Evidencia na úrade práce

zevrajma
2. máj 2024

Ahojte🙂 Počas trvania materskej dovolenky mi skončil pracovný pomer, momentálne som už na RD,ktorý mi za pár mesiacov končí. Chcem sa opýtať, že ak sa po skončení RD zaevidujem na úrade, tak budem môcť poberať dávku v nezamestnanosti?
PS: som opäť tehotná a kedze som nezamestnaná, tak nemám nárok na tehotenské, tak sa pýtam, či budem mať tie mesiace aspoň nejako peňažne pokryté?

alenah31
2. máj 2024

@zevrajma nie - na podporu máš nárok pokiaľ o ňu požiadaš do 2 rokov od skončenia PP
- podľa toho čo píšeš si to prešvihla. Nemáš nárok na žiadnu dávku, pokiaľ si vydatá a manžel pracuje tak ani na hmotnú núdzu. V tvojom prípade by som sa po skončení RD neevidovala na ÚP, ale na zdravotnej poisťovni ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov". Štát za teba bude platiť povinné zdravotné odvody a tiež časť odvodov do sociálnej poisťovne. Akurát, že dieťa ti môže do škôlky chodiť naviac na 4 hod./deň. Ako evidovaná na ÚP máš platený štátom len povinný odvod do ZP a aj ako tehotná sa chodíš hlásiť na ÚP. Po pôrode požiadaš o RP - budú t vyplácať ten nižší.