Na aké dávky okrem podpory mám nárok?

ematko29
14. dec 2012

Dobrý den,ocitli sme sa obaja v nezávideniahodnej situacii.Ja som po rodičovskej ešťe nezohnala prácu amanžel onu prišiel.On sa bol len nedávno zaevidovať na upsvar a ja poberám podporu.Nakolko som v podobnej situacii ešťe nebola,tak by som bola rada ak by ste mi niektorá poradila načo okrem podpory máme nárok.samozrejme prácu si hladáme ale teraz pred vianocami je to takmer nemožné.Máme hypotéku tak sa velmi bojím čo bude.dakujem za akekolvvek rady

szdan
14. dec 2012

Záleží na tom ako vyskokú podporu poberáš, či ste vlastníkmi bytu/domu kde bývate a koľko máte detí. Musíš napísať podrobnejšie, aby som ti vedela povedať

zuzana909
14. dec 2012

@ematko29 ahoj tu máš pekne rozpísané aké príspevky, môže dostať občan v hmotnej núdzi, spadajú pod úrad práce a sociálnych vecí rodiny, najlepšie by bolo sa informovať tam, či na nejaký príspevok máte ešte nárok. záleží aj veľmi od toho akú vysokú podporu v nezamestnanosti dostávaš a ty a manžel. pravdepodobne na tieto príspevky by ste mali nárok až po ukončení poberania dávky v nezamestnanosti čo je tuším teraz 6 mesiacov.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

angua27
14. dec 2012

@ematko29, ak máte hypotéku, jednoznačne okamžite choďte do banky a povedze im v akej ste situácii. väčšina hypoték je krytá poisteným pre neschopnosť splácania a pri takejto situácii je hypoška platená s tohto poistenia. prípadne vám banka dá hypotékarne prázdniny.
a ako písala @szdan, dala si málo informácií. ak máte vlastné bývanie, alebo ste v podnájme, ale iba vy ako rodina, môžete žiadať o podporu na bývanie, ak máte malý príjem, je na mieste možno aj dávka v hmotnej núdzi. určite však ako prvé choďte do banky. držím palce, aby sa vaša situácia rýchlo vyriešila.

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan tak ja som robila medzi materskými len na polovičný uväzok tak poberám len vo výške 120e.amanžel ešte len teraz sa zaevidoval.sme vlastníkmi polovice rodiunneho domu ,máme 2deti

szdan
14. dec 2012

@ematko29 a manžel nesplna kritériá aby mal nárok na podporu/dávky v nezamestanosti? /musí mať odrobené za posledné 3 roky minimálne 2 roky/

ematko29
autor
14. dec 2012

@angua27 mne manžel povedal,že sme nemali uver poistený ☹ velká hlupost ale si bol istý,že s robotou problém mať nebude 😠

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan ano má odrobené 15rokov.

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan ale v banke nám ostáva 200e ☹ necelé

szdan
14. dec 2012

v tom prípade bude i on poberať podporu. Pokial on pracoval na plný úvazok, budete mať pravdepodobne príliš vysoký príjem na to, aby vám vyšli dávky v hmotnej núdzi.

szdan
14. dec 2012

ty si možno mierila na to, že kým si muž vybaví podporu, zostane min. mesiac llen s tými 120 eurami, ale to na UPSVaR nebude bohužiaľ nikoho zaujímať, v zákone o pomoci v hmotnej núdzi nič také ošetrené nie je. Ešte je možnosť zažiadať na obecnom/mestskom úrade zažiadať o jednorazový príspevok, ale v dobe krízy ich dáva len máloktorá obec

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan dakujem za radu. 🙂

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan aešte by som sa chgcela opýtať ,že ak manžel mal na vyplatnej páske420eura tak ako sa vypočíta podpora z toho?vieš mi poradiť?

szdan
14. dec 2012

@ematko29 toto ti bohužial neviem povedat, podporu vypláca Socialna poistovna, ja som robila na UPSVaR. Viem že sa to počíta z hrubého a nie z čistého platu a nevychádza to nejako o vela menej ako bola čistá mzda

ematko29
autor
14. dec 2012

@szdan aha tak aj tak si mi pomohla.aspon nazačiatok aby sme nejako vyžili..

liz_lemon
14. dec 2012

@ematko29 podpora je 50% z priemernej hrubej mzdy, ak mal teda 420 E, tak by mal mat cca 210 E

zuzana909
14. dec 2012

@ematko29 je dôležité či si uplatňoval daňový bonus na dieťa alebo nie.
dávka v nezamestnanosti sa počíta z denného vymeriavacieho základu, pod vymeriavacím základom sa rozumie hrubá mzda, ak mal 420,- na páske, to bola jeho čistá mzda, ak si uplatňoval daňový bonus na dieťa tak hrubú mzdu mohol mať cca 490,- € tento údaj nájdeš taktiež na výplatnej páske, zväčša býva uvedený na začiatku.
takže orientačne by mal mesačne dostávať 245,- € bude to závisieť ešte aj od počtu dní v mesiaci, nakoľko tento nárok prepočítavajú na deň, tak ako aj materskú

ematko29
autor
14. dec 2012

@zuzana909 ano uplatnoval si danový bonus,420je jeho čista mzda,dakujem za radu 🙂

stekna
24. sep 2013

mohla by som sa spytat ci neviete niekto teraz som sa zaevidovala na podporu.podla vsetkeho to bude najnizsia z min.mzdy.mam este narok na niaky prispevok??kedze je to malo byvam s priatelom a mame uver sice na jeho meno.ci sa da este niak pomoct dakujem vopred 🙂 deti nemame

anatalia77
25. sep 2013

@stekna myslím,že nebudeš mať nárok na iné príspevky...kedže bývaš s priatelom,tak to nie je až také strašné,nejako sa pretlčiete
Čo sa týka úveru,nuž je to vaša vec,a musíte si ju vyriešiť po svojom-bud nájsť novú robotu a byť ako tak v pohode,alebo byť na podpore a dennodenne rozmýšlať,či vám vystačia peniaze.
Či sa dá ešte nejak pomocť-pomoc hľadaj na konci svojho ramena.

stekna
26. sep 2013

@anatalia77 ako nic v zlom moja ale ja som sa pytala ci mam narok a ujasnila som ako to je nic ine.ale ako vidim niekto ma asi vela rozumu. a neboj pretlkat sa nebudeme a ja nemusim rozmyslat co si dam do ust alebo ne ked chces sudit sud inych ja som, vzivote nebola na podpore ani na pn!ja moja robit viem a lava som neni narozdiel odniekoho 🙂 JEDNA SPROSTA OTAZKA A HNED VAS NIAKA CO JE ZAKOMPLEXOVANA IDE SUDIT nomam dost. ja nemam 20rok.takze sa zdrz takych kritik aby sa ti nevratili.

anatalia77
26. sep 2013

@stekna to nie je vela rozumu,to je jednoducho vyčítané zo stránok upsvar-u,ja nikoho nesúdim,nie som zakomplexovaná moja...nechápem načo dávaš otázku,ked nie si spokojná s odpovedou 😀 ,myslíš,že na upsvare sa pracovníčky pretrhnú,len aby ti nahnali peniaze?? Zabudni,o čom nebudeš mať páru,to ti dobrovolne neporadia 🙂
Dostála si svojho nicku!

stekna
30. sep 2013

ja som dala jednoduchu otzku a ty hned davas odpovede na uver a kde mam hladat pomoc na konci ramena.neviem ako co si tym sledovala.ale neries.