Ako prekonať strach z pôrodu?

fidelka1994
15. dec 2016

baby pôrod sa mi blíži a už mám aj strach.. :D ako to prekonať? ako nemyslieť na to.. ako prvorodička mam strach.. cele tehu je bezproblémove.. žiadne bolesti .. ani zle mi nie je vobec nič.. rada by som bola ak by som mala aj taky beproblemovy pôrod.. :D ako ste to preživali vy?

nini1010
15. dec 2016

Strasne,ked som si niekedy uvedomila co ma caka aj som si poplakala.Narovinu ti poviem,bolo to hrozne,hrozne,pod vplyvom epiduralky znesitelne,ale tych prvych 26 hodin kym mi ju pichli mi uz nic nevrati.Neplati ze som zabudla hned ako sa dieta narodilo,jedine co mi pomohlo bolo vytesnit to z pamate a nespominat si na to.Ale teraz s odstupom casu to tak neprezivam.Kazda zena to zvlada individualne.niektore sibto doslova uzivaju.Ked by si sa citila naj naj najhorsie len si pomysli ze to zvladli uz miliony zien,takze sa to da prezit a zvladnes to aj ty.Proste to dieta nejako vyjst musi 🙂 good luck,to das 🙂

glorikarebeka
15. dec 2016

@fidelka1994 tak ono neda sa nemysliet co bude,musis mysliet na malicke a radovat sa,ze ho uvidis a neboj na bolest zabudnes hned ako budes mat dietatko pri sebe,skus sa tesit a nemysliet na bolest a mozno ta ani nic boliet nebude len sa snaz spolupracovat so setrickami co budu pri porode a ak sa da zober aj partnera pri porod.

shia
15. dec 2016

nemysliet na to, Ja som tiez neriesila. A dobre som spravila, lebo som "porodila" predcasne v 34tt, nestihla som ani pvoedat hop a bolo po sekcii...isla som len tak doktorovi, bez veci, bez vsetkeho,len s tym, ze mi nejak stupol krvny tlak, a oni ma hned hodili na izbu a prisla doktorka, ci to teda odrodime (cisarsky) - a ja ze, no ved dobre, a kedy? a ona ze "za polhodinu". Skoro ma vystrelo. Ja mesiac apol do terminu, bez veci pre seba, pre babatko, niektore ani kupene doma neboli, nic....nestihla som "ani pusu zavret" a uz aj bolo po tom...tri dni predtym este na dovolenke vysmaaata 🙂 takze neikedy je lepsie nevediet, nastatsie vsetko dobre dopadlo a spatne som starsne rada, zesom nic nevedela 🙂 lebo teraz toho viem az dost vela a bojim sa tristokrat viac, lebo viem, co ma caka a ake to bude (povedzme si rovno, nie je to med lizat, bolo to tazke, hlavne ten strach aale aj samotna operacia, kedze som musela byt plne pri vedomi). Spatne som rada, ze som to nestihla "riesit" a zelala by som si aj teraz byt "v sladkej nevedomosti" radsej

sibalka21
15. dec 2016

Tak ci tak musis porodit, ci sa budes bat alebo nie.... Ja som to brala tak, a zbytocne som sa nestresovala... Babu to nerobi dobre ;) Bojis sa uz teraz, co bude ked budes napr. 36-37tt? Nemysli na to a uzivaj si tehu, raz to aj tak bude musiet prist ;)

martinka13
15. dec 2016

Keby to bolo až také neznesiteľné, každé dieťa by bolo jedináčik 🙂. Neboj a teš sa na babo. Držím palce.

