Ako dlho ste čakali na slovenský rodný list?

liilia
30. apr 2024

Ahojte

09.02.2024 sme boli na Konzuláte v Mníchove vybaviť,respektíve podať žiadosť aby naša dcéra dostala slovenský rodný list , odovzdali sme všetko čo bolo potrebné , na konzuláte podpísal snúbenec otcovstvo keďže nie sme ešte zosobášený . Čakali ste na rodný list 3 mesiace alebo ste museli čakať dlhšie ? Obaja mame slovenské občianstvo .

Za odpoved vám veľmi pekne ďakujem

really8
30. apr 2024

@liilia myslim ze do mesiaca sme ho mali doma.

liilia
autor
30. apr 2024

@really8 my ešte stále čakáme a to sme vybavili najbližší termín ktorý bol možný ale na Konzuláte v Mníchove bola dosť nesympaticka pani . Súrne by sme potrebovali ist na sk

syslik81
30. apr 2024

neviem ci kazdy stat to ma rovnako ale ja asom z uk (este boli v eu) cakala 3 alebo az 4 mesiace ... -davali si riadne nacas

liilia
autor
30. apr 2024

@syslik81 tiež som si všimla že si dávajú na čas 🤦🏻‍♀️

vyrovnanaosoba
30. apr 2024

@liilia a teraz nemáte žiaden rodný list ani žiaden doklad? Len ma to zaujíma, ako sa to rieši

syslik81
30. apr 2024

@vyrovnanaosoba ved ked sa narodi dostane rodny list danej krajiny .. ak chce vycestovat moze na sk na nahradny cestovny doklad .. ale nazad sa uz dostane len na pas ... ja som mojej dala spravit pas danej krajiny kedze sme splnali podmienky ..

liilia
autor
30. apr 2024

@syslik81 nám nemecky cestovný pas nedali , chceli sme vycestovať na jednorazový cestovný doklad ktorý by nám vystavil konzulát v Mníchove ale povedali že späť len ak budeme mať cestovný pas a to nevybavíme skôr pokiaľ nebudeme mať slovenský rodný list 🤷🏻‍♀️ ja žijem v Nemecku už 5 rokov a môj snúbenec 2 roky

yanni
30. apr 2024

@liilia sa nackas. Cez konzulat to ide väcsinou dlho. Konzulat ma na vybavenie vsetkych moznych ziadosti 3 mesiace cas. Potom to podaju dalej na specialnu matriku v BA a ta ma zase 3 mesiace cas. Kedze ste v DE kratko, nema dieta narok na nemecke obcianstvo a tym ani DE pas. Aaaale, si na materskej, mohla si poziadat pre dieta o nahradny cestovny doklad, s tym ist na SK a tam vybavit SK RL A nasledne aj SK pas. Priamo na SK (musis cez lokalnu matriku) to ide vsetko rychlajsie. Ja som vsetko takto vybavovala. Akurat mame vyhodu, ze mame vsyetci aj DE pasy.

liilia
autor
30. apr 2024

@yanni nebude mi treba na sk keď pôjdem na matriku slovenský rodný list ? Lebo mi povedali v mojom rodnom meste že môžeme prísť , musíme mať preložený rodný list a oni potom ho kvázi dajú vybaviť ale musím čakať cca 3 mesiace , a naspäť do Nemecka nemôžem ist lebo nebudeme mať pas , na konzuláte mi dajú len cestovný doklad na cestu tam ale späť už neplatí

really8
30. apr 2024

@liilia my sme to riesili inak. Proste sme na sr isli a vybavovala som RL na matrike v mieste mojho trvaleho. Takze som vlasene cakala len na tu osobitu matriku v ba, pre to sme to mali relativne rychlo.
Ono keby si chcela mat uplne vsetko spravne tak by si na sr nemala ist bez obvianskeho. Ten ti vydaju tiez na konzulate ale az budes mat slovensky RL. A to je nekonecno. My sme riskli ze nas nikto nezastavi a vsetko prisli vybavit na SR

yanni
30. apr 2024

@liilia nie. Na SK si predsa ten SK RL vybavis. Ako pisem, poziadaj v Mnichove o vydanie jednorazoveho cestovneho dokladu. S tym sa s dietatom dostanes na SK. Tam pojdes s DE bud na matriku v trvalom bydlisku (ak mas na sk tr. pobyt) alebo na tvoju rodnu matriku, alebo na hocijaku inu matriku. Tam das ziadost o vydanie sk rl. Myslim, ze uz v DE ani apostilovat nemusis a ani preklad netreba. Treba si na matriku zavolat, ci mas dat prelozit. Ale preklad na SK ma do dvoch dni. Potom to uz oni posielaju do BA. Teoreticky maju na to 3 mesiace ale ja som cakala 3-5 tyzdnov. Vsetkym detom som takto vybavovala RL priamo na SK. A ked budes ma SK RL, tak pas vybavis hned. Si predsa na materskej, mozes si na ten RL na SK pockat. A spät do DE pojdes uz pekne poporiadku s pasom. Ja by om to neriskovala. A hlavne nie v dnesnej dobe utecencov atd. Policia ta moze stopnut aj na dialnici. Namatkovo kontrola.

liilia
autor
30. apr 2024

@yanni nemám tu možnosť ostat 1-3 mesiace na Sk keďže v Nemecku mám aj nejake povinnosti , premýšľala som o tom ale mala som ráznu odpoved ,, nie “ takže to sa bohužiaľ nedá

liilia
autor
30. apr 2024

@yanni a nemala by som ako ist keďže nemám auto a ani vodičský preukaz a s malou by som nešla autobusom ani prepravou

liilia
autor
30. apr 2024

@really8 ako sa vraví risk je zisk ale v dnešnej dobre by som fakt nešla riskovať

really8
30. apr 2024

@liilia v dnesnej dobe by som sa prave nebala. My sme to museli risknut v case ked boli kontroly na hraniciach kvoli migrantom. Ale nemohli sme si dovolit cakat na doklady pol roka, pretoze inak by sme presvihli lehotu na ziskanie trvaleho pobytu.

maranco
30. apr 2024

@liilia otcovstvo sa dalo podpísať z domu elektronicky ešte pred narodením dieťaťa
keď žijete v zahraničí skúste sa naučiť vybavovať úrady elektronicky, môže to niektoré veci urýchliť

annm81
30. apr 2024

Už je to nejaký čas, takže presné termíny nepamätám, ale keď sme vybavovali RL cez konzulát trvalo to predlho - niekoľko mesiacov. (Inak, milé panie sú klasikou na slovenských konzulátoch asi úplne všade). Keď sme vybavovali RL priamo na Slovensku, bolo to oveľa kratšie - snáď len 3 týždne.