PN po skončení pracovného pomeru

ria2248
4. okt 2023

Ahojte, prosím vysvetlil by mi niekto ako presne funguje PN v ochrannej lehote po skončení pracovného pomeru? Viem, že ochranná lehota je 7 dní, ale z čoho SP potom vypočíta nemocenské? A ako dlho môže byt človek na PN a ma nemocenske dávky?
Dakujem

janinah
4. okt 2023

Preboha,už prestaňte vyciciavať štát,ved to je už neúnosné.Kedy už konečne budú na PN len a jedine ozaj chorí ľudia a nie vypočítavci???

letfenixa
4. okt 2023

@janinah ja len vždy rozmýšľam, že ako také PN fungujú. To sa nakraca k doktorovi, že "chcem PN"? Veď musí byť nejaká diagnóza.

zojanka
4. okt 2023

@letfenixa Ja este pochopim ze sa da nafingovat nejake bolenie brucha a pod., ale to je tak na tyzden. Nechapem ako to vie niekto natahovat mesiace.

ria2248
autor
4. okt 2023

@janinah kto povedal že to idem spraviť ja?! človek sa už nemôže ani informovať a hneď vyciciava stat.. Dakujem pekne za odpoved

ptvw
4. okt 2023

@letfenixa áno presne tak to funguje ak je doktor "ochotný" nakracas povieš ze si ukončil PP a potrebuješ PN a takto budeš poberať aj cely rok 50% ci 55% hrubej mzdy ci koľko to je 🤷‍♀️
A doktor ti už nieco napíše napr na takú chrbticu a ak máš od psychiatra tak aj celý rok

bimbambim
4. okt 2023

Tak už keď o Tom sa pýtaš na mk tak ten niekto o to aj rozmýšľa.A áno je to vyciciavanie štátu ,lebo na PN ide chorý človek a nie človek ktorému skončil pracovný pomer.na to slúži úrad práce pre nezamestnaných .Lekár slúži chorým.Ani moja byvala onko kolegyňa čo mála dôvid si veľmi nebrala PN .

bublinka1426
4. okt 2023

@ria2248

ty sa fakt ides pytat otazky styl idem na PN ako dlho najviac budem moct?
sa zamysli ako si sa pytala.????
si taka hlupa? snad mas dost rozumu ze vies si to najst aj na googli a ked si vazne chora snad ti to odpovie aj tvoja lekarka. ????

bublinka1426
4. okt 2023

@letfenixa aj mna by to zaujimalp; pretoze tu co sa pytaju zeny, netusim ake diagnozy maju. tento stat je vazne chory a nech konecne socialka si posvieti na taketo vykvety

ptvw
4. okt 2023

@bimbambim presne toto známa onko pacientka a posudkova jej povedala ze co chce robiť doma nech ide pekne do prace aspoň nebude myslieť na to ze môže umrieť citujem 🤦‍♀️😢

bublinka1426
4. okt 2023

@zojanka bodaj by ti ziadna zena neodpovedala, lebo tu dame navod pre dalsie darmozracky !

bublinka1426
4. okt 2023

@ptvw boze davas navody,. teraz vies kolko zien sa toho chopi?

bublinka1426
4. okt 2023

@ptvw aj kamarata, presne posielali do prace onko pacient.

mk1111111111
4. okt 2023

Len nezabudni ze budes musiet byt doma, ani na krok.

ptvw
4. okt 2023

@bublinka1426 ale prd co by sa chytilo kto chce nepotrebuje na to MK 🤦‍♀️

kat_
4. okt 2023

@ria2248 to je jedno kto to ide spravit, je to zneuzivanie systemu, od zbytocne zneuzitie casu a energie lekara az po vyplacanie davok neopravnene zdravemu cloveku... potom bude kazdy vyplakavat, ako je tento stat v srackach, ake je zdravotnictvo zle, k lekarovi problem sa dostat... no ano ked su tu takito chytraci

lenuska9999
4. okt 2023

@ria2248 na platenej PNke môžeš byť rok, potom môžeš požiadať o invalidný dôchodok, ak ide samozrejme oopodstatnenú PN a je na to aj diagnóza. A PN sa počíta tuším z predošlého roka, ale nie som si istá. Na stránke Sociálnej poisťovne nájdeš tiež odpovede na svoje otázky

ptvw
4. okt 2023

@mk1111111111 by si sa čudovala ze byť doma ech iné prípady poznám a to neboli nie ze doma ale pri mori v zahraničí niekoľko týždňov (ved aj taka vajdova sa liečila psychicky pri mori par rokov dozadu) ale radšej už nič nenapíšem aby sa toho niekto nechytil 😅

bublinka1426
4. okt 2023

@ptvw pravze mam pocit ze tu zeny hladaju cisto odpovede ako odrbat stat minimalne od cias korony

missviolet
4. okt 2023

@janinah ja som napriklad musela ukoncit pracovny pomer kvoli zdravotnym tazkostiam - doslova som revala od bolesti za PC lebo som mala sialenu tendonitidu, tenisovy ah golfovy laket a k tomu karpalny, proste vsetko naraz. popravde, riesila som veru identicke otazky ako autorka diskusie....

ptvw
4. okt 2023

@bublinka1426 stačí čítať bulvár 😅 https://www.cas.sk/clanok/730718/radovanky-vajd...
Tak ale zas ktory normálny lekár dá PN na rok bez akejkoľvek diagnózy ved teraz majú taku kontrolu od poisťovní ze az

ptvw
4. okt 2023

@ria2248 a autorka PN budeš tak dlho koľko to bude vyžadovať tvoja diagnóza a to ti povie len lekár toľko k tvojej otázke

janinah
4. okt 2023

@missviolet prečo si musela ukoncit pp a nie normálne ísť na PN a liečiť sa? Lebo ti to lepšie vyšlo finančné? Lebo nerozumiem tvojmu postupu.ale je to tvoja vec...ja reagujem na ľudí.ktori vedia že presne deň po skončení PP ochorejú a budú " musieť" sa liečiť dlhodobo ...na vychcancov.na ktorých doplácame vsetci

letfenixa
4. okt 2023

@missviolet a prečo si nešla na PN počas prac.pomeru?

oriesocek
4. okt 2023

na PN si tolko ako posudi lekar, ze mozes byt. Vacsinou to daju na psychiatricku diagnozu, kde nevedia zistit - co reálne cloveku je... ja som bola na PN rok (teda 52 tyzdnov sa moze byt) a bolo to pre problemy s chrbticou a po operácii chrbtice - ale tam reálne nevies chodit, par mesiacov nemozes sediet, mesiace chodis na rehablitácie, liecenie, a liecba je dozivotna + dalsia operácia chrbtice - takze mne neriesili, ci som mesiac alebo kolko som na PN... takze mne ukoncila DR. PN iba z dovodu, ze uz nemozem byt (teda mozem na neplatenej..) a aj tak mám dalsie rehabilitácie - kde uz riesim pocas pracovneho pomeru dalsiu liecbu.

bublinka1426
4. okt 2023

@ptvw pozriem

bublinka1426
4. okt 2023

@letfenixa lebo je zrazu chora v OL

ptvw
4. okt 2023

@oriesocek takto bola kamoskina mama 3 roky dozadu, dala ukončenie PP dohodou lebo vedela ze sa už nevráti do prace, na PN vyše 2 roky, rok teda platená a čakala jak na spasenie kým ju zavolajú na posudkovu kvôli invalidnemu dôchodku, doteraz poriadne nehýbe s ramenom ani magnet rehabitacie elektrika operácie nič nepomohlo, dokonca po prvej op jej to tak dokafrali ze rukou nepohla vôbec

ria2248
autor
4. okt 2023

@janinah pretože mi zial konci zmluva v práci. A vôbec nehovorím že sa idem na PN a dlhodobo. Všetci sa do mňa pustili ako supy a netušia ani o čo ide…nebudem to vysvetľovať.. zbytočne.. človek aby sa bál aj niečo opýtať…

bublinka1426
4. okt 2023

@janinah presne tak,. preco sa vsetci hadzu na PN zrazu po skonceni PP, najlepsie v novej praci, kde si vychytrralci myslia ze budu mat VZ z noveho platu ale ak tam neodrobili isty pocet dni, tak sa im to nebude z nobveho platu pocitat.

poznam x pripadov co si myslia ze po skonceni skusobky sa drbnu na PN v OL a budu brat VZ z noveho platu pre PN ale nastastie aspon daco je osetrene proti odrbavacom

bublinka1426
4. okt 2023

@ria2248 tak na co sa pytas kolko mozes byt PN?
to vazne si taka hlupa ze ti to nedochadza? ved ked si PN chod k lekarke a ona ti povie kolko tvoj stav PN potrebnuje. nikto ti nenapise kolko budes PN dopredu len preto ze ty to chces vediet.
a sorry ak ides na PN preto ze mas vypoved, tak si ...len preto aby si si umelo vykryla obdobie....