glorikarebeka
15. dec 2016

este jedna vec aj tie rodicky co ich to bolelo jak neviem co,zas isli do toho a nezostali pri jednom dietati a jedno ti poviem je to dar lebo nie kazda zena otehotnie,tak sa tes na dietatko a na vianoce.Ked sa dieta narodi zas budu uplne ine starosti,ale aj kopec radosti.Tak nech vsetko dobre dopadne

fidelka1994
autor
15. dec 2016

nikto ma psychicky nepodporuje.. som v zahraničí.. mam manžela pri sebe ale chýba mi mama.. neviem ako to budem všetko zvládať sama.. ked ani o deťoch nič neviem.. no manžel sa na maleho veľmi teši a ja by som to už chcela mať za sebou ..🙂 som malinká a chudunka tak mam obavy či bude všetko v pohode

hanka50
15. dec 2016

No jasne, len to neprezivaj🙂 ja som sa tez bala, ale v pohode, + pri prvom epi- velmi pomohlo, pri druhom nie, lebo nestihli mi to dat a to bol teda des. Ale co ti poviem, hovorila som si presne to iste ako vacsina- prezilo to uz tolko zien, ja to tiez dam. A po prvom by som sla rodit hned, po druhom mi to " vzchopenie" trvalo, ale dnes by som to dala zas🙂 hlavne zbytocne nestresuj, a ber to tak, ze jednoducho to musi byt v ceste za tvojim uzlickom. Drzim palce

siska53
15. dec 2016

@fidelka1994 Neboj,ja som.tiez mala a chuda.. Mne ale rovno povedali,ze bude sekcia.. Tu prvu som zle znasala,po nej zimnica, dost dlho som sa davala.dokopy.
A hadaj,kto nahovaral na druhe dieta?? Ja! Prve malo rok,ked som zacala do draheho vrtat a nahovarat ho. Maly mal dva,ked sa mu narodil surodenec. Tu druhu sekciu som si naozaj uzila,bola skvela atmosfera,vsetko,uz na druhy den som bola dost aktivna,ziadna unava,bolesti... mega rozdiel oproti prvej.. A to som kratko predtym pozerala dokument,kde ukazovali cely priebeh sekcie!

Inak odporucam skusit absolvovat kurz hypnoporodu. Kebyze idem rodit normalne,viem.o takom kurze v okoli a mala by som na to nejake zvysne peniaze,tak ich na to obetujem. Vraj je to super,po.aha to lepsie chapat tvoje telo a co sa deje,brat porod ako normalnu vec.

Tak sa drz a nech to dobre dopadne.

maria1589
15. dec 2016

@fidelka1994 ahoj. Ja mam síce už dvojročnú dcérku,ale na pôrod si spomínam úplne presne. Podľa mňa,netreba stresovať a nemyslieť na to. Ja som tiež menšia,chudsia a celé tehotenstvo som mala úplne perfektne. Žiadne komplikácie,zle mi nebolo,ale aj tak mi nakoniec vyvolávali. Dali mi tabletku o deviatej večer a poslali ma normálne spat. Vôbec som na nič nemyslela,ani na to ze mi dali tu tabletku a už to môže prísť každú chvíľu,proste sa dá povedať,že som to brala flegmaticky. Večer o deviatej som teda dostala tabletku,zaspala som a o pol jednej vnoci som sa zobudila na bolesť brucha. O pol tretej mi praskla voda,asi štyrikrat som zatlačili a 2:50 už bola malá.na svete. Takže nie je pravda ze väčšinou prvý pôrod je zlý. Treba to brat v pohode a nebáť sa. Veľa.stastia 🙂 dúfam,že som ti,aspoň trošku pomohla a dodala odvahu 😉

simaaprilova
15. dec 2016

Ja ako prvorodicka som sa najprv bala.potom ked mi vsetky zeny v mojom okoli hovorili tiez ze je to ta najhorsia bolest na svete tak mi na pohode nepridali:-/ asi v polovici tehu som si uvedomila ze kazdy porod je predsa iny a ja v podstate ani neviem do coho idem kedze som to este nezazila.tak som prestala ppcuvat vsetky zeny v mojom okoli a poviem ti rodila by som kazdy den🙂 mala som krasny,lahky,podla mna rychly porod🙂 nic co mi zeny vraveli nebola pravda.doma ked mi zacali kontrakcie tak vysmiata som sa tesila,nepanikarila....neviem to opisat.bola som v takej psychickej pohode ze sa to neda ani slovami vyjadrit🙂 radim len nemysliet na to a brat to za pochodu a tesit sa🙂

