Započítané roky do dôchodku

anh85
8. jún 2022

Dobrý deň potrebujem poradiť. Koľko odpracovaných zapocitanych rokov má osoba ktorá do 1.1.2004 mála za sebou 3 roky strednej pričom 4. rocnik už bol po roku 2004. Čiže neviem či sa jej rátajú aspoň tie 3 roky či nič. Potom mala 4xRD počas ktorých bola nahlásená do sociálnej poisťovne aby bola dôchodkovo poistená. Nemá možnosť ísť to riešiť priamo do sociálnej poisťovne pre zdravotne problémy a ja jej neviem poradiť. Ďakujem.

alenah31
8. jún 2022

@anh85 nech sa ti páči - údaje aktualizované na začiatku roku 2022 a rozpísané tak, že to pochopí fakt každý: https://www.dochodok.info/zapocet-odpracovanych...

viestta
8. jún 2022

@anh85 ak nemá možnosť ísť osobne, tak môže požiadať o informatívny výpis doby započítanej pre dôchodok. Stačí aj mailom, viac info je na stránkach SP

stanulienkat
8. jún 2022

Ja sice poradit neviem, ale ty sa pytas, ci jej zarataju 3 r studium do odpracovanych rokov?

alenah31
8. jún 2022

@stanulienkat ak študovala a mala viac ako 15 rokov tak áno započítajú - až do 31.12.2003 sa toto obdobie započítavalo......a to z toho akoby dosiahla cca 30% priemerného príjmu v danom roku.

stanulienkat
8. jún 2022

@alenah31 fuha, to je ina haluz. Cudne zakony mame.

alenah31
8. jún 2022

@stanulienkat Mali sme....už to neplatí. Mne osobne sa započítava aj SŠ aj VŠ. Chlapom sa započítavala vojna.

anh85
autor
8. jún 2022

@stanulienkat - aha takže započítava sa jej teda 3 roky + 12 za RD? To sa mi nejako nezdá či fakt? 🤔

Ešte ma 3 roky pracovného pomeru. Tak pre účely dôchodku má 15 rokov dokopy či tam je podmienka 15 rokov pracovny pomer mať? Ďakujem

stanulienkat
8. jún 2022

@anh85 mna sa nepytaj, ale zda sa mi to chore. Clovek, co nepracoval, ma mat narok na dochodok.

anh85
autor
8. jún 2022

Pardon zle počítam má teda 3+12+3 roky kvázi akoby odpracované?

simca06022011
8. jún 2022

alebo o aky dochodok ma zaujem? nie je to trochu skoro v jej veku toto riesit?

sense
8. jún 2022

@stanulienkat úplne s tebou súhlasim, žiaľ na svk je to tak a niekedy ten co nič neodpracoval ma dokonca vyšší dôchodok ako ten co celý život makal len žiaľ za minimálnu mzdu alebo o niečo vyššiu ako minimálnu mzdu

stanulienkat
8. jún 2022

Nezabudni, ze ak by to aj bola pravda, dostane uplne minimum.

alenah31
8. jún 2022

@simca06022011 predpokladám, že rieši inv. dôchodok - nakoľko dotyčná má zdr. problémy. @anh85 za dobu štúdia do 31.12.2003 jej štát prispieval 30% z priemernej mzdy, za obdobie MD a RD štát prispieva 60% z priemernej mzdy na Slovensku + za obdobie zamestnania - podľa jej vlastného dosiahnutého príjmu.

anh85
autor
8. jún 2022

@stanulienkat - Tak do dôchodku ešte ďaleko nejde o ženu ktorá bude do smrti doma bez práce. Po skole 3 roky pracovala potom otehotnela a absolvovala 4RD za sebou lebo jej sen bol mať veľkú rodinu. Teraz sa jej už črtá veľmi dobrá pracovná ponuka takže aby som uviedla veci na pravú mieru nejde o ženu typu povalač a štát staraj sa.

