Musím vlastniť nehnuteľnosť, aby som získala trvalý pobyt?

30. apr 2024

ahojte, mám otázku trošku z iného súdka: treba nehnuteľnosť vlastniť aby som mohla mať na adrese zapísaný trvalý pobyt alebo stačí s majiteľom vybaviť úrady.?
ďakujem

sisa_s
30. apr 2024

Majitel nahlasi trvaly pobyt, ma to iba evidencny charakter..ale kedykolvek ti ho moze zrusit bez tvojho vedomia, nezaklada ti to zaroven ziadne pravo na nehnutelnost 🙂

ms_green
30. apr 2024

Podľa zákona ti nikto nemôže zakázať resp. stačí ti písomný súhlas majiteľa. Ak si ale v nájme, tak 70% nájomných zmluv má klauzulu o tom, že si tam nemôžeš zriadiť trvalý pobyt.

autor
30. apr 2024

@sisa_s nejde mi o získanie nehnuteľnosti ale o fakt, že na adrese bývam s manželom vyše 11 rokov, v stabilnej rovnakej práci obaja a byt je vo vlastníctve mojej mamy ktorá si vždy nájde výhovorku prečo mi neumožniť trvalý pobyt. všetky úradné dokumenty mi chodia na trvalú - k nim domov. samozrejme je to zámienka že je zvedavá čo to je a aby som prišla. nebývam tam pomaly 14 rokov. môjmu synovi ale trvalý pobyt tu v byte dala. = každý člen rodiny máme iný trvalý pobyt ako u * 😖

sisa_s
30. apr 2024

Ak byt vlastni mama, tak je len na nej, ci ti to vybavi, alebo nie..bez jej suhlasu to nepojde

melanta
30. apr 2024

Ak budeš bývať vo vlastnom, dáš si tam TP. Ak nebývaš vo vlastnom, tak ho nebudeš mať, ak sa tak majiteľka rozhodla. Ty predsa vieš, akú máš mamu. Vadí ti, že každý máte iný TP, ty muž aj dieťa. Tak majte svoje bývanie a môžete mať rovnaké. Kým bývate u niekoho, tak treba rešpektovať, že je to takto.

autor
30. apr 2024

skúšali sme aj hypotéku na vlastné ale v ten sume čo nám vyšla by sme získali max 2izbák, resp. nič slušné.
škrie ma len to, že aj keď sa snažím ako chcem, všetko načas, slušné bývanie, stabilná práca, stále to nestačí..

zic
30. apr 2024

tak zacnite s dvojizbakom... ak budete mat na viac casom, pojdete do vacsieho...

rozculena
30. apr 2024

ona je zvedavá na tvoju poštu?? Ona tú poštu aj otvára???? Na pošte si zriaď službu "doposielanie"
https://eposta.posta.sk/casove-doposielanie/
Môžeš si dať trvalý pobyt aj na obci,a pošta ti bude chodiť tam.

autor
30. apr 2024

@rozculena zopárkrát už som mala otvorenú poštu aj napriek tomu že mám zadanú korešpondenčnú úradné mi stále idú na trvalú. keď si zriadim toto doposielanie tak mi všetko príde sem kde bývam?

rozculena
30. apr 2024

Áno.
pre boha,otvára ti poštu.....

lucik194
30. apr 2024

prosim Ta to kolko pošty Ti chodi? lebo mnebrocne tak max 2 listy.....

vsak ty si mozes zadat akukolvek adresu a tam Ti príde dopis, aj z uradu..... nie len tam kde mas trvaly pobyt......

rozculena
30. apr 2024

@lucik194 úradné veci chodia len na trvalý pobyt

lucik194
30. apr 2024

@rozculena
uradny list je aj z banky a ten nemusí prist len na trvaly pobyt. takto to bolo myslene.
lebo realne toho papierovo vela nechodi

zic
30. apr 2024

@rozculena Ktora uradna vec musi prist na trvaly pobyt? Za 10 rokov co byvam mimo TP mi jedina institucia - tatra banka - povedala, ze vsetky listiny k hypoteke musia ist iba na adresu trvaleho pobytu (aj elektronicky, ale papierovo len na TP). Vsetko ostatne - kreditne karty, adresu pre banku, dane - vsade pisem korespondencnu a funguje. Samozrejme uprednostnujem elektronicky (slovensko,sk), ale naozaj... aj zo socialky ak som chcel mimoriadny vypis z dochodkoveho uctu, tak sa opytali, kam poslat a poslali...
Mozno nejake neocakavane zasielky z uradu, ked nemaju korespondencnu adresu chodia len na TP, ale inac vsetko vie chodit kam nahlasis.. .a teda idealne na mail alebo slovensko.sk

maranco
30. apr 2024

Zapni si schránku na slovensko.sk potom ti úrady budú posielať elektronicky listy, vyberieš si ich cez počítač.
A ostatným banka, operátor predsa udávaš korešpondenčnú adresu akú ty chceš kam majú niečo posielať.

A manžel má aký trvalý pobyt? Ak tiež inde nech si zapne schránku aj on.

Na pošte si zapni bezplatné "SMS alebo email namiesto žltého lístka" https://eposta.posta.sk/oznamovanie-zasielok/ aby si vopred vedela že ti nesie poštárka doporučený list.

maranco
30. apr 2024

Ešte teoreticky sa môžeš dohodnúť s niektorým susedom, vlastníkom bytu či by vám dovolil dať si ku nim trvalý pobyt.
Potom by si mala prakticky adresu na OP tam kde aj naozaj bývaš.

Dá sa to kompletne aj z domu, vyplníš súhlas s prihlásením na trvalý pobyt
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...
a majiteľ bytu ťa prihlási
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

alebo majiteľ ti dá elektronicky súhlas a ty sa prihlásiš na úrade osobne alebo ty dáš elektronicky súhlas a majiteľ ťa prihlási osobne

cacianka
30. apr 2024

Rozumiem dobre ?
Mama s otcom majú dom, v ktorom máš stále tp.
Žijete s mužom inde, v byte, ktorý tiež vlastní mama.
A nechce ti dovoliť, ako vlastníčka, prihlásenie v byte, tak ti pošta chodí stále do domu.
Mama ti otvára poštu....
Tak všade, ale že všade oznam adresu bytu, alebo si zaloz Pobox, alebo elektronicky.
Kde má tp muž a dieťa?

rozculena
30. apr 2024

@zic "idealne na mail alebo slovensko.sk"
na to nepotrebuje TP

autor
1. máj 2024

manžel má TP v meste z ktorého je. ja mám v meste kde bývame na rodičovskom dome. syn má na byte v tom meste kde bývame.
keď som kupovala auto tak technický mi prišiel k nim na adresu. list z MÚ prišiel na trvalú. aj napriek tomu že mám nahlásenú korešpondenčnú adresu tu kde bývame (byt)

zic
1. máj 2024

@rozculena presne tak som to myslel...