ritta86
15. dec 2016

Ajoj Fidelka, prvy porod byva najtazsi ale u kazdeho je to velmi individualne, niektore zeny rodia dva dni ine odrodia za dve hodiny. Kazdoapadne odpoved na to aky bude ten tvoj pride az ked nadide tvoja chvila. Ja som sa tym vobec netrapila, a prislo to, rodila som dva krat a vzdy to pride necakane. 🙂 Prvy porod bol dlhy bola som ubolena a vycerpana a schytala zly personal, pomaly ze trauma... Druhy uzasny rychly ze by som odrodila aj 10 deti
Vsetko zvladnes, ci si mala velka chuda alebo tucna... ak budu komplikacie tak ti spravia sekciu...A trapit sa tym a bat sa co ako bude ti nijako nepomoze...
Tak si este uzivaj cas kym ho mas len sama pre seba 😀 Lebo coskoro uz ani na zachode nebudes sama 🙂 Drzim palce 🙂

alby2014
15. dec 2016

Mozem, ta upokojit porod je v porovnani s oblickovou kolikou NIC, NIC, NIC.

ukulela
15. dec 2016

@fidelka1994 ak mas moznost. absolvuj nejaky predporodny kurz ... dost vela veci objasnia, naucia predychavat, dychat pocas kontrakcii. vysvetlia, kedy ist do porodnice uz a tak ... mne to dost pomohlo. nehladala som uz potom informacie po forach, ale riadila som sa tym, co mi povedala porodna asistentka na kurze.
porad sa s lekarom, rozhodni sa, ci chces epiduralku. primerane dost sa hyb, aby telo nezlenivelo a vladalo porodit 🙂 aksi mala, informuj sa, ci ti nehrozi cisarsky kvoli mieram dietata.
a neboj, ze niektore mali zyle porody ine ich mali ako po masle. a cosa tyka starostlivosti o dieta, ja som mala tiez bobky, a vsetko potom,. akosi islo automaticky,

mimac
16. dec 2016

@fidelka1994 ešte si nerodila a už robíš paniku, prečo?nikoho nepočúvaj ako rodil, to je prvé pravidlo...niekedy je lepšie nevedieť...si užívaj ako ti to všetko dobre plynie a že nemáš problémy...zbytočne sa psychicky týraš.

lienka182
16. dec 2016

Ja som sa tiez strasne bala... Neslutocne! Stale som na to myslela a ked prisli poslickovia tak som mala neskutocny strach, ale ked zacali ozajstne kontrakcie tak som bola stastna ze uz je to konecne tu. Kontrakcie bolia ale ked s to ja prezila prezije kazdy 😂 14 hodin som sa trapila a ked som dostala epiduralku tak aspon chvilku som si oddychla... U mna platilo ze ked som uvidela dcerku tak som na vsetko zabudla. Aj teraz ked si spomeniem na porod tak sa usmievam. Po porode som doma bola asi 4 dni uplne sama, manzel bol strasne chory tak nespal doma! Kedze malicka mala zltacku tak len papala a spala 😊 jediny kto mi s dcerkou pomaha je manzel. Mne osobne aj vadili tie rady... Neboj sa zvladnes aj porod aj starostivost o babatko ❤

guiseppinka
16. dec 2016

@fidelka1994 ale prosim ta, si v zahranici. tam sa k tomu pristupuje uplne inak ako na slovensku, kde je vsetko "preventivne" a radi strasia dopredu...

denisaa21
16. dec 2016

@fidelka1994 ja som sa tiez hrozne bala, ale ze hrozne. panicky strach som mala z porodu. tiez som mala bezproblemove tehotenstvo, na malicku som sa strasne tesila, ale ked som si spomenula na porod, tak som plakala 😬. nakoniec to prislo necakane a zacala mi odtekat plodova voda. porod bol vyvolavany 6hodin, ale dalo sa to zvladnut a nie je to az take hrozne. drzim palce, bude to v pohode, uvidis 😉😘

fidelka1994
autor
16. dec 2016

Dakujem za povzbudenia.❤

snehulienka639
16. dec 2016

@fidelka1994 ahojky sme na tom rovnako 🙂 tiez mam strach, ale vzdy si spomeniem ked ma prepadne pocit strachu na maminine slova - ze porodit dieta je ten najkrajsi pocit 🙂 to mi dodava odvahu!

