Mama zdedila po smrti rodičov a brata nehnuteľnosť. Ako to bude po jej smrti?

14. jún 2022

Ahojte, potrebujem poradiť 🙂🙂,
mama zdedila po smrti rodičov a brata nehnuteľnosť. Ako by to bolo po jej smrti? Dedili by sme len my so sestrou, alebo by polovica pripadla otcovi ak by teda mama zomrela skôr? Sú normálne manželia...
A ešte taká možnosť, ak by chcela dom dať na neplnoletú vnučku, akým spôsobom by to vyšlo čo najlacnejšie? Prepis - darovanie - odkúpenie??
Ďakujem za každú radu. Pekný deň.

adalmba
14. jún 2022

Prepáč neporadim, ale mne je tak strašne ľúto, keď sa ,, dedí,, ešte žijúceho človeka....

matiska15
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adriannasvk
14. jún 2022

Tak mal by dedit aj manzel aj deti. Manzel polovicu sa mi zda. Ak je dom pisany iba na nu,moze ho za zivota darovat,prepisat na koho chce. Lenze ak ma viac vnuciek,bolo by to od nej vyslovene sproste prepisat to iba na jednu. A este k tomu mas aj sestru,no neviem ja mat sestru,ktora chce dom prepisat na svoju dceru tak budem dost nastvana,ze moja nedostane nic....

patka06
14. jún 2022

Ak by matka zomrela dedia manžel a deti rovným dielom - v tomto prípade každý 1/3, dom nie je v BSM keďže ho nadobudla dedičstvom.
V prípade darovaniie nehnuteľnosti maloteému dieťaťu - sa spisuje darovacia zmluva, kde je uvedené meno dieťaťa aj oboch rodičov /ako zákonných zástupcov/ - títo zmluvu aj podpisujú a potom sa podáva na súd návrh na schválenie právneho úkonu - bez schválenia súdom je Darovacia zmluva neplatná.

ajka0207
14. jún 2022

@adalmba skôr si myslím že mama nechce aby dom po jej smrti pripadol otcovi a preto sa autorka pýta, ako by to bolo.

autor
14. jún 2022

@adalmba To je v poriadku, aj mne je to ľúto, súhlasím... ono by to vlastne chcela vedieť mamina, ako by to bolo, aby to dala na poriadok 😉.

autor
14. jún 2022

@ajka0207 Áno presne tak.

autor
14. jún 2022

@adriannasvk Je to komplikované, ale rodičia majú veľký dom, kde zasa budú mať viac sestrine deti, takže o nič nepríde. Samozrejme to budeme riešiť aj s ňou 😉.

autor
14. jún 2022

@patka06 Ďakujem pekne za info 😉.

adriannasvk
14. jún 2022

Ak si to viete osetrit tak aby nebol nikto ukrateny tak je to potom v poriadku. Postup je potom taky ako ti pisala baba vyssie😉

autor
14. jún 2022

@adriannasvk Jasné 😉 nechceme byť rozvadení o majetky. Ďakujem vám za info ešte raz.

denda007
14. jún 2022

Po smrti manzela, dedi manzel 1/2 a vy so sestrou na polovice druhu polku

autor
14. jún 2022

@denda007 Ďakujem za info.

autor
14. jún 2022

Dievčatá prosím vás, ako vypnem komentáre k diskusii, alebo skrátka ju "zruším" 🙂 už som sa, dozvedela, čo bolo treba, tak nech majú priestor druhí 😉😉

alenah31
14. jún 2022

@denda007 ale nie v prípade domu, ktorý nespadá do BSM. V tomto prípade dedí každý zo zúčastnených 1/3 domu keďže by boli traja pozostalí. Len v prípade majetku spadajúceho do BSM sa dedí len s jednej polovice majetku nakoľko druhá je automaticky druhého manžela - a to podielom manžel polovicu a ostatní zvyšok rovnakým dielom .

adriannasvk
14. jún 2022

Ked si das upozornenia tak len v tom riadku k tejto diskusii daj vypnut upozornenia. Pripadne ak sa da vymaz diskusiu

autor
14. jún 2022

@adriannasvk ok skúsim, vďaka

patka06
14. jún 2022

@alenah31 to nie je úplne pravda, v prípade BSM sa sa toto najprv rozdelí. Potom z 1/2 po zosnulom dedia všetci dediči rovným dielom.

h2
14. jún 2022

@denda007 Nie je to pravda. Hoci tento názor tu vidím často. Manžel a deti dedia každý rovnakým dielom. Ak majú napríklad dom v spoločnom vlastníctve, tak po smrti jedného tomu druhému zostane jeho polovica a dedí sa len tá druhá. A tá sa rozdelí rovnako medzi manžela a deti.

autor
14. jún 2022

Takže nezmažem 🤭🤭 našla som to v pravidlách. Každopádne ešte raz vďaka za info.

rikarika
14. jún 2022

@alenah31 blbost. Druhu polovicu dedia vsetci dedici rovnakym dielom.

sashabb
14. jún 2022

@rikarika akú druhú polovicu?

jaroe
14. jún 2022

@sashabb máš dom v BSM, jeden z manželov umrie. Tomu druhému ostane jeho 1/2 plus mu pripadne podiel z tej druhej polovice po zosnulom. Ak mali jedno dieťa, tak sa
ta polovica domu rozdelí na polovicu medzi dieťa a rodiča. Dieťa tak bude vlastniť 1/4 a rodič 3/4

rikarika
14. jún 2022

@sashabb
@jaroe presne tak.

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rikarika
14. jún 2022

Autorka - este jedna vec. Pri prepisovackach majetku casto ludia zabudaju na to, ze zial rodic moze prezit svoje dieta alebo vnuca, zial aj take sa v zivote stava. A potom je uplne jedno aky povod mal majetok zosnuleho, nevracia sa spat rodicovi alebo staremu rodicovi ale dedi manzel/ka a deti. A to byva v realite potom ohen na streche.....

sashabb
14. jún 2022

@jaroe ale toto ja viem, tuna sa píše o dome, ktorý zdedila mama. Čiže je výhradne jej, načo sa tu pletie BSM?

autor
14. jún 2022

@sashabb Áno to je pravda, je výhradne mamin... Tak ako je to potom? Asi po tej 1/3 - ja sestra otec

patka06
14. jún 2022

áno, po 1/3 z celého domu
To BSM už bolo odbočenie od tvojej pôvodnej otázky, pretože tu boli popísané aj rôzne nepresné informácie

sendy1977
14. jún 2022

my sme s mamkou dedili dom, ktorý bol iba ockov. A dedil sa rovným dielom. Ja 1/3 , brat 1/3 a mamka 1/3