Daň za nehnuteľnosť a komunálny odpad

natala23
15. máj 2022

Ahojte.

Kúpili sme byt, zapísaný do katastra je dňom 28.4.2022.

Dnes chodili z mesta doručovať dan za nehnuteľnosť a KO.

Pán povedal manželovi, že doniesol len daň za KO a manžel ho otočil s tým, že tu nemáme trvalý pobyt, čo je aj pravda, trvalý pobyt máme každy ešte u rodičov a tam platíme dane.

Určite pan dorucoval aj daň za nehnuteľnosť, (lebo rodičom to naraz dorucovali) len neviem od kedy nám vzniká povinnosť zaplatiť dan za nehnuteľnosť. Môj skromný nazor je taký, že až od nasledujúceho obdobia...

Ešte ma napadlo, mali sme nejakú povinnosti nahlásiť mestu, že sme kúpili túto nehnuteľnosť, keďže tu nemáme trvalý pobyt? Na sluzbyte sme všetko vybavili zapísali byt už na nás, len to mesto mi teraz vŕta hlavou...

Prosím raďte 🙂 ďakujem 🙂


Tak prosím poraďte...

ivana.natasha
15. máj 2022

@natala23 treba zájsť na obecný úrad a prihlásiť sa, daň budete platiť iba za obdobie od kedy nehnuteľnosť vlastníte. Odpad tak tiež. A trvalý pobyt je myslím na mieste si prehlásiť.

sasa1310
15. máj 2022

@natala23 trvalý pobyt nemá nič s kúpou nehnuteľnosti. Ak kúpiš nehnuteľnosť musíš ju ísť nahlásiť na miestny úrad aby ti vyrúbili daň z nehnuteľností, ktorú platíš či máš trvalý pobyt alebo nemáš. Trvalý pobyt vôbec nemusíš prehlasovať, ak nechceš.

loginexistuje
15. máj 2022

Dan z nehnutelnosti paltis az o rok poplatok za komunalny odpad uz teraz
Takze tvoj muz konal nespravne poplatok za odpad mate zaplatit prip mozete dat potvrdenie ze platite inde a potom vam mozu ale nemusia odpustit poplatok (skor neospustia lebo odpad tvorit budete)

loginexistuje
15. máj 2022

Ak nezaplatite za odpad mozete odpadky nosit vyhadzovat rodicom 😉

patka06
15. máj 2022

Do 31.01.2023 podávaš daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti nadobudnutej v roku 2022 a podľa neho budeš platiť daň - až v roku 2023 za rok 2022
Teraz platíte len poplatok za komunálny odpad

gertys
15. máj 2022

Dan za nehnutelnost nema nic spolocne s kupou nehnutelnosti. Ak ste nehnutelnosti kupili po 31.1. Tak ten na koho to je pisane je povinny do 31.1.23 podat danove priznanie z kupy nehnutelnosti a nasledne Vam mesto vyrubi dan ktoru musite zaplatit. Za odpad platite tam kde mate trvaly pobyt. Podla toho sa smeti vyrubuje urcita ciastka na osobu. Podla toho kolko ludi je trvalym pobytom nahlasenych na adrese tolko zaplatite. Ak trvaly pobyt na nivej adrese nahlaseny nemate nemozu Vam vyrubit dan za odpad ale ani Vam odpadky neodvezu

patka06
15. máj 2022

@gertys len pre presnosť DP podáva ten kto nadobudol nehnuteľnosť /je zapísaný na LV/ do 31.12. 2022 a termín podania je do 31.01.2023
Poplatok za komunálny odpad u nás platí vlastník nehnuteľnosti aj keď tam nikto nemá trvalý pobyt / aj v prípade ak platí aj niekde inde

petik22
15. máj 2022

@gertys to je blbost. mam trvaly pobyt v nehnutelnosti c. 1, dalej som aj spoluvlastnikom nehnutelnosti c. 2 a platim za KO na obidvoch miestach.

gertys
15. máj 2022

@petik22 vidite ja som vlastnikom dvoch nehnutelnosti a komunalny odpad platim len tam kde byvam a za obe platim dan takze blbost je to co vravite vy. Ak niekde nebyvam tak tam nemozem platit smeti 😀 Jedine ze mate prechodny pobyt

zuzanka.zuzu
15. máj 2022

@gertys obidve zle 🙏 LV podľa stavu k 31.12. a odpad sa platí podľa VZN - aj prípadné % na odpustenie časti poplatku (máš šťastie, že v druhej neplatíš ale nie je to automaticky tak všade)

gertys
15. máj 2022

@patka06 to ze vlastnik podava danove som tam napisala takze nerozumiem preco mi to vravite 😀 a ano nevravim mozno mesta maju svoje specificky stanovene pravidla no u nas to tak nie je. Ja som vlastnik dvoch nehnutelnosti ale smeti platim len tam kde mam trvaly pobyt

patka06
15. máj 2022

@gertys Každé mesto má vlastné Všeobecne záväzné nariadenia a podľa nich sa platí odvoz KO - nedá sa to zovšeobecniť

patka06
15. máj 2022

@gertys pretože tam máš zlé dátumy

gertys
15. máj 2022

@patka06 dakujem za upozornenie 👍🏻

nestastna21
15. máj 2022

@zuzanka.zuzu áno odpad ma každa obec riešený inak, takže ťažko povedať ako to bude autorky otázky.

natala23
autor
15. máj 2022

Ďakujem, zajtra volám na mestský úrad, uvidíme čo povedia...

helcanw
15. máj 2022

No napríklad môj muž mal tiež doteraz trvale bydlisko u rodičov a KO vždy platil len tu kde spolu bývame. Prišiel mu výmer aj z miesta trvalého bydliska, ale vždy sme MsU doručili rozhodnutie aj z miesta kde reálne býva +potvrdenie o zaplatení, tým pádom KO 2x neplatil. 🤷‍♀️

patka06
15. máj 2022

@helcanw na základe čoho platil v mieste kde býva?
Vyššie sa spomína, že 2x platí v niektorých mestách ak je vlastníkom nehnuteľnosti a tými boli zrejme rodičia

emasss111
15. máj 2022

@natala23 čo sa týka dane z nehnuteľnosti, rozhodujúci je stav k 1.1. Takže daň budete platiť až budúci rok.. Do 31.1.2023 si nezabudnite podať daňové priznanie ☺️
Poplatok za komunálny odpad sa zo zákona platí nielen v mieste trvalého, či prechodného bydliska, ale obec môže poplatok za komunálny odpad vyrubiť aj na základe vlastníctva nehnuteľnosti. Po správnosti by ste mali poplatok za KO platiť tam, kde odpad aj reálne tvoríte... Ak trvalý pobyt máte v inej obci, treba si tam požiadať o zníženie, resp. odpustenie poplatku. To, či vám poplatok úplne odpustia, alebo len znížia je otázne, každá obec to má inak, treba si pozrieť VZN ☺️
@patka06
@petik22
Poplatok za KO môže obec môže vyrubiť jednému poplatníkovi len raz... To znamená, že ak v jednom meste vlastníte 10 nehnuteľnosti, mesto na vaše meno vyrubi len 1 poplatok.... Ale ak vlastníte 10 nehnuteľnosti v 10 rôznych mestách, každé mesto má právo vám poplatok vyrubiť... Samozrejme, ak má niekto v tých nehnuteľnostich trvalý alebo prechodný pobyt, resp sú tam podnájomnici, platia oni...

judit47
15. máj 2022

@emasss111 ten KO nieje vsade tak ako pises,v Ba platis za KO spravcovi a je jedno ci v byte byvas prenajimas ho alebo je prazdny.

Ked mas 10 bytov platis 10x bud to na osobu alebo na m2 podla rozhodnutie vlastnikov pri podpise zmluvy so spravcom.Ak tm nikto nebyva platis normoosobu 1.

emasss111
15. máj 2022

@judit47 KO sa tam platí podľa m2? Pfuuuha, to počujem 1krát... Veď toto ani v zákone uvedené nie je...by ma zaujímalo, ako to potom správcovia platia mestu...
Ja pracujem na MsÚ, ale nie v BA... A s týmto som sa ozaj ešte nestretla...

opica_skorica
15. máj 2022

@patka06 za rok 2023.
Tú daň z nehn.

judit47
15. máj 2022

@emasss111 to na dohodnute nas dom-predpoladam,ze pausal prepocitavaju na m2🙂