Poplatok za komunálny odpad

26. apr 2024

Dobrý deň.

Prosím pekne o radu nakoľko som sa v tom sekla a neviem nájsť žiadne riešenie/odpoveď na internet (ani na oficiálnych stránkach).

Mala som nahlásené trvalý pobyt u matky v meste X. Tým pádom poplatok za komunálny odpad sa platilo (teda, stále platí) v tomto meste (v meste X).

Presťahovala som sa, bývam v podnájme v meste Y, trvalý pobyt v tomto meste mám od 19.04.
Chcem začať platiť poplatok za komunálny odpad v tomto meste (v meste Y namiesto v meste X) avšak žiadosť buď vyžaduje prítomnosť majiteľa nehnuteľnosti alebo aby podpis na nájomnej zmluve bol notársky overený.

Ani jedno nie je možné pretože majiteľka
nehnuteľnosti je momentálne pracovne v zahraničí (v UK) s tým, ze na SR príde najskôr až v lete (Jún/Júl).

zic
26. apr 2024

Podla mna v podnajme plati za smeti majitel, nie ty (ty to sice platis, ale v najme)... nenahlasujes sa (nieco ako voda, elektrina, poplatky spravcovi apod)...
Odhlasit sa u rodicov - podla mna nejakym cestnym prehlasenim apod... to sa informuj na miestnom urade u rodicov.
Nieco sa mi zda, ze kolegyne pytali na toto potvrdenie u zamestnavatela (v Bratislave), aby dolozili, ze teda neziju uz niekde doma... Tak skus

gab1sol
26. apr 2024

Najlepšie ti asi povedia na miestnom úrade v tom konkrétnom meste.

katkaseiner
26. apr 2024

som prenajimatel a doteraz vzdy si platili smeti najomnici (prihlasili sa a platili si to) - mne to na mestskom urade zakazdym vyrubili a potom zrusili. Tento rok mam najomnika ktory sa nahlasovat nechce, tak mi to zaplatil na ruku - cize vyrubia to mne a ja to vyplatim tym co mi dal.
Na tvojom mieste by som sa preukazala zmluvou o prenajme v meste x a v meste Y to vyrubia majitelke bytu a ty to zaplatis jej.
To ze najomna zmluva musi byt notarsky overena je humbuk. Na toto fakt nemaju paky.

autor
26. apr 2024

@zic
Najskôr máte pravdu nakoľko mám jeden odsek v nájomnej zmluve kde sa píše nasledovné:
Okrem nájomného, uvedeného v bode 1/ tohto článku zmluvy, sa nájomcovia zaväzujú platiť pravidelne mesačne zálohové platby mesačného predpisu služieb spojených s užívaním bytu, ktoré sú účtované správcom bytového domu, ktorým je xxx, IČO: xxx, ako aj všetky ostatné poplatky za služby spojené s užívaním bytu ( elektrika).

Niekde som čítala možnosť predložiť čestné prehlásenie avšak boli kadejaké informácie a išlo o informácie z roku 2023. 🤷‍♀️

autor
26. apr 2024

@katkaseiner
Majiteľka je super a nemala problém súhlasiť s tým aby som si nahlásila trvalý pobyt tu u nej.

Máme v nájomnej zmluve napísaný jeden odsek kde sa píše nasledovné:
Okrem nájomného, uvedeného v bode 1/ tohto článku zmluvy, sa nájomcovia zaväzujú platiť pravidelne mesačne zálohové platby mesačného predpisu služieb spojených s užívaním bytu, ktoré sú účtované správcom bytového domu, ktorým je xxx, IČO: xxx, ako aj všetky ostatné poplatky za služby spojené s užívaním bytu ( elektrika).

Takže, áno, poplatok za odpad si majiteľka od nás mesačne vyučtuje.
Plánujem ísť do mesta X v priebehu Mája pretože som bola v tom, že s stačí len odhlásiť z pôvodneho bydliska (mesto X). Len, to overenie podpisu ma zmiatlo. 🤷‍♀️

cukorfalat
26. apr 2024

Pises ze v meste Y mas trvaly pobyt od 19.4. Isto je to trvaly pobyt? Nielen prechodny? Pretoze ak mas naozaj trvaly pobyt na adrese, kde si v podnajme, tak ziadny iny doklad nepotrebujes

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Áno, trvalý pobyt to je na 100%. 🙂
Prechodny pobyt nemám.

cukorfalat
26. apr 2024

Potom ked mas TP od 19.4., tak v meste X ti vyrubia poplatok za tu cast roka, teda od 19.4. (nebude to za cely rok).
A v meste X das vediet, ze od 19.4 mas TP uz inde, tym padom tam zaplatis smeti tiez len alikvotnu cast do 19.4.

(Ked sa prihlasis na TP na novej adrese, na starej adrese si automaticky odhlasena z TP. Ale smeti musis nahlasit aj v novom meste, a odhlasit aj v starom meste)

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Vyúčtovanie za odpad matke vždy chodilo v Jún/Júli za prechádzajúci kalendárny rok. A áno, rátam s tým, že mi poplatok za odpad v meste X vyrúbia za ešte za mesiace od Januári do Apríla za tento rok (2024).

Našla som info, že stačí iba nahlásiť poplatok za smeti v mestkom úrade v novom meste a oni dajú info mestského úradu pôvodného mesta. 🤔

Ale tu je bod úrazu, na to aby som sa nahlásila v novom meste (Y) potrebujem to čo píšem vyššie (prítomnosť majiteľa alebo notársky overený nájomná zmluva) a to u mňa nie je možné. 🤦‍♀️

katkaseiner
26. apr 2024

ale ked mas TP tak naco je majitel alebo notarsky overena najomna zmluva?
Moji najomnici nemaju ani trvaly ani prechodny pobyt a prihlasovali sa bez problemov. Ja som tam s nimi nebola a notarsky overenu zmluvu nemali tiez....

cukorfalat
26. apr 2024

Ak mas trvaly pobyt, nemaju/nemozu od teba pozadovat ziadnu zmluvu, ziadnu pritomnost ziadnej inej osoby.

autor
26. apr 2024

@katkaseiner
Moja reč. 🤦‍♀️
Ono sa to proste tak píše na stránke mestského úradu, že aké dokumenty treba predložiť ku žiadosti. 🤷‍♀️
Preto som sa obrátila sem či niekto má osobnú skúsenosť.

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Dúfam, že to tak je. Nemám problém im predložiť nájomnú zmluvu. 🤷‍♀️
Postupne všade kde treba nahlásujem zmena trvalého pobytu nech je všetko naporiadku.
Toto je posledne čo mi ostáva poriešieť a veru som nečakala komplikácie. 🫣

cukorfalat
26. apr 2024

A trvaly pobyt sa tiez nahlasuje na mestskom urade. Takze ked si sa nahlasila na TP, hned si sa mohla nahlasit aj na smeti.
Ale ako hovorim, s TP ziadnu najomnu zmluvu nepotrebujes, oni ta maju v systeme, ze si na TP

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Toto ma nenapadlo hneď spomenúť ale musím doplniť, že ako cudzinka (nemám slovenské občianstvo) si trvalý pobyt nenahlasujem na mestkom úrade ale na cudzineckej polícii. Pre nás to funguje troška inak. 🫣

cukorfalat
26. apr 2024

Mohla si to napisat hned 🙂, viem velmi dobre ako funguje ak niekto nema obcianstvo

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Prepáčte, ako píšem, nenapadlo ma to až keď ste spomínali to nahlásenie na mestskom úrade. 🫣
Viete mi teda bližšie poradiť? Pokojne Vám napíšem IP ako nechcete spomenúť tu. 🙂

cukorfalat
26. apr 2024

Majitelka musela dat najomnu zmluvu, kopiu listu vlastnictva, suhlas s prihlasenim na TP, a toto si odniesla na cudzinecku policiu

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Od majiteľky som mala čestné vyhlásenie, že súhlasí aby som mala nahlásené trvalý pobyt u nej. Tá bola notársky overený.
Nájomnú zmluvu som im nedala lebo buď treba jedno alebo druhé. A po novom netreba mať ani list vlastníctva. 🙂

Lenže, toto mi ako pomôže v rámci poplatku za odpad? Lebo, to čestné vyhlásenie si ponechali. 🤷‍♀️

cukorfalat
26. apr 2024

Na karticke pobytu mas vyznacenu adresu

autor
26. apr 2024

@cukorfalat
Áno mám. Na zadnej strane v meste Y