mne konkretne pomohla prave tato novo zalozena tema 😉 , velmi pekne dakujem za vase skusenosti a "zazitky" mam v tom jasnejsie🙂.

dadav
26. sep 2012

@lenyy Ja som nemala problém s dýchaním .... vôbec 😀 ... NEBOLO to , že som si necítila celú dolnú časť - bolo to, že som necítila kontrakcie - kríže - lebo to je veľký tlak na kríže a na spodok 😀 ... odporúčam, ja som nemala s tým problém.

katren
26. sep 2012

@lenyy nie som policajt....ale ked chcem nieco vediet, tak v prvom rade hladam informacie....a to si potrebovala, nie????? a teda rozhodnut sa na zaklade cca 10-tich odpovedi.... 😅
mimochodom, na takychto otazkach je uplne vidiet, kto cita a kto uplne ignoruje pravidla fora.... 😉

lenyy
autor
26. sep 2012

@katren nie len otazka resp. diskusie na ktore si ma upozornila / mimochodim videla som ich predtym / boli brane a bolo na ne odpovedane z ineho uhla pohladu ako som potrebovala ja 😉 , ziadne nerespektovanie pravidiel.

alyze
26. sep 2012

@lenyy ahoj, ja som na tom podobne ako ty tiež rozmýšľam či áno alebo nie, ale baby co ti odpísali ma tiež upokojili 😉 🙂

vonicka
26. sep 2012

Epi je fajn, nebudes citit bolest a telo si urcite budes citit, Mozno ti trochu strpnu nohy. Mne ju na poslednu fazu porodu samozrejme vypli a bola smola, ze posledna faza trvala cez 2 hodiny, takze som si povedala, ze ak som toto zvladla, v podstate som mohla cely porod zvladnut aj bez Epi. Preto rozmyslam, ze pri druhom si Epi nedam. Ale...visi tu vo vzduchu otazka sitia a na to by sa Epi veru zisla 🙂

sijust
7. okt 2012

@lenyy ahoj,ja som mala edu v zalohe,chcela som vydrzat bez nej,ale 5hodin som mala v kuse kontrakcie bez prestavky a otvorila som sa len na 4cm,dalej neslo...(potrebujes byt otv.min.na 4 a max na 8cm)bola som vycerpana,od bolesti som vracala,dcerka bola vacsia,tak mi navrhli,ze mi ju pichnu,ze sa to urychli a aby som mala silu tlacit...vpich bol hned na prvy sup,zatala som zuby aj ked som myslela,ze uz padnem z postele...nesmies sa pohnut...pri epiduralke citis nohy,len necitis kontrakcie...aj ked ja som citila strasne tlaky na konecnik,nemohla som dychat,takze mi museli dat masku...pri spinale necitis spodok(ten som mala,ked som bola na kyrete po porode,ale kedze to zle pichli a neucinkovalo to,vsetko som citila,museli ma uspat).Takze ja som pri epi necitila kont.v bruchu ale v zadku 😀 ,vedela som,kedy mam tlacit a si napojena na pasy cely cas,tak asistentky vidia kedy ide kontrakcia,povedia ti kedy tlacit,ak by si to necitila...nasledky som nemala ziadne...nebolela ma hlava,za par hodin som sama isla do sprchy...aj ked som nemala 😅 uplne v pohode...jedine ma museli vycievkovat hned po porode,lebo to same neslo...a jedna uzasna vyhoda edy je,ze necitis sitie 🙂 drzim palce,nic sa neboj...vsetko prejde..zvladnes to 🙂

csina
26. dec 2012

k EPi by som chcela len toľko.... fantastická vec, nie len proti bolesti, ale najmä pre psychiku... keď vieš, že sa nemusíš tej bolesti báť, že máš možnosť ju na požiadanie zmierniť, alebo dokonca celkom odstrániť... na nezaplatenie...!! môj 1. pôrod bol príšerný, dlhý a veľmi bolestivý... hoci som mala strach z toho, že budem mať ihlu v chrbtici, ten strach z pôrodu bol väčší... mne pichali EPInu keď som bola na 3 prsty tuším otvorená a chvalabohu dovtedy som tie bolesti mala také mierne...ale prekvapil ma trošku samotný vpich, lebo mne bol naozaj nepríjemný, mám zrovna v oblasti kde sa pichá pokrivenú chrbticu, tak možno preto... keď mi pichli, bolesti ustali, ale po pustení vody som dostala šialenú triašku celého tela, ale to nebolo z EPI... mne bolo fantasticky, hopkala som si na fit lopte, nič som necítila, len monitor vyskakoval v krivkách... 😀 trošku mi mravenčilo v nohách a viem, že ma veľmi svrbela koža na stehnách..inak všetko super... no ale zase na druhej strane... miesto po v pichu ma bolelo ešte pol roka... netuším prečo... teraz zvažujem, či do toho ísť, alebo nie... bojím sa, že ak si ju nedám aspoň do zálohy, tak spanikárim a pôrod sa mi sťaží... uvidím..

lucy_em
29. dec 2012

Baby ..ja som počula že po epidurálke môže žena ochrnúť .... že je neviem koľko percentná pravdepodobnosť ochrnutia ...viete niečo o tom ? čo je na tom pravdy ? ....

katren
29. dec 2012

@lucy_em ked rozmyslas o epiduralke, chod na poucenie a dostanes poriadne informacie a nie taketo ako JPP...... ja som ju mala 3x a teda nepamatam si, ze by som citala tu na MK, ze nejaka mamina po nej ochrnula.....ved to ti nepichaju do miechy

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre