Hraničná porucha osobnosti

26. apr 2024

Mojmu manzelovi bola diagnostikovana tato choroba...mame spolu dieta...aj na psychiatrii uz lezal...je to psycho choroba...prejavila sa mu naplno len necely polrok dozadu...vraj je to dedicne ...keby som ja len vedela...co ma caka...peklo...najhorsie peklo ... pred tym maval len take lahsie depresie ktore ale trvali naozaj len 2-3 dni...su tu prosim ludia s touto poruchou alebo poznaju ludi ktorym bola diagnostikovana? Mna len zaujima ci je uplne bezne dodrbat psychicky na totalne dno svoju zenu...aj dieta...cize nejaku najblizsiu osobu...v tych stavoch...dnes som od neho nadobro odisla...chapem, ze je chory...robila som co som mohla...no mne uz zacali sialene zdravotne problemy...a dcerka je tiez dost mimo...jeho rodicia to dost zlahcuju, ale neziju s nim...nevidia coho je schopny...nemala.som uz inu moznost :(

alickapusinka
26. apr 2024

Dobre si urobila. Zničíš zdravie sebe dcérke a dcérka nemôže vyrastať v takom prostredi.

pribinak
26. apr 2024

Musíš chrániť dieťa. Ostatní nech si myslia čo chcú. To je priorita

sevrin
26. apr 2024

Ano pre ľudí s poruchou osobnosti je normálne, že svojim správaním dodrbú psychiku svojmu okoliu. Pokým im nie je poskytovaná primeraná psychiatrická liečba, život s takouto osobou vie byť veľmi náročný. V 80. rokoch minulého storočia sa v Sobranciach udial incident, keď žena s histriónskou poruchou osobnosti zabila svoje dve deti, keďže mala pocit, že manžel sa rodine nedostačne venoval. Kedysi som sa poruchám osobnosti venoval v rámci jedného psychologického projektu, ale nespomínam si, či som mal vtedy nejaký konkrétny prípad hraničnej (bordeline) poruchy. Na internete sa dá nájsť viacero odborných článkov, ale myslím, že to aktuálne už nie je v tvojom prípade, podstatné je, že si odišla, pre dcéru by nebolo dobré žiť v takej domácnosti.

simoncik
26. apr 2024

Asi by sa ti tazko o tom pisalo,ale ako sa taro choroba u takychto ludi prejavuje?ale urobila si velmi dobre aj kvoli sebe a aj dietatu

vorkola
26. apr 2024

Dobre si spravila,S takymi ludmi sa neda zit,Viem o com hovorim, Ochoreli by ste obe,A myskim si ze sa to neda liecit, ,mozno na kratko Jedine keby sa stal zazrak Takyto ludia by sa nemali zenit,vydavat,Nepocuvaj jeho rodicov,Taketo psychicke poruchy ,ako pises,nie je zivot,ale
peklo.Oni ustavicne citia utoky, ale lem s kym ziju ,manzelka,matka.A su nepriehladnuti. S inymi krasne vystupovanie,IQ navysokej urovni, vsak vysoka skola a ine,,klamu,neda sa s nimi na nicom dohodnut, Castokrat odchadzaju,(teda ked maju nejake zazemie (u mojho to bola jeho matka ,,a ked poslednykrat bol doma tak jeho mamicka sa 3 x liecila v Pezinku toje psychiatricka liecebna, ,od rodiny utekaju nie na tyzden , mesiace ale aj roky,potom sa vratia zase po beznej hadke k mamicke Dievca utekaj,co najskor,lepsie to nebude.Mozno tyzden akoze dobre,a
potom znova peklo

marianarem
26. apr 2024

Poznam ludi s touto poruchou, maju.to dost tazke oni aj.ich okolie. Tak ako aj ine poruchy osobnosti, vznika to v detstve a dovod je vacsinou nespolahlivy vztah s mamou alebo velmi nestabilne podmienky doma. Tito ludia maju potom velmi nestabilne vnutro, tazko zvladaju svoje emocne stavy, idu z extremu do extremu a maju aj nizke sebavedomie (hoci mozu posobit inac). Da sa to korigovat terapiou, ale clovek musi chciet a aj vtedy to trva roky. Porucha osobnosti sa vie velmi dobre branit, clovek s nou ma vacsinou vyvinute rozne obranne mechanizmy, inac by ako dieta tazko prezil. Ale tak da sa to zlepsit. Nateraz si ale urobila dobre, ze si odisla a uz je na manzelovi, ci s tym bude nieco robit.

