Vodičský preukaz cez úrad práce

17. jan 2022

Ahojte som evidovaná na úrade práce a premýšľam že si urobím vodičský preukaz keďže som z dediny z ktorej do práce sa človek dostane najlepšie autom keďže všetky možné zamestnania sú ďaleko. Chcem sa spýtať či niekto má s týmto skúsenosť? Čo mi k tomu treba a ako to prebieha? Musím kurz najskôr zaplatiť ja alebo mi ho hneď preplatí úrad? A čo ak by som vodičský náhodou neurobila? Ide o vodičský na klasické osobné auto . ďakujem za odpovede 😊

autor
17. jan 2022

A ešte ma zaujíma či musím byť počas trvania celého kurzu evidovaná? Keby som si náhodou niečo našla počas toho ako budem robiť vodičák.

ivkazba
17. jan 2022

VP skupiny B upsvar neprepláca.

alenah31
17. jan 2022

ešte raz si to prosím prečítaj - kurzy na „vodičák skupiny B“ úrad práce neprepláca. ÚPSVaR uchádzačom o rekvalifikáciu preplatia náklady na absolvovanie vodičského oprávenia skupín A/BE/C/CE/D/DE/E/T. To znamená, že vodičák na nákladné vozidlo nad 3,5 tony, autobus, traktor, ale aj motocykle.

alenah31
17. jan 2022

@ivkazba to by bol biznis pre autoškoly😀

autor
17. jan 2022

@alenah31 no super tak nič 😂 zaplatím si sama 😄

ivkazba
17. jan 2022

@alenah31 ale aj pre uchádzačov, akože štát mi preplatí autoškolu, aby som nemusela do práce chodiť busom.

autor
17. jan 2022

@ivkazba však to si úrad práce môže preveriť niektorí ľudia žijú na dedinách z ktorých do práce im spoje nesedia alebo musia prestupovať atď. mne napríklad cez víkend spoje nesedia a na tri smeny tiež nie a domov z poobednej nemám ísť ako napríklad alebo čakám na autobus dve hodiny

autor
17. jan 2022

@ivkazba ale to je jedno ja sa len pýtam ja si to zaplatím aj sama 😄

lesana25
17. jan 2022

Ale to nie je problem úradu, že ty bývaš niekde pánu bohu za chrbtom.

autor
17. jan 2022

@lesana25 však nie len keď môže niekomu preplatiť kurz aby napríklad mohol robiť účtovníčku tak môže niekomu preplatiť aj vodičák aby mohol niečo robiť 😊 môj názor aj tak sú úrady zbytočné a zaplatiť si to viem aj sama len som sa pýtala 😊

alenah31
17. jan 2022

to je ale pre ÚP nepodstatné - ak chceš vodičák - musíš si ho zaplatiť - Ak si nevieš nájsť prácu, ale baví ťa šoférovanie - ÚP ti pomôže získať vodičské oprávnenie na kamión a môžeš sa zamestnať ako vodič nákladného auta.

autor
17. jan 2022

@alenah31 oki však zaplatím si ho 😊

alenah31
17. jan 2022

kurz účtovníčky a kurz vod. oprávnenia na auto - to fakt porovnávaš? Chceš ísť robiť taxikárku? Nie - ty chceš chodiť do práce autom - nie busom - sama to píšeš. Preplatenie kurzu účtovníčky je preplatenie kurzu pre konkrétne povolanie.

autor
17. jan 2022

@alenah31 nie mne ide o to že mi tie autobusy do práce nesedia a nemám ako chodiť ale veď bože to je jedno ja si to zaplatím sama 😂😂 ďakujem za rady

trgypadl
17. jan 2022

Pri vsetkej ucte, je mnoho ludi ktori nemaju spoje a musia sa zariadit, napr poprosit rodinu, suseda alebo taxik

zirafienka
17. jan 2022

Ten MK slúži naozaj na všetko. Pýtať sa na takúto hlúposť a argumentovať to dochádzkou do zamestnania. To by bol biznis nielen pre autoškoly, ale aj pre nezamestnaných.

lesana25
17. jan 2022

@zirafienka ešte aj auto keby jej štát preplatil by bolo fajn

autor
18. jan 2022

@lesana25 nebojte sa ja mám dosť peňazí na to aby som si ten vodičský zaplatila sama iba som sa pýtala keďže mi niekto hovoril že úrad prepláca vodičské ale nie aký druh preto som sa pýtala nemusíte hneď útočiť 😉

blueprincess
9. mar 2022

@alenah31
@lesana25
@ivkazba
@zirafienka
@trgypadl

Niekedy na to bol prispevok z fondov Eu a preplacalo sa to.
A ja si po RD zacinam hladat novu pracu a problem je prave ten, ze kvalifikaciu sice mam, ale nemam vodicak. Akoby len ludia s vodicakom boli svojpravni a schopni vykonavat pracu. Vš nestačí.
A naozaj by to bodlo po poberani RP, keby to preplatil UP ako bezny iny kurz...

alenah31
9. mar 2022

@blueprincess vodičské oprávnenie pre základ - čiže skupiny "B" ÚP neprepláca min. od r. 1998 - odvtedy s tým spolupracujem. Môžem sa opýtať kolegyne, ktorá s tým pracuje dlhšie, ale pochybujem. Preplácajú sa rekvalifikácie - a aj preplácali - pre zvýšenie už existujúcej kvalifikácie vod. oprávnenia a zvýšenie šance na zamestnanie v obore kde túto zvýšenú kvalifikáciu potrebuješ (vodič MKD, vodič autobusu, vodič RZP). Asi 4x boli tieto kurzy pozastavené (keď sa znižovali príspevky v rámci EU pomoci) - no opätovne boli otvorené. Ročne vychádza len zo SŠ a VŠ cca 30.000 mladých ľudí bez vodičského oprávnenia evidovaných na ÚP - ver, že každý jeden by si ten vodičák zadarmo rád urobil no na toto štát fakt nemá peniaze a základné rekval. kurzy všeobecného vzdelania (do ktorého patrí aj vodičské oprávnenie sk. "B" a ktoré sa preto ani nemôže do programu fondov EU zapojiť) nepreplatí ani EÚ, nebolo to ani pri jednom programe Operačného programu ľudské zdroje a ani teraz pri NP podpore nezamestnanosti - pri "Béčku" určite nie - ten už vlastniť musíš. Ak si nezamestnaná a nájdeš prácu kde potrebuješ cestovať je možnosť preplácania cestovného za prácou cez ÚP - tento projekt je stále otvorený a dlhodobo aj bude.