loginexistuje
8. jún 2022

obdobia na RD kedy je zena dochodkovo poistena su velmi nevyhodne pre nu znizuju vysku dochodku oproti obdobiu ked pracovala ale tu nepracoval takmer nic takze ten dochodok bude velmi velmi nizky
predpokladam ze ide o ID pocet rokov potrebnych pre narok ID je podla rokov co ma

anh85
autor
8. jún 2022

@alenah31 - Nie nerieši invalidný dôchodok nejde o zdravotný problem ktorý by jej bránil pracovať ale ona je typ človeka streser ktory chcem mať hneď odpoveď inak je v strese a ja som jej nevedela poradiť.

stanulienkat
8. jún 2022

@anh85 nie, to netvrdim, ze je povalac. Ja len poukazujem na naše choré zákony, podľa mňa na minimálny dôchodok by mal mať človek odpracovaných aspoň 20 -25 rokov. Ale reálne odpracovaných. Nie byť doma s deťmi, pretože aj počas toho, čo je ten človek doma na štúdiu, alebo s deťmi, tak platí všetko za neho štát, čo je na úkor nás pracujúcich. Je to nespravodlivé podľa mňa. Ale viem, ze na to si sa nepytala.

alenah31
8. jún 2022

@anh85 tak ak chce byť iba informovaná - áno - započítavajú sa tie roky tak je vyššie uvedené.

anh85
autor
8. jún 2022

@alenah31 - ďakujem

oli18
8. jún 2022

@anh85 roky bez prijmu su dobre jedine na dlzku odpracovanych rokov pre cloveka, ktory potrebuje tych 15 rokov. Inak nanic. Danko osetril v zakone o minimalnom dochodku ludi, ktori sice mali vela odpracovanych rokov, ale s nizkymi prijmami. Stanovil minimalny dochodok az od 30 odpracovanych rokov, kazdym rokom vyssi. Tato vlada ten zakon zrusila. Cize kazdemu podla prijmu.

alenah31
8. jún 2022

@oli18 to ale nie sú roky bez príjmu - počas toho obdobia za teba platil štát - počas štúdia 30% z priem. mzdy, počas MD/RD 60% priem. mzdy na SVK. Len pri evidencii na ÚP sa do 31.12.2003 započítavalo iba obdobie, ale bez príjmu , od 1.1.2004 sa už nezapočítava ani obdobie evidencie, ALE títo ľudia si môžu aj spätne za túto dobu doplatiť dôchodkové poistenie. Pričom za iné obdobie sa dôchodkové poistenie doplatiť nedá - len za obdobie evidencie ako uchádzač o zamestnanie.

lucka_ke
8. jún 2022

@alenah31 ja sa len opýtam - to obdobie SŠ a VŠ nezníži veľmi dôchodok? keď sa počíta len 30 percent priemernej mzdy?

alenah31
8. jún 2022

@lucka_ke záleží ako budú podmienky ak pôjdeš do dôchodku - stále sa to mení. Bolo obdobie kedy sa vypočítal dôchodok priemerom posledných 10 rokov pred nástupom na st. dôchodok, potom 10 najlepších rokov pred nástupom, teraz priemerom (koeficiet) všetkých rokov...si vyber🙈

lucka_ke
8. jún 2022

@alenah31 tak spriemerovať celé obdobie je pre štát asi naj...

oliva276
9. jún 2022

V rodine sme toto riešili tento rok a dostali sme obšírnu odpoveď zo SP- do 31.12.2000 sa zarátavajú aj všetky náhradné doby (0sobný mzdový bod 0,3). Od 1.1.2001 do 31.12.2003 sa započítava obdobie evidencie na ˇUP, avšak len prípade, ak poistník poberal dávku v nezamestnanosti. Zarátavajú sa i doby, keď za poistníka hradí poistné štát.

Negatívna vyhliadka dôchodkov je v tom, že podľa pripravovaného zákona Krajniaka sa má (ak bude zákon schválený) znížiť od budúceho roku aktuálna mzdová hodnota o 5 %, čiže novopriznané dôchodky budú automaticky nižšie (a tento trend má podľa SP pokračovať) , a je otázne, či bude nejaký rodičovský bonus, ktorý by zníženie kompenzoval.