jamimo
26. apr 2024

tvoja situácia s manželovým zdravotným stavom (podľa toho čo píšeš) bola určite ťažká... Napriek tomu, že súcitím s ľuďmi s psych. diagnózou, mnoho som ich stretla v profesnej oblasti, dovolím si tvrdiť, že ak to bolo neúnosné, dobre si urobila. Nerob si žiadne výčitky a okolie nech sa stará o svoje... Lebo? Život s psychiatrickým pacientom (ťažšia diagnóza) to je očistec na zemi. Bohužiaľ, smutné pre obe strany, no pre zachovanie tvojho zdravia ti nič iné neostávalo 🤷‍♀️
Prajem všetko dobré!

autor
26. apr 2024

@simoncik to sa neda opisat...ublizuje najviac ako vie...psychicky strasne depta...potom ked uz vidi, ze si totalne ale totalne na dne...zacne byt este horsi...vyziva sa v tom..a neciti abaolutne ziadnu lutost..ziadne emocie...ano, ma vysoke IQ, sedi aj ze ma nizke sebavedomie hoci je to fakt atraktivny chlap...ked tieto stavy nemal...jeden zlaty rozumny o rodinu starajuci clovek.....zomrela som skoro minuly tyzden po anafylaktickom soku...pockaj si dva dni kym aspon odpuchnem a zacalo peklo.....dnes ma uz aj udrel, lebo som povedala ze odchadzam...inak bezne ma zosmiesnoval typu ze radsej 10 kuriev v posteli ako mna...mam jednoduchsich ale dobrych rodicov...rozobera ich do spiku kosti,, ze som primitivna a neschopna a vravi ako nas vyvrazdi ako macetou prepichne kazdeho z mojej rodiny...a aj dcerku...ked sa spamatal tak samozrejme neskutocna lustost a ospravedlnenia...a potom zas a znovu a dookola...napisala som este fakt to najmenej zle ako ma psychicky tyral...dokazal mi hodit male dieta do ruk ked som mala 40 horucky a schladzovala sa v sprche....nahej mi ju dal...A prizeral sa ako trpim a usmieval...ale toto je nič este...ako som pisala

autor
26. apr 2024

@marianarem ano sedi to...mal prehnane ustrachanu mamu, ktora ho tym svojim strachom vlastne tyrala

autor
26. apr 2024

@jamimo dakujem...ja som vycerpana a na dne...dcerka je chora do toho...odsavam sople a nespala som tyzden vobec aleze fakt vobec...a do toho mal tie stavy...ano, aj ja sucitim..aj jeho mi je luto...ale musim sa postarat o dcerku...

autor
26. apr 2024

@vorkola ano, viem...aj psychater jeho mi povedal, ze je to uz na cely zivot

autor
26. apr 2024

@sevrin ano...chudatko ochorela strasne tiez...ma 17 mes.

nika523
26. apr 2024

Drž sa a hlavne nikdy sa k nemu nevráť kôli sebe ale hlavne kôli dcérke, najdôležitejšie je jej šťastie a zdravie

majusik1304
26. apr 2024

Ahoj autorka. Mrzí ma, všetko čo si zažívala, poznám to...síce inú poruchu osobnosti, ale peklo to bolo tak či tak. A žiaľ moja mama nemala síl odísť.....ale veľmi ťa chcem povzbudiť, že je úplne super, úžasné že si odišla. Áno, kvôli dcérke.....pre ňu je dôležité aby v tom narazme nevyrastala. Pre mňa to bolo peklo na zemi, ale chvála Bohu som z toho prostredia už dávno vonku....hneď ako som mohla utekala som preč z domu, aby som to nemusela viac znášať. Vedela som, že keby som trochu dlhšie ostala, doslova by som skončila na psychiatrii....veľmi dobre si urobila, že si odišla a myslíš hlavne na dcérku. Mňa mrzí, že moja mama sa takto nerozhodla....

gleep1
26. apr 2024

Ta porucha osobnosti vznika v detstve, nejde mi do hlavy ze pise ze bol dobry muz a zrazu sa zmenil? Ako dlho ho poznas? Clovek s hranicou poruchu sa skor vyhraza a ublizuje fyzicky sebe, nez ze by sa vyhrazal ze pozabija svoju rodinu macetou, správna diagnostika tejto choroby moze trvat roky, to nie je take jednoduché a z toho co popisujes okrem obdobia depresie na to skoro nic moc nesedi, kazdopadne to ze si odisla si spravila dobre, je jedno co to v konecnom dôsledku je, taky ludia maju malokedy len jednu vec, miesa sa viacero psychických stavov, len mu nerob zle, snaz sa s nim vychádzat aj po odluceni

vanilkovazmrzka
26. apr 2024

Zda sa mi trochu zvlastne ze mu to diagnostikovali takto neskoro. Vacsinou sa prejavuje v nizsom veku, co viem… dokonca naposledy co som citala, bol tam velmi smutny dovod, preco ju dospeli velmi nemaju /lebo vacsina spacha samovrazdu/….

majka36912
27. apr 2024

Poznam 2 diecata s hranicnou, ale v zivote taketo afekty nemali. Skor by som povedala, ze by ublizili sebe, nez niekomu inemu. Kazdopadne si spravila to najlepsie a drzim ti palceky, aby ste to s malou zvladli.

enmery
27. apr 2024

@marianarem Netreba šíriť hoaxy. Dôvodom nie je "nespoľahlivý" vzťah s mamou. Vznik Hraničnej poruchy osobnosti je súhrn viacerých faktorov: 1. Genetika 2. Problémy s mozgovými chemikáliami (porucha neurotransmiterov) 3. Problém s vývojom mozgu. U mnohých pacientov sa skenovaním pomocou MR zistili tri oblasti, ktoré boli buď menšie ako sa očakáva alebo vykazovali nezvyčajnú úroveň aktivity (amygdala-zodpovedná za reguláciu emócie, hlavne tých negatívnych ako sú strach, AGRESIVITA a úzkosť, hipokampus- reguluje správanie a SEBAOVLÁDANIE, orbitofrobtálna kôra-podieľa sa na plánovaní a rozhodovaní) 4.enviromentálne dôvody- boli obeťou dlhodobého emocionálneho, fyzického či sexuálneho zneužívania, boli veľmi ťažko zanedbávaní jedným alebo oboma rodičmi, žili v jednej domácnosti s ťažko duševne chorou osobou, alkoholikom, žili v neustálom strachu a tiesni, v rodine, kde boli prítomné drogy.
Autorka, v prvom rade vyhľadaj pre seba terapeuta. Toto je choroba na celý život-ale pacient sa musí chcieť liečiť. U neliečeneho pacienta zvyknú časom pribudnúť aj iné duševné choroby. Zvláštne, že mu to diagnostikovali až teraz, lebo toto sa prejavuje už v mladom veku. Trochu inak sa správajú ženy a muži s touto poruchou. Inak k tým kurvám-jedným s príznakov je aj naozaj nekontrolovateľne sexuálne správanie. (Ohrozoval by tým priamo aj Tvoje fyzické zdravie-pohlavné choroby).Urobila si veľmi dobre, že si sa rozhodla odísť-musíš chrániť hlavne svoju dcéru. Nikto nehovorí, že ho nemôžeš podporiť, keď uvidíš, že sa lieči. Okolie Ti môže vyliezť akurát tak na chrbát a nech si skúsi s takýmto neliečeným človekom (keďže mu to zistili až v dospelosti) žiť. Je to fakt doslova očistec na zemi. Si veľmi silná žena, lebo si sa k tomu postavila ako matka chrániace svoje dieťa a jeho zdravý vývoj, aby nedopadla ako jej otec. Dúfam, že bude mať záujem sa liečiť. Veľmi Ti držím palce🙄✊️

autor
27. apr 2024

@gleep1
@vanilkovazmrzka
@majka36912
@enmery ....pisala som co robil mne...posledny polrok to bolo hlavne o tom ze stale chodieval spachat samovrazdy...vo fujaviciach som ho chodila hladat k rieke s diatatom na rukach...sebaposkodzoval sa...jedol lieky zaradom...preto skoncil na psychiatrii..foktor mu predpisal aj benzodiazepiny...on ich zjedol naraz skoro vsetky a zapijal alkoholom....bol na detoxe...podla mna je diagnostikovany spravne...on dlhe roky hlavne potlacal tieto stavy a bol tichy...ale kazdy o nom vedel ze ma depresie od detstva...ale nemalo to dosah na inych ludi este

autor
27. apr 2024

@gleep1 a hlavne som prva zena s ktorou aj zil spolocne...pred tym bol v byte sam...vzdy ho to tahalo k drogam a alkoholu....ja som mu nejako zazracne akokeby chorobu pozastavila na par rokov...nikdy mi nerobil taketo pekla...len sa vzdy stiahol do postele alebo do svojej ,, miestnosti " kde nieco tvoril....ale on tam hlavne bojoval s demonmi...perfektne svoju chorobu podla mna kryl...uz bol diagnostikovany dvomi lekarmi a lezal aj na psychiatrii....

autor
27. apr 2024

@enmery dakujem....dovodom preco to bolo diagnostikovane az teraz som ja...on odmietal lekarov a hlavne jeho rodina..rodicia a brat...mali este mna za blazna...vsetci okrem svokra ale maju panicke ataky, prehnany strach a dopocula som sa , ze aj svokra sestry bola hospitalizovana na dlhe mesiace na psychiatrii...v detstve manzel zazival hlavne to , ze svokra robila sialrne hystericke zachvaty ked napr. Zjedol arasidy a ona volala sanitku a rucala sa o zem ze teraz urcite zomrie lebo dostane alergiu...jasne ze mu nic nebolo...uviedla som len priklad, ze akym strachom zo strany matky prechadzal...bezne ho budila so slovami ze brat je mrtvy, lebo neprisiel na cas domov ( je starsi od manzela o 7 rokov ) a taketo sialenstva zazival v detstve...podla mna mu z tohto preplo a formovala sa aj tato choroba..a aj tie geny...trosku poukazujem na tu svokru preto, lebo sa hnevam, ze mi zakazovali ist s nim k psychiatrovi skor...a motalo to aj manzela a odmietal ist na vysetrenia az kym sa nepredavkoval a vlastne usiel hrobarovi z lopaty...3 mesiace dozadu

vanilkovazmrzka
27. apr 2024

@autorka to mi je velmi velmi luto… je to tazka diagnoza. Verim, ze ti nechcel ublizovat, je jednoducho chory. Tak tazko, ze sa z toho velmi pravdepodobne nikdy nedostane. A ak, tak jedine na liekoch, konstantnych terapiach. V tom pripade bud rada, ze si dokazala odist a nevycitaj si to. Mozno je to krute, ale bez neho ti nemoze byt inak nez lepsie.

autor
27. apr 2024

@majusik1304 aj mna to mrzi kvoli tebe...staraj sa o seba nedovol zazitkom z detstva znicit ti psychiku v dospelosti...bud silna a maj na vedomi, ze ty budes mat pekny zivot...nie ako tvoja mamka

autor
27. apr 2024

@vanilkovazmrzka ano..je to krute...ak tie stavy nemal, tak bol to clovek presne pre mna po akom som vzdy tuzila...stale ho milujem...on to strasne lutoval a plakal mi na kolenach ze nechce mat tuto chorobu...no potom sa aj menil na netvora...voci sebe...voci mne

vanilkovazmrzka
27. apr 2024

Davnejsie som sa dostala k nejakym prispevkom od mladej kocky, ktora mala tuto chorobu. Skoncila tak, ako vacsina… a to to mala diagnostikovane, vedome na tom pracovala, bojovala. Aj tak prehrala. Jej mama dalej tusim prispieva o hpo. Mozno ti pomoze, co uz zazdielali. Rady, skusenosti. Alebo len pocit, ze nie si sama.

https://www.instagram.com/divka_bez_hranic?igsh...

https://www.instagram.com/zivot_na_houpacce?igs...

autor
27. apr 2024

@vanilkovazmrzka dakujem....mam strach, ze to prejde na dcerku :(

svetlonos
27. apr 2024

Napíš mi správu, rada ta vypočujem, pokojne aj zavolám. Moj bývalý priateľ to mal. Na jednej strane je úžasný človek , partner, mal dobrý charakter, vlastnosti, na rukach by ma bol nosil, dal mi co mi ma ociach videl. Napriklad som len spomenula, ze so chcem kúpiť kozmetiku na čistenie pleti. A na druhy deň mi už priniesol celu sadu presne na môj typ pleti. Ani ma nenapadlo, že takto zareaguje. Boh by každého ochraňovať, keby mi niekto vlas na hlave skryvil.
Bolo ešte xy nádherných okamihov, ale boli aj tie druhe, presne ako píšeš. Dokazal ma psychicky ničiť. Bol ako 2v1, raz ten skvely uzasny pre ktorého som bola anjelom a ten temný- vtedy som bola bodovanie vreco. Teda nikdy ma neudrel fyzicky ale psychicky až až. Bolo to veľmi komplikované, keďže trpel chronickymi bolestami, kde lieky túto dg prekrývli.
Kľudne mi napis, určite najdes u mňa pochopenie, bez toho aby som tvojho muza zniesla slovne pod čiernu zem.
Ja som od neho odisla po skoro 3 rokoch. A hnacím motorom mi bola predstava, že by toto mali trpiet deti keby sme ich mali.

svetlonos
27. apr 2024

@enmery
úžasné, vystihla si to každým slovom. Absolútne suhlasim so všetkým.

autor
27. apr 2024

@svetlonos momentalne nedokazem s nikym o tom rozpravat...len pisat..si strasne mila...musim vyhladat pomoc...to naozaj sa vsade caka aj polroka na termin? Co ludia, ktori to potrebuju urgentne? V mojom meste mame 5 psychiatrov...dvaja mi cely tyzden nedvihali, jedna ma odmietla uplne dalsi ze uz neberie novych pacientov..a dalsia ze ak mi je tak strasne tazko, mam ist lezat na psychiatriu a tam mi pomozu...ja mam momentalne dost zle stavy a chcela som nejake antidepresiva... :(

koniarova
27. apr 2024

Autorka, niečo ti vie predpísať aj tvoj obvodný lekár. A ak je normálny, zavolá psychiatrovi a dohodne termín. Oni sa všetci poznajú.