Výmaz z úverového registra.

majuska4401
2. apr 2020

Ahojte vie mi niekto poradit kto ma konkretnu skusenost? Chceme s manzelom zobrat uver ale pred 7 rokmi moj exmanzel vzal pozicku 1000 eur ktoru po rozvode nesplacal, vsetko splatil pred rokom ked to uz mala vymahacska firma a dala to na sud, ja kedze som tam posobila ako rucitel som samozrejme v uverovom registri a samozrejme tym padom nam uver neschvalili, ale pani z banky nam poradila aby som poziadala o banku o potvrdenie o vyplateni a aby som potom poziadala o aktualizáciu v uverovom registri, robili ste to uz niekto? Aky je postup? Co tam je potrwbne dolozit? Ako dlho sa to vybavuje? Samozrejme potrebujeme to cim skor

gabrielapatrik
2. apr 2020

@majuska4401 Dobrý deň prajem, v prvom rada by som si vyžiadala výpis z úverového a neuveroveho registra (cez ich stránku, príde to dobierkou za poplatok poštovného dokopy cca 7 eur). Videla by som kde je zrada, ak by to bol tento vyplatený úver kontaktovala by som teda spoločnosť úverového registra, alebo si prečítala postup na ich stránke, a informovala sa ci mam nárok na výmaz, určite musíte spĺňať nejaké podmienky. Potom sa tam dokladu je doklad o splatení, možno potvrdenie od banky, alebo externej spoločnosti. Na všetko má táto inštitúcia 30 dní. Za vyšší poplatok, alebo osobne aj skôr. Väčšinou to príde do 14 dní.

draik
2. apr 2020

Vy ste ako ručiteľka boli vyzvaná na plnenie? To by znamenalo výmaz po 5 rokoch.

majuska4401
autor
2. apr 2020

No tam som sa informovala, vymazat sa tp neda, ale nieco sa robi aby mi banka schvalila uver, netusim ako sa to vola, mozno aktualizacia udajov alebo nieco take

kitycat
2. apr 2020

Zly zly ex... Ale ani ty si neplatila ako si mala hmm

yellow28
2. apr 2020

Pracujem v nemenovanej banke a mam na starosti aj komunikaciu s registrom. Vymaz nie je mozny, po 5 rokoch od uplneho splatenia uveru sa udaje nezobrazuju v registri...je to sice krute, ale bohuzial, ked nieco podpisujem, tak beriem na seba vsetky prava a povinnosti, ktore zo zmluvneho vztahu vyplyvaju...

yellow28
2. apr 2020

...ale ak ste si tento uver vysporiadali v ramci rozdelenia BSM pri rozvode a vsetko tym preslo na exmanzela, staci toto sudne rozhodnutie predlozit predmetnej banke a vedia ta "odpojit" od daneho uveru... Aspon tak to funguje u nas

majuska4401
autor
3. apr 2020

@yellow28 bol to uver v hodnote 1000 eur, nerozdeloval sa, on to normalne platil kym sme boli spolu, ked sme sa rozviedli prestal platit, to som sa vsak dozvedela az ked mi prisiel platobny rozkaz domov, jemu prisiel tiez vtedy a az tak to cele vyplatil, platobny rozkaz namna potom stiahli

yellow28
3. apr 2020

@majuska4401 potom sa skus spojit s prislusnou bankou, predloz im vsetky doklady s odovodnenim, aby Ta z uveru v registri odpojili, resp. Ta nezobrazovali ako ucastnika pri uvere. Zalezi uz len na banke, ako sa k tejto situacii postavi...

puticka7
3. apr 2020

hej to je na banke, ako sa k tomu postavi a isto si prezistia tvoju bonitu v poslednom obdobi. treba im vsak vsetko dolozit a mozno motyka vystreli a vsetko vam uznaju

yellow28
3. apr 2020

@majuska4401 inak zhodou okolnosti som prave dnes robila takyto pripad 🙂 klientka vsak predlozila rozhodnutie o vysporiadani bsm, v ktorom cely uver presiel na byvaleho manzela. Na zaklade toho som poziadala register o odpojenie jej ako ucastnika uveru a do hodiny mi potvrdili, ze to vykonali...

majuska4401
autor
3. apr 2020

@yellow28 dnes som bola ale v banke a pani v banke skadial on bral uver mi povedala ze na zmluve som bola vedena ako spoluziadatel, nie rucitel, cize asi moc sanci teda neman

yellow28
3. apr 2020

@majuska4401 to je asi jedno, ci rucitel alebo spoluziadatel...ak nemas k dispozicii uradne potvrdene dokumenty, ktore ta opravnuju na vynatie zo zaväzku, tak bohuzial si nepomozes....prepac, ze to takto natvrdo pisem, ale banka nie je socialny urad, aby sa priklonila na tvoju stranu bez relevantnych dokazov...denne sa stretavaju s roznymi podvodmi a pokial nemas pravne osetrene odpustenie dlhu, ktory si vedome prijala, tak je mi luto, ale stale budes znasat dosledky svojho konania...

draik
3. apr 2020

@majuska4401
@yellow28
To vôbec nie je jedno, v akom postavení bola. Ak by bola ručiteľom, tak by ju banka najskôr musela vyzvať a uplatniť ručiteľský záväzok. Akonáhle bola spoludlžníčka, tak má presne tie isté povinnosti ako hlavný dlžník. Teda zápis do úverového registra bol oprávnený. O to viac, že ani v rámci vyporiadania BSM si neupravili vzťahy medzi sebou, čo sa týka úveru.