majkaska
16. dec 2016

@fidelka1994 mna to caka uz kazdym dnom. A tiez ma obcas prepadne panika. Ale snazim sa jej neprepadnut. Naco sa do predu bat? Radsej sa pozitivne nalad. Aj sestricky v nemocke mi vraveli ze mam sa snazit prist pozitivne naladena. Ze vidia co robi stres..vraj sa uvolnuje nejaky hormon a porod sa tym brzdi. Ked mna porodila mama porodim aj ja svoje babo. A nezaujima ma ako ktora zena rodila, lebo kazda sme ina. Je fajn vypocut si rady ako dychat, ako predychavat kontrakcie.. budem pocuvat svoje telo a dam to. 😊

tyelde
16. dec 2016

som z toho mala hrôzu dlhe roky a vlastne aj zhruba do 7mesiaca, potom som si povedala ze sa tomu aj tak nevyhnem a zbytočne sa dopredu trapim, vyhybala som sa kazdej myslienke na to... A uprimne, pôrod spm mala neskutocne dlhy, bez oblbovakov, komplikovany...a napriek všetkému som cakala nieco este horsie, cize fantazia je to najhoršie co mozes robit teraz 🙂 neboj, bude to ok 🙂

romina1912
16. dec 2016

@fidelka1994 ja som sa napriklad vobec nebala ako prvorodicka, prenasala som tusim 12 dni a ked som cakala na izbu v nemocnici som sa rozplakala ze konecne to pride a uz neodidem sama z nemocnice. Tiez som v zahranici, rodina daleko ale ked uz som mala malinku tak mi prislo vsetko robit automaticky okolo nej. Isla som rodit s tym ze par x zatlacim a bude to.....nebolo to tak. Porod bolel a velmi, ja som mala kliestami, nezabudla som dodnes, stale sa viem pri predstave nan rozplakat. Drzim ti palce aby vsetko dobre dopadlo 😊

katkakaling
16. dec 2016

Mam 45 kil a vysku 165 cm, chuda ako lata, maly sa mi narodil 3,5 kila a 50 cm. Porod bol moj brutal bez epiduralky prirodzene, vyhukala som doktora pri siti, odmietla som vidiet maleho ked mi ho doniesli pri siti. Strasne som potrebovala tam mat niekoho blizkeho pri sebe komu mozem verit. Bola som sama. Teraz su tomu skoro 2 roky mam pocit ako keby som jikdy nerodila nikdy tu bolest nezazila a pri spomienkach s pribuznymi sa velmi rada na tom zasmejem aky cirkus som urobila v celej nemocnici 🙂 ja som sa tiez bala cely 9 mesiac depresie no ubehlo to ako voda. Povedz si ze do nemocnice ides rodit a nie trapit sa. Toto mi povedala jedna znama a islo to :+)

fidelka1994
autor
16. dec 2016

baby a čo znamená to prenašanie?

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tyelde
16. dec 2016

@fidelka1994 keď už ideš nad ramec vypocitaneho terminu

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fidelka1994
autor
16. dec 2016

ahaa..🙂 tak dakujem vám 😘

papricka33
16. dec 2016

@fidelka1994 ci si prvorodička, či zaslúžilá matka pluku... Všetky sa bojíme 🙂 Necitaj hororové scenáre, radšej tie dobre skúsenosti. Aj tu je myslím skupina Tešíme sa na pôrod. Choď radšej tam a nabuď sa pozitívne, premen svoj strach na radosť, lebo je sa na čo tešiť. Mne pomohla kniha hypnoporod, a to že som si uvedomila, že ako sa JA naladím, tak to bude prebiehať. A fakt, keď to prišlo strašne som sa tešila a pôrod sa rozbehol ako blázon a keď bolo po tom, až mi to bolo divné, že To už je po všetkom? Naozaj, to, ako to bude prebiehať, záleží hlavne od tvojho vnútorného nastavenia, uvoľnenia 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre