Odvody a živnosť

biancarv
18. máj 2018

Ahojte, mam taku otazku. Pracovala som ako viazaný financny agent, bez živnosti, bez IČA, mala som len DIČ. Ukoncila som to v july 2017, platila som odvody z minima. Teraz si chcem založiť živnosť prvýkrát a teda neviem ako to bude so mnou a s odvodmi. Zivnost potrebujem mat uz v júny. Za rok 2016 som mala vyssie prijmy ako 5000 eur, za rok 2017 uz to bolo len nejakych 2000 eur. Budem musiet platit odvody do socialky?

moniikka
18. máj 2018

@biancarv pri založení živnosti ste v rozsahu 8-12 mesiacov oslobodená platiť odvody do sociálnej poisťovne,platíte si iba zdravotné a potom každý rok podľa DP buď budete musieť byť prihlásena povinne,alebo dobrovoľne.Tam to už pôjde podľa príjmu

biancarv
autor
18. máj 2018

@moniikka dakujem za odpoved,len ja som si podavala ako financny agent danove priznanie za rok 2013, 2014, 2015, 2016 a 2017. Preto sa pytam ci toto nebude socialka brat do uvahy, prijem z tejto cinnosti. Lebo som citala v jednom clanku, ze ked sa zalozi zivnost do juna beru do uvahy danove priznanie spred dvoch rokov, ked po july tak predchadzajuce danove priznanie. A podla roku 2016 mi povinnost vznikla, za rok 2017 nie.

moniikka
18. máj 2018
biancarv
autor
18. máj 2018

@moniikka toto vsetko poznam, viedla som si uctovnictvo aj podavala daňové zopár rokov.

biancarv
autor
18. máj 2018

@moniikka ide o to ci budu brat do uvahy prijem z tejto cinnosti na vypocet odvodov spred dvoch rokov alebo z minuleho roka, a uplne som zmenila pole posobenia. Predtym som mala len DIC, teraz chcem zivnost, ale aj v jednom aj druhom pripade som SZCO

moniikka
18. máj 2018

@biancarv Vám budú posudzovať príjem za rok 2018 v DP,ktoré si podáte budúci rok

moniikka
18. máj 2018

@biancarv takže aj keď si živnosť zalozite v júni,1.odvody do SP zaplatíte až v júli 2019 buď povinné alebo dobrovoľne

biancarv
autor
18. máj 2018

@moniikka veľmi ste ma potešila, dufam ze to tak bude. Este zavolam mojej uctovnicke v pondelok, len som ju nechcela rusit. Predsa len tie odvody na zaciatku podnikania dokazu dost financne zaťažiť. Dakujem este raz

moniikka
18. máj 2018

@biancarv niečo mi o tom hovorte.Manžel bol niekoľko rokov SZCO a tie odvody? Niečo hrozne.Chvála Bohu od 1.marca už nieje a ľahšie a kludnejsie spime.

moniikka
18. máj 2018

@biancarv jeden rok sa nám dokonca stálo,to bol dobrovoľne prihlásený v SP a platil odvody a nevedeli sme že mu vziklo povinné poistenie,nikto mu ani žiaden papier neposlal.My sme platili dobrovoľne a v septembri mu prišiel papier že ma dlh na povinnom okolo 400€ a trebalo zaplatiť ešte raz aj keď platil dobrovoľne

biancarv
autor
18. máj 2018

@moniikka no výborne, majú v tom bordel ako skoro všade. Je ťažké byť živnostníkom, aj môj manžel bol zopár rokov, tiež živnosť ukončil pred mesiacom, a teraz znova ja chcem živnosť, predsa len aspon ten rok chcem byt oslobodena od platenia odvodov, keďže človek ani nevie ako to pôjde.

moniikka
18. máj 2018

@biancarv tak vám držím prsty nech sa vám v tom darí 😉

biancarv
autor
19. máj 2018

@moniikka dakujem

biancarv
autor
21. máj 2018

@moniikka zdravím, uz som si to zistila priamo v socialke. Vznikne mi povinnost platit odvody, ale len za ten jún. Potom sa uz beru minulorocne prijmy , takze to po mesiaci zanikne.